» »

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Temo vidijo: vsi
««
5 / 39
»»

kitewing ::

Če bi rad tekel pravlino se lahko udeležiš tekaške delavnice: http://www.tekaskitrener.si/?MeniID=22

_IKE_ ::

RockyS je izjavil:

Zanima me koliko znaša vaša povprečna hitrost na kilometer?



Za 2400 (na stezi) : 8 min 35 sec

Rekreativni tek okoli parka ( ravninska proga ) 10500m : 52 min


RockyS je izjavil:

In če ste že mojstri, kaj jeste(ali priporočate) po večernem teku, torej da prideš "za mizo" ob 8ih ali 9ih zvečer?


B in OH v razmerju 1-2.... bananino mleko z dodatno sirotko....."Trda" hrana je no go vsaj uro do dve po teku...

Zgoraj opisano pri meni velja za jutranje teke, bi pa enako veljalo če bi ti teki bili večerni ....

MadMicka ::

Sriple Tix, če sedaj prelaufaš 10 km v 42 minutah, potem boš brez problema odtekel ljubljanski maraton pod 3.30, seveda pod pogojem, da delaš tudi daljše teke. No, boš oktobra povedal, kako je blo :)

Sriple Tix ::

Hvala za dobre misli in "da ti se reči pozlatile", kajti zaenkrat se vedno (hvalanekomu precej uspesno) okrevam po poskodbi ahilove tetive. Ce stecem na polno do 1. septembra, potem ne bo tezav, sicer bom kot moralna podpora ob sestri odtekel 21-tko, ki jo bo "napadla" prvic.

Sriple Tix ::

No, 43 dni po poskodbi ahilove tetive, 14tih kurah z laserjem in enako seans z ultrazvokom ter vmesno popolno tekasko abstinenco, sem koncno spet shodil. Seveda sem tekel precej previdno, vendar razen na dveh vzponih, kjer sem cutil zategovanje v tetivi, ni bilo cutiti nikakrsnih bolecin (zadnji kilometer sem zato malce potegnil za dušo). Vmes sem sicer mesec in pol pridno gonil kolo (predvsem) po okoliskih hribih, zato kaksnega manjka kondicije nisem cutil. Ce bo slo v smislu treninga in predvsem brez dodatnih tezav tako lepo naprej, se morda celo spoprimem z 42tko na LM. V glavnem, zelo sem hapi :D

energetik ::

Ravno pretekel 16km okoli Rožnika, z vključenimi nekaj klanci. 6min/km, povprečni utrip 145, torej gre po planu glede priprav na LM 42km.
Merilnik utripa pravi, da sem porabil 980kcal, kar je zame suhca kar dosti. Tko da se zdj nažiram s špageti (glikogen loading.... 50% done), pa še bom v deficitu za danes.. :8)

Me pa skrbi, ker se mi po 12km pogosto pojavijo manjše bolečine v mečah. Sem poskusil potem bolj po prstih laufat, pa je bilo nekaj časa bolje. Tole bo potrebno ugotovit, kaj delam narobe, sicer ne bo nič z maratonom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

drola ::

Kolk je najdaljša razdalja, ki si jo do zdaj pretekel?

Sicer pri teku na dolge razdalje se priporoča tek na celo stopalo, tek na prste je bolj rezerviran za kratke proge.
https://drola.si

energetik ::

20km.
Nekateri zagovarjajo tek po prstih, ker naj bi tako tudi bosi tekli.

jype ::

Pogosto se reče "po prstih", misli se pa "ne na peto".

korenje3 ::

energetik je izjavil:

Ravno pretekel 16km okoli Rožnika, z vključenimi nekaj klanci. 6min/km, povprečni utrip 145, torej gre po planu glede priprav na LM 42km.
Merilnik utripa pravi, da sem porabil 980kcal, kar je zame suhca kar dosti. Tko da se zdj nažiram s špageti (glikogen loading.... 50% done), pa še bom v deficitu za danes.. :8)

Me pa skrbi, ker se mi po 12km pogosto pojavijo manjše bolečine v mečah. Sem poskusil potem bolj po prstih laufat, pa je bilo nekaj časa bolje. Tole bo potrebno ugotovit, kaj delam narobe, sicer ne bo nič z maratonom.


mislim da nobena pot na rožniku nima 16km... ali se motim?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

energetik ::

Napisal sem OKOLI Rožnika. Kar precej naokoli.

drola ::

energetik je izjavil:

20km.
Nekateri zagovarjajo tek po prstih, ker naj bi tako tudi bosi tekli.

