» »

Epilog: nadsvetlobnih nevtrinov ni

Epilog: nadsvetlobnih nevtrinov ni

CERN - Zgodba o nevtrinih, ki potujejo z nadsvetlobno hitrostjo, je dokončno zaključena. Lani predstavljene meritve časa preletov nevtrinov iz CERN-a v italijanski Gran Sasso, ki so nakazovale njihovo nadsvetlobno hitrost, so bile v središču pozornosti že od začetka. Znanstvena srenja je bila do njih sila skeptična in čeprav so ponovitve z istim eksperimentom kazale enako, se je naposled izkazalo, da je meritve prikrojila sistematična napaka. To je sumilo že od vsega začetka, CERN pa je marca letos praktično priznal, da to ne drži. Rezultati meritev preleta med CERN-om in Gran Sassom z eksperimentom ICARUS so dvakrat zapovrstjo pokazali, da je njihova hitrost ravno svetlobna. Zgodba je ta teden dobila še končni epilog.

Na Mednarodni konferenci o fiziki nevtrinov in astrofiziki, ki je potekala v Kjotu, je CERN uradno potrdil, da je hitrost nevtrinov ravno svetlobna. Čas preleta so izmerili s štirimi različnimi eksperimenti, in sicer ICARUS, Borexino, LVD in OPERA (prav slednja je lani zakrivila vso razburjenje). Vsi rezultati potrjujejo, da nevtrini niso hitrejši od svetlobe. Do enakega zaključka so prišli tudi v eksperimentu MINOS, ki so ga izvedli v ameriškem trkalniku Fermilab. Razlog za napačne meritve je bil nepravilno nameščen optični kabel, ki je v sistem vnesel zakasnitev 60 ns, za kolikor naj bi bili nevtrini hitrejši.

S tem je saga zaključena, javnost pa je imela prvikrat v zgodovini možnost v živo spremljati, kako deluje znanstvena metoda. Eksperiment je odkril nekaj nenavadnega, kar je terjalo dodatno razlago. Prve ponovitve so kazale enake rezultate, zato smo na eni strani dobili vrsto teoretični člankov, ki so poizkusili meritve umestiti v teoretični okvir fizike, na drugi strani pa je množica ekip začela neodvisno preverjati navedbe. Razlog za neujemanje je bil hitro ujet. Žal je kadrovski cunami odnesel vodji eksperimenta OPERA v CERN-u, ki sicer ne objektivno ne subjektivno nista storila ničesar narobe.

S kako natančnimi meritvami imamo opraviti, pričajo tile podatki. OPERA je napak ugotovila, da naj bi bili nevtrini za 0,002 odstotka hitrejši od svetlobe! To je bil dovolj velik pogrešek, da ga ni bilo mogoče razložiti z eksperimentalno negotovostjo. Zanimiva je tudi tale zgodba. Detektorji v velikem hadronskem trkalniku LHC v CERN-u so tako občutljivi, da nanje vpliva tudi Mesec. Obseg predora pospeševalnika je 27 kilometrov, detektorji pa zaznavajo različen privlak Meseca na obeh konceh, zato jih morajo ekipe sproti prilagajati. Ob ščipu je treba to storiti večkrat na noč! Še pred LHC-jem je na tistem mestu stal manj občutljiv LEP, ki je izkazoval nenavadne motnje. Ugotovili so, da sovpadajo z voznim redom vlaka Ženeva-Paris. Na LHC pa vpliva tudi hidrostatični pritisk, ki ga izvaja Ženevsko jezero. In ta je prav tako odvisen od Meseca - npr. Loch Ness ima bibavico v višini 1,5 mm, Ženevsko jezero pa je po površini še 10-krat večje.

34 komentarjev

JesusChrist ::

preleni, da bi spremenili celotne teorije o tem, da je svetloba najhitrejša ali pa res potuje z enako hitrostjo? :))

"Žal je kadrovski cunami odnesel vodji eksperimenta OPERA v CERN-u, ki sicer ne objektivno ne subjektivno nista storila ničesar narobe."

