» »

Rover Curiosity pristaja na Marsu

1
2
3 4

3furious ::

Ameriška vojska porabi ves proračun Nase le za hlajenje šotorov v Iraku, tako da je impresivno da sploh pridejo do Marsa.
In the age of information, ignorance is a choice.

jype ::

PaX_MaN> Samo raziskovanje vesolja kot tako kot prioriteta ne obstaja in nikoli ne bo.

Haha.

PaX_MaN ::

A je že tolk vroče, al' kako?
Ti govoriš o "raziskovanju vesolja, da nas slučajno ne pogubi kak asteroid", kar je fundamentalno različno od tega, kar sem jaz napisal.

bobby ::

enovprašanje: a ni možno Hubblovga teleskopa usmerit na lokacijo, kjer je (so) pristala vozila, glede na to, da ima najbrž orng zrcalo pa fokus in vse te prčkarije, da bi z dovolj veliko resolucijo vidli vsa vozila in pa tudi nesrečni Apollo nevemkolk, s katerim so pristal na Luni?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

jest10 ::

bobby je izjavil:

enovprašanje: a ni možno Hubblovga teleskopa usmerit na lokacijo, kjer je (so) pristala vozila, glede na to, da ima najbrž orng zrcalo pa fokus in vse te prčkarije, da bi z dovolj veliko resolucijo vidli vsa vozila in pa tudi nesrečni Apollo nevemkolk, s katerim so pristal na Luni?

Hubble je prešvoh

nuclear ::

Aww yeah science

jype ::

bobby> enovprašanje: a ni možno Hubblovga teleskopa usmerit na lokacijo, kjer je (so) pristala vozila, glede na to, da ima najbrž orng zrcalo pa fokus in vse te prčkarije, da bi z dovolj veliko resolucijo vidli vsa vozila in pa tudi nesrečni Apollo nevemkolk, s katerim so pristal na Luni?

http://www.bbc.co.uk/news/science-envir...

guest #44 ::

Poti prejšnjih roverjev je fotografirala marsova sonda v orbiti....pozabil sem kako se kliče.

jype ::

jverne> Poti prejšnjih roverjev je fotografirala marsova sonda v orbiti....pozabil sem kako se kliče.

Mars Global Surveyor.

energetik ::

Mars Reconnaissance Orbiter @ Wikipedia

jype je izjavil:

Mars Global Surveyor.
Ta je crknil še preden sta se oba roverčka peljala gor.

Zgodovina sprememb…

bobby ::

hja, ok, jst tle ne vidm zastave, sam neke zrnaste pikce.
hubble iz najbl temnega kota galaksije, kamor se usmeri, najde še enk kup lepo jasnih galaksij na razdalji 20000 svetlibnih let, tle pa lunine površine ne more relativno jasno vidt? to mi ne gre glih skupej, če sem iskren. ampak ok, to je pol debata za kako drugo temo, drgač pa, Curiosity,. vsaj tolk brcanja po planetu kot Spirit pa Opurtunity.

jype je izjavil:

bobby> enovprašanje: a ni možno Hubblovga teleskopa usmerit na lokacijo, kjer je (so) pristala vozila, glede na to, da ima najbrž orng zrcalo pa fokus in vse te prčkarije, da bi z dovolj veliko resolucijo vidli vsa vozila in pa tudi nesrečni Apollo nevemkolk, s katerim so pristal na Luni?

http://www.bbc.co.uk/news/science-envir...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Mipe ::

Le kaj bi metalo tisto senco? Nezemljan, ki je izrul in poteptal zastavo?

bobby ::

Mipe je izjavil:

Le kaj bi metalo tisto senco? Nezemljan, ki je izrul in poteptal zastavo?



ja ne vem,, rit od enega izmed Transformerjev :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

jype ::

bobby> hubble iz najbl temnega kota galaksije, kamor se usmeri, najde še enk kup lepo jasnih galaksij na razdalji 20000 svetlibnih let, tle pa lunine površine ne more relativno jasno vidt? to mi ne gre glih skupej, če sem iskren. ampak ok, to je pol debata za kako drugo temo, drgač pa, Curiosity,. vsaj tolk brcanja po planetu kot Spirit pa Opurtunity.

