» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
48 / 62
»»

Tear_DR0P ::

Tomson je izjavil:

Prva mi je dobra!

zakaj?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

jype ::

RedDrake ::

 Amplituda

Amplituda


 Italija

Italija


 Konec poti

Konec poti


In pa še ena iz "konkretnega" arhiva - 10 let stara fotka @ISO1600:

Duhec ::

@korenje3, oprosti, samo tvojih zadnjih 9 fotk je za moj okus povsem povprečnih, da ne rečem turističnih, kot da bi moral narediti fotko v pol sekunde...prva mi je prežganka, za druge pa kot, da si zgolj testiral resolucijo in kvaliteto objektiva , sama vsebina fotke pa ti je bila v zadnjem planu...še racam bi lahko dal spredaj več prostora...
@RedDrake, tvoje pa so mi precej bolj všeč, posebno "amplituda" (preddvorsko jezero Črnava) in "konec poti" !!!
http://blackbird.si/

Duhec ::

lisjak je izjavil:

če bi kdo želel sodelovati v challange ... še pet slik predn bo polno (tema: Storm)
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...


Sem bil prepozen, je že polno.
Sem pa ujel RAIN, ki se izteče čez 2 dni...
in Abstract Photo of Lights.
http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Unknown_001 ::

Duhec je izjavil:

@korenje3, oprosti, samo tvojih zadnjih 9 fotk je za moj okus povsem povprečnih, da ne rečem turističnih, kot da bi moral narediti fotko v pol sekunde...prva mi je prežganka, za druge pa kot, da si zgolj testiral resolucijo in kvaliteto objektiva , sama vsebina fotke pa ti je bila v zadnjem planu...še racam bi lahko dal spredaj več prostora...


Inženirska fotografija pa to :))

Ni pomembno igračkanje s svetlobo in kompozicijo, ampak zajem čimveč pomembnih informacij :D btw. To smo zadnjič na predavanjih slišal. @Korenje3 dela po drugih standardih kot vi :)):)):))
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

korenje3 ::

Duhec je izjavil:

@korenje3, oprosti, samo tvojih zadnjih 9 fotk je za moj okus povsem povprečnih, da ne rečem turističnih, kot da bi moral narediti fotko v pol sekunde...prva mi je prežganka, za druge pa kot, da si zgolj testiral resolucijo in kvaliteto objektiva , sama vsebina fotke pa ti je bila v zadnjem planu...še racam bi lahko dal spredaj več prostora...
@RedDrake, tvoje pa so mi precej bolj všeč, posebno "amplituda" (preddvorsko jezero Črnava) in "konec poti" !!!


fotke niso povprečne. so turistične. niso narejene v pol sekunde, ampak 1/80 sekunde. prva ni "prežganka" ker ni izgubljenih barvnih informacij razen na soncu. nisem testiral resolucijo, ker je vedno ista. fotke so selektirane, ki ne zajemajo primarnega namena na terenu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Evo, posebej za korenje, da se bo znal malo okoli kompozicije orientirati, ko bo naslednjič gledal skozi iskalo svojega fotoaparata.




O.

Tomson ::

Tear_DR0P je izjavil:

Tomson je izjavil:

Prva mi je dobra!

zakaj?


A potrebujem razlog? :8)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

weasel ::

Testiranje kitajskega ND filtra (AliExpress):
 Blejsko jezero

Blejsko jezero



Ne priporocam, ker je pri "popolni zatemnitvi" le-ta precej ne-enakomerna.

BigWhale ::

Tear_DR0P je izjavil:

Tomson je izjavil:

Prva mi je dobra!

zakaj?


Ker das lahk gor en citat in bo inspirational as fuck. :>

Okapi ::

weasel je izjavil:

Testiranje kitajskega ND filtra (AliExpress):

Ne priporocam, ker je pri "popolni zatemnitvi" le-ta precej ne-enakomerna.
V bistvu imaš dva polarizacijska filtra in ko sta postavljena pravokotno en na drugega, teoretično blokirata vso svetlobo. V praksi pa dobiš nekaj takega.;)



Koliko je razlike med dragimi in pocenimi filtri te vrste, pa ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

weasel ::

Ja, tocno to sem dobil z mojim filtrom pri "popolni zatemnitvi", cesar nisem pricakoval. Kako se pa to resuje pri tistih fotografijah, kjer so lahko casi zaslonke zelo dolgi in ne prihaja do teh "artefaktov"?

