» »

Pošta Slovenije je absolutno predraga

Pošta Slovenije je absolutno predraga

««
12 / 13
»»

matobeli ::

Ne da ne veš, niti sanja se ti ne.
Universal Postal Union @ Wikipedia

TL;DR Ko paket zapusti slovenijo ni več stvar Pošte slovenije.

kixs ::

To je verjetno vsem jasno.

Meni je spomladi en paket na Polsko potoval cca 5 mesecev - od marca do avgusta. Kar je pomembno, da je prisel.

ZDA je zadnjih nekaj mesecev obup. Pa ni taka samo moja izkusnja. Koncno se je pojavil na radarju paket poslan iz ZDA konec novembra :lol: Sem ga ze skoraj odpisal. Zdaj sem pa happy, ker bom moral se dajatve placat :lol:

chort ::

matobeli je izjavil:

Ne da ne veš, niti sanja se ti ne.
Universal Postal Union @ Wikipedia

TL;DR Ko paket zapusti slovenijo ni več stvar Pošte slovenije.

Ravno zato pišem, da je dobro prebrat, preden pametuješ. Paket potuje V Slovenijo, ne IZ Slovenije. Samo V Slovenijo potuje 4 tedne, drugam 1 teden. Konstantno. Paketi, pisma, razglednice.

darkolord ::

Ampak tudi ko gre V Slovenijo, gre čez 5 drugih držav.

chort ::

darkolord je izjavil:

Ampak tudi ko gre V Slovenijo, gre čez 5 drugih držav.

S tem se strinjam, vendar gredo tudi paketi in pisma IZ Slovenije skozi teh istih (predvidevam) 5 držav, in so dostavljeni v 1 tednu.
Zavedam se, da posplošujem in kažem s prstom (kar ni moja značilnost). S prstom ne kažem na poštarje (ki so carji), ampak na orgaanizacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

darkolord ::

Ne, v drugi smeri ne gre nujno po isti poti.

chort ::

darkolord je izjavil:

Ne, v drugi smeri ne gre nujno po isti poti.

V tem primeru izvajam posip s pepelom, valjanje v katranu in tretma s perjem.

Boggs ::

Blagovno pismo je zdaj očitno nekaj novega in velja tudi za notranji promet. V veljavo je očitno prišlo letos. Januarja se je pojavil opis za blagovno pismo na spletni strani Pošte Slovenije, v ceniku 1.1.2021 ga pa sicer še ni bilo. Jaz sem ga opazil danes, ko sem downloadal cenik 1.3.2021 po tem, ko sem na računu opazil višjo ceno kot sem jo navajen.

Namreč vso drobnarijo (ki ni papir; npr. svinčnik, USB kabel, računalniška miška, pepelnik, ...) sem do zdaj pošiljal kot navadno pismo ali pa priporočeno pismo (z ali brez storitve / odkupnine). Zdaj pa te stvari spadajo pod blagovne pošiljke (Blagovno pismo z ali brez sledenja, Blagovno pismo s podpisom (+ storitev)), kar pa je dražje kot pisemske pošiljke.

Miha 333 ::

Mene zanima, kako Pošta tako razlikovanje upraviči. Torej, kaj je zanjo drugače, če pošljem 500g papirja ali 500g špagetov. In kje je meja, npr. ali je lahko dokument spet s sponko, ali je to potem že blago?

LeQuack ::

Miha 333 je izjavil:

Mene zanima, kako Pošta tako razlikovanje upraviči. Torej, kaj je zanjo drugače, če pošljem 500g papirja ali 500g špagetov. In kje je meja, npr. ali je lahko dokument spet s sponko, ali je to potem že blago?


Hoče se znebiti strank. Večina fizičnih oseb pošilja blago, firme pa papirje. Hočejo se znebiti fizičnih strank, da gredo lahko v miru v stečaj.
Quack !

jocoj ::

Zakomplicirali so s temi raznimi vrstami pisemskih pošiljk, to se strinjam. Cene znotraj Slovenije so sicer le malenkost višje, kot prej navadne in priporočene pisemske pošiljke. Bolj me moti, da ni več enotne cene za tujino, kar v praksi pomeni, da se je za blagovna pisma do 2kg za vse države, ki so izven Evrope zadeva enormno podražila. Če si še lansko leto nekaj hotel poslati npr v Avstralijo v priporočenem pismu do 2kg, si plačal 11.15 EUR, od letos je tarifa 27.37 EUR.;((

zobnik ::

Včeraj zgodaj popoldne poslan paket iz Slovenj Gradca, danes sred dneva že pr men 130km v eno smer.

darkolord ::

Hm, če prav vidim, lahko v okviru "univerzalne storitve" v notranjem prometu sedaj blago pošlješ samo kot "paket".

