» »

Računalnik se mi kar ugaša

Računalnik se mi kar ugaša

mojo31 ::

Pozdravljeni,

na mojem računalniku sem imel inštalirane Windows XP x64, kateri so delovali odlično, vse do včeraj, ko sem posnel nove Windows 8 Preview x64. Ko sem prišel v Windows 8, je bilo nekaj časa vse normalno. potem pa se je računalnik prvič kar ugasnil in prižgal znova. To se mi je potem začelo dogajati vedno bolj pogosto.

Nato sem formatiral disk in posnel Windows 8 Preview x86, ker sem mislil, da je kriva verzija x64. Tudi pri tej se je dogajalo isto.. Včasih se je računalnik ugasnil že med inštalacijo.

Potem sem danes posnel še Windows 7 Enterprise in spet ista stvar. Vse se je lepo posnelo, samo pri konfiguraciji za prvo uporabo se računalnik kar ugaša..

Če izberem pri zagonu preverjanje opreme, ne pokaže nobenih problemov. Tudi do včeraj je računalnik delal brezhibno..Malo dvomim, da bi se kar tako pokvaril.

Ali imate kakšno idejo kaj bi lahko naredil?

Vsako pomoč bi zares cenil. Hvala.

Han ::

Brez vedenja o starosti in konfiguraciji računalnika je težko dati kakšno idejo...

r3dkv1c4 ::

original?

mojo31 ::

Seveda. Gre za namizni računalnik HP Pavilion.
-Star je približno 2 leti
-Ima i7 2.6 GHz procesor
-1Tb disk, ki je razdeljen na dva 500 Gb diska
-2 Grafični kartici Radeon HD (ne vem točno kateri model, samo vem, da nista enaki).
-3 monitorji

Preizkusil sem tudi to, da sem vzel eno grafično kartico ven in uporabil samo en monitor, pa se še vedno ugasne.

Ali so mogoče kakšne nastavitve v BIOSU? Za naslednje nastavitve ne vem, če so pravilno nastavljene:

SATA controller: Enabled
-SATA controller mode: IDE

XD (Excecute Disable): Enabled
WOL in S5: Disabled

Ali je to vredu?

vorantz ::

A se ti čisto ugasne al se samo reštarta?
Ker, če reštarta se najbrž zgodi BSOD
Pol je lahko kak problem z driverji

mojo31 ::

Do sedaj sem imel vse windowse original. Preko fakultete imamo vse izdelke od microsofta zasonj (Dreamspark).

Drugače pa sem preizkusil včeraj s Windows 8 preview (iz strani Microsoft), danes pa sem preizkusil posneti 90 dnevno trial verzijo Windows 7 Enterprise (tudi iz strani Microsoft), ker so sedaj nekaj spreminjali gesla za Dreamspark in se mi ni dalo še s tem motati..

Saj za Windows 8 preiview nebe rekel nič, ker so samo poskusni, samo windows 7 pa morajo delati..

Vorantz: se samo resetira.. bi znal bit kakšen problem z driverji, res. Kako bi lahko to preizkusil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mojo31 ()

amigo_no1 ::

Izklopi auto-restart za začetek.

mojo31 ::

Kje se pa to izklopi? V biosu imam:

After AC Power Failiure (Auto/Power on/Stay off)

Nikjer ni bluescreen, samo ugasne se in se na novo prižge..
Tudi, ko sem dal v Windows 8 previes "turn off" se računalnik ni ugasnil do konca. Lučke so še vedno svetile, čeprav so se vsi monitorji ugasnili. Da se je računalnik čisto ugasnil sem moral držati tipko za vklop 10s..

vorantz ::

Probi it v safe mode
to je uno, ko pritiskaš F8 ko norc predn se začnejo nalagat windowsi pa tam zbereš pol

JesusChrist ::

Pa si prepričan ti da ti ne downloada zdaj ko zmešan ob novi instalaciji update-ov in se ti posledično logično reboota? Poglej nastavitve updaterja...

Sicer pa kaj si pa sploh počel z XP na i7 mašini? Vzeti bi ti jo morali zaradi tega greha. Upam da še neboš rekel da je boljši od 7 in 8.

mojo31 je izjavil:

Kje se pa to izklopi? V biosu imam:

After AC Power Failiure (Auto/Power on/Stay off)

Nikjer ni bluescreen, samo ugasne se in se na novo prižge..
Tudi, ko sem dal v Windows 8 previes "turn off" se računalnik ni ugasnil do konca. Lučke so še vedno svetile, čeprav so se vsi monitorji ugasnili. Da se je računalnik čisto ugasnil sem moral držati tipko za vklop 10s..