Tear_DR0P ::

Tomson je izjavil:

Tear_DR0P je izjavil:

Tomson je izjavil:

Prva mi je dobra!

zakaj?


A potrebujem razlog? :8)


ne zares ga ne potrebujes. Ampak zanima me kaj jo naredi posebno proti nestetim drugim prezganim fotografijam sonca proti oblakom.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Okapi ::

weasel je izjavil:

Ja, tocno to sem dobil z mojim filtrom pri "popolni zatemnitvi", cesar nisem pricakoval. Kako se pa to resuje pri tistih fotografijah, kjer so lahko casi zaslonke zelo dolgi in ne prihaja do teh "artefaktov"?
Različno. Lahko malo zmanjšaš zatemnitev, da ta X ni tako opazen, in mogoče potem še kaj dodatno popravljaš digitalno. Predstavljam si, da so dražji spremenljivi nevtralni filtri glede tega vsaj nekaj boljši, tako da to je druga možnost. Najbolje je pa uporabiti klasičen nevtralen filter, dovolj zatemnjen. Imaš take, ki zatemnijo 1000x, kar v praksi pomeni za 10 zaslonk. Praktično črn filter. Tule je en članek z nekaj modeli.
http://www.the-digital-picture.com/Revi...

Namesto z recimo 1/60 sekunde lahko slikaš s 16 sekundami (če sem prav na hitro "izračunal") in se "znebiš" turistov na posnetku (razen kakšnega penzionista, ki se ne premakne;) ).

Tomson ::

Tear_DR0P je izjavil:

Tomson je izjavil:

Tear_DR0P je izjavil:

Tomson je izjavil:

Prva mi je dobra!

zakaj?


A potrebujem razlog? :8)


ne zares ga ne potrebujes. Ampak zanima me kaj jo naredi posebno proti nestetim drugim prezganim fotografijam sonca proti oblakom.


Glej ... "Art is in the eye of the beholder" ;)

Težko razložim, kljub tehnično verjetno nepopolni sliki, imam tudi osebno rad fotografije, ki prikazujejo sonce v vsej svoji veličini. So defenitivno boljše na to temo, a ker mi je vsebina všeč, me pomanjljivosti ne toliko zmotijo. Pa ne bi rekel da gre za klasično prežganost. Bolj v smeri novega HDR doživetja! lol
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

no comment ::

Jaz sem pred kratkim kupil 10-stop ND filter (Haida). Je bistveno cenejši kot Lee Big Stopper, ampak odločilno je bilo, da je glede na teste bolj barvno nevtralen.

Do sedaj sem naredil samo eno testno sliko in zaenkrat pozitivno presenečen.

Okapi ::

Janac ::

Okapi, kej veš o tej novem standardnem zoomu? Zamenjava za 12-40?

http://www.43rumors.com/ft5-new-30mm-ma...

no comment ::

Okapi ::

Janac je izjavil:

Okapi, kej veš o tej novem standardnem zoomu? Zamenjava za 12-40?

http://www.43rumors.com/ft5-new-30mm-ma...
Ne. S temi govoricami se pretirano ne obremenjujem - razen v toliko, da že nekaj časa čakam na tega 25 mm f1,2 - na koncu bom pa ugotovil, da je predrag;)

Janac ::

Okapi je izjavil:

Janac je izjavil:

Okapi, kej veš o tej novem standardnem zoomu? Zamenjava za 12-40?

http://www.43rumors.com/ft5-new-30mm-ma...
Ne. S temi govoricami se pretirano ne obremenjujem - razen v toliko, da že nekaj časa čakam na tega 25 mm f1,2 - na koncu bom pa ugotovil, da je predrag;)


A Sigma 30mm f/1.4 ti ni kul?

Okapi ::

Niti ne. Ni narejena za m43, zato je po nepotrebnem velika in težka (2x težja od Panasonic Leica 25 mm 1,4). Poleg tega mi 30 mm (60 mm ekv.) ni preveč všeč. Raje bi imel malo manj, kot malo več od 25 mm.

