» »

fizika//fizično nihalo

fizika//fizično nihalo

rok6 ::

Problem!

Homogen, raven, tanek drog je dolg 1.1 m. Vrtljiv je okoli vodoravne osi, ki je pravokotna na drog in gre skozi
njegovo zgornje krajišče. Na spodnje krajišče pritrdimo na drog majhno utež, ki ima dvakrat večjo maso, kot drog. S
kolikšnim nihajnim časom zaniha to nihalo, ko ga malo odmaknemo od ravnovesne lege?

računal sem po formuli za nihajni čas fizičnega nihala...in nekako ne znam izračuna vztrajnostnega momenta za to nihalo...oz.se da še kako drugače računat???:|

JanK ::

Vztrajnostni moment tockaste mase je m*r^2, palice pritrjene na enem koncu pa m*l^2/3. Ce nimas mase, je vse, kar lahko naredis to, da izracunas razmerji med lastnima frekvencama.

rok6 ::

ni podane mase ja...sam sm mislu da se masa kej pokrajša:D

Mi zna še kdo kaj več pomagat pri tej nalogi. prosm. hvala!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rok6 ()

onCloud9 ::

Saj sta že precej ugotovila... Dolžino droga označimo z L in njegovo maso brez uteži z m. Kot je zapisal JanK, je vztrajnostni moment droga brez uteži z osjo v krajišču
J1 = m L2 / 3
in vztrajnostni moment uteži z maso 2 m, ki je pritrjena v drugem krajišču
J2 = 2 m L2.
Skupni vztrajnostni moment takšnega nihala je
J = J1 + J2 = (7 / 3) m L2 (vztrajnostni momenti so aditivni, če pravilno izberemo os vrtenja).

Nihajni čas zapišemo kot
τ = 2 π (J / (M g r*))1/2,
kjer je M = 3 m masa celotnega nihala, to je droga in uteži skupaj,
r* pa razdalja med težiščem nihala in osjo vrtenja,
r* = (m L / 2 + 2 m L) / (3 m) = (5 / 6) L.

Od tod sledi nihajni čas
τ = 2 π ((7 / 3) m L2 / (3 m g (5 / 6) L))1/2 = 2 π (14 L / (15 g))1/2 = 2,0 s.

Če kaj ni jasno, pa kar vprašaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: onCloud9 ()

rok6 ::

use lepo in prou in sm ti hvaležn za razlago, samo mi ni čisto jasno kako si iračunou r*razdaljo med težiščem in osjo vrtenja?

onCloud9 ::

rok6 je izjavil:

use lepo in prou in sm ti hvaležn za razlago, samo mi ni čisto jasno kako si iračunou r*razdaljo med težiščem in osjo vrtenja?

Lega osi vrtenja je znana. Predvidevam, da so težave pri računanju lege težišča. Vsako telo z maso M lahko razdeliš na več delov z masami mi, (∑i mi = M), ki imajo težišča v točkah ri. Lega težišča tako sestavljenega telesa je enaka
rt = (∑i mi ri) / ∑i mi.
Vsak r je v splošnem vektor, primer, ki ga obravnavaš, pa je enodimenzionalen, zato računava kar s skalarji. Konkretno: če postaviš izhodišče koordinatnega sistema na os vrtenja in edina koordinata kaže v smeri uteži, dobiš
rt = (m (L / 2) + (2 m) L) / (3 m).
Nihalo sva razdelila na dva dela, in sicer na drog in utež. Pri tem prvi člen opisuje drog brez uteži (njegova masa je m, težišče pa leži na sredini droga pri L / 2). Drugi člen opisuje utež z maso 2 m in težiščem v točki L.
Od tod potem sledi
rt = (5 / 6) L.
Razdalja med težiščem in osjo vrtenja
r* = |rt - ro| = (5 / 6) L
je kar enaka legi težišča, saj sva izhodišče postavila na os vrtenja (ro = 0).

Koordinatno izhodišče lahko postaviš kamorkoli, vendar se potem drži izbire ves čas računanja. Vrednost r* je sicer neodvisna od postavitve koordinatnega sistema, vendar se običajno odločiš za takšno lego koordinatnega izhodišča in orientacijo koordinatnih osi, da je računanja čim manj. :)

rok6 ::

vse kar lahko rečem je HVALA:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali se luna vrti okrog svoje osi?

Oddelek: Znanost in tehnologija
276440 (5051) TESKAn
»

fizika-nujno

Oddelek: Šola
5762 (610) finpol1
»

[Fizika] Nihanje

Oddelek: Šola
52371 (2212) NeOman
»

Obremenitev Zemlje

Oddelek: Znanost in tehnologija
292666 (1973) kitzbrado
»

Ali mi kdo zna razložiti ta pojav?

Oddelek: Šola
231904 (1279) Matko

Več podobnih tem