» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
13 / 62
»»

žana ::

No recimo, da mi je malo bolj jasno :) lepa slika, Super Sonic :)
čeprav vseeno mam rajši, da zgledajo slike bolj naravne.
Play music with real instruments.

Super Sonic ::

čeprav vseeno mam rajši, da zgledajo slike bolj naravne.

To je stvar posameznika, ampak včasih znanje, no sploh v teh časih to znanje, PS pride še kako prav. Recimo iz čiste zajebancije se lahko igraš kej na to foro spodaj (za modela sem kr sebe ponucu). Potem dobiš nekaj idej za naprej in tako spoznavaš fotografijo v širšem smislu in potem razumeš, da je kdaj tudi obdelava fotografij smiselna. Verjamem da na dolgi rok dobiš več občutka za samo fotografijo če jo poznaš širše (kot umetnost).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

žana ::

Se strinjam :) čist odvisno od posameznika...js sicer nimam izkušenj s slikanjem sploh, niti ne kakšnega profesionalnega fotoaparata, tako da nastane, kar nastane :)
Play music with real instruments.

puffs ::

Pretty awesome SS. Zadnja fotka ni čisto jasna, na prvi pogled zgleda kot bi te kdo z mlekom polil ampak je očitno shopped. Al so pa kapljice po ogledalu. I dont get it but kool :)

Super Sonic ::

Ne, gre za ti. splash effect v PSu (google). Sem dobil eno super idejo, kje bi ga uporabil, upam, da čim prej izvedem. Da bi se pa z mlekom polivu.. Fuj... :)
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Tomson ::

Evo en pravi "SplashEffect" iz letošnjega morja ... :)



Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

pobalinka2 ::

dolenjska



Pa se spet jaz oglašam z eno svojo; Galaxy S II.:)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

jype ::

Meni je všeč, čeprav je motiv že zelo zlajnan. Barve so prima.

pobalinka2 ::

Vem, da je. Ampak enostavno me barve narave uro/dan po dežju pritegnejo. (in mi krajšajo vožnje)

Super Sonic ::

Med vožnjo se ne fotka... ;) Sicer pa fotka kar kliče po obdelavi.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

kuglvinkl ::

S EA

Janac ::

a ni tak da se motiva nikoli ne postavlja v sredino?

Super Sonic ::

Fenomenalna!
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

kuglvinkl ::

Grazie.

Janac ::

kje je to? v Lj?

Super Sonic ::

Težko bo to v Ljubljani, imaš pa priliko si ogledat čisto fotografijo. Če boš vzporedno gledal ostale slike in fotografije v temi, lahko hitro ugotoviš zakaj je ta toliko boljša od vseh. Redko kdo pokaže tak nivo fotografije kar tako.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Lion29 ::

ok, mogoce nimam umetniske zilice ampak ta slika mi je fail, una prej pa profi
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Tomson ::

Kako bi pa tele ocenili? (z letošnjega dopusta)

1.



2.



3.

Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

pobalinka2 ::

Super Sonic je izjavil:

Med vožnjo se ne fotka... ;) Sicer pa fotka kar kliče po obdelavi.


YES & YES :)

Naj kot obrambo povem, da sem 3x preverila, da ne ogrožam niti sebe niti ostalih in pritisnila fotko z levo roko :)) (slaba obramba, ampak okej - sem bila previdna & s fotografijo dokazujem uporabo stranskih ogledal)

Kar se tiče obdelave - slikam bolj tako iz občudovanja okolice sebe & ne profi nagnjenj - torej je zame solidna :)

Super Sonic ::

Naj kot obrambo povem, da sem 3x preverila, da ne ogrožam niti sebe niti ostalih in pritisnila fotko z levo roko :)) (slaba obramba, ampak okej - sem bila previdna & s fotografijo dokazujem uporabo stranskih ogledal)

Sej to vsi počnemo, jaz sicer najraje v gužvi, ko stojim kje.