Izračunaj kote iz razdalj, saj ni pretežko.

bobby ::

jype: ne znam. objasni po kmečk k pač nisem znanstvenik, fizik, heck, matematka mi ne gre.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

nuclear ::

Slovenski mediji ob 13:27(6 ur po pristanku):

http://i.imgur.com/v0pmQ.jpg


http://i.imgur.com/K2ITE.png



amaterji

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

donfilipo ::

objasni po kmečk k pač nisem znanstvenik, fizik, heck, matematka mi ne gre



Pol pa imaš dva verska sistema. Po enem je zemlja nekako ravna, spodaj so želve, vesolje je samo kulisa za nebesa in tam divja Elija. V svoji kočiji;((

In drug. V jedru skeptiki v enostavne mite in raztegnjeno moralo, razlagajo zakone fizike. Kolikor se da. In jih izkoristijo, kjer se da. In to gre sunkovito naprej. Včasih za hip, kdo tudi koga iz te srenje malce nafarba, vendar ni teorije, da bi USA nafarbala niti hollywood (ki bi kaj takega prodal naprej takoj:), kaj šele obveščevalce velikosti in spretnosti CCCP in Kitajske...samo za primer.

Sem gledal prenos, ni ravno armstrong, ki je po drugi teoriji zarote izjavil, ko je stopil na Luno: 'madona me srat, kjer je WC':)), kar so seveda v hollywoodu spremenili v famozni: 'one small step...', vseeno pa človeštvo IMHO krvavo rabi vsaj simbolne dosežke na področju osvajanja vesolja. Optimizem tiste dobe Apolla, se z današnjim ne more meriti. Tako silovit in impresiven je bil. Škoda je le, ker v 'human sciences' ni frankesteina:), ki bi znal postaviti enačbo, koliko dejansko optimizem pri neki naciji, lahko poenostavi in poboljša njeno skupno zadovoljstvo in s tem realni stadnard. Potem bi strošek take akcije postal nenadoma 'sitnica' in divje dobra naložba.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

jype ::

bobby> jype: ne znam. objasni po kmečk k pač nisem znanstvenik, fizik, heck, matematka mi ne gre.

Samo pretvoriš vse v iste enote, pa deliš velikost slikanega objekta z njegovo razdaljo, pa dobiš kot v radianih.

techfreak :) ::

@nuclear: Zaenkrat sem novico zasledil samo na Dnevnik.si, od vsaj 10 obiskanih strani.;((

Zgodovina sprememb…

ZaLoMaT ::

nuclear je izjavil:

Slovenski mediji ob 13:27(6 ur po pristanku):
 http://i.imgur.com/v0pmQ.jpg

http://i.imgur.com/v0pmQ.jpg


 http://i.imgur.com/K2ITE.png

http://i.imgur.com/K2ITE.png



amaterji

http://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnolo...

Je bilo malce prej, vendar ni več na prvi strani.

Lion29 ::

sej je tut na 24ur...sam ni v ospredju... not worth enough :|
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

7982884e ::

PaX_MaN je izjavil:

Samo raziskovanje vesolja kot tako kot prioriteta ne obstaja in nikoli ne bo.
kolonizacija in industrializacija vesolja bo v prihodnosti prioriteta, če bo človeštvo hotelo kaj iz sebe narest. seveda pa z apollo programom nisem mislil kot prioriteta nad vsem ostalim, ampak znatno več državne podpore takemu projektu. tole danes ni nič proti tistemu, pa znajo majstri očitno še zmerom spacat skupaj dosežek ali dva.

Zmajc ::

Oberyn ::

bobby je izjavil:

jype: ne znam. objasni po kmečk k pač nisem znanstvenik, fizik, heck, matematka mi ne gre.

Hubble na razdalji do Lune zmore ločljivost približno 60 m. Toliko obsega 1 pixel njegove slike. Največji objekt, ki je ostal tam za ameri, je precej manjši, okoli 9 m. Torej s Hubblom ne moreš videti nobenega ostanka Apolla.
Imaš pa zato Lunar Reconnaissance Orbiter. Ločljivost njegove kamere je pol metra, napravil je morje fotografij ostankov misij Apollo.

jype ::

http://www.bbc.co.uk/news/science-envir...

Človeku se kar oko orosi, ko toliko tako sposobnih ljudi po mnogih letih dela lahko pokaže tako noro dober rezultat. Z veseljem bi jim privoščil, da bi živalca presegla vsa pričakovanja.

