» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
49 / 62
»»

BigWhale ::

Okapi je izjavil:


V starih časih v strokovnih fotografskih revijah (ki jih je bilo, mimogrede, precej več, kot jih je danes) čisto nihče ni ocenjeval kakovosti neostrine. Neostrina je bila neostrina.


Ker nimas cesa ocenjevati. Ocenjevanje kateri objektiv ima lepso nepravilnost je precej bizarno pocetje. Tako kot nihce ne ocenjuje kateri objektiv ima lepsi chromatic aberration. Verjetno se je zgodilo, da je kak marketingar zapisal na prospekt objektiva, da je bolje, ce je zaslonka narejena iz vecih listov in je zato lepsi bokeh. Sedaj pa vsi to ponavljajo in ocenjujejo taksne traparije.

Okapi je izjavil:

Že sam izraz "full frame" je v bistvu genialna iznajdba (in velik nateg). Še pred 30 ali 40 leti se je temu reklo mali format (srednji format je bil 6x6 cm in izpeljanke, veliki format pa 9x12 cm in ostali formati "plan filma".

Ce bi kdaj kdo pogledal kaksni filmski formati vse obstajajo, bi se tudi zamislil. Sploh, ce zraven stejes se formate za motion pictures. :))

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:


1. v strojništvu oziroma naravoslovju na splošno kjer slikamo izdelke ali pojave iz katerih se kasneje analizira je potrebna ostrina od kota do kota, sploh kjer so napisi modela vgrajenih kosov. torej tvoja trditev je napačna.


V astronomiji blazno prav pridejo svetlobni senzorju, ki znajo posneti IR in UV svetlobo (pa se kaj vec) a cmo se to gledat in primerjat pri senzorjih? Lahko pa se rahlo bolj obskuren primer probas najt.

korenje3 je izjavil:


3. bokeh je fizikalen pojav. strašno dober pojav ni manjša globinska ostrina, ampak osvetlitev ki jo dosežeš z zaslonko. in to je strašno dobra reč, predvsem pa draga.


Wat? Kaj bi sploh rad povedal?! Bokeh z osvetlitvijo nima nic.

korenje3 je izjavil:


in pa neostrino je potrebno ocenjevati, ker ni na vseh fotoaparatih enaka (pa ne mislim krogci svetlobe, ampak dvojni pojavi ozadja zaradi slabih leč ipd napake)


Kar pa fotografije ne naredi grde.

korenje3 je izjavil:


4. izraz "full frame" ni nateg, ampak standardiziran format ki se uporablja v filmski industriji že 100 let. praktičen je pa postal zato ker se jih je lahko integriralo v prenosne naprave za snemanje. tako da tvoja trditev je spet napačna.


*facepalm*

The term Full Frame is used by D-SLR users as a short-hand for an image sensor format which is the same size as 35mm format (36 mm × 24 mm) film.[1][2] Historically, 35mm was considered a small film format compared with medium format, large format and even larger.


Full Frame sploh format ni. Full frame je izraz za poimenovanje sto let starega filmskega formata. Ta format je 'small format', saj ti je prej Okapi razlozil.

Okapi ::

1. v strojništvu oziroma naravoslovju na splošno kjer slikamo izdelke ali pojave iz katerih se kasneje analizira je potrebna ostrina od kota do kota, sploh kjer so napisi modela vgrajenih kosov.
Aja, korenje bi rad imel telecentričen objektiv. Težka bo.



Kar drag hec, tale je 4000 evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

RedDrake ::

Saj za tako bogatega človeka kot je korenje, je 4k EUR bagatela.
FF Nikon oprema, Rolexi in AMG mečke.
On lahko kupi kar Nikon firmo, kaj fotoaparate!

Janac ::

korenje3, zakaj nisi kupu recimo Sony a7r II ?

korenje3 ::

BigWhale je izjavil:

korenje3 je izjavil:


1. v strojništvu oziroma naravoslovju na splošno kjer slikamo izdelke ali pojave iz katerih se kasneje analizira je potrebna ostrina od kota do kota, sploh kjer so napisi modela vgrajenih kosov. torej tvoja trditev je napačna.


