» »

Iščemo prostovoljce za projekt Simbioz@

Iščemo prostovoljce za projekt Simbioz@

PaX_MaN ::

Architect je izjavil:

ne. če sosed pomaga sosedu, dobi to povrnjeno.

A dobr občutek da si tri mesece gor pa dol prekladal vreče cementa?
:D

Architect ::

ko rabiš pomoč, ti bo ta sosed pomagal. dobiš vse lepo povrnjeno.


če boš starčke učil uporabljat računalnik pa boš dobil samo dodatno delo, ko bodo uničili računalnik s svojim klikanjem in ti težili da ne dela. da si jih slabo naučil.

Ne. če želijo inštrukcije naj bo inštruktor za svoj trud poplačan.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

oni pa hočejo da ti njim daš svoj čas,
Kot rečeno, osnovnih konceptov ne razumeš (ampak se lahko tolažiš, da nisi edini>:D ).

Nihče nič noče od prostovoljcev. Prostovoljci so tisti, ki hočejo pomagati. Vsa ta plačana organizacija z oglaševanjem vred je pa tu zato, da ne bodo sami v učilnicah in ne bodo imeli komu pomagati.

O.

Architect ::

Ne pozabi tega: zaradi inštruktorjev bo ime projekta na dobrem imenu, ne inštruktor. TI kot inštruktor boš 1000000% pozabljen takoj.


ne pomagaš starčkom ampak samo tistim, ki so zaslužili zaradi objave reklam. in imenu projekta.

očitno nisi zmožen razumeti tega, da ti kot inštruktor si iz vidika starčkov neki nepomembnega. Ne vedo kdo si. če se potrudiš, ne bodo rekli da si bil ti dober ampak da je bil projekt dober. TI od tega nimaš _nič_.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ja, saj lahko tudi še 5x ponoviš, da na razumeš koncepta, ampak smo te že prvič razumeli.

O.

Pithlit ::

Architect je izjavil:

če boš starčke učil uporabljat računalnik pa boš dobil samo dodatno delo, ko bodo uničili računalnik s svojim klikanjem in ti težili da ne dela. da si jih slabo naučil.

Jim boš pač takrat zaračunal. Za popravilo IN naknadne inštrukcije. Sam najprej jih je treba napumpat da komp sploh kupijo... če ne pač nimaš kaj popravljat.

... Always look on the bright side of life ...
Life is as complicated as we make it...

BlaY0 ::

Simbioz@ bi bila lahko dober primer socialnega podjetništva pri nas, samo se bojim da so glavni "sponzorji" preveč družbeno (ne)odgovorni, da bi to podprli. Država bi pa rabila ene 8 let, da bi pretehtala, ali se to zanjo izplača, na koncu bi vseeno raje rekla NE in zvišala trošarino na naftne derivate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

crniangeo ::

že to da obiskujete ta forum poln reklam na desni je da podpirate ustanovitelje foruma, saj vidite njihove reklame :-)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

BlaY0 ::

Ni isto. Tukaj me nihče ne sili da kliknem na reklamo, na Simbiozi pa se ljudi uči, da morajo klikniti na točno določeno ikono pod katero piše nekaj točno določenega.

Pithlit ::

Hja no... ne vem če je to čisto res. Na lokalni simbiozi so se učili s FF in gmail-om. Še vedno pa na Win (ampak če ti inštruktor pravilno poda znanje pol itak ni važno s čim se dela).
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

, na Simbiozi pa se ljudi uči, da morajo klikniti na točno določeno ikono pod katero piše nekaj točno določenega.
Moraš mislit, ne. Če hočeš odpreti določen program, moraš klikniti točno njegovo ikono in ne kar katerekoli.

Če trdiš, da tam ljudi prepričujejo, da obstaja en sam program, pa lažeš.

O.

black ice ::

crniangeo je izjavil:

že to da obiskujete ta forum poln reklam na desni je da podpirate ustanovitelje foruma, saj vidite njihove reklame :-)

Nekateri pa preprosto uporabljamo vtičnike ala AdBlock.

crniangeo ::

black ice je izjavil:

crniangeo je izjavil:

že to da obiskujete ta forum poln reklam na desni je da podpirate ustanovitelje foruma, saj vidite njihove reklame :-)

Nekateri pa preprosto uporabljamo vtičnike ala AdBlock.