Kar se tiče obdelave - slikam bolj tako iz občudovanja okolice sebe & ne profi nagnjenj - torej je zame solidna :)

Sploh ne gre toliko zato če je dobra ali ni (navsezadnje ne gre na nobeno tekmovanje), ampak gre zato, za narediš tisto česar telefon ne zmore in izpostaviš bistvo slikanega. Sem si dovolil dodati malo blur effekta, samo za občutek kaj bi bilo bolje od statične fotografije.


Kako bi pa tele ocenili? (z letošnjega dopusta)

Prva ni nič, ker je slabo osvetljena, je pa lepo ujet trenutek. Če že, lahko probaš to foro en dan (sicer sem to že linkal). Rožo dvigneš in prosiš nekoga, da pihne. Ampak kakšnih nagrad za te stvari ni.


Pri fotografijah dve in tri pa ne vem kaj naj bi bilo toliko posebnga? Vsekakor čim več fotkaj, tudi tebi priporočam, da si ogledaš kunglvinkolve fotke in ugotavljaš zakaj so tako dobre.

ok, mogoce nimam umetniske zilice ampak ta slika mi je fail, una prej pa profi

Vedno stvar osebnega pogleda, ampak mislim, da samo nimaš umetniške žilce.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

BigWhale ::

kuglvinkl je izjavil:

S EA



Joj, jaz bi drugac cropal, tole je tak dead center, da mi kr ramena skupi vlece. :D

Super Sonic ::

Ni vse v 1/3 pravilu in dinamiki fotke ker si dal objekt off-center, je pa res, da to razumeš, moraš kaj vedt o fotografiji. Zato je težko naredit tako dobro fotko kot je tale.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Super Sonic ::



Dachau, Nikon D50, 17mm, recimo da sem šel na dead center in ga skušal razbit računajoč na svetlobo iza vrat.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

no comment ::

avti?






...mećka v kateri sedim je moj kar...

Tomson ::

Ali so vse slike na 1x.com (Photoshop) obdelane ali res slikajo s tako vrhunsko opremo da obdelava ni potrebna? Sploh ne razumem kako bi lahko z npr. Canon D550 kit naredil takšne slike kot so na tej strani ... je problem v meni, opremi ali obdelavi? :)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

BigWhale ::

Moras vedeti, da je dandanes prakticno vse kar se slika in objavlja v tisku je prakticno vse popravljeno in obdelano. Tudi pri vecini stock fotografij je veliko post produkcije.

Tam na tisti strani je na prvi pogled kar vse precej obdelano in dodelano v postprodukciji. :)

Tomson ::

Aha, ok. Sem se že skoraj zasekiral ... :) Torej se je za res dobro fotografijo obezno treba naučit nekaj postprodukcije ... Je na netu kakšen res dober Photoshop (če je Photoshop za to najboljši?) vodič za te zadeve? (vem da jih je malo morje, ampak kakšen ki ga kdo osebno priporoča)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

skyline ::

Tomson je izjavil:

Torej se je za res dobro fotografijo obezno treba naučit nekaj postprodukcije ...


Ni nujno - precej odvisno od tega, kakšno zvrst fotografije se hočeš it.
Recimo pri reportažni fotografiji je postprodukcija (razen res osnovnih popravkov) no-go.

Pa iz crap fotke tut ne boš naredil čudeža s Photoshopom, v vsakem primeru moraš najprej posnet spodobno fotko.

Tac20 ::

Tomson je izjavil:

Ali so vse slike na 1x.com (Photoshop) obdelane ali res slikajo s tako vrhunsko opremo da obdelava ni potrebna? Sploh ne razumem kako bi lahko z npr. Canon D550 kit naredil takšne slike kot so na tej strani ... je problem v meni, opremi ali obdelavi? :)


Na 1x.com je ponavadi kar kombinacija vsega, obsežnega znanja fotografija (svetloba, barve itd.), znanja postprodukcije (čeprav fotke ne zgledajo zelo sprocesirane, lih v temu je čar) in pa vrhunske opreme. Potem pa dobiš ven nore fotke.

figula ::

Takole, vsi nadobudni ST fotografi, izkažite se na Foto maratonu:
http://www.fotoklubmaribor.si/

Janac ::

naj grem tudi jaz?

Okapi ::

Obvezno.