Jaz bi ti svetoval da cilj 42km zamakneš vsaj na Radence 2013 ali LM 2013, letos pa odtečeš 21km. Načelo postopnosti pa te "fore". 42km ni dvakrat ponoviti 21km, pač pa je tek po tridesetem kilometru zgodba zase. Bolečine, ki jih opisuješ niso šala. Če boš forsiral neko razdaljo, možno, da jo celo dosežeš, ampak za 8/10 tekačev se tovrstni podvigi končajo s poškodbo (in glede na to, da že čutiš bolečine, si ne delaj utvar, da si v preostalih 20%). Nujno poslušaj kaj ti pravi telo.

Pa še ena stvar... vidim, da si pomagaš s pulzmetrom... Na tekmi je pulzmeter neuporaben, ker adrenalin naredi svoje in bodo številke drugačne od tistih s treningov, tako, da v treninge vključi tudi držanje ritma po občutku. Pred vrhuncem sezone ti tudi priporočam, da se udeležiš še kake druge tekme za trening koncentracije. Na dolgih razdaljah je bistveno, da tečeš z glavo v lastnem ritmu in se ne spustiš sprovocirati, da ti kdo drug narekuje tempo. To je problem predvsem v prvih kilometrih, ko se jih veliko zažene s tempom, ki pa je na dolge razdalje nevzdržen.

Da se vrnem na bolečine v mečih... koliko treningov imaš na teden, iz kakšne podlage si štartal na začetku sezone, te boli točno v mišici ali pa morda pokostnica ali ahilova tetiva? Če je do sedaj nisi, vključi v svoje treninge atletsko abecedo. Meni najljubša vaja je tek s poudarjenim odrivom (vsak tretji ali peti korak), ki ti omogoča, da dobiš občutek, kam moraš postaviti stopalo, da bo odriv optimalen (lahkoten in močan hkrati). Teh vaj ti ni treba jemati kot nujno zlo, saj je po nekaj kilometrih prav prijetno za nekaj časa obremenitev prestaviti na kako drugo mišico. Tek postane igra. Delaj tudi trebušnjake, dvige trupa in sklece, ker tudi te mišice sodelujejo pri teku.

Kadar delaš daljše treninge bodi tudi pozoren na to koliko kilometrov zdržiš v pravilni tehniki in kdaj začneš potem samo postavljati eno nogo pred drugo.
https://drola.si

korenje3 ::

energetik je izjavil:

Napisal sem OKOLI Rožnika. Kar precej naokoli.


no sej okoli rožnika... mislim da cel krog okrog tiste hoste nima več kot 15km.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

genesiss ::

korenje3, ne trolaj
Itak je tam 100 in 1 pot, tak da komot nabereš 16km ali več.

korenje3 ::

genesiss je izjavil:

korenje3, ne trolaj
Itak je tam 100 in 1 pot, tak da komot nabereš 16km ali več.


če 2x tečeš po isti poti, potem ja, sicer pa ne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

drola ::

Ok, to zdaj očitno postaja resen topološki problem :D
https://drola.si

egonk ::

Glede pristanka se tole najbolj ujema z mojimi izkušnjami:
http://barefootrunninguniversity.com/20...

genesiss ::

Kako pa veš da je tvoja tehinka pravilna?
Jaz nimam takšnih sposobnosti samoopazovanja da bi opazil kako obremenjujem stopalo.

egonk ::

Če grem teči na daljšo razdaljo (20km+) in tečem z omenjenim "pancake flat", potem je običajno prvi problem splošna utrujenost. Pred to tehniko me je vedno prehitela kaka bolečina v vezeh (razno gleženj/ah. tetiva/kolena) ali mišicah (meča ob strani in zadaj, spredaj stegna). Za mene je pomemben tudi zgornji del telesa, ko sem se naučil držati sproščeno in primerno pokonci, me je nehalo boleti (musklfibr) v ramenih in hrbtu spodaj.

energetik ::

drola je izjavil:

Da se vrnem na bolečine v mečih... koliko treningov imaš na teden, iz kakšne podlage si štartal na začetku sezone, te boli točno v mišici ali pa morda pokostnica ali ahilova tetiva? Če je do sedaj nisi, vključi v svoje treninge atletsko abecedo. Meni najljubša vaja je tek s poudarjenim odrivom (vsak tretji ali peti korak), ki ti omogoča, da dobiš občutek, kam moraš postaviti stopalo, da bo odriv optimalen (lahkoten in močan hkrati). Teh vaj ti ni treba jemati kot nujno zlo, saj je po nekaj kilometrih prav prijetno za nekaj časa obremenitev prestaviti na kako drugo mišico. Tek postane igra. Delaj tudi trebušnjake, dvige trupa in sklece, ker tudi te mišice sodelujejo pri teku.
3x na teden po okoli 8km, zadnje tedne vključujem še dolžine 12 in 16km. Boli me samo mišica. Ampak je naslednji dan že čisto OK. Po mojem nimam optimalnega gibanja stopala.
Pri meni ni začetka sezone, ker laufam ves čas, tudi pozimi. Bolj redno laufam približno 1 leto. Imam pa skoraj vsak teden tudi eno celodnevno gorsko turo (povprečno 1000 višincev). Vaje za moč tudi že ves čas delam.
Nč, očitno bom moral malo tehniko povaditi/spremeniti, konec avgusta imam planirane 20km treninge. Če do takrat ne bo bolje, grem na LM 21km.

@korenje: kaj od stavka daleč okoli Rožnika ne razumeš? To pomeni med drugim tudi PST skozi Murgle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

korenje3 ::

jaz razumem vse, samo ti nikjer nisi napisal "daleč od rožnika" ampak "16km okoli rožnika".
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

_IKE_ ::

Huh, očitno bo treba več z mičnimi deklinami skupaj tečt8-), je bil današnji zadnji krog tako hiter kot da je prvi....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()

Onlyx ::

No, da malo obudim tole temo. Prijavil sem se namreč na nočni tek v centru Ljubljane, ki bo naslednji vikend. Se je morda prijavil še kdo od vas? Vem, da 10km ni veliko, vendar če ne drugega bo dober trening pred morebitno 21ko, poleg tega pa se obeta tudi dobra družba, tako da res že nestrpno čakam.

Danes sem po enem mesecu spet malo tekel, saj sem imel vmes težave s kolenom. Drugače se intenzivneje ukvarjam s tekom v zadnjem letu (tek 2x tedensko + 2x fitnes), prej sem par let šport postavljal na stranski tir.



Tole je današnji trening v dežju in recimo, da temu času lahko odštejem slabo minuto, ker mi je telefon padel po tleh in sem rabil nekaj časa, da sem ga usposobil nazaj. Upam, da v tem tednu nadoknadim še kakšno minuto in potem čim bolje odtečem tole 10ko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Onlyx ()

$%&/() ::

44 km/h? :D

Onlyx ::

Lol, zdle opazil....je možno ker mi je telefon zletel po tleh??

p.s. ne nisem bil na kolesu ali v avtu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Onlyx ()

drola ::

Lahko zaradi padca, lahko pa tudi iz čiste nenatančnosti GPSa, ki ti naredi podatke o max/min/trenutni hitrosti dokaj neuporabne. Se pa skozi kilometre to izpovpreči, tako da dokler z GPSom ne meriš šprinta na 100m, so končne številke povsem realne.

Za ljubljanski nočni tek sem ravno včeraj plačal startnino, tako da se vidimo :) Upam da mi uspe pod 45min.
https://drola.si

Sriple Tix ::

Navkljub optimizmu sredi prejšnjega meseca, sem moral s tekom še malce počakati in se predvsem prepustiti magic touchu prave športne maserke, ki ve, kako se stvari streže. Evo napredek tega tedna.








Hitrost seveda še ni na ravni izpred nekaj mesecev, saj zaenkrat bolj tipam razdalje in preizkušam vzdržljivost ahilke glede na moje želje, toda upam, da bom v mesecu dni spet na starih kilometrih :).

energetik ::

Na nočno 10-ko se nisem prijavil, ker se mi zdi proga precej dolgočasna. 4x po isti trasi nekako zbija moralo.
Sicer pa sem odtekel eno tekmico 13,4km (1h 8min), Tar-Lanterna-Tar. Kar precej višinske, sicer pa zanimiva trasa skozi nudistični kamp. :D

_IKE_ ::

energetik je izjavil:

Na nočno 10-ko se nisem prijavil, ker se mi zdi proga precej dolgočasna. 4x po isti trasi nekako zbija moralo.
Sicer pa sem odtekel eno tekmico 13,4km (1h 8min), Tar-Lanterna-Tar. Kar precej višinske, sicer pa zanimiva trasa skozi nudistični kamp. :D


poln>:D ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()

genesiss ::

Ja, nemških turistov. Da pičiš čimprej skozi :P

energetik ::

_IKE_ je izjavil:

energetik je izjavil:

Na nočno 10-ko se nisem prijavil, ker se mi zdi proga precej dolgočasna. 4x po isti trasi nekako zbija moralo.
Sicer pa sem odtekel eno tekmico 13,4km (1h 8min), Tar-Lanterna-Tar. Kar precej višinske, sicer pa zanimiva trasa skozi nudistični kamp. :D


poln>:D ?
Tako je. Ampak res je bolj za bežat, sami 70-letni Nemci/Nemke, ki jim trebuhi visijo do dal. Navijajo pa ornk, ko prideš potem v Lanterno, noben več ne navija.