Nekateri bi lahko tut tabletke papali, pa jih takih stvari glede simbioze ne bi motile :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Invictus ::

Če imajo milijon evrov za oglaševanje (kar je po moje čisto pranje denarja), potem bi na večer lahko tudi inštruktorju stisnili 100 EUR in plačali potne stroške.

Ker zgleda da edino inštruktorji niso plačani. Da ne govorim da bi lahko potem dobili kake boljše ljudi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

darkolord ::

A če je milijon, pomeni, da sta tudi dva, ali kako?

Pa a ni bilo že omenjeno, da milijon v oglasih niti približno ni enako kot milijon v kešu?

Mipe ::

Milijon je milijon, pa če pride v naturalijah, oglasih ali zlatih palicah.

murmur ::

V bistvu je logicno, da tudi sami pobudniki/vodstvo ali karkoli ze zavoda dela prostovoljno. Brezplacno. Sicer pa ce pogledate stevilo financerjev t.i. Univerze za tretje zivljensko obdobje, ugotovite, da teh ni malo.

Ok, motim se, vec kot 80% sredstev prispevajo penzionisti sami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

francek1 ::

Okapi je izjavil:

Ja, saj lahko tudi še 5x ponoviš, da na razumeš koncepta, ampak smo te že prvič razumeli.

O.

Marsikdo zelo dobro razume ta "koncept", pri katerem M$ služi, ostali pa se obrišejo pod nosom. Če ne bi bilo to "opismenjevanje" vezano na točno določeno programsko opremo bi pa lahko rekli, da gre za dobro delo. Tako pa se močno sprenevedaš!
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

BlaY0 ::

Okapi je izjavil:

, na Simbiozi pa se ljudi uči, da morajo klikniti na točno določeno ikono pod katero piše nekaj točno določenega.
Moraš mislit, ne. Če hočeš odpreti določen program, moraš klikniti točno njegovo ikono in ne kar katerekoli.

Če trdiš, da tam ljudi prepričujejo, da obstaja en sam program, pa lažeš.

Ti si pa pravi car, ko je treba kaj iztrgat iz konteksta. Če hočeš urejati besedilo, potem na namizju ali v meniju poiščeš urejevalnik besedila, neodvisno od njegovega imena in proizvajalca. Če te nekdo uči, da moraš poiskati ikonco pod katero piše Word, potem je to narobe. In ne, ne trdim da kogar koli kaj prepričujejo, trdim pa da jih tako učijo. In ne bit preveč pameten, ker očitno lani nisi sodeloval in po vsej verjetnosti tudi letos ne boš in torej pojma nimaš. Se pa še dobro spomnim kaj si lani tvezil o učenju starih ljudi...

St235 ::

In kako veš katera ikona pomeni urejevalnik besedila brez, da poveš ime programa?

francek1 ::

St235 je izjavil:

In kako veš katera ikona pomeni urejevalnik besedila brez, da poveš ime programa?

...rečeš, da je na ikonici velik modri W....? :D
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

BlaY0 ::

St235 je izjavil:

In kako veš katera ikona pomeni urejevalnik besedila brez, da poveš ime programa?

Preberi si zadnji dve strani... sem že vse napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

sircelj ::

Priznam, da sem zelo presenečen nad odzivom. Žal v negativno, a se ne bom spuščal v psihotično raziskovanje slovenskih navad. Ko sem se prebijal skozi navlako negativnih komentarjev ljudi, ki povsod vidijo le teorije zarote, namesto, da bi sami prispevali kaj dobrega družbi, sem si najprej rekel, da sploh ne bom odpisal, ker tako ali tako ne bom nič dosegel. A bom toliko fer, da povem vsaj svoje mnenje.

Za tako velike projekte so potrebni partnerji. Tako kot na različnih področjih življenja človek potrebuje sodelavce, prijatelje, družino. Sem vesel, da je bilo med komentarji tudi nekaj pametnih ljudi, ki so razložili, kako je s temi "milijoni".
Sam sodelujem pri več projektih, ki so dobri za družbo in poslovne skupnosti, seveda tudi pri Simbiozi. Zato bom na tem mestu le povabil vse, ki si želijo vzeti nekaj malega časa, da nekomu polepšajo dan in ga opremijo z nekaj znanja, dobre volje in stkejo kak pristen stik, da se udeležijo delavnic in pomagajo starejšim razbiti strahove pred računalniki.
Hvala in vse dobro.
Matjaž Šircelj

toloplus ::

BlaY0 je izjavil:


Ti si pa pravi car, ko je treba kaj iztrgat iz konteksta. Če hočeš urejati besedilo, potem na namizju ali v meniju poiščeš urejevalnik besedila, neodvisno od njegovega imena in proizvajalca. Če te nekdo uči, da moraš poiskati ikonco pod katero piše Word, potem je to narobe. In ne, ne trdim da kogar koli kaj prepričujejo, trdim pa da jih tako učijo. In ne bit preveč pameten, ker očitno lani nisi sodeloval in po vsej verjetnosti tudi letos ne boš in torej pojma nimaš. Se pa še dobro spomnim kaj si lani tvezil o učenju starih ljudi...


