» »

Izšel Linux 3.6

Izšel Linux 3.6

LKML - Izšla je nova verzija Linuxovega jedra. Nova inačica nosi oznako 3.6 in predstavlja naslednjo večjo verzijo po julijski 3.5. Novosti je zvrhan koš, zato si bomo pogledali le najvidnejše.

Precej dodelav je doživel datotečni sistem Btrfs, ki je dobil nove možnosti za določitev kvot, možnost računanja razlik med posnetkoma in možnost kloniranja prek podnosilcev (subvolumes); nekaj popravkov je še v ext4. Uporabna možnost za mobilne naprave je hkratna hibernacija in stanje pripravljenosti. Ta omogoča, da se sistem zbudi kakor iz stanja pripravljenosti, če pa zmanjka napajanja, se obnovi kakor iz hibernacije brez izgube seje. Podprt je tudi protokol SMBv2 in gonilnik VIFO. Procesorji Ivy Bridge sedaj znajo uporabljati funkcijo Idle, medtem ko je sedaj EFI Handover Protocol vgrajen v jedro. Slednje pomeni, da je v celoti podprt tudi UEFI in vse novosti, ki jih v primerjavi z BIOS-om ta prinaša pri zaganjanju. Bistvenih sprememb od 3.5 ni, se je pa zgodil cel kup evolucijskih popravkov.

Najbolj drzni lahko jedro s spleta snamete sami in ga prevedete ter vključite v svoj sistem, drugi lahko počakata na nove distribucije, v katere bo že vključeno.

11 komentarjev

phong ::

Ravno 2 dni pred Kernel freeze-om za vključitev v Ubuntu 12.10 :)

Mitch ::

Tudi Linux fundation je pospešeno začel izdajati nove verzije jedra podobno kot to počne zadnje čase Mozilla z Firefoxom. Še vedno imam v mislih verzijo 2.6 kot zadnjo vejo kernela...

čuhalev ::

Nekam se jim preveč mudi ... ko sem se navadil na 2.6 pride 3 ven, sedaj pa spet. Upam, da ne bo naslednja že kar 4.

Brane22 ::

Zguba cajta IMHO.

Dejanjskih novosti je v teh novih verzijah vsaj za nek posamezen stroj ponavadi bolj malo.

Jaz počakam par verzij, potem pa skočim. Sedaj sem skočil na 3.5.x s 3.2.x.

največja sprememba ki jo vidim, je hitrejši radeon driver. Vse ostalo mi je glih.

Sploh pa je upgrade problematičen, ker je pri večjh spremembah treba recompilat še vse, kar se zanaša na include fileje, sicer ne bo izkoristilo morebitnega dodatka v ABIju. Pa še include fajli so vsaj pri gentooju v posebnem paketu linux-headers. Torej je treba tudi tega upgradat potem tudi te na verzijo kernela ( ne pa čez njo, očitno)

Kaj vse je treba znova scompilat, pa ni ravno očitno. Najbrž glibc, pa verjetno tudi klibc, če je gor. Pa v86d, če uporabljaš userrspace VESA driver. Pa verjetno kak iptables. Pa nfs-utils ( nfs/nfs4) pa kako sambo, pa driver za grafično z drm in GL driverjem, pa mogoče kake utilse za WIFI pa kmod ( kernel modue utilities - modprobe itd), pa kak binutils mogoče, celo Chromium uporablje kernel headerje itd itd.

To je opa že kar nekaj compilanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Na h-online imajo ponavadi za vsak nov kernel zanimiv povzetek novosti, ki prihajajo in se objavljajo tako kot patchi prihajajo.

Na 3.6 sta mi zmerno zanimivi opciji "DO_NOT_FOLLOW" - da pač ne sledi softlinkom ki kažejo navzgor po FS drevesu in to, da ima 3.6-ka možnost zaznati spremembe v velikosti particij, na katerih ima montiran fs.

Oboje zmerno zanimivo, ni pa zame razlog za upgrade.

H-ONLINE: what's new in 3.6

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

panteist ::

Hmm, jaz sem imel še vse verzije jedra od 2.6 naprej na trenutni inštalaciji, ker se Arch redno posodablja. Mogoče na kratek rok ni večjih sprememb, a od jedra 2.6 se je performance laptopa izboljšal - še najbolj opazen je končno delujoč suspend. Sicer pa ne razumem tistih, ki se pritožujejo glede hitrosti izdajanja novih kernelov - večina distribucij zelo počasi menja jedra, nihče ni prisiljen v predčasno zamenjavo, se pa s hitrostjo izdajanja poveča možnost, da se izboljša performance najnovejšega HW.

Po občutku bi rekel, da se bo danes enkrat posodobil komp na 3.5.5, potem pa čez teden, dva še na 3.6 :)

WarpedGone ::

Performanse so povsem zadovoljive, kadar celota sploh deluje.
Zbogom in hvala za vse ribe

Brane22 ::

@panteist:

Ne pritožujem se čez kernel crowd. Le pravim, da nima smisla za uporabnika, da dela upgrade za vsako figo.

Bistveno boplje se mi zdi pustit stvari pri miru vsaj nekaj časa in potem naredit upgrade pošteno.

Sploh ker je treaba recompilat kar nekaj zadev, da stvar "prime" v polni meri.

Če ne bo kaj pametnega zame, bom o naslednjem upgradeu razmišljal tam nekje okrog 3.10 ali nekaj takega.

No, mesa-9 pride prej in mogoče bom zaradi nje pač upgradeal na relevatnen kernel- to pa je sedanja 3.6-ka...

Truga ::

Brane22 je izjavil:

Zguba cajta IMHO.
_SNIP_
To je pa že kar nekaj compilanja.

Ali pa dobis neko normalno distribucijo, kjer nadgradnja vsega tega traja 3 minutke? :P

Brane22 ::

Težko.

V teh treh minutkah dobiš pakete scompilane za najbolj varen kernel, ta pa zna biti star.

SasoS ::

Kdo ve zakaj je šel routing cache ven? Razumem da je lahko bil vektor DOS napada, da je imel na high-volume sajtih hit rate manj kot 10%, itd...ampak ali bo zato mom&pop's mips router naenkrat precej počasnejši? Zakaj enostavno ne nek proc config (magari po defaultu na off)?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik ne preide v stanje pripravljenosti

Oddelek: Pomoč in nasveti
252576 (1826) solatko
»

Software za prižiganje in ugašanje računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
183052 (2211) clemense
»

problem s stalnim sesuvanjem računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
311369 (987) zzokyy
»

winxp - stanje pripravljenosti

Oddelek: Pomoč in nasveti
61018 (949) Kolos
»

Ubuntu 5.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
558867 (7202) Tarzan

Več podobnih tem