» »

Ljubljanski mestni avtobusi (počasi) dobivajo internet

Ljubljanski mestni avtobusi (počasi) dobivajo internet

Avtobusi z internetno povezavo bodo znotraj in zunaj označeni s posebnimi simboli.

Slo-Tech - Pred kratkim smo poročali o smelem projektu Mestne občine Ljubljana, ki bo v javno-zasebnem partnerstvu s Telekomom Slovenije in Nilom do konca prihodnjega leta z brezžičnim omrežjem pokrila velik del svoje površine. To pa ni edini novi informacijski projekt v naši prestolnici, saj so danes tudi v Ljubljanskem potniškem prometu napovedali dostop do interneta na mestnih avtobusih. Projekta med seboj nista povezana, ampak se dopolnjujeta.

Na tiskovni konferenci so v LPP-ju pojasnili, da bodo v sodelovanju s Telekomom Slovenije od 1. junija do 31. avgusta poizkusno namestili brezžični dostop do interneta na štirih avtobusih. Dva izmed njih vozita na relaciji Brnik-Ljubljana-Brnik ter Ljubljana-Vrhnika-Ljubljana, tretji je klasični mestni avtobus, četrti pa zglobni. V načrtu je razširitev sistema še na peti avtobus. Na vsakem bo dostopna točka za Wi-Fi (BandLuxe R300 v povezavi z UMTS), na katero se bo lahko povezalo 32 uporabnikov, ki so bodo delili pasovno širino 21,6 megabitov na sekundo. Storitev bo za uporabnike v testnih mesecih brezplačna, na osnovi rezultatov pa se bo LPP odločil, ali je ponudbo smiselno razširiti na celoten vozni park. V LPP pojasnjujejo, da želijo na ta način "čim bolj izboljšati izkušnjo potovanja", Telekom Slovenije pa si je s tem naredil dobro reklamo za svoje pakete Instant Internet.

50 komentarjev

«
1
2

Phantomeye ::

Ni zadosti, da beležijo s katerimi trolami se voziš (mesečna urbana), zdej bodo lahko še beležili, kaj človek počne na troli (facebook, google :P)

Hecam se.

To bi bla izvrstna priložnost, da malo razširijo tiste zaslone na trolah, da bodo vsebine mal bl ažurne :P, zdej k obstaja možnost stalne povezanosti z internetom.

k wifi na trolah se mi zdi ful nepraktičen, ker so vožnje v povprečju prekratke.

Vlak bi bil veliko boljša izbira. ojaaa.

zee ::

Sment. Tega pa se v Singapurju nimamo. :P
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Invictus ::

Že vedo zakaj ne. Najbrž ker je nepotrebno in predrago. In ker imajo vsi že data pakete v naročnini.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

subby ::

Odlično! Avtobusi v Ljubljani dobijo zastonj internet, medtem ko drugod po podeželju idioti plačujemo 40€ na mesec za nezanesljiva dva megabita. Pa naj na telekomu še enkrat rečejo, da nimajo dnarja za izboljšavo omrežja, kjer je to potrebno.

donfilipo ::

Sment. Tega pa se v Singapurju nimamo. :P


Ma v Singapurju je sam koncept brezplačno, ...greh8-)

Pa tudi v LJ bo po testu komunizma:) tole po moje kar pozaugalo kak evro iz vozovnic:)

Ampak načeloma so ti data koleslji, še vedno vsi obupno dragi, kot da gre za novo kvantno tehnologijo8-) Skratka molzejo ko dilerček Rado, ker vedo, da se da;((
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

zee ::

Ma v Singapurju je sam koncept brezplačno, ...greh


Imam 12GB/mesec v mobilnem paketu. Come to think... imamo nekaj takega, samo je tako nezanesljivo, da nihce ne uporablja. :))

Drzim pesti, da se Ljubljana na tem podrocju izkaze kaj bolj. Moti me edino udelezba Telekoma Slovenije (=drzave) v projektu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

RockyS ::

Oni zdaj na buse montirajo wifi a čez par mescov dobijo open wifi. Pametno ja.

Lion29 ::

RockyS je izjavil:

Oni zdaj na buse montirajo wifi a čez par mescov dobijo open wifi. Pametno ja.


ja je paetno, zato delajo pocasi... in open wifi def. ne bo sel na brnik in vrhniko!


sicer pa ste spregledali cako, da bo v testnih mesecih brezplacno
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Invictus ::

To je samo še en nepotreben projekt kako preliti državni/občinski denar v zasebne žepe.