A se ti ne zdi, da zgolj na podlagi enkratne (1x!) izkušnje z majhno skupino učinkov določene izobraževalne metode ni ravno najbolj primerno posploševat na celotno populacijo? Sploh pa je samo uporabnost metode in v njej uporabljenih pripomočkov (v tem primeru specifičnih programov) potrebno spremljat na malce daljši rok.

Si se kdaj vprašal kolikšna je bila srednjeročna oz. dolgoročna retencija pridobljenega znanja, ki naj bi ga starejši osvojili na tvoji delavnici z Ubuntu linux & FF, torej recimo po enem tednu ali pa po enem mesecu? V kolikor tega nisi preveril vsaj pri svoji skupini, potem raje ne bit preveč glasen oz. "pameten".

Krivulja znanja ne gre vedno samo navzgor. Kot tudi sam najverjetneje veš, se v preteklosti že osvojeno znanje kdaj pa kdaj tudi pozabi - sploh pri starejši populaciji je to kar pogost primer. Enkratna delavnica ni nekaj kar bi ljudem za večno ostalo v spominu (sej se tudi jezika ne naučiš v dveh urah, ampak je treba vadit in vadit). Mnogo starejših ljudi ni ravno navezanih na internet v enaki meri kot ti (beri: ne visijo na internetu vsak dan), in svojega znanja na tem področju ne osvežujejo redno.

S povsem praktičnega vidika je zato izobraževanje v okviru Windows OS vsekakor bolj primerno, kajti mnogo teh starejših ima okoli sebe vsaj nekaj ljudi, ki posedujejo zadostno znanje o opravljanju Win OS, obenem jih pa večina nima nikogar, ki bi imel znanje o Linuxu; torej, kdo jim bo dva tedna po zaključku delavnice svetoval ter nato vsak mesec znova in znova razlagal kako priti v okviru slednjega operacijskega sistema do interneta?


Splošno gledano pa imate nekateri tukaj velik problem z razumevanjem koncepta prostovoljstva, ter razlikovanjem med pojmi partnerstvo, pokroviteljstvo in donatorstvo. Sicer vam je že nekaj strani nazaj NeMeTko kar lepo razložil zadeve, a očitno se vas kar veliko število sooča z (očitno prevelikim) izzivom pravilnega dojemanja prebranega ...
Možno je pa seveda tudi, da se zgolj sprenevedate, ker najlažje je pač pljuvati po drugih.

BlaYo, Invictus, Arhitect ter vsi ostali malodušneži, pa dajte potem raje organizirat svoj "prostovoljni" projekt opismenjevanja starejših, kot pa da smetite v tej temi, ki je prvenstveno namenjena iskanju prostovolcev. Mnogi od vas ste bili glasni/kritični - in to z enakimi argumenti kot letos - že ob lanski najavi projekta Simbioza. Torej ste ob vsem lastnem izkazanem "trpljenju" imeli eno leto časa, da to negativno energijo pretvorite v kaj uporabnega ... Če imate kaj za pokazat, potem kar na plano z načrti, drugače pa lahko izkažete vsaj malo spoštovanja do tega projekta. V časih gospodarske krize, ko država na račun krčenja stroškov posledično izkazuje vse manjšo podporo izobraževanju na vseh ravneh (in s tem tudi digitalnemu opismenjevanju starejših), je vsak takšen projekt več kot dobrodošel.

P.S.: Je pa res, da bi vodje projekta Simbioza lahko malce izbolšali svoj PR angažma. Glede na v tej temi izpostavljena vprašanja o finančnem ozadju projekta, bi bilo več kot primerno, da bi si g. Šircelj oz. njegovi sodelavci vzeli par minut časa in o malce osvetlili to, za nekatere očitno "problematično", plat projekta.

