» »

Vprašanje glede naslednjega bralnega podviga: ZF

Vprašanje glede naslednjega bralnega podviga: ZF

«
1
2 3

Zvezdica27 ::

lp,

torej, rad veliko berem in to leposlovje (nazadnje recimo Hlapca Jerneja) do SF (zdaj že ne vem kolikič berem Silmarillion).

Rad bi nekaj novega in imam sedaj dve ogledani možnosti ali da si iz UKL naročim serijo Foundation (asimov) ali pa da grem v RR Martina

1)Foundation samo onih 5 knjig ali vse (serijo Robot sem že prebral, vrhunska)

2) kaj je bolje - rad imam ZF, samo ne "pravljičnih", čeprav Tolkien rula.

svetujte, ker to bo pol projekt za pol leta. Ljubim Star trek, a ne star wars,

zz

bluefish ::

ZF: Peter F. Hamilton
F: definitivno GRRM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

WarpedGone ::

Mogoče poskusiš A Princess of Mars, ki naj bi bila osnova/začetek "Alien Planet" SF.
Kratka reč, kot bonbonček predno se lotiš letnega projekta.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zvezdica27 ::

hu... ne vem, martian cronichels, ki naj bi bile podobne mi ful niso bile všeč. Tudi Clarkove knjige mi niso lih (Čeprav Childhood's end je pa prva liga)... Lem mi sploh ni všeč (pretežek SF). Pratchett mi je bil na začetku ful všeč, pol pa izzveni - isto Štoparski vodnik, ful super, pol pa kurac v zadnjih 2 knjigah.

V bistvu je zdaj dilema samo Asimov ali GRRM - če ni še kaj dobrega. Bolj me vleče Asimov, ker rajem am prihodnost (po Tolkienu in Harryju P) Med ZF in F niti ne ločujem. Ampak po leposlovju in parimi biografijami je čas za ZF (Jordan? Goodkind? Brooks? Baum? mogoče Lewisa?)

Skratka všeč mi je vse (tud Akira), sam bi rad zdaj res neki dobrega.

Najbolj bi me zanimal, če je kdo prebral Foundation pa da mi pove kolk potegne...

zz

jype ::

Super zbirka je "Prodajalna svetov", v kateri so številni avtorji, ki se jih splača prebirat.

LuiIII ::

Foundation ga kar fajn potegne. Res je to galaktična ZF in še vedno aktualna ker ne zabrede v tehnikalije.
Pravzaprav bom morda po petnajstih letih zopet vzel v roke to epsko ZF.
Jaz bi pa izbral oba. Ko te morda Foundation malo spusti, pa vzameš v roke GRRM ali pa Jordana (je malo daljši in veliko bolj detajlen kot GRRM) oziroma obratno. Je pa res da je Jordan (WOT) orenk projekt (do sedaj 13 knjig +1). Morda je sedaj pravi čas za začet brat Jordana, saj bo zadnja 14 knjiga izšla nekje v začetku 2013. No odvisno od tega koliko hitro ti gre.

Jst ::

Peter F. Hamilton, zakon SF.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zvezdica27 ::

lp,

katere Foundation pa: vse ali za začetek samo klasične tri (10e in zastonj doatava... 15 jebenih evrov za celo trilogijo... ma kaj naši kulturniki jamrajo, če so nesposobni, pr nas pa ena knjiga čez 30, recimo Cavazza, ki je izjemna samo...)

torej:
-Foundation
-GRRM je očitno OK
-Jordan zelo detajlen
-Hamilton

to je to, najboljše od žanra? Grem na sestanek in se odločim, naročil bom danes (rad mam knjige doma).

zz

Jst ::

V Foundation spada več knjig, jih je ene 15 + nekatere kratke zgodbice, ki jih je objavljal v revijah.

Hamilton pa tudi pazi, da začneš s prvo knjigo. Če izbereš Void: The dreaming void. Čeprav bi jaz začel s kakšno prejšnjo knjigo, da spoznaš njegov "Universe." Recimo Pandora's Star in Judas Unchained.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zvezdica27 ::

OK,

naročil sem izvirno Foundation trilogijo iz UK, če potegne, potem še ostale 4. Naročil sem še vse Robote, za smešnih 10e... neverjetno.