V astronomiji blazno prav pridejo svetlobni senzorju, ki znajo posneti IR in UV svetlobo (pa se kaj vec) a cmo se to gledat in primerjat pri senzorjih? Lahko pa se rahlo bolj obskuren primer probas najt.

korenje3 je izjavil:


3. bokeh je fizikalen pojav. strašno dober pojav ni manjša globinska ostrina, ampak osvetlitev ki jo dosežeš z zaslonko. in to je strašno dobra reč, predvsem pa draga.


Wat? Kaj bi sploh rad povedal?! Bokeh z osvetlitvijo nima nic.

korenje3 je izjavil:


in pa neostrino je potrebno ocenjevati, ker ni na vseh fotoaparatih enaka (pa ne mislim krogci svetlobe, ampak dvojni pojavi ozadja zaradi slabih leč ipd napake)


Kar pa fotografije ne naredi grde.

korenje3 je izjavil:


4. izraz "full frame" ni nateg, ampak standardiziran format ki se uporablja v filmski industriji že 100 let. praktičen je pa postal zato ker se jih je lahko integriralo v prenosne naprave za snemanje. tako da tvoja trditev je spet napačna.


*facepalm*

The term Full Frame is used by D-SLR users as a short-hand for an image sensor format which is the same size as 35mm format (36 mm × 24 mm) film.[1][2] Historically, 35mm was considered a small film format compared with medium format, large format and even larger.


Full Frame sploh format ni. Full frame je izraz za poimenovanje sto let starega filmskega formata. Ta format je 'small format', saj ti je prej Okapi razlozil.


1. za informacijo podjetja ki nimajo blage veze s fotografsko industrijo (prodaja fotografij) naredijo 1000x več fotografij na časovno obdobje. samo v našem podjetju poslikamo vsak produkt 100x preden gre iz hiše. z drugimi besedami podjetje s 50 zaposlenimi naredi 10000 fotografij na mesec. tako da pisati kot da je to obskuren primer je neumnost.

3. rad bi povedla da je bokeh posledica in ne želja. bokeh ni napaka ker je fizikalen pojav, zaželeno je pa da je lepši. kot si zgoraj napisal tudi kromatske aberacije so lahko lepše ali grše. pri bokehu je pa problem predvsem slab objektiv, ki naredi ostrine, ki jih sicer nebi želel. tako da iz nezaželenega detajla dobiš nek dodaten detajl ki ni relavanten ali pa je celo nezaželen.

4. sicer ne vem kaj si hotel povedat pod to točko, ampak 35mm format se je prijel z razlogom. res je da je obstajalo 100 različnih formatov, ampak po popularnosti in standardizaciji so se obdržali najbolj praktični. ni pomembno kako so jim rekli pred 50 leti ali 100 leti, pomembno je kako se jim reče danes. poleg 35mm je bil zelo popularen tudi 70mm, večji formati so pa izginili ker preprosto ni bilo takih konjskih objektivov za tak format. poleg neportabilnosti.

Janac je izjavil:

korenje3, zakaj nisi kupu recimo Sony a7r II ?


takrat ko sem kupil nikona še ni bilo tega fotoaparata, bi ga pa mogoče kupil, ampak samo zaradi phase detection autofokusa v video posnetkih. načeloma pa ne zaradi objektivov.

RedDrake je izjavil:

Saj za tako bogatega človeka kot je korenje, je 4k EUR bagatela.
FF Nikon oprema, Rolexi in AMG mečke.
On lahko kupi kar Nikon firmo, kaj fotoaparate!


fovšarija udarja vidim. a te fajn boli? nimaš za jesti?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:

z drugimi besedami podjetje s 50 zaposlenimi naredi 10000 fotografij na mesec. tako da pisati kot da je to obskuren primer je neumnost.