_IKE_ ::

heh....poskrbijo da tempo ne pade preveč>:D ...

korenje3 ::

še kak teden ali dva imaš za tek, potem bo pa že premrzlo :p
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

jype ::

Ti si mal premrzu.

Pa nudistični kampi za mlade so v Kvarnerju in Dalmaciji, ne v Istri.

Looooooka ::

Jst pa glih jesen in pozim vec tecem.
Poleti skoraj nic. Skoda kil :D

Qcube ::

Tudi meni je pozimi dosti boljše kot v poletni vročini in sopari.

.:joco:. ::

Kakšen je najlažji način, da prideš do strokovnjaka, da ti popravi tehniko?
Youtube filmčki so mal tko, ker kaže napake drugih. Jst bi rad, da mi pokaže in popravi moje napake. Sam si jih bolj težko.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

korenje3 ::

men pljuča zmrznejo če je zuni pod 15°C...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

oldguy ::

korenje3 je izjavil:

men pljuča zmrznejo če je zuni pod 15°C...


Vaja&tehnika&prava oblačila. Meni se jeseni pipca šele dobro odpre...

korenje3 ::

dons sm teku za eno ka je mela majco zadovoljna.si z napisom "prehitra zate?!"

verjetno ni bila prav "zadovoljna" ko sem jo prehitel :p
^^
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Onlyx ::

Evo, nočno 10ko pretekel v 41 minutah. Sem kar zadovoljen z rezultatom, še posebej ker sem se prvi krog naprej prebijal iz ozadja, kar ti vzame nekaj časa. Dogodek kot sam se mi je zdel super, še posebej ker ne grem velikokrat na taka tekmovanja in me potem samo vzdušje kar ponese do cilja. Upam, da se mi naslednjo leto uspe spustiti pod 40 minut :D

Za ljubljanski nočni tek sem ravno včeraj plačal startnino, tako da se vidimo :) Upam da mi uspe pod 45min.


Drola, kako ti je šlo?

drola ::

Ah, 46:07, tako, da nisem čisto izpolnil pričakovanj. Sem štartal preveč zadaj in se mi ni uspelo dovolj hitro prebiti naprej, tko, da sem večino časa izgubil v prvem kilometru...

Čestitke :)
https://drola.si

Onlyx ::

Hvala. No, daleč od tega, da bi bil tvoj rezultat slab, vendar vem kako je to, če si sposoben teči še hitreje. Sem pa tudi sam opazil, da gre veliko časa po zlu pri prebijanju v ospredje. Poleg tega tudi prehitevanje zaostalih za krog ubije tempo, ki si ga postaviš. Itak, mi pa konec koncev čas niti ni toliko pomemben, ker mi že samo sodelovanje na takih dogodkih zadosti pomeni.

drola ::

Ja, bo pač treba vzet izguba časa zaradi teh stvari v zakup in teči še hitreje :P
https://drola.si

barakus ::

Super tema in čestitke vsem za osebne uspehe v teku!

Sem čisti začetnik, teči sem začel 2 tedna nazaj, totalno brez kondicije (razen v 8-urnem sedenju). Tečem vsak drugi dan (v povprečju). Držim se 3km teka na dan, pred in po teku pa 15 min hoje. Predvčeraj sem pretekel 4km, danes pa celo 6km (bom videl, kaj bo jutri :)))).
Ugotovil sem, da mi je lažje teči med 6 in 7 min na km, medtem ko me en sam kilometer pod 6min totalno uniči (side stitch, začutim kolena) in zgubim voljo za nadaljni tek.

Zanima me ali je bolj pametno delati na hitrosti na km ali številu km? Sem 180/66kg (lahke kosti), rad bi skuril ~2-3kg maščob, ki sem jih nabral (kak nasvet kako se lotit trebuha?) in seveda skrbel oz. napredoval v kondiciji... za splošno počutje. Razmišljam tudi o fitnesu, da bi kombiniral s tekom, vendar je vstopnina kar draga... Moja prehrana tudi ni preveč zdrava, večinoma OH :/

Če mi kdo nameni kak nasvet, ga bom vesel :).