Zastonj internet za vse.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lion29 ::

Invictus je izjavil:

To je samo še en nepotreben projekt kako preliti državni/občinski denar v zasebne žepe.

Zastonj internet za vse.


omg... dobiste nekaj fajnega in že trolate.... narod večnih nezadovoljnežev
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

kitaj ::

Pred kratkim sem z avtobusom prečkal Irsko, WiFi je kar pašal. Glede na to, da lahko vožnja z trolo v Ljubljani traja tudi 40+ minut, bo tudi tu WiFi pašal.

Wega ::

subby je izjavil:

Odlično! Avtobusi v Ljubljani dobijo zastonj internet, medtem ko drugod po podeželju idioti plačujemo 40€ na mesec za nezanesljiva dva megabita. Pa naj na telekomu še enkrat rečejo, da nimajo dnarja za izboljšavo omrežja, kjer je to potrebno.


Imate pač nesposobno županovje. Boršt pri Dvoru pri Žužemberku pri Novem mestu
Wega,
lep, postaven, pameten
in skromen.

orbter ::

RockyS je izjavil:

Oni zdaj na buse montirajo wifi a čez par mescov dobijo open wifi. Pametno ja.

Klasični Wifi je neuporaben za hitro premikajoče tarče in tudi, ko bo celo mesto pokrito z WiFi-jem bo to za potnike na busih neuporabno.

hermes ::

Lion29 je izjavil:

Invictus je izjavil:

To je samo še en nepotreben projekt kako preliti državni/občinski denar v zasebne žepe.

Zastonj internet za vse.


omg... dobiste nekaj fajnega in že trolate.... narod večnih nezadovoljnežev


Sicer bi poslušali zakaj je slovenija še vedno v kameni dobi ker tega še nima...večno nezadovoljna Slovenija :)

Mipe ::

Wega je izjavil:

subby je izjavil:

Odlično! Avtobusi v Ljubljani dobijo zastonj internet, medtem ko drugod po podeželju idioti plačujemo 40€ na mesec za nezanesljiva dva megabita. Pa naj na telekomu še enkrat rečejo, da nimajo dnarja za izboljšavo omrežja, kjer je to potrebno.


Imate pač nesposobno županovje. Boršt pri Dvoru pri Žužemberku pri Novem mestu

V okolici Trebnjega bo praktično vsaka vas, celo romsko naselje Hudeje, dobila optiko. Pri mojem domu so jo že položili, zgolj 10m stran. Sedaj izpolnjujem pogodbo, plačal pa bom 192€ za TK omarico. :D

jusv ::

Ja potem bodo pa vsi viseli gor na netu in bo prenos podatkov počasen. Hvala lepa. Ko ima Telekom prste vmes že takoj veš, da ne bo to neka vrhunska rešitev. Za tiste ki imamo mobilni internet to ravno ni neka novica. Jaz bom imel zagotovo boljši in hitrejši prenos in bom lažje brskal po netu. Tudi ko bodo v LJ zrihtali kao mestni wifi, mi tista 1 ura ki bo zastonj ne bo dosti kaj pomagal, ne vem no, spet kr neki vse skupaj!
Pametne smo podnevi z lučjo iskali!

RockyS ::

orbter je izjavil:

RockyS je izjavil:

Oni zdaj na buse montirajo wifi a čez par mescov dobijo open wifi. Pametno ja.

Klasični Wifi je neuporaben za hitro premikajoče tarče in tudi, ko bo celo mesto pokrito z WiFi-jem bo to za potnike na busih neuporabno.


A ni tako, da je javni prevoz v LJ obupno počasen? ;)

Nevem no, meni se samodejni preklop med antenami ne zdi neka neizvedljiva zadeva.

Mipe ::

@jusv: paketni prenos podatkov preko mobilnega omrežja stane. Že mnogo raje eno uro brezplačno brskam po netu prek wifija kot pa da nabijam svoj račun!

jest10 ::

Mipe je izjavil:

Wega je izjavil:

subby je izjavil:

Odlično! Avtobusi v Ljubljani dobijo zastonj internet, medtem ko drugod po podeželju idioti plačujemo 40€ na mesec za nezanesljiva dva megabita. Pa naj na telekomu še enkrat rečejo, da nimajo dnarja za izboljšavo omrežja, kjer je to potrebno.