Matija82 ::

sircelj je izjavil:

Priznam, da sem zelo presenečen nad odzivom. Žal v negativno, a se ne bom spuščal v psihotično raziskovanje slovenskih navad. Ko sem se prebijal skozi navlako negativnih komentarjev ljudi, ki povsod vidijo le teorije zarote, namesto, da bi sami prispevali kaj dobrega družbi, sem si najprej rekel, da sploh ne bom odpisal, ker tako ali tako ne bom nič dosegel. A bom toliko fer, da povem vsaj svoje mnenje.

Za tako velike projekte so potrebni partnerji. Tako kot na različnih področjih življenja človek potrebuje sodelavce, prijatelje, družino. Sem vesel, da je bilo med komentarji tudi nekaj pametnih ljudi, ki so razložili, kako je s temi "milijoni".
Sam sodelujem pri več projektih, ki so dobri za družbo in poslovne skupnosti, seveda tudi pri Simbiozi. Zato bom na tem mestu le povabil vse, ki si želijo vzeti nekaj malega časa, da nekomu polepšajo dan in ga opremijo z nekaj znanja, dobre volje in stkejo kak pristen stik, da se udeležijo delavnic in pomagajo starejšim razbiti strahove pred računalniki.
Hvala in vse dobro.


Morda bi lahko ti razložil kako se porabi denar pa bo kritik dosti manj ?

BlaY0 ::

toloplus je izjavil:


A se ti ne zdi, da zgolj na podlagi enkratne (1x!) izkušnje z majhno skupino učinkov določene izobraževalne metode ni ravno najbolj primerno posploševat na celotno populacijo? Sploh pa je samo uporabnost metode in v njej uporabljenih pripomočkov (v tem primeru specifičnih programov) potrebno spremljat na malce daljši rok.

Z izobraževanjem v IT se ukvarjam že več kot desetletje. V tem času sem imel priliko poučevati ljudi iz vseh starostnih skupin, ki jih kakor koli zanima računalništvo. Tako da nekaj "malega" pa že vem o tem. Torej tvoj "1x" odpade, prav tako "spremljanje na daljši rok".

techfreak :) ::

Če se že toliko časa ukvarjaš z izobraževanjem, potem veš da ni velike razlike, če uporabniku predstavijo uporabo Windows/IE/Word, kot pa če bi predstavili (Ubuntu|Debian|Slackware|Fedora|Suse|...)/(Chrome|Firefox|Opera)/(Open/Libre Office Writer). Principi so načeloma enaki, torej ni problemov, če ima uporabnik doma Firefox namesto IEja ali pa OpenOffice Writer namesto Worda.

Je pa vseeno primerno predstavljati programsko opremo, ki ima v Sloveniji večinski delež, saj to poveča možnost, da bodo sorodniki teh učencev znali pomagati.

BlaY0 ::

toloplus je izjavil:


Si se kdaj vprašal kolikšna je bila srednjeročna oz. dolgoročna retencija pridobljenega znanja, ki naj bi ga starejši osvojili na tvoji delavnici z Ubuntu linux & FF, torej recimo po enem tednu ali pa po enem mesecu? V kolikor tega nisi preveril vsaj pri svoji skupini, potem raje ne bit preveč glasen oz. "pameten".

Večkrat. In to tudi preverjal na določenena časovna obdobja. Recimo konkretno z izpiti.

toloplus je izjavil:


Krivulja znanja ne gre vedno samo navzgor. Kot tudi sam najverjetneje veš, se v preteklosti že osvojeno znanje kdaj pa kdaj tudi pozabi - sploh pri starejši populaciji je to kar pogost primer. Enkratna delavnica ni nekaj kar bi ljudem za večno ostalo v spominu (sej se tudi jezika ne naučiš v dveh urah, ampak je treba vadit in vadit). Mnogo starejših ljudi ni ravno navezanih na internet v enaki meri kot ti (beri: ne visijo na internetu vsak dan), in svojega znanja na tem področju ne osvežujejo redno.

Zato pa je toliko bolj pomembno da starejših ljudi ne učiš novih veščin, ampak jim s pomočjo že osvojenih znanj in veščin (ki jih imajo BTW veliko več kot ti in jaz skupaj) pripraviš do tega, da se sami učijo naprej, seveda če jim je to v interesu.

toloplus je izjavil:


S povsem praktičnega vidika je zato izobraževanje v okviru Windows OS vsekakor bolj primerno, kajti mnogo teh starejših ima okoli sebe vsaj nekaj ljudi, ki posedujejo zadostno znanje o opravljanju Win OS, obenem jih pa večina nima nikogar, ki bi imel znanje o Linuxu; torej, kdo jim bo dva tedna po zaključku delavnice svetoval ter nato vsak mesec znova in znova razlagal kako priti v okviru slednjega operacijskega sistema do interneta?