V resnici je pa tudi 14-42 mm zum čisto v redu, pa še majhen je. In praktičen, odkar sem nabavil samodejni pokrovček. Tako da si itak samo malo izmišljujem, ne da bi v resnici pogrešal tak objektiv.

simnov ::

Bi mi kdo znal iz te slike odstranit ograjo http://postimg.org/image/wybur86nf/

BigWhale ::

simnov je izjavil:

Bi mi kdo znal iz te slike odstranit ograjo http://postimg.org/image/wybur86nf/


Huh?! Cemu?! Glede na to, da macek malo skili in zgleda, kot da bulji v ograjo, bi sam mal cropping popravil in bi bla perfect slika. :)))

gddr85 ::

če ne bi blo mačk bi šlo, tko boš pa težko jim dodal novo glavo, usta, oči..

simnov ::

BigWhale je izjavil:

simnov je izjavil:

Bi mi kdo znal iz te slike odstranit ograjo http://postimg.org/image/wybur86nf/


Huh?! Cemu?! Glede na to, da macek malo skili in zgleda, kot da bulji v ograjo, bi sam mal cropping popravil in bi bla perfect slika. :)))


Ker ga je avto zgazu in punca je še po enmu tednu žalostna in bi ji rad dal eno sliko od njega.

BigWhale ::

Sej ena taka whacky slika je cist ok. Mislim, iz te slike bos mal tezje dobil ven perfect macka. :)

black ice ::

x800xt: objavi na 4chanu, ti bodo rade volje pomagali.

PARTyZAN ::

Photoshop, content-aware fill? Tole bi moralo it cez z zadovoljivimi rezultati.

Janac ::

Okapi je izjavil:

Niti ne. Ni narejena za m43, zato je po nepotrebnem velika in težka (2x težja od Panasonic Leica 25 mm 1,4). Poleg tega mi 30 mm (60 mm ekv.) ni preveč všeč. Raje bi imel malo manj, kot malo več od 25 mm.

V resnici je pa tudi 14-42 mm zum čisto v redu, pa še majhen je. In praktičen, odkar sem nabavil samodejni pokrovček. Tako da si itak samo malo izmišljujem, ne da bi v resnici pogrešal tak objektiv.


Za 170eur je zelo zanimiva tut Panasonic 25mm f/1.7, baje je zelo ostra, me pa skrbi če bi se recimo pr taki fotki:

https://500px.com/photo/129238913/pauli...

močno poznala razlika med f/1.4 in f/1.7?(pustmo gor. razd. ipd.).

Okapi ::

Link si narobe prilimal. Ampak sem vseeno uspel videti fotko;)
A je mogoče videti podatke, s kakšno zaslonko je bila dejansko narejena? Ker je samo podatek o objektivu.

Razlika med 1,4 in 1,7 je, kar se globinske ostrine tiče, minimalna. Če na m43 slikaš s 25 mm, in je objekt oddaljen 1 m, je razlike v globinski ostrini za natanko 1 cm (7 cm pri 1,4 in 8 cm pri 1,7). Pri f0.95 je pa 5 cm globinske ostrine.

Za portrete, če se ne greš kakšnih "umetniških" učinkov, običajno hočeš imeti vsaj kakšnih 20 cm globinske ostrine. Se pravi f4 ali 5,6. Dodatna prednost je večja ostrina pri takšni zaslonki, vsaj če je dovolj svetlobe, da preveč ne trpi občutljivost.

V glavnem, s Panasonicom 25 mm 1,7 ni čisto nič narobe. Če me spomin ne vara, je celo na slo-techu en napisal, da je pravzaprav boljši kot Leica 1,4, ker hitreje ostri.

Bi rekel, da je v igri bolj prestiž kot karkoli res koristno uporabnega. Mene recimo Mitakon 25 mm f0,95 privlači predvsem kot zanimivost, manj zato, ker bi mislil, da lahko z njim naredim kaj bistveno več kot z 1,7 ali 1,8.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

korenje3 ::

mi kdo proporoča nakup?
da prodam nikon 28-300mm in kupim nikon 70-200mm vr2?
ta 28-300 je en navadn jajc, kot lahko vidite po mojih zadnjih fotkah, sploh pri polnem zoomu ni nobene ostrine.
nekako me zanima še 24-70mm, pa ne vem ali bi potem prodal še micro 105mm, ki dela zelo ostre slike...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dottor ::