Tu se tudi da nastavit kaj ti gumb dela (samo hibernate, sleep ali pa celoten shutdown)
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

mojo31 ::

Ma trenutno imam posnete windows 7. Inštalirali so se normalno, samo sedaj, ko poskušam iti v windowse se ugasne pri "prepairing for the first use"

Sedaj sem izbral v biosu "setup defaults". Mogoče pa sem kaj spremenil, kar nebi smel. Bom poskusil še enkrat posneti windows 8, pa bomo videli kaj bo. Včasih se mi je ugasnilo že kar med inštalacijo..

Han ::

Posodobi BIOS in nastavi SATA na AHCI.

Če se resetira med inštalacijo, je verjetno problematičen spomin. Poženi memtest...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Meizu ::

Mimogrede, preveri napajalnik, preveri varovalke na matični plošči.

Edit: oz. ne, ker se ti samo resetira. Če tako praviš seveda.

Potem pa preglej kakšen konektor za reset switch na kišti tudi. Lahko da je kaj razrahljano in dela stik po nepotrebnem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

mojo31 ::

Sicer pa kaj si pa sploh počel z XP na i7 mašini? Vzeti bi ti jo morali zaradi tega greha. Upam da še neboš rekel da je boljši od 7 in 8.


Imel sem en program za simulacije, ki je (dobro) deloval samo na Windows XP x64, tako da ni bilo druge možnosti.

JesusChrist ::

mojo31 je izjavil:

Sicer pa kaj si pa sploh počel z XP na i7 mašini? Vzeti bi ti jo morali zaradi tega greha. Upam da še neboš rekel da je boljši od 7 in 8.


Imel sem en program za simulacije, ki je (dobro) deloval samo na Windows XP x64, tako da ni bilo druge možnosti.


Virtualka ni prišla v poštev? Ali pa nastavitev kompatibilnosti za XP ni poamgala?
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

mojo31 ::

Takrat je tako vse delalo super in se mi ni niti dalo igrat. Tako in tako sem imel zraven še en računalnik, tako da to ni bil problem..

mojo31 ::

Sem še enkrat preizkusil posneti Winwows 8 preview. Spet ista zgodba.. Kar ugaša se..

Ali imate kakšno idejo, kaj bi lahko še preizkusil?

vorantz ::

Rame sprobaj z memtest kot je že nekdo gor predlagal

Sicer pa zej so poletni časi
Lahko se je disk pregrel in po naključju ravno sedaj začel odpovedovat

Probi mogoče za začetek spet dat windows xp gor, da vidiš če bo tam vse kul

Pa mogoče še kak ubuntu live cd probi zalaufat

Han ::

Podal sem dve ideji. Si ju že preizkusil?

amigo_no1 ::

mojo31 ::

Han:

se opravičujem, ker ti niesm odgovoril. Biosa nisem mogel posodobiti, ker nisem mogel priti v windowse. Drugače pa sem sedaj preizkusil na AHCI in še na RAID z windows 8 preview in povsod ista pesem.. se kar ugaša..

Poskusil sem tudi še enkrat preverjanje celega računalnika. Preverilo je vsa spomin in diske in povsod so zelene kljukice..

Sedaj sem posnel še enkrat windows 7 professional iz Dreamspark. Za te sem prepričan, da delajo, ker jih imam posnete na drugem računalniku. Kar resetira se pri prvi nastavitvi (po tem, ko vpišem ključ in nastavim časovni pas).

Bom sedaj preizkusil še memtest. Ravnokar snemem bootable CD..

amigo_no1 ::

Na travnikih najdeš w8 rtm, tako da ne vem kaj se trudiš z w8 preview.
Na MSDNAA še ni ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mojo31 ::

Ma čez kakšna 2 tedna mi poteče status, tako da bi rad imel kaj drugega, vsaj začasno.

Ko sem kupil računalnik so prišli zraven windowsi vista (na računalniku imam tudi nalepko), samo zraven ni bilo CD-ja. Takrat sem jih zamenjal z xp-x64. Na računalniku imam tudi system recovery particijo, samo jo ne znam nikakor zagnati. Če pritiskam f11 se ne zgodi nič.. Na internetu sem nekako prebral, da če se ti to zgodi, da rabiš nov CD, ki ga pa nimam.

Ali imate mogoče kakšno idejo kako bi lahko zagnal ta system recovery disk?