Nikjer nisem trdil nasprotno! Pri meni so bile delovne postaje nameščene izmenično z Windowsi in Linuxom. V treh dneh kolikor sem si vzel časa za to, so se vsi slušatelji zvrstili tako za Linux kot tudi Windows desktopom. Nobenega nisem spraševal kateri desktop se mu zdi bolj kul.

toloplus je izjavil:


BlaYo, Invictus, Arhitect ter vsi ostali malodušneži, pa dajte potem raje organizirat svoj "prostovoljni" projekt opismenjevanja starejših, kot pa da smetite v tej temi, ki je prvenstveno namenjena iskanju prostovolcev. Mnogi od vas ste bili glasni/kritični - in to z enakimi argumenti kot letos - že ob lanski najavi projekta Simbioza. Torej ste ob vsem lastnem izkazanem "trpljenju" imeli eno leto časa, da to negativno energijo pretvorite v kaj uporabnega ... Če imate kaj za pokazat, potem kar na plano z načrti, drugače pa lahko izkažete vsaj malo spoštovanja do tega projekta. V časih gospodarske krize, ko država na račun krčenja stroškov posledično izkazuje vse manjšo podporo izobraževanju na vseh ravneh (in s tem tudi digitalnemu opismenjevanju starejših), je vsak takšen projekt več kot dobrodošel.

Meni se zdi Simbioza super in ja, predlogi so bili pred prvo in predlogi so bili po njej pa ni nihče od pristojnih očitno niti malo reagiral. "Učni načrt" je enak lanskemu. Ne samo enak ampak popolnoma enak. Ni mi jasno zakaj bi bilo treba poleg Simbioze peljati podoben projet z enakim namenom, samo zato da bi tebi nekaj dokazal??? Pravim da ima Simbioza dobro ekipo za marketing, dobro znajo loviti sponzorje/pokrovitelje/donatorje, nimajo pa zgleda prav nobenega interese oziroma znanja na področju andragogige in izobraževanja kar se lepo vidi. In koga prosijo (ali pa se javi kar sam) za pomoč pri tem. Glavnega tech. partnerja. S tem sicer ne bi bilo nič narobe, v kolikor ta partner ne bi bil popolnoma pristranski.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

techfreak :) je izjavil:

Če se že toliko časa ukvarjaš z izobraževanjem, potem veš da ni velike razlike, če uporabniku predstavijo uporabo Windows/IE/Word, kot pa če bi predstavili (Ubuntu|Debian|Slackware|Fedora|Suse|...)/(Chrome|Firefox|Opera)/(Open/Libre Office Writer). Principi so načeloma enaki, torej ni problemov, če ima uporabnik doma Firefox namesto IEja ali pa OpenOffice Writer namesto Worda.

A ti znaš brati? To kar si zdaj napisal jaz ponavljam že od lani. Pokaži mi kje sem kot instrument za poučevanje preferiral Linux pred Windowsi? Non-stop ponavljam da me ne brigajo milijoni in na čem se uči ampak samo to, da se narobe uči! In vsak tak kot si ti in ima 5 minut cajta se potem userje tukaj gor češ kaj imam proti Windowsom.

techfreak :) je izjavil:


Je pa vseeno primerno predstavljati programsko opremo, ki ima v Sloveniji večinski delež, saj to poveča možnost, da bodo sorodniki teh učencev znali pomagati.

Se strinjam, in sem se vedno. Vseeno pa mogoče koga kdaj zanima tudi to, koliko kaj stane, in ali je možno nekaj podobnega dobiti brezplačno. Seveda, če mulc vse skupaj potegne s "pašnika" se s ceno ni potrebno ukvarjati...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

sircelj je izjavil:

Priznam, da sem zelo presenečen nad odzivom. Žal v negativno, a se ne bom spuščal v psihotično raziskovanje slovenskih navad. Ko sem se prebijal skozi navlako negativnih komentarjev ljudi, ki povsod vidijo le teorije zarote, namesto, da bi sami prispevali kaj dobrega družbi, sem si najprej rekel, da sploh ne bom odpisal, ker tako ali tako ne bom nič dosegel. A bom toliko fer, da povem vsaj svoje mnenje.