Sriple Tix ::

O fitnessu imamo X tem, kjer se večinoma oglašajo isti ljudje z istimi nasveti, zato o tem vprašaj tam, da se enaki odgovori ne bodo pojavljali tudi tukaj ter topic povsem skrenili s smeri.

Glede teka ti bodo najbrž svetovali bolj izkušeni od mene, toda jaz bi do zime kilometre višal nekje do desetih, potem pa nekaj časa delal na tem, da jih pretečem v eni uri. V tem času boš telo pripravil na višje zahteve in počasi tudi sam spoznal, kaj lahko počneš z njim in kje so meje, do kamor ga lahko obremenjuješ.

panteist ::

Trenutno sem relativno zadovoljn s svojim rezultatom, bo še potrebno nekaj izboljšanja ter postopno daljšanje proge. Včeraj sem pretekel 8km okoli Rožnika v 36min s povprečnim tempom 4.5min/km. Torej, trenutni cilj je podaljšanje proge na 10km s pričakovanim časom 45min.

drola ::

@barakus, delaj na vzdržljivosti. Kar se pa vaj za moč tiče, se da biti precej kreativen tudi v naravi.
https://drola.si

Onlyx ::

Se strinjam s predhodniki. Na začetku je najbolje spoznati tvoje telo, česa je sploh sposobno. Potem pa počasi dviguješ kilometre in nato določeno razdaljo skušaš premagati čim hitreje. Na začetku bo napredek hiter, še posebej ker se do sedaj nisi ukvarjal s športom, potem pa je vsaka minuta, da ne rečem sekunda, bolj težko pridobljena. Pri meni igra veliko vlogo tudi dnevna forma in počutje. Včasih tečem z lahkoto in užitkom, pride pa dan, ko ti enostavno ne gre. In takrat enostavno ne pretiravam in pač poslušam svoje telo in temu prilagodim svoj tempo in trening nasploh.

Ti pa priporočam, da na začetku delaš vaje za moč kar doma ali v naravi, malo si pobrskaj po spletu, boš našel veliko uporabnega. Sam občasno izvajam vaje za moč kar med tekom, v naravi imaš ogromno možnosti, samo znajti se je treba. Kasneje, če bo volja in denar pa lahko seveda dodaš tudi fitnes, ker gre lahko fino skupaj s tekom. Vsaj pri meni je to super kombinacija.

_IKE_ ::

Danes sem se zapeljal v bližnje mestece in odtekel svojo klasični nedeljski tek. Iz radovednosti sem si na E90 namestil sports tracker in dobil ven tole:



Glede na tele podatke moram očitno biti nadčlovek, saj lahko tečem po zraku...

Edini koristna in pravilna info je podatek o času. Bike route planer pravi da je en krog dejansko dolg 3.41km, naredim pa 3 kroge torej 10.23km.

Čas pa je bil kljub vsemu izredno presenečenje saj sem v petek delal počepe, včeraj bil pikniku , kjer smo naredili še krajši pohod na bližnji hrib ( višinske razlike okoli 200m ) danes pa tek.

@barakus:....glede na to da vem nekaj o sebi( kako se odzivam na določen princip treninga, kaj in koliko jem, kdaj in kako trenirat ) hkrati pa delam oboje ( fitnes in tek ) ti svetujem sledeče:

Ker si začetnik se odloči za eno stvar ( ali tek ali fitnes ) in tisto oddelaj do nekega cilja, nato pa dodaj drugo komponento katero si prej izpustil. Nikakor pa oboje skupaj.

Zakaj ne?
Ker bo na začetku to še morda šlo nato pa se bo začelo "tepst", rezultat pa bo izredno upočasnjen napredek, kateri pa pri začetnikih v večini primerov pomeni opustitev treningov ali pa poseganje po raznih substancah ...

Sklece, počepe in trebušne pa lahko delaš vmes bp...seveda brez pretiravanja...



p.s....Slikovni pardon apilkativni dokaz je namenjen za nejeverne kolesarske guruje ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()
««
5 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje za rekreativne tekače (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
677663 (5840) AnjaNja
»

Najmehkejši tekaški copati (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8315967 (13918) m0LN4r
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274974 (4185) Aquinas
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725462 (22908) ThinkPad
»

tekaški copati - nike+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5819293 (16647) RejZoR

Več podobnih tem