» »

Sedmica končno prehitela XP

Sedmica končno prehitela XP

ZDNet - Windows 8 je svež kakor jutranje žemljice (trenutno ga je mogoče dobiti le v volumskem licenciranju), Windows XP pa se ponaša z metuzalemsko starostjo skoraj 11 let. In vendarle se je šele ta mesec zgodilo, da je Windows XP predal žezlo najbolj uporabljanega operacijskega sistema svojemu vnuku Windows 7. Vmesna Vista itak nikoli ni imela možnost, da bi dosegla omembe vredno uvrstitev.

Sedmica je pri domačih uporabnikih na Zahodi že nekaj časa na prvem mestu, a če pogledamo statistiko globalno, je slika drugačna. Ogromno poslovnih uporabnikov vztraja na Windows XP, ker Sedmica ne prinaša nobene zanje pomembne novosti, ki bi upravičila strošek nadgradnje. Nadaljnji zaviralec je ogromen azijski trg, kjer prevladujejo piratske kopije Windows XP, ki zasedajo ogromen delež računalnikov.

Netmarketshare v obzir vzame vse te vpliva in šele za avgust 2012 so izračunali, da je Windows 7 resnično prehitel XP-je. Delež XP-jev je padel na 42,5 odstotka, kar je malenkost več kot Sedmica (42,7 odstotka). Tretje mesto drži Vista s sramotnimi šestimi odstotki. Predzadnji dve verziji Mac OS X (10.7 in 10.6) imata skupaj skoraj pet odstotkov oziroma šest skupaj z Mac OS X 10.8, vsa ostala konkurenca pa slabe tri. Linux ždi pri 1,1 odstotka.

To torej pomeni, da poslovni uporabniki počasi ugotavljajo, da je Windows 7 naslednji xp. Ker ima Windows 8 obilico vizualnih sprememb, na katere bo raznorazne uporabnike v podjetjih sila težko navaditi (spremembe pač nikoli niso sprejete z odobravanjem), obstoji nevarnost, da bo šla Osmica po poti Viste. Microsoft se trudi, da se to ne bi zgodilo, a mu zadnje povečevanje tržnega deleža Windows 7 ne dela v prid.

Zanimiv je tudi pregled mobilnih operacijskih sistemov, kjer so karte premešane. Tam krepko vodi Applov iOS s 66 odstotki, drugi je Android z 21 odstotki. Ostanki so odpadli na Javo ME, BlackBerry in Symbian. Windows Phone z 0,62 odstotka je daleč najslabši, a se popravlja.

Med brskalniki vodi Internet Explorer, ki je po več mesecih izgubljanja letos prikazal nekaj pozitivnih mesecev in vztraja okoli 54 odstotkov. Drugi je Firefox (20 odstotkov oziroma desetino manj kot v začetku leta), tretji Chrome (19 odstotkov oziroma desetino več). Safari (pet odstotkov) in Opera (1,6 odstotka) sta pribita na četrtem oziroma petem mestu.

79 komentarjev

«
1
2

Jux ::

Mogoče trditev iz naslova velja, vendar nebi verjel podatkom, ki trdijo da ima iOS 60% tržni delež. To je neumnost, ki jo navaden pregled statistike prodaje telefonov postavi na glavom.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

MrStein ::

Drugo mesto drži Vista s sramotnimi šestimi odstotki.

Tretje mesto.

Linux ždi pri 1,1 odstotka.

Če pa imamo na forumu ljudi, ki imajo dokaze, da to ne drži!? :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Testman42 ::

Tukaj podatki kažejo drugače.
Kako to da različne analitične strani prihajajo do tako različnih podatkov?

technolog ::

Dejte že za vraga najdt bl kredibilno stran za iskat statistike. Na trgu je cirka 5 kredibilnih. Netmarketshare odstopa od vseh za veliko, zato sklepam da nimajo pravilnega (svetovnega) vzorca.