Imate pač nesposobno županovje. Boršt pri Dvoru pri Žužemberku pri Novem mestu

V okolici Trebnjega bo praktično vsaka vas, celo romsko naselje Hudeje, dobila optiko. Pri mojem domu so jo že položili, zgolj 10m stran. Sedaj izpolnjujem pogodbo, plačal pa bom 192€ za TK omarico. :D


Ja, potegnejo že. Priklopijo pa, če se slučajno zgodi čudež.

Bistri007 ::

orbter je izjavil:

Klasični Wifi je neuporaben za hitro premikajoče tarče in tudi, ko bo celo mesto pokrito z WiFi-jem bo to za potnike na busih neuporabno.

OK, zakaj imajo pa potem WiFi na rednih letalskih linijah?

EDIT: Sem napak razumel. Če WiFi oddajnik potuje s tabo deluje, drugače ne.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

Wega ::

jest10 je izjavil:

Mipe je izjavil:

Wega je izjavil:

subby je izjavil:

Odlično! Avtobusi v Ljubljani dobijo zastonj internet, medtem ko drugod po podeželju idioti plačujemo 40€ na mesec za nezanesljiva dva megabita. Pa naj na telekomu še enkrat rečejo, da nimajo dnarja za izboljšavo omrežja, kjer je to potrebno.


Imate pač nesposobno županovje. Boršt pri Dvoru pri Žužemberku pri Novem mestu

V okolici Trebnjega bo praktično vsaka vas, celo romsko naselje Hudeje, dobila optiko. Pri mojem domu so jo že položili, zgolj 10m stran. Sedaj izpolnjujem pogodbo, plačal pa bom 192€ za TK omarico. :D


Ja, potegnejo že. Priklopijo pa, če se slučajno zgodi čudež.


? Imaš kakšne izkušnje ali komentiraš v prazno?
Wega,
lep, postaven, pameten
in skromen.

jest10 ::

Wega je izjavil:

jest10 je izjavil:

Mipe je izjavil:

Wega je izjavil:

subby je izjavil:

Odlično! Avtobusi v Ljubljani dobijo zastonj internet, medtem ko drugod po podeželju idioti plačujemo 40€ na mesec za nezanesljiva dva megabita. Pa naj na telekomu še enkrat rečejo, da nimajo dnarja za izboljšavo omrežja, kjer je to potrebno.


Imate pač nesposobno županovje. Boršt pri Dvoru pri Žužemberku pri Novem mestu

V okolici Trebnjega bo praktično vsaka vas, celo romsko naselje Hudeje, dobila optiko. Pri mojem domu so jo že položili, zgolj 10m stran. Sedaj izpolnjujem pogodbo, plačal pa bom 192€ za TK omarico. :D


Ja, potegnejo že. Priklopijo pa, če se slučajno zgodi čudež.


? Imaš kakšne izkušnje ali komentiraš v prazno?

Mogoče blok v katerem živijo starši? Bo to dovolj?
Optika potegnjena že skoraj 3 leta. Priklopljeno jasno ni.

RockyS ::

Pritrjujem izjavi jest10. Trije novi bloki, stari max 2 leti, vlakna do kleti, do stanovanj pa ne.

Mipe ::

To je pa problem lastnika blokov.

RockyS ::

Ni(vsaj ne direktno).

jest10 ::

No "pri nas" je kabel speljan v stanovanja. Vse narejeno, le brez priklopa.

MatH ::

Mene zanima kdaj se bojo pri Slovenskih Železnicah spomnili kaj podobnega? (retorično vprašanje)
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

gruntfürmich ::

mislim da je to zelo dobro za promocijo države. in si še lahko več obetamo od turizma; upam da bomo to izkoristili. ker če že drugih stvari nimamo, bomo pa imeli internet na vsakem koraku.

btw, itq pa se ve da se na troli: trola:D:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Neuromancer ::

ahac ::

Jaz bi na vlakih rajš imel klimo...
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

mtosev ::

rajše bil dali internet na vlake. koga briga za internet na busu, če se na busu voziš po 10-15min.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Lion29 ::

mtosev je izjavil:

rajše bil dali internet na vlake. koga briga za internet na busu, če se na busu voziš po 10-15min.


meni je kul tudi za 5min, nič ne škodi. Se pa v povprečju peljem 20-25min
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

celada ::

ahac je izjavil:

Jaz bi na vlakih rajš imel klimo...



kje se pa ti vozis da nimate klime?

denabiker ::

hehe, ja itak, da paše...

ko sem živel v LJ in se vozil med drugim tudi s trolami, sem včasih porabil iz enega konca na drug konec tudi po 1.5 h. Adijo pamet. Najhujše, ko moraš prestopat in čakat ter čakat, no končno dočakaš pa se spet jajcaš, ter spremljaš iz okna npr. kakšnega pešča, ko te na vsakem semaforju dohiti hahaha

ahac ::

celada je izjavil:

ahac je izjavil:

Jaz bi na vlakih rajš imel klimo...

kje se pa ti vozis da nimate klime?