Vmes bom pa v knjižnicah videl kaj od tega imajo pa probal, videl sem da imajo Martina in Hamiltona v KOŽ v ang., tko da bom kar probal, konec koncev bo tole v enem tednu prebano ;)

A Martina/Hamiltona lahko v slovenščini ali je angleški izvirnik boljši/pravi (angleščina ni problem)?

Jst: s katero bi začel pri hamiltonu? Judas imajo v KOŽ, lahko to, so zgodbe med sabo neodvisne?

zz

bluefish ::

Pandora's Star ter Judas Unchained sta med sabo povezani in tako bolje, da pričneš s prvo. Od tu naprej pa potem Void trilogija.

Jst ::

Tako kot je povedal blueFish.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

para! ::

Mislim, da je vsaj malo nesramno primerjat Asimova in Martina. Asimov je svetu dal _ogromno_ vrhunske znanstvene fantastike in prav neverjetno je, kaj si je človek izmislil. Martin, čeprav ga ne kritiziram, je v primerjavi z mojstrom ZF, šele na začetku svoje poti.

Priporočam Foundation. Pa mine precej manj kot pol leta, ko že ni več materiala ;)

lp
Death before dishonor!

wired ::

A ne bo res nobeden omenil Herberta (Dune)?:'(

STASI ::

Philip K. Dick je tud za brati.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Mipe ::

Morda Miha Remec, ima kar nekaj zanimivih ZF romanov.

Zvezdica27 ::

aw... remec je fajn, ker je domači, sam... pač njegov osebni stil pisanja mi ne sede, tko kot mi recimo hemingway, mazzini ali cankar rula, cervantes, rimbaud, sartre ali grass-a pa nikakor ne morem brati... Podobno mi lem ne potegne, pa da se pretrgam.

saj pravim, Foundation izvirna trilogija je že na poti, tudi zato, ker so mi bili Roboti carski. Hamiltona pa majo nekaj v KOŽ pa bom probal. Bom s tema dvema začel, vsega ne moreš.

zz

Zvezdica27 ::

Helou, helou...

evo prebral sem izvirno trilogijo Foundation (F, F and Empire, 2nd F). Fina zadeva, ampak če ne bi prej poznal vseh Robotov in precej drugih SF kratkih zgodbic, bi bilo še bolje, ker je Asimov stil zelo prepoznaven in sem na polovici vsake knjige že vedel konec, ker sem predvideval da bo Asimovski... ker je cela serija Foundation v bistvi zbirka kratkih zgob, ki mu zelo ležijo ;)

Ampak zelo pravilna odločitev... zelo fajn, da sem začel tole brati, tipično socio-filozofski SF, brez pretiranih podrobnosti o svetu dodagajanja (recimo artefaktov itd).

Zdaj pa me zanima, ali je smiselno nadaljevati z ostalimi 4 knjigami - so tudi dobre ali zadeva zvodeni? ALi bi sedaj bilo bolje iti na zgoraj omenjene strice, ne vem, Hamiltona?

Prosim za nasvet koga, ki je že šrebral vseh 7 delov F

zz

Senitel ::

Torej ti ostanejo še: Prelude to Foundation, Forward the Foundation, Foundation's Edge, Foundation and Earth. Po mojem se ti jih definitivno splača prebrat. So pa te štiri bolj knjige kot zbirka novel. Foundation's Edge se začne takoj po koncu Second Foundation in raztegne v Foundation and Earth z istimi glavnimi karakterji in Asimovskim zaključkom vsega skup >:D. Če si prebral izvirno trilogijo je pomojem najbolje, da nadaljuješ s tema dvema. Čeprav Foundation and Earth morda razkrije malo preveč detajlov glede začetka (Prelude to Foundation in Forward the Foundation).

Okapi ::

Jaz bi se na tvojem mestu lotil Hamiltona, lahko tudi kar z
The Night%27s Dawn Trilogy @ Wikipedia

Potem je pa nujno treba omeniti vsaj še Simmonsa in
Hyperion Cantos @ Wikipedia

Carda in par osnovnih knjig iz serije
Ender%27s Game %28series%29 @ Wikipedia

Dune so pa tudi že omenili, od teh klasičnih space oper serij.

O.

