» »

Rabljeno programsko opremo se lahko prodaja

Rabljeno programsko opremo se lahko prodaja

Brias ::

http://www.racunalniske-novice.com/novi...

Dobra novica za vse, ki razpolagate z licenčno programsko opremo in je ne potrebujete več. Sodišče Evropske unije je namreč zavzelo stališče, da avtor programske opreme ne more nasprotovati nadaljnji prodaji rabljenega programa. To dejansko pomeni, da lahko vsakdo proda računalniški program, ki ga ne potrebuje več in to tudi v primeru, da je to avtor prepovedal v splošnih pogojih uporabe oziroma licenci.



Razprava o tem, ali lahko posameznik proda kupljeno programsko opremo, se je ponovno »odprla« v sodnem sporu med podjetjema Oracle in usedSoft. Slednje trži rabljeno programsko opremo, čemur pa Oracle seveda močno nasprotuje. Čeprav so prodajalci rabljene programske opreme tovrstne sodbe praviloma izgubili, saj so kršili določila licenčnih pogojev, ki so prepovedovala nadaljnjo prodajo, je sodni senat Evropskega sodišča tokrat odločil drugače.

V Evropski uniji lahko vsakdo proda rabljeno programsko opremo, ko to ne potrebuje več!



Evropsko sodišče je zavzelo stališče, da avtor programske opreme oziroma programska hiše ne more nasprotovati nadaljnji prodaji rabljenega programa, saj se mu ekskluzivna pravica do distribucije izčrpa s prvo prodajo. Sodniki celo menijo, da prepoved prodaje programov celo krši temeljni pravni reda Evropske unije o prostem razpolaganju z dobrinami. Ker gre za sodbo Evropskega sodišča to dejansko pomeni, da lahko odslej naprej prosto prodajamo programsko opremo na Evropskem trgu. Tega nam ne more več preprečiti nihče – niti izrecna prepoved v splošnih pogojih uporabe.

compaq ::

Že polnim bolho:D

dronyx ::

Kaj pa v primeru, če tehnične možnosti preprečujejo enostavno prodajo programa? Recimo tak primer je servis Steam, kjer je nek program vezan na tvoj račun. Po moje bi morala EU narediti še korak naprej in vsem takim servisom naložiti, da omogočijo enostavno zamenjavo lastništva kupljenih programov, sicer kazen v višini 500 mio evrov!

compaq ::

Sej pa daš človeku, ki je kupil tvoj program tvoj email naslov pa geslo

gendale ::

probelm je v temu, da je pri steamu na 1 mail vezanih več iger

razen če vnaprej predvidiš ta problem in narediš za vsako igro posebej account, ampak to je zlo zamudno
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

dronyx ::

compaq je izjavil:

Sej pa daš človeku, ki je kupil tvoj program tvoj email naslov pa geslo

Govoriš o Steamu? Se hecaš, potem on pride do vseh mojih programov, pa še do pošte. Nočem tega! Hočem samo prodat en program, brez da gre naprej moj uporabniški račun. Čisto preprosto in že pišem pritožbo na EU komisijo.:)

compaq ::

Aja razumem, pa saj ni to edini program, ki ga imaš namen prodati ali pač

francek1 ::

Očitno bi proizvajalci programske opreme radi 5 x prodali isti produkt...to je tako, kot da bi kolo tistemu, ki ga jaz prodam, prodajalec še enkrat zaračunal...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Matek ::

dronyx je izjavil:

compaq je izjavil:

Sej pa daš človeku, ki je kupil tvoj program tvoj email naslov pa geslo

Govoriš o Steamu? Se hecaš, potem on pride do vseh mojih programov, pa še do pošte. Nočem tega! Hočem samo prodat en program, brez da gre naprej moj uporabniški račun. Čisto preprosto in že pišem pritožbo na EU komisijo.:)

Prilepi mail sem, da naredimo enega generičnega in se pridružimo.

EDIT: Zgleda je stvar že v teku, glejte tale članek na bit-techu.

The ruling is not only a blow for Oracle, but a major change in the way digital distribution services as a whole can operate. Currently, it's not possible to resell software purchased from Steam, Origin, or other digital distribution platforms - but CURIA's ruling in the case means that Valve, EA et al will need to add that facility into their system in order to continue to offer the services in the EU. It also means that digital distribution is no longer a solution to the second-hand market, taking away one of the biggest reasons for publishers to support the system.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

nejcek74 ::

Ampak ameri pa menijo drugace al kako?
Vernor v. Autodesk? Tole me zanima ze precej casa, konec koncev ima precejsen ucinek na ucinkovito poslovanje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

amigo_no1 ::

nejcek74 je izjavil:

Ampak ameri pa menijo drugace al kako?
Vernor v. Autodesk? Tole me zanima ze precej casa, konec koncev ima precejsen ucinek na ucinkovito poslovanje :)

Vprašaj se kje si lociran...ZDA ali EU.

nejcek74 ::