Kamnik < -- > LJ 8-O
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

gruntfürmich ::

klima ja. vedno ko je bila, sem bil tik pred tem da se prehladim...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

darksamurai ::

Kamnik < -- > LJ, še boljši pa so v hitrosti. 8-O Pred štirimi leti sem meril hitrost vlaka z GPSom (na poti iz LJ v Kamnik). Povprečna hitrost je bila 36 km/h, max. pa 52 km/h. Številke sem si dobro zapomnil, ker se mi je zdel katastrofalno počasen vlak.

celada ::

Linija Borovnice - Ljubljana je pa moram reč precej boljša.

jype ::

darksamurai> Kamnik < -- > LJ, še boljši pa so v hitrosti. 8-O Pred štirimi leti sem meril hitrost vlaka z GPSom (na poti iz LJ v Kamnik). Povprečna hitrost je bila 36 km/h, max. pa 52 km/h. Številke sem si dobro zapomnil, ker se mi je zdel katastrofalno počasen vlak.

O, to je pa nekje tolk kot mam js z biciklom :)

denabiker ::

s specialko in da si vsaj malo v formi prehitiš ta naš super duper javni prevoz.

Hej, svašta in to leta 2012!!!

Drugače pa, preverite koliko so vozile v davnih časih parne lokomotive in boste videli, da ni bistvenih razlik.

Imam en stari vozni red za progo Novo mesto - Ljubljana. Ne moreš verjet

bluefish ::

Mašine se kupuje nove, proge ostajajo enake in še iz časov Avstro-Ogrske. Saj kaj drugega kot počasno cijazenje ni pričakovati.

ahac ::

Ja...
Iz Kamnika gre vsak dan 1 vlak, ki ustavlja samo na večjih postajah (torej ne na vsake 2 km) in vmes je en del proge, ki je novejši (ker so jo prestavljal, ko so širil cesto). Edino tam lahko malo pospeši, potem pa pride na staro progo (sicer ravna, brez prehodov, itd..) in mora spet bremzat.
Drugače pa ima itak tolk postaj in take pospeške, da začne brezmat še preden pospeši do konca...
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Truga ::

Seveda smo kitajce odslovili ko so hotli prpelat svojo ruljo da zrihtajo zeleznice... Zdaj pa naprej propadajo. Boljs to, ko da jih dobijo tujci!!!11oneoneeleven

denabiker ::

našo progo, odkar smo se odcepili od juge, niso nič posodabljal, včasih v jugi so še menjal te prage in tirnice, sedaj se pa jajcamo 40 km /h, pač počasne vožnje. KATASTROFA!!!
Sedaj v tej moderni dobi, bi že lahko imeli kakšne kitajske hitre vlake in progo. Je kolega potoval po kitajskem in ni mogel prehvalit teh super hitrih vlakov

jype ::

denabiker> s specialko in da si vsaj malo v formi prehitiš ta naš super duper javni prevoz.

Vsak dan na 10km prehitim tri mestne avtobuse, ki peljejo v moji smeri.

Lion29 ::

jype je izjavil:

denabiker> s specialko in da si vsaj malo v formi prehitiš ta naš super duper javni prevoz.

Vsak dan na 10km prehitim tri mestne avtobuse, ki peljejo v moji smeri.


jaka muda
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mipe ::

Pol si peljal mimo bavarskega dvora, kjer so ravno stali avtobusi? >:D

jype ::

Lion29> jaka muda

Ja, počasen sem.

gruntfürmich ::

čakaj čakaj, hočeš reči da si s kolesom bolj efektiven od avtobusov?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ljubljanski mesti avtobusi in trole.

Oddelek: Znanost in tehnologija
3510382 (2692) Ales
»

Zakaj avtobusi in vlaki ne vozijo ponoči? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
548705 (7397) Pyr0Beast
»

Incotel in WiMax

Oddelek: Omrežja in internet
324012 (2572) Spajky
»

Bo skype nadomestil stacionarene telefone?

Oddelek: Loža
193080 (2473) Tear_DR0P
»

Mobiteli in LPP

Oddelek: Loža
152783 (2540) eomer

Več podobnih tem