Za tako velike projekte so potrebni partnerji. Tako kot na različnih področjih življenja človek potrebuje sodelavce, prijatelje, družino. Sem vesel, da je bilo med komentarji tudi nekaj pametnih ljudi, ki so razložili, kako je s temi "milijoni".
Sam sodelujem pri več projektih, ki so dobri za družbo in poslovne skupnosti, seveda tudi pri Simbiozi. Zato bom na tem mestu le povabil vse, ki si želijo vzeti nekaj malega časa, da nekomu polepšajo dan in ga opremijo z nekaj znanja, dobre volje in stkejo kak pristen stik, da se udeležijo delavnic in pomagajo starejšim razbiti strahove pred računalniki.
Hvala in vse dobro.

Tudi ti kažeš svojo slovensko navado, beri nategovanje delavcev. Kako ni denarja za predavatelje pri milijonskem proračunu ?

Daj to razloži, da ne bomo sami brskali kam je šel denar. Glede na to da je okoli 100 jurjev prišlo od države, bi lahko to zahtevali kot državljani.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

šernk ::

tisto popapcajo prostovoljni organizatorji
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

techfreak :) ::

A ti znaš brati? To kar si zdaj napisal jaz ponavljam že od lani. Pokaži mi kje sem kot instrument za poučevanje preferiral Linux pred Windowsi? Non-stop ponavljam da me ne brigajo milijoni in na čem se uči ampak samo to, da se narobe uči!

Seveda se narobe uči, saj jih vendar učijo o Microsoftovih produktih.;((

Starejših ljudi oz. lahko rečemo kar večino vseh ljudi ne zanima kaj je OS, kako je Linux boljši/slabši kot Windows, zakaj je Gecko ful boljši kot Trident, ... Ljudi zanima kako lahko najlažje pridejo do tistega kar jih zanima in kako lahko uporabljajo računalnik.

Načeloma jih ne zanima kaj točno dela spletni brskalnik in primerjava vseh 9999 različnih produktov, ampak predvsem to, kako ga zagnati in kaj poiskati. Zaradi tega je brezpredmetno učiti o orodjih, ki jih mogoče ali pa najverjetneje ne bodo srečali.

Ker je v Sloveniji delež Windowsa okoli 95% to pomeni, da bodo v 95% tudi doma oz. pri sorodnikih srečali poznane programe.

šernk ::

ljudi z 500€ penzije pa verjetno zanima da lahko isto stvar opravijo na sistemu za 0€ in sistemu za 200€? ali ne?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

crniangeo ::

Bolj je tukaj problem, da tudi mladina ne zna freeosov uporabljat tako, da je tehtno vprašanje na koga se bodo starostniki obrnili v primeru neke težave?
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

BlaY0 ::

techfreak :) je izjavil:


Ker je v Sloveniji delež Windowsa okoli 95% to pomeni, da bodo v 95% tudi doma oz. pri sorodnikih srečali poznane programe.

Amapk še vedno bodo vsakič znova, ko bo minil teden brez računalnika spraševali:"Katero ikonco moram že kliknit za urejanje besedila?"
Valda da ne boš učil veščin vsakega brskalnika posebej, veščin naj se učijo sami! Naučil pa jih boš (oziroma bi jih moral), da za brskanje po spletu rabiš spletni brskalnik in kako ga lahko na najbolj simpl možen način identificiraš izmed poplave ikonc, ki jih ima tvoj vnuk na desktopu, brez da bi vedel kako se imenuje ali kdo ga je naredil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Kiborg ::

No, lansko leto sem sodeloval na projektu in moram reči, da organizatorji precej zavajajo. Lansko leto je bil odgovor na vprašanje, zakaj IE in ne Firefox odgovor, da zato ker je kao IE bolj razširjen (mimogrede, to ni res poglejte statistike). Lahko bi imeli vsaj toliko jajc in priznali da je IE zato ker jih plačuje Microsoft. Še bolj smešno pa je bilo na samem predavanju, gradivo na treh računalnikih ni delovalo v IE, je pa lepo brez težav delovalo na Firefoxu. To, da je na računalnikih v povprečju samo IE je bila seveda navadna laž, VSI računalniki so imeli vsaj še Firefox, mnogi tudi Chrome, eden ali dva pa še Opero. Od tistih, ki so imeli vsaj malo znanja uporabe računalnika in interneta, so vsi uporabljali Firefox, ki so ga tudi imeli doma ali v službi. Tako, da argument za IE pade na polni črti. Seveda pa ne oporekam dejstvu, da je Windows najbolj razširjen OS v Sloveniji.