O.

bluefish ::

Zanimiva ideja. Upam, da se obnese in se maja 2013 zgodi še v Ljubljani.

Janac ::

A to ni v LJ? Eh do tam pa nimam prevoza...

Okapi ::

A ti mama ne pusti samega na vlak?>:D

O.

Janac ::

V Komendi ni nobene želežniške postaje!

figula ::

Uh, škoda, pa ravno tebe sem imela v mislih :).

Če si pogledate na: http://www.mediaspeed.net/skupina.asp?i...
kakšne fotografije nosijo ta naziv in se še celo prodajajo ...

bluefish ::

Če je volja, se najde pot. No, pa dovolj offtopica o tvojih težavah s prevozom.

HyperGL ::

Super Sonic je izjavil:

Ni vse v 1/3 pravilu in dinamiki fotke ker si dal objekt off-center, je pa res, da to razumeš, moraš kaj vedt o fotografiji. Zato je težko naredit tako dobro fotko kot je tale.


Kaj pa ima ta fotka, da si prisluži naziv: "tako dobro fotko kot je tale."?

Super Sonic ::

Kaj pa ima ta fotka, da si prisluži naziv: "tako dobro fotko kot je tale."?

Rajš povej zakaj ni dobra - konstruktivno.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

HyperGL ::

BigWhale je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

S EA




Samo, da ne bo pomote, govorimo o tej fotografiji, točno?

Če začnem pri čisto osnovnih tehničnih stvareh, je fotografija bila fotografirana na centralno točko ostrenja (kar počnejo mnogi dandanes, zaradi AF), samo poglej kje je najostrejša, na obrazu - očeh, nosnem predelu,... Nato me bode in to precej, rezana roka v višini komolca (velika napaka, če ne gre ravno za serijo/fotografijo s konceptom), kar je posledica ravno prej omenjenega zanašanja na centralno fokusirno točko. Kljub temu, da bi mi jo lahko avtor prodal kot "reportažno" ali "dokumentaristično" fotografijo, bi v njej našel marsikateri element, ki bi ga z veseljem odkloniral ali z nadaljnim rezanjem izpustil iz kadra (glej spodnji desni kot). Uporabo minimalnega DOFa (globinske ostrine), bi pripisal med napake, ker bi mi ostrejše ozadje še marsikaj povedalo o fotografiji (kljub temu, mi kaotičnost elementov doda nekaj informacij in pripoveduje zgodbo). Centralnost bi še nekako delovala samosvoje, če bi bil subjekt v vsaj 3/4 rezu (od pasu navzgor) - morda še bolje bi bilo če bi bil v širokem planu - in s tem sporočal nekakšno razmerje med njim in okolico.

Če pa preidem na vsebinsko plat, je to zame popoln brezvsebinski snapshot, sploh glede na naslednje fotografije, ki jih je avtor prikazal (pa s tem ne mislim nikakor užaliti avtorja). Takega mladeniča zatopljenega v svoj iPOD lahko najdeš na katerikoli izmed slovenskih ulic, morda ne tako ekzotičnega (očitne Azijske poteze) videza a kljub temu bi se najdlo nekaj zanimivih osebkov. O prežganih delih pa ne bom niti razpravljal, ker v tem primeru ne dodajo popolnoma nič fotografiji, kvečjemu odtegujejo pozornost od glavnega subjekta (ampak to je na žalost tudi omejitev digitalne tehnike).

Avtor naj ne zameri, če sem bil (pre) pedanten pri analizi fotografije, ampak sem želel samo poudariti, da ni vsak posnetek tukaj dober samo zato, ker je posnet z dobro opremo. Ta isti posnetek bi bil precej boljši s tono več šuma, napačnimi barvami (ali pa celo ČB) a z drugačno kompozicijo in nekakšno zgodbo ob strani. To je počitniška fotografija, tudi sam jih naredim kar precej čez leto, a vendar živim od fotografije (pa morda še od motike in lopate) in se z njo ukvarjam noč in dan.

Eksotika je pri nas največkrat napačno interpretirana kot nekaj posebnega, če bi bila taka fotografija posneta v LJ na čopovi, zagotovo ne bi imela take "vrednosti" na tem portalu (pa še kakšnem) v tem trenutku.