Ta poved mi deluje tako, kot da prevladuje prvi del (o lenobi)
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

Matev ::

preleni, da bi spremenili celotne teorije o tem, da je svetloba najhitrejša ali pa res potuje z enako hitrostjo? :))


a lahko tole prevedeš v nek razumljiv jezik

Gregor P ::

Potem pa naj pač ne dajejo super bombastičnih povsem nepreverjenih novic v javnost, samo zato da bi bili prvi, če želijo obdržati delovna mesta; tako da onadva točno vesta, zakaj sta odstopila:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

gruntfürmich ::

nobeden ne skuša biti smešen.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lion29 ::

pa bom odgovoril na tvoje trolanje:

kolko je meni znano, vcernu ne sodelujejo le italjani, tudi v samem poskusu OPERA niso bili samo italjani, in kako ves, da so italjani slabo nastavili opticni kabel?

je ze valentino prav povedal, pateticen si
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Dr_M ::

Se strinjam z gruntfürmich.
Ziher so bli italjani.

Izhajam iz tega, ko vidim, kako njihove masine pri nas na sihtu (ne)delajo. :)

_Dormage_ ::

Lion29 je izjavil:

pa bom odgovoril na tvoje trolanje:

kolko je meni znano, vcernu ne sodelujejo le italjani, tudi v samem poskusu OPERA niso bili samo italjani, in kako ves, da so italjani slabo nastavili opticni kabel?

je ze valentino prav povedal, pateticen si


Valentino ej? no wonder :D

Mitch ::

Ali pa so, samo jih mi nismo še "odkrili"...:D

Matev ::

Ali pa so, samo jih mi nismo še "odkrili"...


so prehitri da bi jih ujeli

tako kot ena žival v afriki
ki je tako hitra da je ni še nihče videl - ergo, možno da je hitrejša od svetlobe

mtosev ::

albert was right:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Nikec3 ::

Epilog: nadsvetlobnih nevtrinov ni


Seveda jih ni!
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Looooooka ::

Edino kar me zanima je....a so dobili dodatna sredstva med vsemi pompoznimi izjavami v zadnjem letu?
Ker glede na komentarje je bil to glavni razlog za ves ta cirkus.

panteist ::

Sej fajn, se mi ne bo treba nove fizike za ustni izpit učit.

Invictus ::

Škoda ker ni res.

Znanost bi rabila nek nov zagon, ki bi bil v nasprotju z današnjo znanstveno religijo.

In ti nadsvetlobni nevtrini bi bili lahko ravno to. Žal niso ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Matev ::

Znanost bi rabila nek nov zagon, ki bi bil v nasprotju z današnjo znanstveno religijo.


wtf?

a ti bi kar na novo šel ... in zanemariv vso znanje dobljeno tekom stoletij

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

mtosev ::

mi kdo razloži zakaj so porabili celo število $$$ in da so prišli do istega zaključka kot je prišel albert e že pred 90timi leti?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nekikr ::

Ker se je Albert motil pri precej velikem delu fizike?

jest10 ::

mtosev je izjavil:

mi kdo razloži zakaj so porabili celo število $$$ in da so prišli do istega zaključka kot je prišel albert e že pred 90timi leti?


Mogoče zato, ker je teorijo fino tudi v živo sprobat. Brihta

Matev ::

mi kdo razloži zakaj so porabili celo število $$$ in da so prišli do istega zaključka kot je prišel albert e že pred 90timi leti?


zato ker so raziskovali stopnja ali dve dlje

...
a ti si en tistih ki bi raje še vedno v jamah živeli
in hkrati uporabljaš internet

Okapi ::

je ze valentino prav povedal, pateticen si
patétičen -čna -o prid. (e??) pretirano navdušen, pretirano vznesen:

Lion29 ::

Okapi je izjavil:

je ze valentino prav povedal, pateticen si
patétičen -čna -o prid. (e??) pretirano navdušen, pretirano vznesen:



Arousing scornful pity or contempt, often due to miserable inadequacy.
You can't even run two miles? That’s pathetic.
You're almost 26 years old and you still can't hold a real job? That's pathetic.
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

Angleščino ločiš od slovenščine? Zgleda da ne.;((

O.

Lion29 ::

okapi...beseda izhaja iz grscine... ce tega pomena ni zapisanega v nasem slovarju se ne pomeni, da sem jo narobe uporabil.... jezik je ziv in se konstantno razvija
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

BigWhale ::

Gregor P je izjavil:

Potem pa naj pač ne dajejo super bombastičnih povsem nepreverjenih novic v javnost, samo zato da bi bili prvi, če želijo obdržati delovna mesta; tako da onadva točno vesta, zakaj sta odstopila:|


V CERNu so v bistvu ravnali povsem tako kot bi morali. Najprej so x-krat preverili svoje meritve, pogledali kaj je narobe in ker niso vedeli pri cem so, so rekli:

'lejte mi smo dobil taksne stevilke, ki kazejo to in to, pa nimamo pojma za kaj je do tega prislo, a nam lahk pomagate?'