Zvezdica27 ::

hm. Torej za premisliti je, vsekakor.Še dobro da so knjige tako poceni iz UK.

Sicer pa ne vem če bi rad kako "space opero" kot celoto, dovolj bi bila ena res dobra SF knjiga, tako kot recimo Childhood'e end ali pa odiseja od Clarka (drugih pa ne morem brati, samo ti dve sta mi pa res OK). Torej samo 1, res dober, lahko dolg SF, ne pa serijo...

Ker čutim, daimam voljo še za eno SF knjigo, potem pa bo treba spet v leposlovje... 4 Asimove ali pa cel drug set knjig... bi bilo preveč.

Tko da - a obstaja kak samostojen recimo Hamilton, ena knjiga, vrhunska in da ne grem v serijo...

zz

Okapi ::

Recimo Neal Stephenson je cool.
Neal Stephenson @ Wikipedia

Za moj okus najboljša njegova zadeva je Cryptonomicon, samo ni čisti sci-fi.

Sicer pa njegove cyberpunk zadeve, recimo Zodiac ali Snow Crash, ali pa novejša Anathem, ki pa prav tako ni ravno klasičen sci-fi.

Drugače pa imaš tule en seznam, pa pač vzameš nekaj z njega, ne moreš dosti falit.;)
http://scifilists.sffjazz.com/lists_boo...

Aja, od Hamiltona pa kot samostojna zadeva recimo Fallen Dragon, ampak ne sodi med njegove boljše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Zvezdica27 ::

dobro,

po vsem navedenem sem naročil Ender's Game - pa da vidimo ... bo pač leposlovje počakalo, če potegne.

hvala, se slišimo ko tole končam.

zz

Yossarian ::

Kaj Kurta Vonneguta pa se ne bi lotil? Priporočam ti tudi Eda Rodoška. Nekatere so mu uspele bolj, nekatere pa manj.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Zvezdica27 ::

lp,

KV mi ne sede preveč, Klavnica 5 mi prav ni bila všeč...kakorkoli, zdaj sem že naročil, ostale (recimo Dune) mi vsaj po kratkih opisih niso tako potegnile, že raje prebiram angleško ali francosko zgodovino, k je isto, pa še res je blo (intrige, politika...)

Med čakanjem pa bom usekal kako biografijo iz knjižnice.

zz

bluefish ::

Ravno na bookdepository gledam Ender's Game, pa je toliko enih variant, da ne vem, katero izbrati.
Je ta OK: http://www.bookdepository.com/Enders-Ga... ?

Okapi ::

Je.

O.

lonz ::

Enders game je res dobra knjiga. Prevedena tudi v SLO.

Drgač mi je pa tole blo ful všeč; sem vse knjige sfrezal - me cca 2 tedna ni blo na spregled...: Honorverse @ Wikipedia
...arrrrrr, shiver me timbers...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lonz ()

Zvezdica27 ::

lp,

ravno sem prebral vse od Foundation... torej vseh 7 knjig, 2 meseca.

Kaj naj rečem: izvirna trilogija fantastična. Priporočam. Foundation's Edge zelo dobra in se jo splača prebrati.

Ostalo pa... saj ne rečem, a prvi dve pred-knjigi bi lahko bila ena sama. Ni ključno za razmislek o temah, ki jih hoče Asimov povedati. Saj prelude še gre, samo forward the foundation je bila pa izguba časa, če se mene vpraša.

Foundation and Earth pa tudi... bi lahko bila del Foundation's Edge. zaradi poglavja o Solariji in konca na Zemlji celo knjigo brat... no ja.

Vsekakor izjemna serija, samo res je samo izvrina trilogija nad-standana, tudi zato, ker gre za klasične Aimove kratke zgodbe

Kakorkoli, sedaj že berem Ender's game. Sem pa že naročil 2 od Hamiltona za čez teden dni ;)

Zvezdica27 ::

uf...

Ender's game... to pa je uvod. Fantastično (33 strani)

zz

Zvezdica27 ::

opa...

torej prebral sem Ender's Game (vrhunska, res vrhunska)

Prebral Hamiltona (Pandora's star in Judas unchained): moj tip ZF, pisano na kožo, veliko bolje kot Foundation. Prva liga. Prva fakina liga. Do sedaj zame najboljši ZF.