Mobile share:
http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww...
(android je malce pred iOS)

Browser share:
http://gs.statcounter.com/#browser-ww-m...
(ne, IE niti pod razno nima 50%+)

OS share:
http://gs.statcounter.com/#os-ww-monthl...
(to kar govori novica se je zgodilo že pred enim letom)

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Vsi trdijo, da "sky is falling", edini, ki ne, se sigurno moti! ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

morbo ::

Linux naj kar ždi. Meni odlično služi za delo in zabavo, obenem se mi ni treba ukvarjat z virusi in ostalo navlako ki popestri dolgočasen vsakdanjik Win userjev...

bluefish ::

morbo je izjavil:

... obenem se mi ni treba ukvarjat z virusi in ostalo navlako ki popestri dolgočasen vsakdanjik Win userjev...
Ja, miti so prisotni pri vseh sistemih.

SLO_Matej ::

morbo, kolikor vem za ranljivost v Javi niti na Linuxu bazirani sistemi niso imuni.

Sicer pa ne vem od kje ti ideja, da so vsak dan težave z virusi na Windowsih. V bistvu se sploh ne spomnim, kdaj sem nazadnje kje kakšnega staknil. :)

fiore ::

A ni bila na slo-techu nedavno novica, da je android krepko spredaj? Poleg tega se pa spominam tudi novice, ki pravi da je firefox vodilni med brskalniki... jao.

N4g4c3N ::

Netmarketshare ima za zbiranje statistike ~40000 strani. Za primerjavo Statcounter jih ima 3 milijone (res pa je da ne gledajo unique visitov). Pri nekaterih številkah je med njima kar precejšnja razlika. Vprašanje pa komu verjeti.

technolog ::

Sej nista samo onadva. Je še ogromno drugih, ki imajo podobne rezultate kot statcounter.

mtosev ::

tole je preveč dolgo trajalo. ljudje na xpju se mi smilijo:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

bluefish ::

Veliko je korporacij, ki imajo en kup kišt. Tam pa migracija pomeni konkretne stroške in ogromno planiranja ter testiranja. Da ne omenjamo starih računalnikov, ki prav lepo poganjajo uporabljan software,...

Smo že to itak premleli v neki podobni temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

7982884e ::

morbo je izjavil:

Linux naj kar ždi. Meni odlično služi za delo in zabavo, obenem se mi ni treba ukvarjat z virusi in ostalo navlako ki popestri dolgočasen vsakdanjik Win userjev...
prosim povej kaj več o tej navlaki in virusih, ker razen 10 minut downloadanja antivirusnega programa in 2 min inštalacije nisem porabil nič več časa za te stvari

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

pecorin ::

mtosev je izjavil:

tole je preveč dolgo trajalo. ljudje na xpju se mi smilijo:D


tudi meni. ze skoraj 11 let.

MrStein ::

Ubožci, ko jim PC zadovoljivo deluje.
Oropani so užitkov (re)instalacij, nastavitev, konfiguriranja,... :)

(3 metre stran od mene je PC z XP. Na kraj pameti mi ne pade, da bi porabil le mikrosekundo za karkoli od prej omenjenega)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

prosim povej kaj več o tej navlaki in virusih, ker razen 10 minut downloadanja antivirusnega programa in 2 min inštalacije nisem porabil nič več časa za te stvari

Antivirusni programi lahko odkrijejo virus, ne morejo pa zagotoviti, da na računalniku nimaš virusa. Torej s tem ne rešiš obstoječih težav - prenašanje prevedenih programov.

MrStein ::

To (virusi in okužbe) je odvisno od uporabnika v prvi vrsti, tam v devetnajsti vrsti pa od programske opreme.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Spc ::

mtosev je izjavil:

tole je preveč dolgo trajalo. ljudje na xpju se mi smilijo:D

Ker na Windows 7 lahko narediš tolko več kot na Windows XP.

:D
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

fosil ::

Podatku, da ima iOS 66% delež pa ne verjamem, ker prodajne številke kažejo precej drugačno sliko.
Tako je!

mtosev ::

Spc je izjavil:

mtosev je izjavil:

tole je preveč dolgo trajalo. ljudje na xpju se mi smilijo:D

Ker na Windows 7 lahko narediš tolko več kot na Windows XP.

