» »

fizika

fizika

tx-z ::

Imam nekaj vprašanj s področja nihanja pri fiziki, ki jih ne znam rešit...No, do petka imamo nalogo, in če spet prfoksu rečem da nism znau ne bo dobr:) Tko da če bi lahko kdo povedu na kakšn način rešm nalogo, pa kero formulo uporabm. Pa problem je k nimam formul...pol bi blo lažji:P

1. Telo z maso 2,0 kg visi na lahki vzmeti, ki je zaradi tega raztegnjena za 24cm.
a)Kolikšen je koeficient vzmeti?
b)S kolikšnim nihajnim časom zanika utež, ko jo izmakneš iz ravnovesne lege?
c)S kolikšnim nihajnim časom bi na isti vzmeti nihala utež?

2. Nihajni čas vzmetnega nihala je 2,0s, amplituda 5,0cm, ob času t=0s, pa je nihalo v ravnovesni legi in se giblje v pozitivni smeri. Kolikšna je hitrost ko je odmik od ravnovesne lege 2,5cm? Kolikšen je tedaj pospešek?

3. Bat v avtomobilskem motorju se giblje približno tako kakor utež vzmetnega nihala med nihanjem. Razdalja med zgornjo in spodnjo mrtvo točko(dvojna apmlituda) bata je 12cm, motor pa se vrti s 3600 obrati v minuti. Masa bata je 0.5kg.
a)Kolikšen je pospešek bata v spodnji in zgornji mrtvi točki?
b)Kolikšna sila takrat deluje na bat?
c)Kolikšna je največja hitrost bata?
č)Kolikšna sta največja hitrost in največji pospešek bata, ko se motor vrti s 4800 vrtljaji v minuti?

pa tnx;)
tx-z

Fizikalko ::

Evo, sem glih dobre volje: sem poslikal in dal semle.




;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Fizikalko ::

Za napake ne odgovarjam, sem res naredu v manj kot 2 minutah, tako da...

Person ::

1.c: Verjetno je mislil prof., da izraziš nihajni čas v odvisnosti od mase (m)

torej: t = konstanta * (m)^0.5 < konstanto pa dobiš da vržeš podatke v formulo, ki ti jo je napisal v 1.b ... pol ti pa tisto ostane, kot sem ti napisal.
Let's make something useful!

tx-z ::

Uff, Fizikalko, najlepša ti hvala! ;) :))

ja sm poklicu sošolca, nism ceuga napisu...
1.c) S kolikšnim nihajnim časom bi na isti vzmeti nihala utež z dvakrat toliškno maso?

no sj to bom pa znau pomojm;)
pa še 1x tenx:)
tx-z

Fizikalko ::

Ni za kej.

tx-z ::

Hmm, tale 2. naloga....masa ni podana, kaj pa zdej? :\

pa pr 3ji nalogi mi je čudn k rezultati pridejo 10x prevelki... recimo pospešk dobim 8520m/s^2, v rešitvah je pa 85,2m/s^2...

No sj čene bom pa jutr učitla vprašu če nben nau odgovoru;) :P
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

Fizikalko ::

Aja, pozabu, da ni mase, sori. Evo brez mase:

NavadniNimda ::

Fizikalko - pohvale!8-)

Do zdej sem mislu, da si une sorte, ki koplje z lopato in motiko, da se lahko potem optika polaga. Zdej vem, da sem se zmotil!:D :8)

Fizikalko ::

Tnx, ampak če še srednješolskih nalogic ne bi rešil , bi se mi pa vsi davni kolegi na FMFju smejal... :D

Offtopic - od kje pa tebi tako slabo mnenje od prej? :'(

NavadniNimda ::

Sej ni bilo mišljeno v slabšalnem smislu - pač sem nasedel na besedo Fizikalko nekje v eni temi.:D V bistvu sem bil prej prijetno presenečen: "Na lejga, fizični delavec, pa sodeluje na Forumu in išče nadaljnje priložnosti za opismenjevanje", sem si mislu. Nisem si pa mislu, da bova kdaj razpravljala o Bell-ovem teoremu, Heisenbergu, Feynmanu, Bose-Einsteinovih kondenzatih in drugih tematikah dnevne politike.:))

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Evo, to bi bila lahko kar splošno tema za šolske fizikalne probleme.

BTW, Fizikalko ni mišljeno v smislu fizičkega radnika ;) (z vsem spoštovanjem do le-teh). O kvantni pa lahko odpreva kakšno temo... :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

tx-z ::

tnx še 1x;)
tx-z

Ch4N93 ::

enačbe za fiziko.
Ni nam lahko...

sidd ::

@ Ch4N93
sploh neveš kak si me zajle rešil ko sem najdel te enačbe za fiziko, ker sem mankal pri par predavanjih (uni strojništvo mb) in mi je že blo rahlo neprijetno. samo ko pa sem zajle našel te enačbe...sploh neveš kak sn srečen zaj:D

thnx ;)

Person ::

Heh, jst jih sploh videl nisem ... zdaj pa ko sem jih mal preletel, pa se mi zdi, da bo še kar uporabna stvarca za hitro ponovitev :)
Let's make something useful!

sidd ::

res, zajle pa so mi vse naloge logične in rešljive. prej pa sn gledal kak je te mišljeno tole reševat... bo treba bol redno na predavanja hodit:8)

sidd ::

no ja, kolokvij kljub temu zaj**al... 12 ne znam z 10 delit...kaj ti vse ostalo pol pomaga;((


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika naloga

Oddelek: Šola
101557 (1339) onitam
»

valovanje

Oddelek: Šola
6795 (593) Flea
»

nitno nihalo

Oddelek: Šola
81495 (1258) amacar
»

fizika//fizično nihalo

Oddelek: Šola
62912 (2796) rok6
»

naloga za fiziko

Oddelek: Šola
91675 (1403) tx-z

Več podobnih tem