Mem test je zaenkrat pri drugi iteraciji in 0 napak..

mojo31 ::

Koliko časa pa pustite ta memtest? Trenutno dela že 3 ure in 20 min in še ni našel nobene napake. Ali je to dovolj?

Tomson ::

Že preveč! :)

Če do sedaj ni našel napake je tudi ne bo ... (ponavadi že v 1pass, cca. 30min najde kakšne napake na RAMu, če so)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

mojo31 ::

Saj sem prej že ugasnil.. Je minilo cca 4 ure in pol in še vedno nič.

Uspelo mi je priti tudi v windows (varni zagon). Sem posnel še enkrat 8 preview. Normalno mi ne pride nikakor notri. Pojavi se namizje, potem pa se čez 30 s ugasne.

Čudno pa je, da v varnem zagonu dela brez problema.. V varnem zagonu sem posnel tudi CrystalDiskInfo in kaže stanje diska "good" in 42 stopinj temperaturo, kar je nekako normalno.

Če poskusim pregledati disk z windowsi, pa mi sporoči, da je prišlo do napake.. Mogoče pa je to kaj krivo. Ravno sedaj iščem nekaj za preveriti napake na disku. A poznate kakšen dober program?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mojo31 ()

Han ::

Diagnostični program za trdi disk se ponavadi nahaja na proizvajalčevi strani...

Sicer načeloma lahko flešneš bios tudi v varnem zagonu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

vorantz ::

Če ti v varnem zagonu dela v redu potem je več kot sigurno kak driver problem

mojo31 ::

Mogoče pa je res uničen disk. Sem potegnil od WD-ja DLGDIAG in se je že pri quick scan ustavil in napisal:

Test on drive 1 did not complete! Status code = 07 (Failed read test element), Failure Checkpoint = 102 (Unknown Test) SMART self-test did not complete on drive 1!

Tudi tisto orodje za preverjanje diska iz windowsow mi je prej napisalo da ni možno končati preverjanja..

Bom sedaj poskusil še "extended test".

Sporocim potem stanje. Hvala za vso pomoč do sedaj!!

Duhec ::

HP ima v Biosu test za hdd. Izvedi ga in poročaj, če gre skozi tako Quick kot Comprehensive Test.
Pa se mi zdi da uporabljaš napačno terminologijo za "ugašanje". Glede na napisano se tebi komp lepo restarta in ne ugasne.
Poročaj.

mojo31 ::

Mogoče bi bil res boljši izraz, se strinjam. Prej mi je uspelo izklopiti BSOD, kot je bilo predlagano: http://pcsupport.about.com/od/windowsvi...

Upal sem, da se bo pokazal blue-screen in napisana napaka, vendar se to ne zgodi.. Računalnik se prav ugasne, potem pa se sam prižge čez cca 5 sekund.

Trenunto pregleduje z extended testom od WD-DLGDIAG. V biosu mislim, da nimam nič, sem pa pregledal s tistim orodjem (mislim, da tudi od HP-ja pri zagonu) in je pokazalo, da je vse vredu.. Bom potem pogledal še v bios, če sem kaj spregledal.

Zna pa res it disk.. čisto ista napaka je objavljena tu: http://community.wdc.com/t5/Desktop-Por...

Bomo videli, ce bom imel jaz kaj vec srece :)

amigo_no1 ::

Če se kišta samo restarta brez bsoda (Automatically restart na off) je zelo verjetno napajalnik (se sistem dejansko za ~1s ugasne).

Lahko da je vse skupaj še povezano z HDD, sploh če že quick scan javi napake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mojo31 ::

Možno tudi. Samo bi zelo težko rekel, da je kaj z napajalnikom, ker mi dela v varnem zagonu čisto vse normalno. Tudi do včeraj, ko sem posnel nove windowse, nisem nikoli imel nobenega problema...

Še veliko huje pa je, da je bil ta računalnik maximalno obremenjen približno kakšni dve leti. Včasih so bila vsa 4 jedra in HT obremenjena na 100% tudi po cel dan. Včasih tudi več dni zaporedoma. Tudi RAM je skoraj stalno delal na maximalno-12Gb. Nikoli ni bilo problema. Če bi bil kdaj napajalnik obremenjen je bil takrat.. pa je vse delalo normalno.. Močno dvomim da bi ravno včeraj crknil..

amigo_no1 ::

Lahko gor BP namestiš win xp ali win 7 ?

mojo31 ::

Xp nisem poskusil, je pa delal 2 leti (do včeraj). Pri windows 7 pa se mi isto ugaša kot pri 8.