:D

jaz lahko. za druge ne vem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Saj ti se enako smiliš linuxašem. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

7982884e ::

windows 7 dejansko nudi boljši user experience za everyday userja kot xpji, everyday user v smislu da pač dela casual stuff brez globljega vmešavanja v softver. za linux vs win7 težko rečeš kaj podobnega, tak user bo z linuxom imel kvečjemu več problemov

jype ::

MrStein> Saj ti se enako smiliš linuxašem. ;)

You're one of them.

morbo ::

Sej ne pravim da je navlaka (malware) na Winsih dejansko vsakodnevni problem (pač malo sem se hecal), ampak vseeno moraš na to redno pazit in se s tem sploh ukvarjat - z inštalacijo protivirusnika, rednim pregledovanjem ter updejtanjem. To je pa še eno opravilo ki ti jemlje pozornost (konstanti pop-upi o potencialnih nevarnostih, nagajanje s false-positive napakami, ipd.). Ljudje ki ne uporabljajo protivirusnikov in (kao) "niso še nikoli staknili virusa" so naključne izjeme.

Takšna količina malwara je pa direktna posledica % razširjenosti OS-a, tako da v tem primeru je Linuxov 1% možno jemat le kot pozitivno zadevo, ne pa da se vam para srce od usmiljenja do nas ubogih Linuxašev... (We are the 1%, hehe :D)

nekikr ::

No, ne pretiravaj. Kdor je kupil original Win 7 ima zastonj Microsoft Security Essentials, ki je fantastičen antivirusni program. Nobenih konstantnih pop-upov, nobenih false-positive zadev. V mojem primeru absolutno nič dela s tem "opravilom". Da pa imaš bedake, ki klikajo tisti zastonj ipad in naložijo 30 exe datotek, da bi ga dobili, pa pač ni problem OSa temveč neveščih uporabnikov. Če Linux kdaj prileze preko tega magičnega 1% (spreglej to jype), potem bo enako tudi tam.

bluefish ::

Pa seveda je še kup nevarnosti, ki so neodvisne od operacijskega sistema. Nekdo, ki na Win odpira vsak .exe fajl, bo pa na Linuxu nasedel scam mailu,...

Lonsarg ::

Za take je tukaj WinRT, iOS in načeloma tudi Android(ker je po defultu onemogočeno v nastavitvah inštaliranje iz kje drugje kot iz marketa in ker virusi, ki so na marketu se vsaj kurativno brišejo, če že ne preventino)

krispe ::

Nikoli nisem in nikoli nebom razumel ljudi, ki še dandanes uporabljajo XP

Jaz sem takoj ko je izšla Vista rekel slovo XP in od takrat ga nisem nikoli več uporabljal. Ko pa je izšel W7 pa sem rekel Visti slovo, a vseeno Vista je bila dober operacijski sistem, velik korak naprej od XP. Mogoče je porabila preveč RAMA, a vseeno ne vzamem nazaj kar sem zgoraj napisal.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

nekikr ::

Strokovno se temu reče: If it ain't broke, don't fix it.

zee ::

krispe je izjavil:

Nikoli nisem in nikoli nebom razumel ljudi, ki še dandanes uporabljajo XP.


Kjer sem trenutno zaposlen, so Windows XP se vedno "the norm", dasiravno ne znajo upravljati z vec kot enim ali dvema jedroma. Ja, dejansko lahko dobis delovno postajo za 3-4 kEUR z namescenimi Windows XP. H sreci za nemoteno delo ne potrebujem operacijskega sistema Windows. :))
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

technolog ::

krispe je izjavil:

Nikoli nisem in nikoli nebom razumel ljudi, ki še dandanes uporabljajo XP

Jaz sem takoj ko je izšla Vista rekel slovo XP in od takrat ga nisem nikoli več uporabljal. Ko pa je izšel W7 pa sem rekel Visti slovo, a vseeno Vista je bila dober operacijski sistem, velik korak naprej od XP. Mogoče je porabila preveč RAMA, a vseeno ne vzamem nazaj kar sem zgoraj napisal.



In naj ugibam, vse te prehode si plačal?

7982884e ::

sej bojda obstaja tud ena varianta, kjer ne plačaš ... nasploh ne razumem ljudi, ki ostajajo na dekado starem OS zato, ker se jim je cena prevelika (četudi se dobi za par deset evrov), obenem pa ne posežejo po tej zastonjski varianti

nekikr ::

Zakaj bi dal par deset evrov, če stvar deluje? In zgoraj je govora o Win (ne boš verjel, mnogo programom je odvisno od tega), ki pa ni zastonj.

MrStein ::

zee je izjavil:

krispe je izjavil:

Nikoli nisem in nikoli nebom razumel ljudi, ki še dandanes uporabljajo XP.