Ostalih sest milijard devetstodevetindevetedest milijonov devetstodevetindevetdeset tisoc devetstopetdeset ljudi pa naredi za nekaj velikostnih razredov vec fotografij in, po domace povedano, jim dol visi kaksna je ostrina v zgornjem levem kotu. Tvoj primer je obskuren in marginalen. Okapi ti je predlagal objektiv, ki bi bil primeren zate.

korenje3 je izjavil:


tako da iz nezaželenega detajla dobiš nek dodaten detajl ki ni relavanten ali pa je celo nezaželen.


Morda v kaksnem robnem primeru. Ko bos v galeriji gledal fotografijo ne bos rekel 'joj tole bi blo pa FUL leps, ce bi imel 11 blade shutter'. Ampak bos rekel: 'tole bi blo pa ful leps, ce bi bila oseba na fotki drugace obrnjena'. In ko bos v National Geographic videl reportazno fotko sedem letnega kitajcka kako leze iz rudniskega rova, ti bo tudi vseeno kak je bokeh.

Stvari, ki se jih na tak nacin ocenjuje pri recenzijah objektivov so traparija.

korenje3 je izjavil:

4. sicer ne vem kaj si hotel povedat pod to točko


To, da je naziv 'full frame' marketing buzzword.

PARTyZAN ::

Ne futrat trolov.

Okapi ::

Morda v kaksnem robnem primeru. Ko bos v galeriji gledal fotografijo ne bos rekel 'joj tole bi blo pa FUL leps, ce bi imel 11 blade shutter'. Ampak bos rekel: 'tole bi blo pa ful leps, ce bi bila oseba na fotki drugace obrnjena'. In ko bos v National Geographic videl reportazno fotko sedem letnega kitajcka kako leze iz rudniskega rova, ti bo tudi vseeno kak je bokeh.
Sploh pa neostrine ni noben problem digitalno "popraviti", če te že ravno moti takšna, kot je prišla skozi objektiv. Popravljati v smislu, da jo narediš še bolj neostro in tako "lepšo".

Ko si pa že ravno omenil NG, slavnega fotografa Steva McCurrya so nedavno "zalotili", kako je veselo popravljal svoje fotke (in v bistvu je vseeno, če jih ni popravljal on osebno, ampak njegovi asistenti). In šlo je za precej opaznejše popravke, ne zgolj za mehčanje in "lepšanje" neostrin.

Koliko razlik opazite?




http://petapixel.com/2016/05/06/botched...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

gddr85 ::

Okapi je izjavil:

Morda v kaksnem robnem primeru. Ko bos v galeriji gledal fotografijo ne bos rekel 'joj tole bi blo pa FUL leps, ce bi imel 11 blade shutter'. Ampak bos rekel: 'tole bi blo pa ful leps, ce bi bila oseba na fotki drugace obrnjena'. In ko bos v National Geographic videl reportazno fotko sedem letnega kitajcka kako leze iz rudniskega rova, ti bo tudi vseeno kak je bokeh.
Sploh pa neostrine ni noben problem digitalno "popraviti", če te že ravno moti takšna, kot je prišla skozi objektiv. Popravljati v smislu, da jo narediš še bolj neostro in tako "lepšo".

Ko si pa že ravno omenil NG, slavnega fotografa Steva McCurrya so nedavno "zalotili", kako je veselo popravljal svoje fotke (in v bistvu je vseeno, če jih ni popravljal on osebno, ampak njegovi asistenti). In šlo je za precej opaznejše popravke, ne zgolj za mehčanje in "lepšanje" neostrin.

Koliko razlik opazite?




http://petapixel.com/2016/05/06/botched...

kar nekej stvari so "pofixal" ;)

korenje3 ::

BigWhale je izjavil:

korenje3 je izjavil:

z drugimi besedami podjetje s 50 zaposlenimi naredi 10000 fotografij na mesec. tako da pisati kot da je to obskuren primer je neumnost.