Z vsem tem sem le želel spodbuditi k temu, da se ob "dobro" ali "slabo" fotografijo napiše zakaj je fenomenalna ali porazna... Dandanes imam občutek (če malo pogledamo okoli, bo lepo vidno), da ne beremo in opazujemo dovolj kritično, zato je vse oh in sploh, še posebej tisto, kar se blešči, ali v fotografiji, kar je posneto z dobro opremo. Verjemi mi (predvsem avtor), ni to pljuvanje čez fotografijo, je le dokazovanje nasprotnih dejstev in spodbuda ter namig, da bo naslednjič morda boljša.

Martin

Super Sonic ::

Strinjam se s teboj, da smo premalo konstruktivni, pogosto leti samo izraz "dobro/slabo", vendar moraš najprej, tako kot vsako fotografijo in mislim si, da če res živiš od fotografije, bi moral to tudi vedeti, fotografijo vzeti v kontekst. In seveda mnenje, da je ta fotografija dobra - gre v kontekst te teme, ki jo, zaradi boljšega občutka, lahko prebereš še enkrat. Nikjer ni bilo zapisano, da je to najboljša fotografija kar smo jih kdaj videli, tudi dvomim, da bo kdaj obljavljena na 1x (ki ga večina tako rada vleče po zobeh).

Glede tehničnih stvari bi rekel, da se mi zdi napisan nesmisel. Uporabnik fotografira ljudi od blizu in rad bi videl fotografa, ki bo pol metra pred neznanci lovil DOF, ipd. Občutek imam, da tovrstnih stvari nisi nikoli počel, niti nisi dojel sporočila fotografije. Lahko da se motim, toda sporočilo dotične fotografije ni v tem, da je fotografija tehnično brezhibna, niti ni v tem, da nek mulo buli v neko napravo, ampak precej drugje. Jaz vidim sporočilno vrednost v čisti energiji in delčku življenja nekoga, ki ga ni poznal fotograf. In to ni bilo slikano s 300mm topom, na paparaci način. In zame je ta fotografija dobra, mi je všeč, nekaj kar bi rad tudi sam nekoč probal in spet smo pri kontekstu teme. Torej brez zamere, ampak uletel si s povsem napačnimi argumenti zakaj je ta slika slaba - za moj okus.

Z vsem tem sem le želel spodbuditi k temu, da se ob "dobro" ali "slabo" fotografijo napiše zakaj je fenomenalna ali porazna...

Izkušnje kažejo, da te stvari peljejo v eno samo prepucavanje. Kaj se komu zdi dobro in kaj ne, se potem sprevrže v kazanje mišic - kaj kdo je in kaj kdo ni. Č se vrnem na konkretni primer - vse si napisal smelo in lepo - po šolsko, ampak mogoče potem tisti končni izdelek ne bi bil več tak, kot si ga je tisti, ki je fotografijo posnel, želel (pa me naj popravi, če se motim). In to ni izgovor za slabšo tehnično izvedbo fotografije, gre za vrsto fotografije, ki ti pač ni všeč.

Je pa to mnenje nekoga, ki se z fotografijo ukvarja priložnostno in od nje ne živi.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

BigWhale ::

Super Sonic je izjavil:

Strinjam se s teboj, da smo premalo konstruktivni, pogosto leti samo izraz "dobro/slabo", vendar moraš najprej, tako kot vsako fotografijo in mislim si, da če res živiš od fotografije, bi moral to tudi vedeti, fotografijo vzeti v kontekst.


Uf, ne. "ce si profic, bi moral to vedeti", ni nobena argumentacija. Tudi, ce se dva profica pogovarjata.

In seveda mnenje, da je ta fotografija dobra - gre v kontekst te teme, ki jo, zaradi boljšega občutka, lahko prebereš še enkrat. Nikjer ni bilo zapisano, da je to najboljša fotografija kar smo jih kdaj videli, tudi dvomim, da bo kdaj obljavljena na 1x (ki ga večina tako rada vleče po zobeh).

