» »

proizvodnja brizganega lesa v SLO?

proizvodnja brizganega lesa v SLO?

lonz ::

Pred nekaj časa sem zasledil, da se da naredit material iz lesne mase, ki je po brizganju (uporabljajo se isti modeli in stroji kot pri brizganju plastike) po lastnostih enak ali podoben ABS plastiki. Nastane z mreženjem in polimerizacijo lignina v lesu. Sedaj imam pa dve vprašanji:

Ali se pri gorenju ali razgradnji tega materiala sprosti samo CO2, katerega je drevo/les vezalo nase pri rasti?
Ali kdo v sloveniji to surovino tudi proizvaja?
...arrrrrr, shiver me timbers...
  • spremenil: lonz ()

Vikking ::

Če prav razumem gre za mešanico plastike (PVC, PP, PE, PS) in lesa, se pravi "les-plastika kompoziti". Kar pomeni da pri gorenju niso samo co2, ampak precej fini koktelj nevarnih plinov, plus še kakšna fina mešanica adhezivov, saj vezati plastiko in les ne moreš kot doma krompir.

V bistvu uporabiš les, kot nadomestek sintetičnih vlaken. A za sabo potegne pač nemalo problemov.

lonz ::

Ne, ni mešanica plastičnih mas. Ravno v tem je prednost. Plastifikator je lignin v lesu sam.
...arrrrrr, shiver me timbers...

zee ::

plus še kakšna fina mešanica adhezivov


Pri popolnem izgorevanju (v prebitku zraka) lesa nastane najvec H2O in CO2, ostali produkti so v manjsini.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

lonz ::

Se pravi samo CO2, ki ga je vezal les nase pri rasti?
...arrrrrr, shiver me timbers...

Vikking ::

A lahko daš kakšen strokovni članek, glede procesa in obdelave na ta način.

lonz ::

Žal ne, ker bi ga tudi sam rad našel. Vem da se v evropi tak način brizganja lesa že uporablja za nadomestek plastičnih posod že zaradi vonja (brizgan les ima vonj po - lesu), zanima me pa, če je to že tudi pri nas kdo dela na proizvodni ravni.
Kolikor pa sem uspel zaslediti, se lignin sprošča v kemijskem reaktorju pod pritiskom s toploto in dodanim glicerinom. Nastala surovina se uporabi isto kot ostali materijali za brizganje. Ostalo pa ne vem, pa bi rad.
...arrrrrr, shiver me timbers...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Zelo zanimivo. Pa si prepričan, da gre za čisti les? Jaz najdem na to temo samo brizganje kompozitnih materialov les+plastika (npr les+PP).

LP

Jože

lonz ::

To je bilo tudi moje prvo vprašanje ko sem slišal za to reč. 100% brez aditivov. Samo lignin (smola pravzaprav) se uporabi za polimeriziranje komplet zadeve. Zadeva je zanimiva, ker za izdelavo plastiki-podobnih artiklov ne potrebuje naftnih derivatov, ter s tem pri zadevi (upam - in zato sprašujem kako je z gorenjem takega lesa) ne pride do dodatnega dovajanja CO2 v atmosfero, ki pa je kot vemo toplogredni plin.
...arrrrrr, shiver me timbers...

Barbarpapa2 ::

Zdravo.

Res je, sem malo po mojem tipkanju imel srečo na googlu:

http://www.tecnaro.de/english/willkomme...

Na hitro, uporablja se lignin, ki je bojda stranski proizvod pri izdelavi papirja, kateremu se dodajajo vlaknasti materiali....

LP

Jože

lonz ::

U, kul hvala. Sem tudi sam guglal, pa mi ni ratalo... Sedaj, pa samo da še ugotovim, če kdo tudi v SLO to dela...
...arrrrrr, shiver me timbers...

dzinks63 ::

Na temo bioplastike je kar nekaj linkov, najbolj znana je na osnovi koruze in škroba. Je tudi že nekaj poizkusov komercialne uporabe le te. Npr.: Samsung Reclaim SPH-m560

Trenutno najbolj razširjen material za proizvodnjo bioplastike je termoplastični škrob, kar je tudi eden glavnih očitkov proizvajalcem bioplastike, saj se material prideluje iz hrane, te pa marsikje primanjkuje oziroma se draži. Toda v prihodnosti bodo materiali za proizvodnjo bioplastike temeljili predvsem na odpadnih obnovljivih virih, npr. celulozi, sirotki in mesno-kostni moki, poudarjata direktor družbe Slopak Matej Stražiščar in dr. Andrej Kržan, vodja mednarodnega projekta PLASTiCE.


Na slovenskem trgu je že nekaj izdelkov iz bioplastike, med njimi biorazgradljive vrečke, embalaža za živila, folije za prekrivanje pridelkov na vrtovih, lončki za lončnice in penjen škrob za embaliranje, ljubljanska restavracija Fejstmeni pa uporablja pribor in posode za hrano za enkratno uporabo iz bioplastike

Seminar Bioplastika, RITS Celje

S samo celulozo se ne da kar tako narediti bioplastike, če že, jo je potrebno predhodno predelati, obdelati da lahko polimerizira: Cellulosic Plastics

Does Lignin Have Legs as a Future Plastics Feedstock?

O možnosti lignina za uporabo pri izdelavi plastike so razmišljali že pred desetletji:



Novejše raziskave se pa tudi vse bolj posvečajo temu področju: Lignin enables BPA-free plastics

Biodegradable Thermoplastic from Lignin


Biodegradable Lignin Based Thermoplastic is a Replacement for Polystyrene

A biodegradable thermoplastic has been produced from a lignin derivative that has properties similar to polystyrene. This renewable plastic is created using the excess lignin generated from pulp mill operations, bioethanol production, and chemical and pharmaceutical production from plant material. It is also a renewable and biodegradable alternative to polystyrene, a material which is derived from petroleum and is not biodegradable

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Popravilo prask na pohištvu iz visokega sijaja

Oddelek: Loža
115615 (414) Anney
»

Indiegogo - Nov filament za 3D tiskalnike

Oddelek: Znanost in tehnologija
153059 (2438) Karlheinz
»

Raziskan bakterijski encim za razgradnjo lesa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
246814 (5457) antonija
»

Addicted to plastic

Oddelek: Problemi človeštva
466923 (5726) innerspace

Več podobnih tem