Loocas ::

sem gledal v živo... so se res veselili, ko mali otroc.. sploh, ko je prišla prva slika 64x64 pxl.

na RTVSLO je blo ob 7:32 že gor, da je "Firbec" pristal uspešno.

Ahim ::

jype je izjavil:

Samo pretvoriš vse v iste enote, pa deliš velikost slikanega objekta z njegovo razdaljo, pa dobiš kot v radianih.


Sicer gre tukaj za primerjavo jabolk z jabolki, torej bo primerjava vseeno bolj ali manj smiselna, niso pa tovrstna jabolka koti v radianih, kajne ?

Phantomeye ::

7982884e je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Samo raziskovanje vesolja kot tako kot prioriteta ne obstaja in nikoli ne bo.
kolonizacija in industrializacija vesolja bo v prihodnosti prioriteta, če bo človeštvo hotelo kaj iz sebe narest. seveda pa z apollo programom nisem mislil kot prioriteta nad vsem ostalim, ampak znatno več državne podpore takemu projektu. tole danes ni nič proti tistemu, pa znajo majstri očitno še zmerom spacat skupaj dosežek ali dva.


Apollo je bil prioriteta iz cisto drugih razlogov. Politika. Tekma.

jype ::

Ahim> Sicer gre tukaj za primerjavo jabolk z jabolki, torej bo primerjava vseeno bolj ali manj smiselna, niso pa tovrstna jabolka koti v radianih, kajne ?

Bistvo je, da vidiš drastično različne magnitude, kar ti da odgovor na vprašanje, zakaj hubble "vidi" oddaljene gruče galaksij, ne vidi pa odtisa armstrongovih superg na Luni.

7982884e ::

Phantomeye je izjavil:

Apollo je bil prioriteta iz cisto drugih razlogov. Politika. Tekma.
ni važen vzrok, tehnokratska gonja v kakršnikoli obliki je zmerej pozitivna za blaginjo ljudstva

guest #44 ::

Jaz sem za vozilo tipa curiosity navijal že leta nazaj. Vrjetno nisem bil edini, ampak tehnologija pomojem ni tega omogočala.

Pošiljat ljudi gor je itak brezveze z današnjo tehnologijo. Ion propulsion je must have za take pizdarije.
Drgač najboljše je poslat gor robote. In to kake poštene robote, ne neke sončne celice na kolesih.

jype ::

jverne> In to kake poštene robote, ne neke sončne celice na kolesih.

Tono težak premični laboratorij na RTG menda ustreza opisu?

bojsi ::

To je kar pošten robot - poglej kako majhna sta bila prejšnja roverja..

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Okapi ::

Upajmo samo, da bo našel kaj več kot samo še malo več peska in kamenja.;)

O.

Oberyn ::

Ob tej priložnosti se spet spomnim na trilogijo Red Mars / Green Mars / Blue Mars (Kim Stanley Robinson). Kakšna zgodba! In glej čudo, ta knjiga je tam gor, čaka na koloniste.

guest #44 ::

Oberyn je izjavil:

Ob tej priložnosti se spet spomnim na trilogijo Red Mars / Green Mars / Blue Mars (Kim Stanley Robinson). Kakšna zgodba! In glej čudo, ta knjiga je tam gor, čaka na koloniste.


Dude, holy shit!!

Kako sem jaz zvedu za te knjige:

1. Včeraj sem pogledal zadnjo epizodo "Outcasts", ki je na temo ustvarjanja nove kolonije na drugem planetu.

2. Danes začnem brskat po knjigah na podobno tematiko kot je prej omenjena nanizanka.

3. Naletim na te tri knjige

4. Pol danes še zvem, da ta rover pristane na Marsu.


Če mene vprašate je to res awesome nakjučje.
------------------------------------------------


@Dani8oy, jype

Jp, Curiosity je zame minimum za neko resno odpravo. Prejšnji roverji so bli bolj igračke kot kaj drugega.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Igračke rabiš, da dobiš izkušnje. V prvo se zelo redko userje, še posebej tako zapletena tehnologija.

guest #44 ::

jype je izjavil:

Igračke rabiš, da dobiš izkušnje. V prvo se zelo redko userje, še posebej tako zapletena tehnologija.