To si IMO Pošta zadeve interpretira malo po svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

lolipop2 ::

darkolord je izjavil:

Hm, če prav vidim, lahko v okviru "univerzalne storitve" v notranjem prometu sedaj blago pošlješ samo kot "paket".

To si IMO Pošta zadeve interpretira malo po svoje.


Do 2 kg gre kot priporočeno pismo. A ni več tako?

darkolord ::

Ne, ni več.

V zakonu piše, da morajo zagotavljati:
- sprejem poštnih pošiljk do 2 kg
- sprejem poštnih paketov do 10 kg

Pod definicijo "poštne pošiljke" pa spadajo tudi paketi, tako da so izkoristili ta loophole in iz univerzalne storitve izvzeli ne-paketne blagovne pošiljke do 2 kg.

Zakon je očitno malo tumasto napisan (za "letter-post items" so uporabili "poštne pošiljke"), kar do sedaj ni predstavljalo problema, sedaj pa ga ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

LeQuack ::

Mene zanima ali je ta packagesender.com tudi za pakete z odkupnino (za Slovenijo), recimo da kaj preko Bolhe prodaš itd.?

Ravno včeraj sem nekaj prodal, velikost škatle za čevlje in nekje slab kg. Opcije so bile:
- nesem na pošto, čakam pred vhodom, na roko izpolnjujejm tiste obrazce in UPN, cena ~5EUR
- uporabim https://psposljipaket.posta.si storitev od Pošte, nesem na paketomat, ampak to že spada pod M paket in je skupaj z odkupnino ~8EUR
- uporabim https://posljipaket.si/ storitev od GLS, nesem na paketomat, ~5EUR

Ali je še kakšna alternativa ki jo kdo pozna? Če ni odkupnine je seveda lažje, ampak čudni slovenski kupci nočejo nikoli plačati vnaprej.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Miha 333 ::

darkolord je izjavil:

Ne, ni več.

V zakonu piše, da morajo zagotavljati:
- sprejem poštnih pošiljk do 2 kg
- sprejem poštnih paketov do 10 kg

Pod definicijo "poštne pošiljke" pa spadajo tudi paketi, tako da so izkoristili ta loophole in iz univerzalne storitve izvzeli ne-paketne blagovne pošiljke do 2 kg.

Zakon je očitno malo tumasto napisan (za "letter-post items" so uporabili "poštne pošiljke"), kar do sedaj ni predstavljalo problema, sedaj pa ga ...

Ali glede na ustavno zagotovljeno tajnost pisem in občil (37. člen Ustave) sploh smejo vedet, kaj je v pismu? Oni so plačani za prenos pisma in po moje sploh ni njihova stvar, ali so noter dokumenti ali blago.

lolipop2 ::

LeQuack je izjavil:

Mene zanima ali je ta packagesender.com tudi za pakete z odkupnino (za Slovenijo), recimo da kaj preko Bolhe prodaš itd.?

Ravno včeraj sem nekaj prodal, velikost škatle za čevlje in nekje slab kg. Opcije so bile:
- nesem na pošto, čakam pred vhodom, na roko izpolnjujejm tiste obrazce in UPN, cena ~5EUR
- uporabim https://psposljipaket.posta.si storitev od Pošte, nesem na paketomat, ampak to že spada pod M paket in je skupaj z odkupnino ~8EUR
- uporabim https://posljipaket.si/ storitev od GLS, nesem na paketomat, ~5EUR

Ali je še kakšna alternativa ki jo kdo pozna? Če ni odkupnine je seveda lažje, ampak čudni slovenski kupci nočejo nikoli plačati vnaprej.


Kaj pa Eurosender?

LeQuack ::

lolipop2 je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Mene zanima ali je ta packagesender.com tudi za pakete z odkupnino (za Slovenijo), recimo da kaj preko Bolhe prodaš itd.?

Ravno včeraj sem nekaj prodal, velikost škatle za čevlje in nekje slab kg. Opcije so bile:
- nesem na pošto, čakam pred vhodom, na roko izpolnjujejm tiste obrazce in UPN, cena ~5EUR
- uporabim https://psposljipaket.posta.si storitev od Pošte, nesem na paketomat, ampak to že spada pod M paket in je skupaj z odkupnino ~8EUR
- uporabim https://posljipaket.si/ storitev od GLS, nesem na paketomat, ~5EUR

Ali je še kakšna alternativa ki jo kdo pozna? Če ni odkupnine je seveda lažje, ampak čudni slovenski kupci nočejo nikoli plačati vnaprej.