Ostalih sest milijard devetstodevetindevetedest milijonov devetstodevetindevetdeset tisoc devetstopetdeset ljudi pa naredi za nekaj velikostnih razredov vec fotografij in, po domace povedano, jim dol visi kaksna je ostrina v zgornjem levem kotu. Tvoj primer je obskuren in marginalen. Okapi ti je predlagal objektiv, ki bi bil primeren zate.

korenje3 je izjavil:


tako da iz nezaželenega detajla dobiš nek dodaten detajl ki ni relavanten ali pa je celo nezaželen.


Morda v kaksnem robnem primeru. Ko bos v galeriji gledal fotografijo ne bos rekel 'joj tole bi blo pa FUL leps, ce bi imel 11 blade shutter'. Ampak bos rekel: 'tole bi blo pa ful leps, ce bi bila oseba na fotki drugace obrnjena'. In ko bos v National Geographic videl reportazno fotko sedem letnega kitajcka kako leze iz rudniskega rova, ti bo tudi vseeno kak je bokeh.

Stvari, ki se jih na tak nacin ocenjuje pri recenzijah objektivov so traparija.

korenje3 je izjavil:

4. sicer ne vem kaj si hotel povedat pod to točko


To, da je naziv 'full frame' marketing buzzword.


vi računalničarji živite v sanjah in iluziji. 6 milijard enačiš samemu sebi. bolano oz. bolno.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Da ne odpiran posebne teme, danes sem prvič poskušal slikati strele. Za začetek lahko rečem, da je očitno podnevi bolj komplicirano kot ponoči.;) Tehniko bo treba še izpiliti, zaenkrat je uspelo tole.




Tale je zgolj dokomentaren - direkten zadetek v dimnik od papirnice v Vevčah.

weasel ::

Senzor je za očistit :D

Ko smo že pri tem, kaj priporočate za čiščenje senzorjev? Kaj se je pri vas najbolj obneslo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: weasel ()

Okapi ::

Sem samo čakal, kdaj bo kdo omenil čiščenje tipala8-)

Jaz imam tole, ampak bolj redko uporabljam (kot se vidi;) )
https://www.amazon.de/gp/product/B00MNI...

gddr85 ::

pa spuca dobr tole, al vseeno ostanejo kake packe?

Okapi ::

Meni je doslej uspelo dobro očistiti.

Janac ::

korenje3 ::

nisem ga sral z raznimi krpicami in sem kupil pahljačo. tisto plastično bunko.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

gddr85 ::

to je bolj za prah na ogledalu in okrog, za orenk spucat senzor rabiš pa metlice

seminal ::

Tole kar ma okapi je vredi zadeva. Da packe sčistiš. Bunkica je malo za spihat če gre tak dol drugače pa je potrebo mokro čiščenje

Okapi ::

Duhec je izjavil:

lisjak je izjavil:

če bi kdo želel sodelovati v challange ... še pet slik predn bo polno (tema: Storm)
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...


Sem bil prepozen, je že polno.
Sem pa ujel RAIN, ki se izteče čez 2 dni...
in Abstract Photo of Lights.
Danes so rezultati. Čestitam za 5. mesto v dežju. Bi bilo še bolje, če ti ne bi dva bebca (ali nevoščljivca) dala "cvek". Moja deževna se je tudi čisto solidno odrezala. - 8. mesto (ocena 3,1). Kar v redu za fotko, na hitro pritisnjeno z okna v spalnici. Samo dobro opremo je treba imeti, a ne, korenje?.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Janac ::

Hmmmm, Okapi a ti v 4:3 daješ fotke in ne 3:2 ?