Pomoje, bi moralo delati. Sedaj že več kot dve uri pregleduje disk v widnows 8-varni zagon in ni nobenih problemov. V normalnem zagonu se resetira po 30 sekundah.. Bomo videli kaj bo reklo, ko konča.

Verjetno so res kakšni driverji ali kaj podobnega.

Duhec ::

Pa je imel ta tvoj HP Pavilion že od začetka (po defaultu) dva grafiki ali si eno dodal ?
Kateri model HP paviliona je to in kateri dve grafiki imaš notri ?
Povsem možno je, da te heca napajalnik. Mu je mogoče škodovala vročina, že disku je precej vroče, če praviš, da ima 42°C.

mojo31 ::

Eno grafično sem dodal. Sta Radeon HD 4350 in še ena, mislim da 4550, al nekaj podobnega.

Sedaj sem eno vzel ven, da nebi slučajno to kaj vplivalo.

Saj za disk je to še nekako normalna temperatura, če je zunaj 30+?

Napajalnik pa vsekakor tudi še ni izključen. Lahko, da je res kombinacija napajalnika in diska..samo se mi zdi malo verjetno, ker je že toliko preživel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mojo31 ()

mojo31 ::

Extended mode je končal in našel bad sectorje, ki jih ni mogel popraviti..to je zagotovo del problema.. A obstaja še kakšna možnost, da bi jih izoliral?

Duhec ::

Sej popraviti jih ne more :)
Remap bi moral narediti, ne vem pa, če ta "Extend mode" program zna.
Vsaj hudiča povej s čim si testiral, jebela ! Tu smo slepi zato moraš vse povedat kar se tebi zdi logično, da bi mi morali vedet.
Lahko spustiš skozi HDD Regenerator vendar ti bo delal 1TB lahko tudi preko noči. :)
Je še kup programov s Hiren's CDja, recimo Mhdd, Victoria... kjer vklopiš Remap in se morebiten bad sektor relocira na rezerviran del diska. Ne gre pa to v nedogled, če jih je preveč.
Osebno pa jaz disku, ki se mu začnejo pojavljati bad sektorji, ne bi več zaupal in bi takoj mislil na novega.

mojo31 ::

Vsaj hudiča povej s čim si testiral, jebela ! Tu smo slepi zato moraš vse povedat kar se tebi zdi logično, da bi mi morali vedet.


Saj sem napisal zgoraj: WD-DLGDIAG(Data Lifeguard Diagnostic Utility)

Bom poskusil še ta orodja. Sedaj sem poskusil CHKDSK. Pri 27% stoji že ene 10 minut. Bomo videli, če bo kaj sreče..

Ma dokler disk dela, ga nebi zamenjal. Se mi zdi škoda 100 Eur. Vse podatke, ki jih rabim imam na cloud-u, tako da je njegova funkcija praktično samo zagon windows. Od 1 Tb imam okrog 950GB+ praznega diska.. Tudi, če bi bilo bad sectorjev za 500 Gb, sploh nebi opazil..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mojo31 ()

vorantz ::

pol zbrskaj na bolhi kakega poceni za nadomestit vsaj začasno če ne drugega
sm iskal zadnje dni in našel 2 za res lepo ceno

solatko ::

In čemu se potem ne omisliš kak SSD z 80GB ali SATAIII s 320GB. 1T disk ti je zaradi tvoje uporabe crknil. Si si vsaj naredil particijo cca 100GB ali si sistem gonil na celem TB.
Delo krepa človeka

mojo31 ::

Imel sem dva diska 500/500 Gb..

vorantz ::

najbrž misliš particiji

krispe ::

Da neboš kupoval diskov, se raje zmeni z kakim kolegom, da ti posodi disk za nekaj ur, samo da se prepričaš, če je res trdi disk krivec.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

mojo31 ::

Mislim, da mi je uspelo rešiti. Danes sem šel kupt kar nov disk. S tistim se ni dalo več nič..

Vglavenm, sedaj že kakšni dve uri dela čisto vse nomralno. Sistem izgleda čisto stabilen.. Upam, da bo tako tudi ostalo..

Še enkrat vsem hvala za nasvete!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[WINDOWS 8] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1490420187 (3826) jedateruk
»

Računalnik se ponovno zažene namesto ugasne

Oddelek: Strojna oprema
406615 (3428) solatko
»

Noče "varno odstranit" zunanjega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
323357 (2643) mare4444
»

Računalnik se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
495395 (4856) CyberAD
»

Problem z računalnikom - nujno rabim pomoč

Oddelek: Strojna oprema
131357 (1222) Tomaz24

Več podobnih tem