Ok, zdaj bo kako leposlovje, potem pa zbiram ponudbe za naprej... ampak ne bi spet 2.000 strani naenkrat (razen če kaj res seka), bolj kak one-volume ZF, kot Ender (ne bom bral nadaljevanj, da se vrhunskost ne pokvari). Izkazali ste se, tako da zbiram priporočila.

zz

bluefish ::

Če ti je všeč Hamilton, priporočam še Expanse serijo: http://www.goodreads.com/series/56399-e...
Sicer dogajanje ni postavljeno toliko naprej v prihodnost kot v Hamiltonovem svetu, vendar je celota kar zanimiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Okapi ::

Poskusi še Stephensona. Ima kar pestro ponudbo, ki večinoma sicer ni čisto sci-fi, ampak vseeno vrhunske zadeve. Recimo Snow Crash, Cryptonomicon, Anathem in Reamde.

kot Ender (ne bom bral nadaljevanj, da se vrhunskost ne pokvari).
:D Po taki logiki je vsaka serija lahko enodelna.
Recimo Hyperion od Simmonsa.

Potem je tu še klasika, recimo Neuromancer od Gibsona ...

O.

Zvezdica27 ::

lp,

Ender je bil samostoječa knjiga, ki jo je tip razdelal in izžel (sodeč po wikipedii). In da je Peter na koncu celo pozitivni lik...

no ja.

v glavnem: kandidati za Hugota in Nebulo so torej vsi potencialni hiti... ok

zz

Zvezdica27 ::

Živ.

Prebal Dune. Ok, luštno, dobre ideje, lep miks neke fevdalne družbe in sodobnsoti, malo mistike.

Žal pa mi ni bil res ful vrhunski... Tko, saj je dober, samo ni pa res res hud. In zdaj me zanima ... ali sta Frank Herbertovi nadaljevanji (2. in 3. knjiga) dobri ali je bolje da neham z Dune in ohranim pozitiven vtis? Ker knjiga pušča seveda vrata široko odprta za nadaljevanja.

Če ne grem naprej po spisku, zdaj bo leposlovje... torej nekdo ki je te prve tri prebal naj mi kako napiše na to temo.

hvala,

zz

Okapi ::

Po mojem je boljše, da nehaš, ker je Herbert Dune vlekel v nedogled.

O.

St235 ::

Zvezdica27 je izjavil:

Živ.

Prebal Dune. Ok, luštno, dobre ideje, lep miks neke fevdalne družbe in sodobnsoti, malo mistike.

Žal pa mi ni bil res ful vrhunski... Tko, saj je dober, samo ni pa res res hud. In zdaj me zanima ... ali sta Frank Herbertovi nadaljevanji (2. in 3. knjiga) dobri ali je bolje da neham z Dune in ohranim pozitiven vtis? Ker knjiga pušča seveda vrata široko odprta za nadaljevanja.

Če ne grem naprej po spisku, zdaj bo leposlovje... torej nekdo ki je te prve tri prebal naj mi kako napiše na to temo.

hvala,

zz


Definitivno nehat :) Če te Dune ni čisto navdušil, boš nad nadaljevanji samo še bolj razočara. Meni je bil Dune sicer odlična knjiga in sem bral naprej. Tako, da ne morem ravno reč, da knjige niso zanimive ampak, po mojem mnenju daleč od prve.

St235 ::

Rajši se loti Speaker of the dead. Sicer je stil in zgodba precej drugačna kot enders game ampak zato nič manj zanimiva. Nikakor pa ne brat po kvazi kronološkem vrstnem redu, ker je tak kup knjig, ki jih drugače kot fillerje ne moreš opisat. IMO sta iz tega univerzuma vredni prebrat samo še Xenocide in Children of the Mind. Saga shadow, ki spremlja zgodbo skozi Bean-a me je razočarala in sem obupal nad njo. Sicer naj bi naslednja knjiga ki izide ponovno združila in povezala obe poti (Ender in Bean) samo dvomim, da se bo zato splačalo cel opus prebrat.