Okapi ::

Slikam v 4:3, ker je tak format tipala, potem pa vedno fotko obrežem "od oka", da dobim kompozicijo, ki mi je všeč. Nikoli ne gledam na točno razmerje stranic, pride, kar pride.;)

Shkorc ::

Lep bokeh 8-)

Janac ::

Okapi je izjavil:

Slikam v 4:3, ker je tak format tipala, potem pa vedno fotko obrežem "od oka", da dobim kompozicijo, ki mi je všeč. Nikoli ne gledam na točno razmerje stranic, pride, kar pride.;)


Jasno, samo kako pa potem printaš?

Jst tut slikam v 4:3 sam dam pol v 3:2. Mogoče res neumno ker zgubim dost pixlov zgoraj pa spodaj hah..

Okapi ::

Fotk v glavnem ne tiskam. Če pa jih, obrežem tudi fotografijo (če je bel rob moteč).

lisjak ::

Okapi je izjavil:

Duhec je izjavil:

lisjak je izjavil:

če bi kdo želel sodelovati v challange ... še pet slik predn bo polno (tema: Storm)
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...


Sem bil prepozen, je že polno.
Sem pa ujel RAIN, ki se izteče čez 2 dni...
in Abstract Photo of Lights.
Danes so rezultati. Čestitam za 5. mesto v dežju. Bi bilo še bolje, če ti ne bi dva bebca (ali nevoščljivca) dala "cvek". Moja deževna se je tudi čisto solidno odrezala. - 8. mesto (ocena 3,1). Kar v redu za fotko, na hitro pritisnjeno z okna v spalnici. Samo dobro opremo je treba imeti, a ne, korenje?.;)



Čestitam Duhec in Okapi.
Tudi jaz 8. mesto (Storm). Za prvič bo kar v redu :) (Se da visoko prlezit tud brez stativa, kit objektiv in crop senzor)

http://www.dpreview.com/challenges/Entr...

Duhec ::

Ho, prijetno presenečenje. Hvala in seveda enako čestitke! Na pravem mestu v pravem trenutku ! :)
A v grafu posamezen stolpec pomeni en dan ?
http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Okapi ::

Stolpci so ocene (zvezdice, od 0.5-5), višina stolpca je št. posameznih ocen.

Janac ::

Okapi kaj misliš kaki reflektorji so to?



Poznaš kako alternativo temu, po možnosti na 12v? Namen uporabe bi bil pa enak kot zgoraj v videu...

BigWhale ::

Janac je izjavil:

Okapi kaj misliš kaki reflektorji so to?


To je standard ~80cm softbox. Kaj je pa notri je pa vprasanje, lahko imas kar navaden flash, lahko imas CFL zarnico, ali pa studijski flash, ki je mocnejsi in hitreje lahko z njim fotkas.

Okapi ::

Tako nekako, ja. S tem da po mojem ni 80 cm, ampak manjši.

Vzameš klasično bliskavico (niti ni treba, da je ne vem kako močna, za takšnole slikanje od blizu), primeren "softbox" (z malo spretnosti ga lahko narediš tudi sam, čeprav se verjetno ne splača, ker je to poceni roba) in to je v osnovi to. Držalo (lahko je monopod) je koristno, da se ti ni treba preveč stegovati in lahko osvetliš s kakšnega kota, s katerega sicer ne bi mogel. Dodaten akumulator niti ni potreben, dokler tega ne počneš poklicno. Vse skupaj je videti nekako takole:



Namesto bliskavice je lahko vir svetlobe tudi kaj drugege. Lahko imaš eno (ali več) primerno močnih svetilk LED na baterije, lahko je halogenski reflektor, klasična, varčna ali LED-žarnica na 230 V, studijska bliskavica ...

BigWhale ::

Komplet dveh ali treh softboxov za CFL zarnice dobis od kitajcev za nekaj deset dolarjev. Ce das kak dolar vec lahko notri zmontiras tudi standard flash in ga daljinsko prozis.