Bi dodal še ene 200-300€ in bi si raje uzel Tamrona 70-200 f/2.8 VC. Ga imam sam in sem zelo zadovoljen. Sicer ne focusira tako hitro kot Nikkor ampak je še vedno dovolj hiter. Če boš jemal f/2.8 se zavedaj da je zadeva težka in nerodna. Pa sem ugotovil za je treba grip nabavit, ker če ne je smotano slikat vertikalno z njim gor.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

A dela 70-200 vr2 bolj ostre slike kot 105mm vr micro? in pa kako je z 24-70mm ostrino? (zanima me pa samo nikkor)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Janac ::

Okapi je izjavil:

Link si narobe prilimal. Ampak sem vseeno uspel videti fotko;)
A je mogoče videti podatke, s kakšno zaslonko je bila dejansko narejena? Ker je samo podatek o objektivu.

Razlika med 1,4 in 1,7 je, kar se globinske ostrine tiče, minimalna. Če na m43 slikaš s 25 mm, in je objekt oddaljen 1 m, je razlike v globinski ostrini za natanko 1 cm (7 cm pri 1,4 in 8 cm pri 1,7). Pri f0.95 je pa 5 cm globinske ostrine.

Za portrete, če se ne greš kakšnih "umetniških" učinkov, običajno hočeš imeti vsaj kakšnih 20 cm globinske ostrine. Se pravi f4 ali 5,6. Dodatna prednost je večja ostrina pri takšni zaslonki, vsaj če je dovolj svetlobe, da preveč ne trpi občutljivost.

V glavnem, s Panasonicom 25 mm 1,7 ni čisto nič narobe. Če me spomin ne vara, je celo na slo-techu en napisal, da je pravzaprav boljši kot Leica 1,4, ker hitreje ostri.

Bi rekel, da je v igri bolj prestiž kot karkoli res koristno uporabnega. Mene recimo Mitakon 25 mm f0,95 privlači predvsem kot zanimivost, manj zato, ker bi mislil, da lahko z njim naredim kaj bistveno več kot z 1,7 ali 1,8.


Hvala.

Posneto je blo s full frame in pa 85mm in f/1.4. Torej glede na goriščnico ne bi bil niti blizu, zato tudi ne bi blo tok neostrine, potem pa še itak full frame drugače producira bokeh...

jst bom zadovoljen, če bo vsaj približno temu. Torej čimbolj izolirati subjekte, in če praviš da razlika v DOF med f/1.4 in f/1.7 ni konkretna(optika recimo da ista) res ni vredno dat cca 200eur več.

Ampak med f/0.95 in f/1.7 se pa že more poznat absolutno(ob isti goriščnici, isti pogoji ipd.).

Na koncu je itak razlika med f/1.4 in f/1.7 samo tretjina stopnje... 25mm f/1.7 je res zelo hvaljen objektiv iz vseh koncev, za 170eur torej steal ;)

korenje3 je izjavil:

mi kdo proporoča nakup?
da prodam nikon 28-300mm in kupim nikon 70-200mm vr2?
ta 28-300 je en navadn jajc, kot lahko vidite po mojih zadnjih fotkah, sploh pri polnem zoomu ni nobene ostrine.
nekako me zanima še 24-70mm, pa ne vem ali bi potem prodal še micro 105mm, ki dela zelo ostre slike...


Men se pa zdi da maš prešvoh biceps da bi pri cca 300mm držal fotkič na miru :D

kok si mel cajt?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

gddr85 ::

1/80s
men se zdi, da tud z drugim objektivom ne bo bolje :P

freesty ::

korenje3 je izjavil:

A dela 70-200 vr2 bolj ostre slike kot 105mm vr micro? in pa kako je z 24-70mm ostrino? (zanima me pa samo nikkor)


Mel 24-70. Super objektiv. Vendar vseeno prodal, bom kupil verjetno sigmo 35 1.4.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

korenje3 ::

jaz bi rad nekako skompletiral z mojim 14-24mm. pa skos slikam s tem objektivom, ker je pač najboljši. bi slikal z macro 105mm, če bi imel zoom.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

To veš, da problem tvojih fotk ni ostrina objektiva?

korenje3 ::

sej ne vem al slabo vidiš... ta objektiv ima več distorzije kot moj 14-24mm. piksli ob kotih se raztegnejo. to je samo eden problem.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Naj ti zaupam eno skrivnost - pikslov v kotih sploh ne gledam;)
Priporočam, da jih nehaš gledati tudi ti, in da namesto tega gledaš fotografijo.

korenje3 ::

jaz iščem objektiv z ostrino, ti pa lapaš o kadru ki sem ga slikal.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

starboi ::

korenje3 je izjavil:

jaz iščem objektiv z ostrino, ti pa lapaš o kadru ki sem ga slikal.