BlaY0 ::

techfreak :) je izjavil:


Seveda se narobe uči, saj jih vendar učijo o Microsoftovih produktih.;((

S tem, da se uči na Microsoftovih produktih ni nič narobe. Prosim izpostavi en moj post kjer recimo trdim da je to narobe!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

toloplus ::

šernk je izjavil:

ljudi z 500€ penzije pa verjetno zanima da lahko isto stvar opravijo na sistemu za 0€ in sistemu za 200€? ali ne?


Starostno populacijo, ki jo cilja ta projekt, zanima predvsem ali bodo zmožni sami uporabljat to tehnologijo. Nekater je dejansko "strah" te tehnologije. Pri torej že v osnovi nižji motivaciji za učenje in dvomu v osebne sposobnosti za upravljanje te tehnologije (oz. nižji self-efficacy) je podpora bližnjih (torej sorodstva, prijateljev) izredno pomembna.

Predstavljaj si, kako se bo počutila neka 80-letna ženica (ki ji je že v osnovi "strah" moderne tehnologije), ko bo za nasvet o upravljanju linux sistema (npr. dva tedna po Linux-Simbiozini delavnici) spraševala svojo 55-letno hči, ki zna uporabljati zgolj Win OS. Po odklonilnem odgovoru hčere, bo nato morebiti vprašala še svojega zeta ali pa kakšnega soseda, a če tudi ti ne bodo znali odgovoriti, potem bo ženica enostavno odnehala ...

In ravno zaradi tega je boljše da se nauči na sistemu, ki je razširjen v populaciji, in posledično več ljudi lahko pomaga prebroditi osnovne težave. Sej, če se bo ženica zares želela poglobiti, se lahko pozneje še vedno sama spozna z linuxom (ker je, kot pravite nekateri, itak popolnoma primerljiv/enako hitro naučljiv kot Win OS okolje).

Obenem si pa sama ženica (ob pokojnini 500 EUR), ali pa bolj verjetneje ji njena družina, ne bo kupila novega računalnika, ampak prej kakšno staro kišto, ki bo po principu verjetnosti prej imela naložen Win OS kot pa neko linux distribucijo.

Razmišljanje o prostovoljstvu in obenem služenju denarja je pa že v osnovi skregano z logiko - vsaj kar se tiče individualnih prostovoljcev. Če bo MS na koncu iz akcije potegnil dobiček, pa nekako tudi ni treba biti nevoščljiv. Sej Canonical+Mozilla (oz. njuni slovenski podporniki) imata enake možnosti, da tudi sama izvedeta podobno akcijo, pa očitno ni interesa ...

BlaY0 ::

toloplus je izjavil:


Predstavljaj si, kako se bo počutila neka 80-letna ženica (ki ji je že v osnovi "strah" moderne tehnologije), ko bo za nasvet o upravljanju linux sistema (npr. dva tedna po Linux-Simbiozini delavnici) spraševala svojo 55-letno hči, ki zna uporabljati zgolj Win OS. Po odklonilnem odgovoru hčere, bo nato morebiti vprašala še svojega zeta ali pa kakšnega soseda, a če tudi ti ne bodo znali odgovoriti, potem bo ženica enostavno odnehala ...

Po moji (če že vstrajaš pri tem) Linux Simbiozi, si človeka posadil za Windowse in ni bilo nobenega problema.

techfreak :) ::

Kiborg je izjavil:

To, da je na računalnikih v povprečju samo IE je bila seveda navadna laž, VSI računalniki so imeli vsaj še Firefox, mnogi tudi Chrome, eden ali dva pa še Opero. Od tistih, ki so imeli vsaj malo znanja uporabe računalnika in interneta, so vsi uporabljali Firefox, ki so ga tudi imeli doma ali v službi. Tako, da argument za IE pade na polni črti.