Kjer sem trenutno zaposlen, so Windows XP se vedno "the norm", dasiravno ne znajo upravljati z vec kot enim ali dvema jedroma.

Oh glej, miti in legende...

Pol pa res ni čudno, kaka mnenja najdeš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Ve kdo kam so v Windows 7 skrili te nastavitve:


?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nekikr ::

Pod "adjust appearance and performance of windows" si pogledal?

MrStein ::

To je en drugi dialog (ki obstaja že v XP in ga tudi znam najti).
Ja, na prvi pogled zgleda "isto", samo ni. Če tu eno samo stvar spremenim, mi spremeni vse (recimo temo zamenja). Jaz bi rad nekaj konkretnih nastavitev spremenil, ki so v omenjenem dialogu. (na XP, kje so v 7 pa ne vem)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ank ::

Nadzorna plošča -> Sistem -> Dodatne nastavitve sistema -> Dodatno (Učinkovitost delovanja) Nastavitve -> Vizualni učinki (izbereš po meri)

MrStein ::

Si le ponovil isto kot prej... odgovor je identičen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

7982884e ::

nekikr je izjavil:

Zakaj bi dal par deset evrov, če stvar deluje? In zgoraj je govora o Win (ne boš verjel, mnogo programom je odvisno od tega), ki pa ni zastonj.
zato ker ena stvar deluje precej bolje od druge? zakaj je to v letu 2012 še stvar debate? če ti je težko dat tistih nekaj evrov, pa ubereš zastonjsko varianto, škode ne delaš nikomur

nekikr ::

Se pravi imam v službi en računalnik, na katerem teče specifičen software. Kako točno bo menjava OS vplivala na izvajanje tega programa?

Lonsarg ::

Logično da se za specifične softwere uporablja starejše operacijske sisteme. Ampak na službenih računalnikih v 99% tečejo klasični ne specifični programi. Seveda pa na računalniku, ki poganja tunelski mikroskop na IJS lepo teče XP in bo to čim dlje, najraje bi kar pustili zadevo, ki dela par 10 let, kolikor se bo uporabljal še ta mikroskop.

Ne more biti pa to izgovor, da je celotno podjetje na XPjih. Tam je izgovor, zakaj bi dal 10EUR če ni treba, kar je ekvivalent temu, da zaposlenim ne kupiš klime, pa če je 30 stopinj. Ampak ja, če se špara pač tako je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

technolog ::

Slab primer. Ekvivalent je to da zaposlenim ne kupiš grelca, ko je 30 stopinj.

Zakaj? Že tako imajo veliko dela (=vročina), pa se morajo še navajat na nov OS (=grelec).

Lonsarg ::

To privajanje ni več agrument že kako leto dve. Doma majo ljudje Visto/Win 7, pol pa pridejo v službo na XP pa so jezni.

amigo_no1 ::

Ne more biti res, namreč uporabniki ne šarijo po sistemu kot admin in bi jim moral BK kateri OS je gor, saj uporabljajo svoje programe.

techfreak :) ::

To velja če uporabljajo en program. Pri uporabi večih programov pa je vsekakor razlika, ker sta orodno vrstica in upravljanje z okni zelo različna med XP in Win 7/8.

Poldi112 ::

Kako to misliš, zelo različna? Če si imel na xp vklopljeno grupiranje po programih potem je stvar precej podobna. Na levi start knof, v sredi programi (ok, v sedmici združeni z launcherjem), desno ura. Ko klikneš okno pride v ospredje. Z x ga ugasneš. Alt-tab mislim da deluje v obeh enako...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

nekikr ::

In to je vse kar velika večina potrebuje. Še vedno čakam en dober argument, zakaj Win 7 deluje precej bolje od XP, če imam v pisarni tajnico, ki potrebuje outlook, word in excel. Pa Firefox.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 vendarle premagal Sedmico

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
107039 (4839) zmaugy
»

Zmagovalci leta 2013: Windows in Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14864826 (57440) weezl
»

Windows 7 prehitel Visto

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
267183 (6031) BoLhCa
»

Windows 7 z dvomestnim tržnim deležem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10834411 (31974) dejvid1
»

Tržni delež Viste začel upadati (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
638270 (6494) MrStein

Več podobnih tem