Joško več časa vložiti v lepoto ujetega trenutka, kot pa denar v drago opremo. Draga fotoprema še ne pomeni dobre fotografije. Verjetno je stric "lapal" o tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: starboi ()

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:

jaz iščem objektiv z ostrino, ti pa lapaš o kadru ki sem ga slikal.


A lahko pokazes en primer fotke, kjer je ostrina v kotu tako nujna? Recimo primer fotke, ki bi bila med Top 10 fotkami, ce bi bila boljsa ostrina v vogalih?

Okapi ::

V starih časih nihče ni vzel iz žepa lupe in začel na fotki proučevati zrnatost kotov. Ta pikselpiperska "bolezen" se je pojavila z digitalci, ker lahko vsak na zaslonu poveča fotko. In potem tisti, ki jim je estetika in pripovedna moč fotografije neznanka, ocenjujejo ostrino pik, ker drugače ne znajo oceniti kakovosti fotke.

Proizvajalci in še zlasti ocenjevalci fotoaparatov pa to s svojim pisanjem samo spodbujajo. Ocenjevalec ima fotoaparat v rokah par dni in drugega praktično itak ne more (oziroma niti ne zna) oceniti.

In ko sem že pri tem, je treba omeniti še "bolezen" s strokovnim imenom bokeh, in prepričanje mnogih, da je manjša globinska ostrina nekaj strašno dobrega. V starih časih v strokovnih fotografskih revijah (ki jih je bilo, mimogrede, precej več, kot jih je danes) čisto nihče ni ocenjeval kakovosti neostrine. Neostrina je bila neostrina.

Za to zmoto o globinski ostrini so krivi predvsem proizvajalci fotoaparatov, oziroma njihovi tržniki, ki so s tem hoteli ljudi prepričati v prednosti velikih tipal. Že sam izraz "full frame" je v bistvu genialna iznajdba (in velik nateg). Še pred 30 ali 40 leti se je temu reklo mali format (srednji format je bil 6x6 cm in izpeljanke, veliki format pa 9x12 cm in ostali formati "plan filma".

Dualis ::

Okapi je izjavil:

V starih časih nihče ni vzel iz žepa lupe in začel na fotki proučevati zrnatost kotov. Ta pikselpiperska "bolezen" se je pojavila z digitalci, ker lahko vsak na zaslonu poveča fotko. In potem tisti, ki jim je estetika in pripovedna moč fotografije neznanka, ocenjujejo ostrino pik, ker drugače ne znajo oceniti kakovosti fotke.

Proizvajalci in še zlasti ocenjevalci fotoaparatov pa to s svojim pisanjem samo spodbujajo. Ocenjevalec ima fotoaparat v rokah par dni in drugega praktično itak ne more (oziroma niti ne zna) oceniti.

In ko sem že pri tem, je treba omeniti še "bolezen" s strokovnim imenom bokeh, in prepričanje mnogih, da je manjša globinska ostrina nekaj strašno dobrega. V starih časih v strokovnih fotografskih revijah (ki jih je bilo, mimogrede, precej več, kot jih je danes) čisto nihče ni ocenjeval kakovosti neostrine. Neostrina je bila neostrina.

Za to zmoto o globinski ostrini so krivi predvsem proizvajalci fotoaparatov, oziroma njihovi tržniki, ki so s tem hoteli ljudi prepričati v prednosti velikih tipal. Že sam izraz "full frame" je v bistvu genialna iznajdba (in velik nateg). Še pred 30 ali 40 leti se je temu reklo mali format (srednji format je bil 6x6 cm in izpeljanke, veliki format pa 9x12 cm in ostali formati "plan filma".