Kaj pa Eurosender?


Ne vem, saj zato spašujem?
Quack !

lolipop2 ::

Tudi jaz ne poznam Eurosenderja. Zato sem dal vprašaj na koncu. Sem bil en čas zasipan z njimi na mailu, ampak ne vem, a so legit al ne

LeQuack ::

Kakor sem pogledal stran so nekaj podobnega kot packagesender, se pravi posredniki pri večjih kurirjih.
Quack !

Miha 333 ::

darkolord je izjavil:

Ne, ni več.

V zakonu piše, da morajo zagotavljati:
- sprejem poštnih pošiljk do 2 kg
- sprejem poštnih paketov do 10 kg

Pod definicijo "poštne pošiljke" pa spadajo tudi paketi, tako da so izkoristili ta loophole in iz univerzalne storitve izvzeli ne-paketne blagovne pošiljke do 2 kg.

Zakon je očitno malo tumasto napisan (za "letter-post items" so uporabili "poštne pošiljke"), kar do sedaj ni predstavljalo problema, sedaj pa ga ...

Sem šel pogledat UPU konvencijo, ki, kolikor razumem, je zavezujoča za Pošto Slovenije?

Ta pravi, mora univerzalna poštna storitev (Universal service) obsegati osnovne storitve (Basic services), pod katere spadajo pisma (letter-post items) in paketi (parcel-post items).

Pisma (letter-post items) se sicer lahko delijo glede na vsebino, ampak tudi blagovna pisma (small packets*) do 2 kg spadajo pod Basic service in s tem pod univerzalno storitev.

* Small packet ne pomeni paket (to bi bil parcel), ampak spada pod letter-post items, se pravi pisma.

Mogoče bi bilo dobro za mnenje povprašati APEK.

LeQuack ::

Po 3 tednih se je pošiljka končno pojavila na UK Royal mail tracking, vprašaje koliko časa bo porabila še do končne destinacije. Medtem pa je pošiljka ki sem jo poslal v USA v ponedeljek preko packagesender.com (DHL kurir) je že po enem dnevu včeraj prišla v USA, zdaj samo še do končne destinacije.
Quack !

lolipop2 ::

LeQuack je izjavil:

Po 3 tednih se je pošiljka končno pojavila na UK Royal mail tracking, vprašaje koliko časa bo porabila še do končne destinacije. Medtem pa je pošiljka ki sem jo poslal v USA v ponedeljek preko packagesender.com (DHL kurir) je že po enem dnevu včeraj prišla v USA, zdaj samo še do končne destinacije.


Tudi meni se je danes v UK narisala pošiljka, poslana 23.2. Očitno je bila neka zamuda nekje. Po izkušnjah sodeč, v UK gre hitro. Dan dva, pa naslovnik dobi. :)

LeQuack ::

lolipop2 je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Po 3 tednih se je pošiljka končno pojavila na UK Royal mail tracking, vprašaje koliko časa bo porabila še do končne destinacije. Medtem pa je pošiljka ki sem jo poslal v USA v ponedeljek preko packagesender.com (DHL kurir) je že po enem dnevu včeraj prišla v USA, zdaj samo še do končne destinacije.


Tudi meni se je danes v UK narisala pošiljka, poslana 23.2. Očitno je bila neka zamuda nekje. Po izkušnjah sodeč, v UK gre hitro. Dan dva, pa naslovnik dobi. :)


Ampak tisto kar mene najbolj zanima je ravno kaj se je dogajalo 3 tedne z njo. Ali je bil počasen tovornjak, ali je šla najprej do Rusije, ali je samo stala nekje? Ampak ker ni trackinga nič ne vem.
Quack !

darkolord ::

Miha 333 je izjavil:

Sem šel pogledat UPU konvencijo, ki, kolikor razumem, je zavezujoča za Pošto Slovenije?

Ta pravi, mora univerzalna poštna storitev (Universal service) obsegati osnovne storitve (Basic services), pod katere spadajo pisma (letter-post items) in paketi (parcel-post items).

Pisma (letter-post items) se sicer lahko delijo glede na vsebino, ampak tudi blagovna pisma (small packets*) do 2 kg spadajo pod Basic service in s tem pod univerzalno storitev.

* Small packet ne pomeni paket (to bi bil parcel), ampak spada pod letter-post items, se pravi pisma.

