» »

Uradna zahvala

Uradna zahvala

galu ::

V testu pri slovenščini smo imeli pisno nalogo z navodilo: "napiši zahvalo društvu X, za veliko količino zbranega sena v imenu direktorja podjetja Kobilarne Lipica."

Torej, moja oblika je bila sledeča: levo zgoraj podatki o pošiljatelju (Kobilarna Lipica), desno zgoraj kraj in datum, na sredini pa naslov - "Zahvala".
Potem je sledila zahvala direktorja v imenu vseh povezanih z akcijo ter splošno cukranje. Na koncu pa še desno funkcija podpisanega (Direktor Kobilarne Lipica) in lastnoročni podpis.

No, pri nalogi sem dobil 6 točk od 9.
2 piki sem izgubil pri pravopisu (podčrtani deli stavkov // IMHO ji cuker v zahvalah ne odgovarja), eno pa pri obliki. Namreč, nebi smel napisati podatkov o pošiljatelju. V redu bi bilo brez podatkov, ali pa s podatki o prejemniku. Dejstvo, da bi namesto podatkov o pošiljatelju morali biti podatki o prejemniku se mi zdi naravnost butasto. V samem učbeniku nam piše, da je oblika zahvale zelo fleksibilna (in ni striktnih pravil), med tem ko na spletu zasledim zgolj primere ki vsebujejo oboje, pošiljatelja ali pa nič.

Torej, tista točka bi mi oceno dvignila na 4, poleg tega pa se sam ne morem manj strinjati z načinom popravljanja, ki ga prakticira profesorica (primer je podan). Živim v laži jaz, ali ona?


P.S. Morda bi še bilo smiselno omeniti, da imava precej... Mešan odnos eden do drugega.:D
In ker nočem, da tema postane flame war, bi bilo lepo, da bi posti bili čim bolj objektivni.
Tako to gre.

St235 ::

Fromalna oblika dopisa vedno zgoraj levo vključuje podatke o pošiljatelju IN prejemniku. Nikakor ne samo podatkov o pošiljatelju. Lahko pa napišeš samo podatke o prejemniku, če so podatki pošiljatelja v na primer glavi dokumenta. Zgolj podatke o pošiljatelju se piše samo in le kadar naslovnik ni znan (to whom it may concern).

Oblika zahvale je res zelo fleksibilna, zato si pa imel navodila v imenu koga komu pišeš. Pač ne moreš enake zahvale poslat kolegu kot jo pošlješ direktroju. Takšna zahvala je avtomatično na višjem formalnem nivoju in je treba upoštevat splošna določila o pisanju dopisov, ki pa zahtevajo, da se zgoraj desno navede prejemnika.

Se pa strinjam, da ne glede na nivo formalnosti nimajo kaj zgoraj levo delat samo podatki pošilajtelja.

2 piki sem izgubil pri pravopisu (podčrtani deli stavkov // IMHO ji cuker v zahvalah ne odgovarja)
Slog nima nobene veze s pravopisom.

galu ::

Formalna oblika dopisa vedno zgoraj levo vključuje podatke o pošiljatelju IN prejemniku. Nikakor ne samo podatkov o pošiljatelju. Lahko pa napišeš samo podatke o prejemniku, če so podatki pošiljatelja v na primer glavi dokumenta. Zgolj podatke o pošiljatelju se piše samo in le kadar naslovnik ni znan (to whom it may concern).


To sem se tudi jaz naučil, med brskanjem po spletu. V učbeniku... Pa o tem ne piše ničesar. Ko sem pisal, se mi je zdelo smiselno, da napišem zgolj pošiljatelja, saj je prejemnik tako ali tako že na kuverti.
Mimogrede, prejemnik je bilo društvo (torej, kvečjemu predsednik in ne direktor), pošiljatelj pa direktor.

Slog nima nobene veze s pravopisom.


Tako mi je označila. Slog 3 pike, pravopis 1 pika. I loled also. No, res je, da sem imel eno ali dve vejici preveč (pač, večji efekt cukra), ampak se mi ne zdi možno, da bi dve napačni vejici bili vredni 2 negativni točki.