Zvezdica27 ::

ok. Dune obnova na wikipedii, da vidimo kako gre do konca ;)

Lakotnik: bom premislil, ker zdaj bom leposlovje eno, rabim nekaj takega po treh zaporednih SF in vmes naročil nekaj iz Anglije, po moje bom zdaj Martina začel ker ga je en prijatelj res res pohvalil, isti je rekel, da je Dune od prve knjige naprej bolj švoh.

Ali pa eno naročil, ki je dobila Hugota in Nebulo... bom sporočil. Teško meni ;)

St235 ::

Speaker of the dead - the book won the Nebula Award in 1986 and the Hugo Award in 1987. :)

Drugače pa je martin odlično branje če imaš rad malce bolj zahtevno fantazisko literaturo (torej kaj več kot vaškega pubeca, ki rešuje svet). Problem, ki ga imam z njegovo serijo je v tem, da se zadeva preprosto vleče. Nekako ni več branje leposlovja ampak branje zgodovine neke fiktivne dežele. Malo mi manjka nek cilj oziroma zaključek. Z vsako knjigo gre širše in bojim se da bo stric davno pokojni preden bo to spravil skupaj. Po svoje me je navdušilo ravno to, da odstopa od klasičnih fantazijskih pripovedih, samo kar je preveč je pa preveč. So pa brez dvoma vsaj prve tri knjige fenomenalne.

Zvezdica27 ::

zanimivo. no ja... morda pa res ;)

zz

Zvezdica27 ::

naročil sem the Moon is a harsh mistress... prvi odstavek opisa vsebine je bil tako mamljiv... sicer starejša, a bomo videli.

zz

Black Dragon ::

The Gods of Eden

"The Gods of Eden" is a very solid primer on alternative human history, which will open up many doors of further research for the inclined reader. "

To je knjiga, ki je vredna ogleda, če te zanimajo pravljice o znanstveni fantastiki je ok, vendar v tej knjigi ti jih realizira celo kot vrjetne. Vredno branja.

PS (kdor je gledal Zvezdna vrata bo bral to knjigo z zanimanjem :) )

LP
Time will tell.

Zvezdica27 ::

william bramley? In zakaj wikipedia nima o njem članka?

b

Beli_Zajcek ::

Prej si napisal, da ti dogaja leposlovje in fantastika. Probaj kaj od China Miéville-a.

St235 ::

Black Dragon je izjavil:

The Gods of Eden

"The Gods of Eden" is a very solid primer on alternative human history, which will open up many doors of further research for the inclined reader. "

To je knjiga, ki je vredna ogleda, če te zanimajo pravljice o znanstveni fantastiki je ok, vendar v tej knjigi ti jih realizira celo kot vrjetne. Vredno branja.

PS (kdor je gledal Zvezdna vrata bo bral to knjigo z zanimanjem :) )

LP


o temle govorimo? http://www.goodreads.com/book/show/3760...

Ne vem, če me ravno prepriča, ker mam bolj občutek da gre bolj za teorije zarot kot leposlovje, ampak škodit ne more, če probam prebrat.

$%&/() ::

Katera knjižnica v Ljubljani ima najboljšo in najobsežnejšo zbirko sci-fi literature?

Zvezdica27 ::

evo, bom the city & the city... naročil.

Tko da
Andrić
The Moon is a harsh mistress
The city & the city


dober sem za 1 mesec

tnx

zz

Black Dragon ::

Lakotnik preberi in mi povej svoje mnenje :) Po komentarjih sodeč je bila dobro sprejeta. V očeh bralcev bolj kredibilna, ker je bil namen knjige in pisca iskanje človeške narave propagira v zgodovini cikle nasilja, ki se ponavljajo...

Pri takih knjigah ti na koncu ostane več vprašanj kot odgovorov. Klasika.
Time will tell.

Zvezdica27 ::

Starflyer!

;)

zz
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj trenutno berete? (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Sedem umetnosti
1211316397 (164) cebelar123
»

Sci-Fi Literatura (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Sedem umetnosti
23038519 (10640) Zvezdica27
»

Ender's Game (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Sedem umetnosti
16726118 (13407) ZaphodBB
»

Znanstvena fantastika - knjige

Oddelek: Sedem umetnosti
91241 (1009) Zvezdica27
»

Katere SiFi knjige berete?

Oddelek: Sedem umetnosti
252812 (2437) christooss

Več podobnih tem