Ocitno, da me smatras za bedaka :) te lahko pomirim, vem kje zivim.
Ne glede na to kje zivis, so ta vprasanja precej pomebna, tako zaradi globalnih trgov, oblacnega racunalnistva in sluzbenih potovanj. Mogoce pac nisem razmisljal samo o temu ali bom lahko prodal svoj Call of Duty sosedovemu mulcu, ampak si lahko predocis precej drugih scenarijev:
ali lahko odkupis ostale digitalne vsebine od nekoga drugega in kaj se zgodi ce ti na poti v drugo drzavo, ki ima drugacen pogled na to, tam pregledajo zasezejo komp :)
Kaj se bo zgodilo ko bodo zaceli furati oblacne storitve, ravno autodesk se trudi v tej smeri: bodo veljali evropski ali ameriski zakoni. Sory v takih primerih naenkrat postanejo pomebna tudi zakonodaja drugih drzav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

dzinks63 ::

Ima kdo original CorelDraw 12, kupim.

compaq ::

Mam original x3 :D

Good Guy ::

Kupim windows 95

dzinks63 ::

Imam original SLO win 98SE.

compaq ::

Jest mam xp, vista in 7 original šolske kode:)

amigo_no1 ::

nejcek74 je izjavil:

Ocitno, da me smatras za bedaka :) te lahko pomirim, vem kje zivim.
Ne glede na to kje zivis, so ta vprasanja precej pomebna, tako zaradi globalnih trgov, oblacnega racunalnistva in sluzbenih potovanj. Mogoce pac nisem razmisljal samo o temu ali bom lahko prodal svoj Call of Duty sosedovemu mulcu, ampak si lahko predocis precej drugih scenarijev:
ali lahko odkupis ostale digitalne vsebine od nekoga drugega in kaj se zgodi ce ti na poti v drugo drzavo, ki ima drugacen pogled na to, tam pregledajo zasezejo komp :)
Kaj se bo zgodilo ko bodo zaceli furati oblacne storitve, ravno autodesk se trudi v tej smeri: bodo veljali evropski ali ameriski zakoni. Sory v takih primerih naenkrat postanejo pomebna tudi zakonodaja drugih drzav.

Bedaka si na plan privlekel ti.
Oblačnih storitev ti prodajal ne boš, saj si samo uporabnik/najemnik in ne lastnik.

Registriraš avto v Slo, potem veljajo zanj Slo zakoni o tehnični brezhibnosti & co, tudi če greš z njem na Švedsko ali Mongolijo .
Ako te skrbi, da nebi kdo šaril po tvojem prenosniku, potem namesti tako programje&podatke v TC particijo/kontejner.

PaX_MaN ::

Po njej sodišče ugotavlja, da se digitalna distribucija v tem oziru ne sme ločevati od fizične in da torej prvotni prodajalec s prodajo programa pravice za nadaljnje razpečevanje prenese na kupca.

Lej, lej. Nekaj mozga še imajo tile sodniki!

dronyx ::

Zdaj je potrebno še dokazati, da so OEM produkti programske opreme, ki so vezani na posamezno strojno opremo, kot je recimo računalnik, nezakoniti in potem firme lahko zamenjujejo računalnike, na katerega pa vedno lahko namestijo OEM Windows XP iz leta 2001.

Koliko denarja se tu zmeče za brez veze!

BlueRunner ::

dronyx je izjavil:

Kaj pa v primeru, če tehnične možnosti preprečujejo enostavno prodajo programa?

Nic, ker tozba ni bila na temo. Ce imas tehnicno moznost, da nekaj prodas, potem jo imas pravico izkoristiti. Ce tehnicne moznosti nimas, pa ta sodba (sama po sebi) ne daje podlage, da bi to moznost zahteval.

Se bolj zabavno. Pri pogostih DRM pristopih, ki jih je povecini ze nelegalno zaobiti (ali je prodaja necesa, kar ne potrebujem, se "osebna raba") praviloma tehnicne moznosti ne samo, da nimas, celo prepovedano ti jo je ustvariti.

dronyx je izjavil:

Recimo tak primer je servis Steam, kjer je nek program vezan na tvoj račun. Po moje bi morala EU narediti še korak naprej in vsem takim servisom naložiti, da omogočijo enostavno zamenjavo lastništva kupljenih programov, sicer kazen v višini 500 mio evrov!

EU tukaj ni naredila nobenega koraka naprej, temvec je sodisce samo razcistilo kaj tocno v zakonu pise. Za korak naprej bi potreboval nov zakon, ki bi po naravi stvari izrecno nasprotoval trenutnem zakonu po katerem ni dovoljeno zaobiti tehnicne ukrepe.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje kupiti original Windows 10 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
19132193 (6879) Gospod
»

Nakup "rabljenega" Autocada

Oddelek: Programska oprema
121861 (562) UPSman
»

Chrome v boju proti nešifriranim spletnim stranem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5819902 (17518) Miha 333
»

Kje dobiti AutoCAD 2000-2008?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9115229 (13569) strojix
»

Windows 8 brez škatlaste različice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8421483 (15638) Jst

Več podobnih tem