Na tale forum se nisem prijavil že zeloo dolgo. Ampak ko sem pa tole prebral sem si pa rekel, tole pa moraš pohvaliti. Ja točno tako kot ste napisali. Zaradi tega kar ste omeili fotografija izgublja svoj pomen.

Bravo in hvala !

LP

RedDrake ::

Se kar strinjam, Okapi, ampak bokeh je precej bolj prijeten, če je gladek. Ni pa to nujno povezano z velikostjo zaslonke, ampak samo optično zasnovo objektiva. Minolta je veliko dala na to in njeni objektivi večinoma dajo od sebe "lepo" (subjektivno, vem!) neostrino, tudi tisti, ki so F/2.8 ali F/4.

Kar se ostrine tiče se pa bi težko bolje povedal sam.
Nekateri smo bili zadovoljni s "kakovostjo" slik na filmu z objektivi, ki so danes s strani pixelpeeperjev baje junk. Tudi na digitalu je stvar enaka, samo slike ne smeš povečat na 100% (in če ne boš delal konkretnih izrezov, zakaj bi sploh jo?).

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

V starih časih nihče ni vzel iz žepa lupe in začel na fotki proučevati zrnatost kotov. Ta pikselpiperska "bolezen" se je pojavila z digitalci, ker lahko vsak na zaslonu poveča fotko. In potem tisti, ki jim je estetika in pripovedna moč fotografije neznanka, ocenjujejo ostrino pik, ker drugače ne znajo oceniti kakovosti fotke.

Proizvajalci in še zlasti ocenjevalci fotoaparatov pa to s svojim pisanjem samo spodbujajo. Ocenjevalec ima fotoaparat v rokah par dni in drugega praktično itak ne more (oziroma niti ne zna) oceniti.

In ko sem že pri tem, je treba omeniti še "bolezen" s strokovnim imenom bokeh, in prepričanje mnogih, da je manjša globinska ostrina nekaj strašno dobrega. V starih časih v strokovnih fotografskih revijah (ki jih je bilo, mimogrede, precej več, kot jih je danes) čisto nihče ni ocenjeval kakovosti neostrine. Neostrina je bila neostrina.

Za to zmoto o globinski ostrini so krivi predvsem proizvajalci fotoaparatov, oziroma njihovi tržniki, ki so s tem hoteli ljudi prepričati v prednosti velikih tipal. Že sam izraz "full frame" je v bistvu genialna iznajdba (in velik nateg). Še pred 30 ali 40 leti se je temu reklo mali format (srednji format je bil 6x6 cm in izpeljanke, veliki format pa 9x12 cm in ostali formati "plan filma".


1. v strojništvu oziroma naravoslovju na splošno kjer slikamo izdelke ali pojave iz katerih se kasneje analizira je potrebna ostrina od kota do kota, sploh kjer so napisi modela vgrajenih kosov. torej tvoja trditev je napačna.
2. ocena je lahko subjektivna ali objektivna. tako da ne kdo ne zna ocenit je napačna trditev.
3. bokeh je fizikalen pojav. strašno dober pojav ni manjša globinska ostrina, ampak osvetlitev ki jo dosežeš z zaslonko. in to je strašno dobra reč, predvsem pa draga. in pa neostrino je potrebno ocenjevati, ker ni na vseh fotoaparatih enaka (pa ne mislim krogci svetlobe, ampak dvojni pojavi ozadja zaradi slabih leč ipd napake)
4. izraz "full frame" ni nateg, ampak standardiziran format ki se uporablja v filmski industriji že 100 let. praktičen je pa postal zato ker se jih je lahko integriralo v prenosne naprave za snemanje. tako da tvoja trditev je spet napačna.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Čisto tako, kot zanimivost, filmski "full frame" (oziroma single frame, kot so tudi rekli) je v resnici natanko pol manjši od fotografskega. Tako da bi pri fotoaparatih to morali imenovati kvečjemu "double frame".

Ko je Olympus pred 50+ leti naredil serijo Pen s "filmskim" formatom, pol manjšim od klasičnega formata "leica", bi mu lahko rekli "half frame", ampak bi se to slišalo slabo, in so mu rekli po filmsko "single frame".

Iz dobrih starih časov, ko je bilo kajenje še kul.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()
««
48 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714993 (9576) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8215008 (13005) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294161 (1787) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425967 (22809) bluefish

Več podobnih tem