Mogoče bi bilo dobro za mnenje povprašati APEK.
Tole pravi AKOS. Žal samo preverijo skladnost z zakonom (kar pa Pošta očitno je):

LeQuack ::

A nikjer pa ni v teh pogojih da mora biti storitev cenovno dostopna? Ker zdaj lahko arbitrarno povečujejo ceno, kar že itak delajo. Ali je za pogoje dosti samo da sprejmejo do 2kg, tudi če je cena 100€?
Quack !

darkolord ::

<2kg paket tudi spada pod univerzalno storitev, samo je pač dražji kot pismo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

leil ::

Tole blagovno pismo je res katastrofa in je po mojem mnenju nehumano odiranje revežev.
Npr. pošlješ en knof v Avstrijo, pa te košta z oblazinjeno kuverto že 5 evrov.
Da ne omenjam kakšna gužva nastaja, preden ti na pošti pošljejo pismo z deklarirano vsebino (seveda te še zaslišujejo, kaj je v pismu in to potem nanj označijo. Po mojem mnenju je to že vdiranje v zasebnost- koji klinac moram razjasnit kaj pošiljam).
Segmentacija pošiljk je čisto ok, cena storitve blagovnega pisma je pa za bruhat.
Mislim, katastrofa!
Za en knof.

jocoj ::

Obrazec za pošiljanje si lahko izpolniš doma preko spleta in natisneš (tudi za EU države). Če nimaš tiskalnika napišeš na pošiljko številko, ki jo dobiš na elektronski naslov in ti na pošti natisnejo in nalepijo obrazec. Vse kar rabiš je, datum in podpis.

lolipop2 je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Po 3 tednih se je pošiljka končno pojavila na UK Royal mail tracking, vprašaje koliko časa bo porabila še do končne destinacije. Medtem pa je pošiljka ki sem jo poslal v USA v ponedeljek preko packagesender.com (DHL kurir) je že po enem dnevu včeraj prišla v USA, zdaj samo še do končne destinacije.


Tudi meni se je danes v UK narisala pošiljka, poslana 23.2. Očitno je bila neka zamuda nekje. Po izkušnjah sodeč, v UK gre hitro. Dan dva, pa naslovnik dobi. :)

Moje blagovno pismo s sledenjem je bilo danes dostavljeno v eno vasico čisto na severu Škotske. Odposlano 8. marca. Ni slabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

jocoj ::

darkolord je izjavil:



Pod definicijo "poštne pošiljke" pa spadajo tudi paketi, tako da so izkoristili ta loophole in iz univerzalne storitve izvzeli ne-paketne blagovne pošiljke do 2 kg.

Jaz sem poslal že več blagovnih pisem znotraj Slovenije do 2kg. Brez problemov, dostava naslednji dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

darkolord ::

Si, ampak to ne spada več pod univerzalno storitev (ki je tudi oproščena DDV), ampak je čisto komercialna storitev, ki ji lahko poljubno spreminjajo ceno.

jocoj ::

Ok, razumem. Cena je sicer zaenkrat le malce višja, kot prej navadno in priporočeno pismo pred 1.1.21.

Miha 333 ::

Konvencija UPU, ki jo je Slovenija ratificirala, je jasna. V univerzalno storitev spadajo osnovne storitve (basic services), ki obsegajo med drugim pisemske pošiljke (letter-post items), ki vključujejo tudi blagovne pošilje do 2 kg. Pustimo to, da lahko pošlješ kot paket (parcel-post item), po konvenciji mora pod univerzalno storitev spadati tudi blagovna pisemska pošiljka (letter-post item) do mase 2 kg.

Če se komu da brat, relevantna sta člena 3 in 17: https://www.upu.int/UPU/media/upu/files...

darkolord ::

Ja, bi bilo treba predlagati/zahtevati spremembo zakona.

LeQuack ::

Glede na to da je Pošta državna ima mogoče ukaze od zgoraj, da morajo biti čim bolj počasni in dragi, zato da npr. Nemške trgovine in podobno niso taka konkurenca, in da prisilijo ljudi da zapravljajo lokalno. Ne bi se čudil.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

lolipop2 ::

hmm, očitno Pošta nima več odškodnine za neoznačeno priporočeno pismo v višini 30 DTS. Je treba označit še jamstvo vsebine (+2€), drugače se lahko obrišemo pod nosom. Ah ja....

Gagatronix ::

kixs je izjavil:

To je verjetno vsem jasno.

Meni je spomladi en paket na Polsko potoval cca 5 mesecev - od marca do avgusta. Kar je pomembno, da je prisel.