Nakar se je izkazalo, da so njihove stevilke napacne in to je vse kar so hoteli vedeti.

CERN je tukaj ravnal povsem ok in povsem smiselno. Ce so pa ljudje, ki berejo zadeve na pol pismeni in potem senzacionalisticno povzamejo zadeve, je pa to njihov problem.

Gregor P ::

Kot rečeno, že vesta, zakaj sta odstopila.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Okapi ::

V CERNu so v bistvu ravnali povsem tako kot bi morali.
No ja, take reči se ne objavljajo na tiskovkah. Oziroma se vsaj včasih niso, ko sta bila znanost in žurnalistični senzacionalizem še dva zelo različna pojma>:D Najprej poskušaš zadeve razčistiti znotraj znanstvenih krogov.

O.

g. Oden ::

Dovolj je dokazov, ki potrjujejo, da so nevtrini dejansko hitrejši od svetlobe.. CERN je tole izjavo očitno napisal pod prisilo večjih igralcev.

McAjvar ::

g. Oden je izjavil:

Dovolj je dokazov, ki potrjujejo, da so nevtrini dejansko hitrejši od svetlobe.. CERN je tole izjavo očitno napisal pod prisilo večjih igralcev.


E? Urlpls?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

Looooooka ::

BigWhale je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Potem pa naj pač ne dajejo super bombastičnih povsem nepreverjenih novic v javnost, samo zato da bi bili prvi, če želijo obdržati delovna mesta; tako da onadva točno vesta, zakaj sta odstopila:|


V CERNu so v bistvu ravnali povsem tako kot bi morali. Najprej so x-krat preverili svoje meritve, pogledali kaj je narobe in ker niso vedeli pri cem so, so rekli:

'lejte mi smo dobil taksne stevilke, ki kazejo to in to, pa nimamo pojma za kaj je do tega prislo, a nam lahk pomagate?'

Nakar se je izkazalo, da so njihove stevilke napacne in to je vse kar so hoteli vedeti.

CERN je tukaj ravnal povsem ok in povsem smiselno. Ce so pa ljudje, ki berejo zadeve na pol pismeni in potem senzacionalisticno povzamejo zadeve, je pa to njihov problem.

Jst na tv-ju nisem videl v belo oblecene bralce njihovih nepompoznih izjav za javnost ampak zaposlene pri CERNU.
Torej me se zmeraj zanima ce jim je tale fiasko povisal financiranje.
Ker ce bi mel jst dovolj denarja bi bil dejansko tiho dokler ne bi prisel do preverjenega zakljucka.Oni so to poceli pred kok...1 letom...preden so mel kakrsne kol dokaze.
Resnicno zgleda, da je bil nek drug motiv za tole....mislim poleg tega, da so bli vsi navduseni, da so koncno odkrili nekaj novega.

Blisk ::

Pa je sploh kaj kar NE vpliva na tale trkalnik? Mogoče je tam kakšna znanstvenica ženska, ki je nsoeča in njeni hormoni prav tako vplivajo na meritve :)

TheRiddle ::

Če res vse tako zelo vpliva na meritve, kako lahko potem govorijo o absolutni natančnosti meritev? Prilagoditve ki jih je potrebno ob ščipu narediti večkrat na noč (nekako težko to verjamem) prinesejo napake. Kako pa sedaj vejo da so meritve pravilne? kaj pa če je zdaj kaka druga napaka ki na ven prikazuje napačno meritev hitrosti nevtrinov?
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

drola ::

Čar objavljanja je ravno v tem, da se rezultate preveri še z drugimi eksperimenti. In kje kdo govori o absolutni natančnosti?
https://drola.si

Okapi ::

kako lahko potem govorijo o absolutni natančnosti meritev?
Kdo to govori?

O.

MasterBlaster ::

 XKCD

XKCD

Tk je pa pika .


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj pa, če so nevtrini vendarle hitrejši od svetlobe?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
109482 (8031) one too many
»

Odstopila vodji eksperimenta OPERA v CERN-u

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
317332 (5100) antonija
»

Uradno: nevtrini niso hitrejši od svetlobe

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
166096 (4381) BlueKnight
»

V CERN-u se lov na prehitre nevtrine nadaljuje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
328360 (5424) MrStein
»

Nevtrini še vedno hitrejši od svetlobe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6524722 (18608) Cervantes

Več podobnih tem