Maš prav.



Če se ne motim ima ta rover tudi HD barvno stereokamero...komaj čakam na kake res poštene fotografije.

Na marsu me vedno zanimalo, kako rešujejo problem prahu. Iz izkušenj vem, da prah posvinja še vsak kotiček, če je kremenčev prah pa ti še lepo načne vse kar se premika. A vsi premični deli morajo biti zaščiteni na tem roverju sklepam?

jype ::

Zato pa ma prosojne pokrovčke gor, ki jih odpre samo ko zares slika.

7982884e ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

guest #44 ::

http://www.space.com/4051-future-mars-e...

Prah na marsu je skorajda največji problem za bodoče misije.

Okapi ::

Pajade. Oni roverček se v tem groznem prahu že 8 let vozi naokoli. Največji problem je varno vzleteti z Zemlje, priti do Marsa in tam varno pristati. Vse drugo je v primerjavi s tem mala malca. No, pa še malo večji problem se je potem vrniti na Zemljo.;) No, pa zbrati denar za vse skupaj je tudi problem. Marsovski prah je v primerjavi s tem popolnoma trivialna zadeva.

O.

SuperVeloce ::

Spirit je dva od šestih koles vlekel po pesku. Eden je odpovedal že po 7km (kar je sicer ogromna kilometrina za dotičen primer, vendar nič proti temu kar bi radi dosegli pri obisku človeka na Mars), pa imaš na roverju precej bolj občutljive zadeve od motorčkov in ležajev za kolesa
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

celada ::

Okapi je izjavil:

Pajade. Oni roverček se v tem groznem prahu že 8 let vozi naokoli. Največji problem je varno vzleteti z Zemlje, priti do Marsa in tam varno pristati. Vse drugo je v primerjavi s tem mala malca. No, pa še malo večji problem se je potem vrniti na Zemljo.;) No, pa zbrati denar za vse skupaj je tudi problem. Marsovski prah je v primerjavi s tem popolnoma trivialna zadeva.

O.



Veter na Marsu jih je reševal saj je odpihnil prah dol s sončnih celic.

jype ::

SuperVeloce> vendar nič proti temu kar bi radi dosegli pri obisku človeka na Mars

Če je tam človek komot stopi ven in mal spiha ležaj.

Qcube ::

A ne bi bilo boljše kot da pošiljajo ljudi na površino Marsa, da ostanjeo v orbiti okoli njega in vozijo robote v prvi osebi (FPV) po površini? Tako bi bilo manjše tveganje za človeka, ne bi bilo zamika pri upravljanju robota zaradi bližine, vzorce materijala bi enostavneje izstrelili z manjšimi raketami in prestregli v orbiti, itd.

Težko si predstavljam da bi človek pristal na površino z vsem gorivom ki ga potrebuje za ponoven vzlet. No, mogoče da bi poslali gorivo v več majših paketih in nato sestavijo na površini.

Yugos ::

ja američani so sprožili proteste!

JureZvokelj ::

žalostno. 2,5 miljardi(prosim popravite me za točno cifro) so vrgli v zrak :( (no na mars)
In kaj imamo od tega? Nič? V EU naprimer pa vedno večja brezposelnost. Seveda je, saj ljudje nimajo več kaj delat če delajo vse roboti. Tehnologija se prehitro razvija. Uporčasnit jo treba.

nekikr ::

In kaj točno ti brani, da v Pomurju kupiš nekaj hektarov zastonj zemlje, jo obdeluješ in živiš v lokalni jami?

imagodei ::

JureZvokelj je izjavil:

žalostno. 2,5 miljardi(prosim popravite me za točno cifro) so vrgli v zrak :( (no na mars)

Ja, ker pri 3,5 bilijonih, kolikor znaša proračun USA (3.500 milijard) je 2,5 milijardi res ogromno...
- Hoc est qui sumus -
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sonda InSight pristaja na Marsu! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8015012 (3834) xseki
»

SpaceX hoče na Mars (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
20753918 (44432) BigWhale
»

Na Marsu deset let pozneje - Spirit spi, Opportunity živahen

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3514170 (10155) Spajky
»

Posnetki: pristanek Curiosityja uspel (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5320581 (17927) Jst
»

Curiosity poletel proti Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4613163 (11001) SuperVeloce

Več podobnih tem