ZDA je zadnjih nekaj mesecev obup. Pa ni taka samo moja izkusnja. Koncno se je pojavil na radarju paket poslan iz ZDA konec novembra :lol: Sem ga ze skoraj odpisal. Zdaj sem pa happy, ker bom moral se dajatve placat :lol:


ZDA je obup zadnjih nekaj desetletij, USPS je financno in kadrovsko podhranjen.

LeQuack ::

Uglavnem preko packagesender.com paket iz Slovenija -> Texas, rabilo 3 dni, kurir DHL. Paket ki sem ga preko Pošte poslal v UK pa je rabil dobre nekje 23 dni. S tem da tista eBay stranka sedaj noče niti paketa dvigniti, odziva pa se tudi ne. Tak oda bom zgleda čakal še 3 tedne da nazaj pride.
Quack !

lolipop2 ::

LeQuack je izjavil:

Uglavnem preko packagesender.com paket iz Slovenija -> Texas, rabilo 3 dni, kurir DHL. Paket ki sem ga preko Pošte poslal v UK pa je rabil dobre nekje 23 dni. S tem da tista eBay stranka sedaj noče niti paketa dvigniti, odziva pa se tudi ne. Tak oda bom zgleda čakal še 3 tedne da nazaj pride.


a ta packagesender je res tako simpl, kot izgleda spletna stran? Se držijo datumov dviga paketa?

Baterije so tudi pri njih težava:

Naši partnerji ne sprejemajo naslednjih predmetov: ...in drugih predmetov, ki spadajo pod posebna pravila transportne zakonodaje, kot so litijeve baterije (litijeve kovinske baterije, ki so izključene iz letalskega prometa; transport drugih vrst litijevih baterij regulirajo pravila IATA/DGR, pošiljatelj je po teh pravilih dolžen priskrbeti pravo in popolno dokumentacijo). Če se stranka odloči poslati katerega od teh predmetov, so sami odgovorni za kakršnekoli morebitne poškodbe ali stroške.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lolipop2 ()

LeQuack ::

To ne-pošiljanje litijevih baterij je spet samo zaščita lokalni dobaviteljev, da ne bi slučajno kdo baterijo iz tujine naročal. Disgusting.
Quack !

darkolord ::

Sereš.

Koliko proizvajalcev litijevih baterij pa imamo? Aja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Miha 333 ::

Evo, pa je očitno poniknil še paket iz Irske, ki je to državo zapustil 3.3. Od takrat ne duha ne sluha na trackingu. Covid ali ne, logistične storitve so v zadnjih 2 letih globalno zelo nazadovale.

Machete ::

Logistika ne sledi povečanju pomoje. Verjetno gre za drage investicije in preden se odpre nek nov center ali 'pot' verjetno traja leta zgoščevanja prometa..
Če ne bo drugače bo pač Amazon pojedel vse, predvsem z lastno distribucijsko mrežo, ki jo v USA že dobro razvijajo.

Sicer pa jaz ne bi delal drame, od 3.3. je 13 delovnih dni.. Ni nekaj strašno dolgo, sploh pa je treba spustit standarde.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

c3p0 ::

Potekel jim je SSL na https://sledenje.posta.si/:

Expires on: 30 March 2021

Je tako težko nastavit en opomnik teden dni prej? Šalabajzeki.

D3m ::

Holy fuck. Ahahahaahhahahaah.
|HP EliteBook|R5 6650U|

darkolord ::

Eh, big deal, je že nov gor

kixs ::

Danes prejel paket poslan 28.11.2020 iz ZDA. Sledenje do 6.12.2020, ko je zapustil ZDA. Pojavi se spet 12.3.2021, ko pride na naso carino. Carinski postopek je trajal cel mesec :zalostno:

darkolord ::

Lahko pokažeš, kako je izgledalo sledenje?

kixs ::

Takole:
 x

x



Sem moral uporabiti dva sledilnika. Ker je ze toliko casa minilo, nekateri ZDA sploh niso vec kazali. En pa je kazal samo ZDA in potem nic vec.
««
12 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pošta Slovenije ( izkoriščevalci ) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23553188 (3570) starfotr
»

Posta slovenije - gužva (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40353854 (16704) BuDi79
»

Pošta slovenije je "hitra" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10622487 (12923) kixs
»

Pošiljanje paketa

Oddelek: Loža
378136 (5915) valkyrie
»

Pošiljanje vrednih stvari po pošti v tujino

Oddelek: Loža
3610708 (10057) lexios

Več podobnih tem