Tudi Chrome in Firefox sta lahko prisotna na računalnikih, vendar je še vseeno IE povsod kjer je Windows. Torej 95% računalnikov.

mtosev ::

Ie lahko vedno uninstaliraš:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

techfreak :) ::

In koliko ljudi ga nima nameščenega?

murmur ::

 slovenija sept2012

slovenija sept2012


Torej IE-ja se sploh ne bi smeli "uciti" uporabljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

echo ::

Po mojem mnenju je bistveno vprašanje glede denarja in uslug okoli Simbioze to, kaj je Microsoft prispeval za ta kup naivnih in nevednih uporabnikov, ki si jih s tem projektom navadili (da ne rečem zaklenili) na svoje izdelke, glede na to, da so vsi ostali prispevki altruistični. Inštruktorji, oglaševanje, prostor, elektrika - vse nekdo časti.

Okoli učenja pa takole - to so uporabniki, ki si najprej tipkovnico popravijo tako, da so črke po vrsti zložene. ABCČDE tipkovnica (true story)
Seveda jim ne gre razlagati o urejevalnikih besedila, ampak pokažeš ikonco in rečeš "tle pišemo", "tle natisnemo", "tle shranmo za drugič", "smo vsi, gremo naprej?". Več kot to človeka samo zmede in odbija.

Po mojem jih je treba navadit tut pisat navodila, vsaj ključne besede. Sam sem vsak mesec pri sosedu, ki je "na šihtu še znal, zdej se pa ne spomne". Če bi si takrat napiso na listek "datoteka/pogled/povečava", bi mi prihranil marsikatero večerno urico.

Sem pa rihtal spletno bančništvo pri ženski, ki je imela inštaliran SUSE in ni nikoli slišala za windowse. Sin ji je uredil internetno povezavo in tiskalnik, ostalo dela sama. Firefox, Libre Office in pasjansa. Nič ji ni manjkalo.

Meni se zdi hecno, da kaj podobnega ne organizira tudi odprtokodna skupnost, ki je nekako arhetip altruizma. Očitno nimajo tako dobrih vez ...

Invictus ::

Za penzionista tako kupiš Android tablico za 200 EUR, pa mu daš ti za srfat.

Zakaj bi rabil sploh imeti PCa?

No, Kiborg je lepo povedal sprenevedanje organizatorja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mipe ::

Firefox ali Chrome namestiš v nekaj minutkah. Ni noben problem. IE na windowsih pa je lahko starejši in se sploh ne posodobi.

NeMeTko ::

Če se vam RES gre za večjo popularizacijo Linuxa, trkate na popolnoma napačna vrata.

NAJPREJ bi morali vprašati na ministrstvu za šolstvo, zakaj se že v osnovnih šolah ne uporablja izključno Linux kot platforma za učenje računalništva. Se mi pa zdi, da bi najbrž bili eni redkih, če ne edini, ki bi komercialni software pregnali iz šol, če bi to komu uspelo.

sircelj ::

Živjo!

Vsa statistika in poročila (vključno finančna) so na voljo na tej povezavi http://simbioza.eu/projekt/statistika.h...

V upanju, da se pridružite v čim večjem številu, vas lepo pozdravljam.
Matjaž Šircelj
Matjaž Šircelj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sircelj ()

Pithlit ::

crniangeo je izjavil:

Bolj je tukaj problem, da tudi mladina ne zna freeosov uporabljat tako, da je tehtno vprašanje na koga se bodo starostniki obrnili v primeru neke težave?

Ah bejž... jaz svojim strankam nudim tudi izobraževanje. In? Rezultat je tak da znajo uporabljat veliko večino DE-jev pa browserjev pa ostalih stvari ki jih pač rabijo. Nima vaze ali se uporablja Windows pahan z ikonami, Gnome/KDE s štirimi opravilnimi vsrticami ali pa moj prenosnik (ki ima namizje popolnoma prazno).

Očitno jim to sede... saj noben od njih simbioze niti povoha ne. Meni pa tudi. Me ne kličejo več ker ne znajo izklopit računalnika... ali pa ker jim je nekako uspelo pomanjšat okno IE in ga ne znajo več povečat. Penzionist si je pri 63ih letih sam instaliral antivirus (pa registriral/aktiviral). Sem kar ponosna nanj.

Kako učijo na simbiozi pa ne vem... vem samo da tam videvam iste 'face'. Ampak nekako menim gre to bol pripisati druženju kot neukosti.
Life is as complicated as we make it...

Mitch ::

Kolk se kaj plača?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linuxu v Münchnu slabo kaže (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14038011 (32093) MrStein
»

Italijanska vojska prehaja na LibreOffice

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
3525974 (14566) bbbbbb2015
»

Linux 24 let kasneje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10138295 (32740) Zvezdica27

Več podobnih tem