» »

valovanje

valovanje

klihk ::

1.Curek enobarvne svetlobe z val. dolžino 633 nm vpada na dve tanki reži v razdalji 0,060 nm. Kolikšna je razdalja med sledmi neuklonjenega curka in ojačenega curka 1.reda na 3 m oddaljenem zaslonu?

2.na uklonsko mrežico s 500 režami na mm vpada pravokotno curek bele svetlobe z valovnimi dolžinami od 400 nm do 700 nm. Kako široka je mavrica prvega reda na 2m oddaljenem zaslonu?
kako se to reš
hvala
  • spremenil: klihk ()

Flea ::

Lep pozdrav...

Torej, imam nalogo iz nihanja, ki je ne znam rešiti in bi bil zelo hvaležen, če bi mi kdo pomagal in tudi napisal postopek.

Telo z maso 100 g niha sinusno z amplitudo 20 cm in nihajnim časom 1.0s. Izračunajte njegovo največjo kinetično energijo.

Zdaj, vem da ima telo največjo kinetično energijo v ravnovesni legi, ter da se energija pretaka iz potencialno v kinetično. Rezultat bi moral priti 0.079J. Če sem prav računal bi tudi morala biti dolžina vrvice 25cm, ampak ne vem, kako mi lahko to pomaga.

puffs ::

V ravnovesni legi (samo v ravnovesni legi) velja v=omega*amplituda. To je vse kar rabiš.

Flea ::

Najlepša hvala, tukaj mi je zdaj vse jasno.

Sem prišel pa zdaj do valovanja in sem spet naletel na težave.

Jeklena žica z dolžino 100 cm in z gostoto 8.0 g/cm3 napnemo med dva nosilca. Njena osnovna frekvenca je 200 Hz.
Izračunati moram hitrost, natezno napetost ter amplitudo, če je največji pospešek 800m/s2.

Hitrost mi je prišla ven 2000m/s, ampak ne vem pa zdaj kako bi iz teh podatkov izračunal sile, ker ne vem niti mase žice, niti njenega polmera.

Kakšne ideje?

puffs ::

Hitrost je prevelika, verjetno ni prav. Izračunat jo moraš iz pospeška, če je največji pospešek a=v/t bo največja hitrost v=a*t, kjer je t čas v katerem hitrost naraste od nič (skrajna lega) do max (ravnovesna oz. sredinska lega). t torej ni en nihajni čas ampak četrt nihajnega časa (nariši si kako se val premika, ti bo še najbolj jasno). Nihajni čas izračunaš s frekvenco.
Ko imaš hitrost izračunaš natezno napetost v^2=nat.nap./gostota. Za hitrost v ravnovesni legi (samo v ravnovesni) spet velja v=omega*amplituda, tu ven dobiš amplitudo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: puffs ()

onCloud9 ::

Iz
v = λ ν
za λ = 2 m (v osnovnem nihajnem nacinu je dolzina zice enaka polovici valovne dolzine) in ν = 200 Hz sledi v = 400 m/s.

Natezno napetost dobis iz zveze
v = sqrt(σ/ρ),
kjer sqrt oznacuje kvadratni koren, σ natezno napetost in ρ gostoto zice. Sledi σ = 1,28 GPa.

Najvecji pospesek je pri nihanju enak
a = A ω2 = 4 π2 A ν2.
Od tod dobimo A = 0,51 mm.

Flea ::

Najlepša hvala! Res ste mi bili v ogromno pomoč.

Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika naloga

Oddelek: Šola
101661 (1443) onitam
»

nitno nihalo

Oddelek: Šola
81579 (1342) amacar
»

fizika//fizično nihalo

Oddelek: Šola
63008 (2892) rok6
»

naloga za fiziko

Oddelek: Šola
91750 (1478) tx-z
»

fizika

Oddelek: Šola
171908 (1565) sidd

Več podobnih tem