Super Sonic je izjavil:

Glede tehničnih stvari bi rekel, da se mi zdi napisan nesmisel. Uporabnik fotografira ljudi od blizu in rad bi videl fotografa, ki bo pol metra pred neznanci lovil DOF, ipd.


Tudi s tehnicne plati so precej smiselne pripombe. Morda ne toliko o osvetlitvi in DOF ampak komentarji okrog izreza so povsem na mestu. Mene recimo moti na fotki tudi to, da je odrezan kabl od slusalk. Jaz imam na sliki rad zakljucene celote, ce manjka del bistva, se mi zdi, da slika ni popolna. Tukaj se mi zdi, da so slusalke in tudi kabl, ki visi iz naprave ven in gre potem do uses, del slike in to kar pomemben del.

Ampak tko jaz vidim zadevo. Mogoce povsem nekaj drugega, kot je videl avtor ali pa kot vidis ti. :)

Super Sonic ::

Uf, ne. "ce si profic, bi moral to vedeti", ni nobena argumentacija. Tudi, ce se dva profica pogovarjata.

Gre samo za osebno mišljenje/prepričanje, kaj bi moral nekdo, ki 24/7 dela za fotografijo, vedet. Ni pa to argument, mogoče edino, če ga ti tko vidiš.

Tudi s tehnicne plati so precej smiselne pripombe.

Težko. Vojni fotografi imajo težko tehnično perfektne slike, ravno tako imamo vrsto drugih vrst fotografiranja, kjer fotograf v tistem določenem času, ki ga ima na voljo, težko izvede "tehnično brezhibno" fotko. Pa so fotke še vedno dobre, kakšne celo izvrstne - in se bo vedno našla kakšna smart ass, ki bo solila pamet.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

no comment ::

snapshots?





žana ::

kar najraje spečem..
 muffini

muffini

Play music with real instruments.

kuglvinkl ::

Hvala za komentarje. Nikar se šparat, sam gas :) My turn.

Mogoče pride z 10 leti vsak dan hoje po ulcah filing, da lahko tolk parametorv zmelješ, kot jih je napisal Martin. Jaz ne hodim 10 let po ulcah in ne vem, al se da tolk parametorv upoštevat. Garry Winogrand comes to my mind.

Da bi morale bit street fotke tehnično popolne. To mi je novo, ampak hey :).

Pobec na sliki seveda ni poziral :). Zadeve se na ulci, še posebi v Aziji dogajajo zlo zlo hitro. Al vidiš al pa ne, če pa vidiš, maš manj kot sekundo za shot.

Pobec je blizu. na 35mm.

Nizek DOF sem hotu in rabu, zakaj točno bi bla to napaka? Ozdaje tu ni imelo kej povedat, razen da smo na ulci.

Če sem tole fotko rezu ne vem, če sem jo že, sem jo samo odnagnil.

BW, glede kabla... Si glih tko zastavi, da bi moral fotko takoj ko sem jo posnel zbrisat.

Ulca ni kontrolirano okolje vaših rož, psov, mačk, mladoporočencev, abrahamovcev, pa tud, da bi ti jezero al pa hrib spizdilo, še nisem slišal. Nočem bit nič težek, sam se mi zdi, da orneg ulce, na blizu s 50mm ali manj, še niste probal.

Glede Čopove ulce z manj azijatskim pobom. Te vabim, da nalimaš fotko sem.

In še, seveda bi lahko bila fotka boljša.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

kuglvinkl je izjavil:


BW, glede kabla... Si glih tko zastavi, da bi moral fotko takoj ko sem jo posnel zbrisat.


Ugh, ni blo tko drasticno misljen. Tudi jaz bi fotko obdrzal. :) Sam pravim, da bi mi sel kabl konkretno na zivce. :))

Tear_DR0P ::

vidim da so se začele umestne kritike - dam še eno, da se kaj naučim :)
 Rdeča kapica pod borovnico

Rdeča kapica pod borovnico

"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Duhec ::

Men je všeč tale rdeča kapica. :)
Ko smo ravno pri gobicah...

 Lazar na malci

Lazar na malci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()
««
13 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714752 (9335) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214669 (12666) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294138 (1764) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425549 (22391) bluefish

Več podobnih tem