P.S.
 by Zoki

by Zoki


Bolj neformalno, saj prejemnika ne vika. But still... Občina LJ.:|
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

St235 ::

a.) kje pa piše, da so zahvale MOL primer šolsko napisanih zahval?
b.) Pošiljatelj je naveden v glai, oziroma direktno na papriju in ni posebej ispisan.
c.) Vsi uradni dopisi (kamor spada tudi omenjena zahvala) zahtevajo, da v levem kotu zgorja navedeš pošiljatelja v kolikor je ta znan.

Ne glede na to ali se posamezniku na vrhu neke organizacije reče direktor, predsednik, sekretar ali pajapatak je potrebno uporabit približno isti nivo. Samo zato ker je nekdo predsednik društva ni nič manj kot direktor zavoda.

galu ::

a.) kje pa piše, da so zahvale MOL primer šolsko napisanih zahval?


Nikjer. Podal sem primer. Šolska definicija pa ne podaja nobene obveze o navajanju kogarkoli (smeh).

b.) Pošiljatelj je naveden v glai, oziroma direktno na papriju in ni posebej ispisan.


Če je v glavi ali levo zgoraj, je IMHO bolj stvar oblikovanja (v tem primeru).

c.) Vsi uradni dopisi (kamor spada tudi omenjena zahvala) zahtevajo, da v levem kotu zgorja navedeš pošiljatelja v kolikor je ta znan.


Predvidevam, da si se tule zmotil. Saj si v nasprotnem primeru v kontradikciji. In ja, se strinjam da je najbolj pravilno če sta navedena oba. Glupo pa je, da profesorica trdi da ni treba, oz. mora biti oboje, samo prejemnik ali pa nič.

Ne glede na to ali se posamezniku na vrhu neke organizacije reče direktor, predsednik, sekretar ali pajapatak je potrebno uporabit približno isti nivo. Samo zato ker je nekdo predsednik društva ni nič manj kot direktor zavoda.


My point was: CEO to people, ne pa people to CEO.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

Yacked2 ::

Kaj se jajcaš za 1 točko. Pri zaklučevanju ti itak izračuna iz procentov, tako, da ti 1 točka prav nič ne pomaga. Se boš pa za nasledno kontrolno bolj naučil pa boš pisal boljše! Prošnja na gimnazijskem nivoju izgleda takole:

Keyser Soze ::

"ki ste nam jih kot presenečenje posredovali"

Tole pa meni malo čudno zveni. Pa, a so vse vejice na mestu?
OM, F, G!

galu ::

Pri zaklučevanju ti itak izračuna iz procentov


Kakšni procenti, pri nas so ocene bok i basta.

Ironično, če bi popravljala korektno (tako, kot sva prišla do zaključka z Lakotnikom), bi 75% folka izgubilo to točko. Ker pa je kot napačno označila ravno to možnost od štirih (napačne so pa 3), pa sem zgleda pač potegnil ta kratko.

Ah well.
Tako to gre.

St235 ::

Ja tam je bil typo, mislim sem prejemnika. Ampak tole kar je linkal Yaxked (pustimo pravopis) je oblikovno kako mora zgledat uradna zahvala.

To kar si ti pisal ni bilo CEO to the people, ampak CEO to CEO. Torej vodja ene organizacije se zahvaljjuje dugi organizaciji. S tega vidika je edino smiselno da navedeš prejemnika in pošiljatelja, nikakor pa ne samo pošiljatelja.

Zahvala MOL, ki si jo linkal ima standardizirano glavo, ki se uporalbja na vseh paprijih. Ponekod na primer pride takšna glava natisnjena že skupaj s papirjem. V takšnih primerih se kljub glavi v uradnih dokumentih napiše tako pošiljatelja kot prejemnika, četudi to pomeni, da se podatki pošiljatelja podvojijo. Sam to nima nobene veze z tvojo zahvalo, ker nisi imel paprija z glavo podjetja, ampak si pisal na bianco papir.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Avstrijsko ustavno sodišče v dvomih glede retencije prometnih podatkov

Oddelek: Novice / NWO
75077 (4249) Gregor P
»

problem z referenčno integriteto relacije v MSAccessu

Oddelek: Programiranje
81350 (847) xtrat
»

Anonymous in PLF zagnala AnonPaste

Oddelek: Novice / Kriptovalute
328781 (5963) NiCi
»

Pogovor z mag. Andrejem Tomšičem na temo hrambe prometnih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
124770 (3951) SkyNet
»

Racunalniska mreza prek elekricnega omrezja ?

Oddelek: Strojna oprema
141650 (1390) Cokolesnik

Več podobnih tem