(jaz sem dal pri nas vec za TTL daljinski prozilec za flash, kot za 4 softboxe na ebayu) :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Duhec ::

Zlata sredina pri "Abstract Photo of Lights".
http://www.dpreview.com/challenges/Entr...
http://blackbird.si/

korenje3 ::

Opazoval in preučil ... :)

Če bi mi dala kakšno masažo, bi kej doniral.

i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Tomson ::

Ehmm... :|
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

lisjak ::

Zaključen challange "Electric!".
Dosegel 6. mesto... napredujem :)
http://www.dpreview.com/challenges/Entr...

Še kdo mogoče sodeluje v katerem izzivu ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lisjak ()

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:

Opazoval in preučil ... :)





Dej vrz ta ceneni objektiv stran. Pa druga fotka, zgleda, da ti auto focus ne dela. ;>

korenje3 ::

opazoval sem ptico, ne pa stebre :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

korenje3 ::

No evo sej sm jih najdu :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Unknown_001 ::

korenje3 je izjavil:

No evo sej sm jih najdu :)


In si kej ulovu?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Duhec ::

lisjak je izjavil:

Zaključen challange "Electric!".
Dosegel 6. mesto... napredujem :)
http://www.dpreview.com/challenges/Entr...
Še kdo mogoče sodeluje v katerem izzivu ?

Odlično, čestitke !
Jaz sem poslal fotko za "National Geographic".
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...
http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

lisjak ::

Duhec je izjavil:

lisjak je izjavil:

Zaključen challange "Electric!".
Dosegel 6. mesto... napredujem :)
http://www.dpreview.com/challenges/Entr...
Še kdo mogoče sodeluje v katerem izzivu ?

Odlično, čestitke !
Jaz sem poslal fotko za "National Geographic".
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...


hvala!

Kera pa je tvoja ? sicer pa močna tema in huda konkurenca... upam, da ti rata

jaz sodelujem še na "Landscape Seascape"
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...

DrSergioDJ ::

kajenje ni več kul?

(zgleda ne znam fotke zalepit? :D )
...

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

lisjak je izjavil:

Zaključen challange "Electric!".
Dosegel 6. mesto... napredujem :)
http://www.dpreview.com/challenges/Entr...

Še kdo mogoče sodeluje v katerem izzivu ?

9. pri "abstraktnih ljudeh", z oceno malček čez 3.
http://www.dpreview.com/challenges/Entr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Janac ::

Okapi, kot mogoče veš prihaja nov standardn zoom od Olympusa.

Govori se da bo nov 14-60mm(zanimiv mi je samo če je vsaj f/2.8), ali pa izboljšan obstoječ 12-40 f/2.8...

Ubistvu mi je 12-40 dejansko idealen, le f/2.8 mi je za silo dovolj, misliš da je kaka šansa da bo Oly predstavu 12-40 s f/2 ali pa f/1.8 ? To bi blo res super, a vem da težko izvedljivo...

Sprašujem pa zato, ker ne vem al naj vzamem 12-40, al mal počakam. Rabim ga pa čimprej, zato verjetno nimam časa čakat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Okapi ::

Če ga potrebuješ, nimaš kaj čakati. Tudi nič ne vem, da bi v bližnji prihodnosti kaj takega načrtovali pri Olympusu. Že ti f2,8 zumi so veliki in dragi, če bi hoteli narediti še svetlobno močnejše, bi bili ogromni, in zverinsko dragi.

O.

Janac ::

Je kaka šansa, da mal pohitrim lečo? Speedbooster recimo?

Okapi ::

Vprašanje, kaj bi pridobil. Vsaka dodatna optika poslabša ločljivost, oziroma poveča optične napake objektiva. Ne vem, če je že kdo naredil resno analizo teh "ojačevalnikov" svetlobne moči - v smislu, ali je bolje uporabiti optiko, ali malo povečati občutljivost tipala.

Odvisno tudi od tega, zakaj pravzaprav bi rad imel več kot f2,8.

seminal ::

Sigma 18-35 1.8 ni mounta za olya ne? škoda drugače je to super objektiv.
««
49 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714969 (9552) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214994 (12991) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294156 (1782) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425945 (22787) bluefish

Več podobnih tem