» »

Nepovezani poslanci

Nepovezani poslanci

sloxl8 ::

Ob trenutnem dogajanju z DLGV in njihovim uspešnim podjetnikom Vogrinom nečesa ne razumem.

Ljudje so volili stranko (ne poslance), stranka je nato predlagala ljudi iz različnih volilnih okrajev za poslanska mesta, sedaj pa eden od poslancev ni več primeren za delovanje v poslanski skupini in iz stranke izstopi - recimo, da postane nepovezani poslanec.
1. Po kakšni logiki tak poslanec sploh še lahko ostane poslanec? Volil ga (kot stranko nepovezanih poslancev, v kateri sedaj nastopa) ni nihče, torej ga ljudstvo tudi ne želi za poslanca, če ta ni v stranki, saj so volili stranko, ne njega osebno.
2. Ali so ti Vogrini, Simčiči in podobni, če jim je dokazana krivda ali pa jih izločijo iz stranke, pred ali po juniju 2012 upravičeni do nadomestila? IMHO, jim ne bi smela pripadati odpravnina oz. nadomestilo za nezaposlenost, saj niso več poslanci stranke, ki jih je imenovala, in ne uživajo več podpore pri ljudstvu, ki jih plačuje.
3. Če malo razširim hipotezo. Teoretično bi lahko vsi poslanci po konstituiranju DZ izstopili iz strank in delovali kot nepovezani poslanci. Zmenili se v štirih letih sicer ne bi nič in tudi delali ne bi nič, bi pa vsi po vrsti vlekli dobro poslansko plačo in na koncu prejeli še nadomestilo. Kdo poslancem nalaga obveznosti, kdo je njihov nadrejeni, ki jim delegira delo? Ali so sploh dolžni kaj narediti v svojem mandatu? Če so, bi teoretično lahko cel mandat izigravali "nadrejenega" in ne sprejeli nobenega zakona?

Morda bluzim, ampak glede na to, kako ta dva kljukca zavlačujeta, se človek začne spraševati.

Daedalus ::

Za začetek si preberi Ustavo RS, člene ki govorijo o Državnem Zboru in poslanskem mandatu. Pol pa bo marsikaj precej bolj jasno.

Ljudje so volili stranko (ne poslance), stranka je nato predlagala ljudi iz različnih volilnih okrajev za poslanska mesta,


Tole je že en tak fail, da glava boli... preberi si Ustavo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

sloxl8 ::

Fail? Zakaj? V svojem volilnem okraju sicer voliš obraz, ampak veš, da morda nima šans, da pride v parlament, ker bo zbral premajhen odstotek glasov, pa ga vseeno voliš. Torej? Dejansko voliš stranko.

kr1ženska ::

Preden še tretjič postaviš neumno vprašanje, upoštevaj nasvet Daedalusa in si preberi Ustavo. Boš hitro videl, kaj je pri tvojem vprašanji tako nesmiselnega.
Včasih je tako; če želiš postaviti konkretno vprašanje in želiš prav tak odgovor, moraš vsaj malo poznati osovne stvari.
Ne moraš spraševati kako gojiti hruške, če ne veš, kaj je to sadje.

VaeVictis ::

Tole je fail sistema IMHO.

Uradno ti voliš človeka, ki ga predlaga stranka v tvojem okrožju.

Potem stranka dobi določeno število glasov.

Glede na to število glasov se izračuna število poslancev, ki pripada določeni stranki.

Imena, ki pridejo v parlamant pa določi stranka že vnaprej na predlagani listi poslancev.

V igre pa pridejo še prednostni glasovi, ki lahko ta predlagani vrstni red spremenijo.

Osebe, ki so potem potrjene v parlamentu so samostojni poslanci, ki pa se povežejo v poslanske skupine strank.

Poslanci, ki se povežejo izvolijo svojega poslanskega vodjo...

Če poslanec izstopi iz poslanske skupine stranke, postane nepovezani poslanec.

Če sem se kaj zmotil naj še drugi popravijo...

IMHO bi morali spremeniti sistem tako, da ti voliš stranko in stranki priprada toliko in toliko izvoljenih mest. Če poslanec potem izstopi iz stranke bi moral izstopiti iz parlamenta in stranka postavi drugo osebo na njegovo mesto.

ps: Pa še tole bi dodal, da se oseba, ki izstopi iz stranke, 1 leto ne sme vpisati oz. kandidirati na listi druge stranke (primer Rupel, Župevc, Žgajnar-Tavš, Žnidaršič,...)

fosil ::

Imena, ki pridejo v parlamant pa določi stranka že vnaprej na predlagani listi poslancev.

Tole ni točno.
V parlament pridejo tisti poslanci, ki so dobili v svojih okrajih največje število glasov (ali pa morda najvišji delež, ne vem točno).
Stranka torej ne more sama določit kateri poslanci bodo prišli v parlament.
Tako je!

sloxl8 ::

kr1ženska je izjavil:

Preden še tretjič postaviš neumno vprašanje...

Hvala za spodbudne besede. Razumem, da sem glup, ker se mi ne da brat vseh nekaj 100 strani ali kolikor že Ustave, zato pa sem postavil vprašanje, ker če kdo ve, bo hitro dal odgovor - to je, med drugim, tudi namen forumov, kajne?

Torej, še enkrat, ali Vogrinu pripada nadomestilo ali ne?

Timurlenk ::

Daedalus je izjavil:

Za začetek si preberi Ustavo RS, člene ki govorijo o Državnem Zboru in poslanskem mandatu. Pol pa bo marsikaj precej bolj jasno.

Ljudje so volili stranko (ne poslance), stranka je nato predlagala ljudi iz različnih volilnih okrajev za poslanska mesta,


Tole je že en tak fail, da glava boli... preberi si Ustavo.


ja, v ustavi tako ne piše, ampak dejansko je res

ti obkrožiš stranko, poleg katere je sicer napisan tudi poslanec


ampak tvoj neposredni glas gre stranki, kjer se nato po procentih razdeljujejo poslanska mesta, odvisno od tega, kako je lista spisana

Daedalus ::

Hvala za spodbudne besede. Razumem, da sem glup, ker se mi ne da brat vseh nekaj 100 strani ali kolikor že Ustave, zato pa sem postavil vprašanje, ker če kdo ve, bo hitro dal odgovor - to je, med drugim, tudi namen forumov, kajne?


Prijazen kot sem, sem ti povedal, kateri členi Ustave te zanimajo... se pravi, poiščeš besedilo via gugl, klofneš Ctrl+f in iščeš;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

sloxl8 ::

Daedalus je izjavil:

Hvala za spodbudne besede. Razumem, da sem glup, ker se mi ne da brat vseh nekaj 100 strani ali kolikor že Ustave, zato pa sem postavil vprašanje, ker če kdo ve, bo hitro dal odgovor - to je, med drugim, tudi namen forumov, kajne?


Prijazen kot sem, sem ti povedal, kateri členi Ustave te zanimajo... se pravi, poiščeš besedilo via gugl, klofneš Ctrl+f in iščeš;)


Vidim, da si prijazen, pojma pa očitno nimaš prav veliko, saj v Ustavi ne piše prav ničesar o tem, kar mene zanima. O državnem zboru in poslancih govorijo členi 80 do 95, ki jih ti, sem prepričan, prav gotovo znaš na pamet, kajne?

Zanimivo je predvsem to, da so ljudje zelo pametni in hitro napišejo nekaj na forum, o temi pa ne povedo ničesar relevantnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

43. člen URS, voliti in biti voljen (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
547202 (6148) Mehmed
»

Poslanci - potrebni ali ne-? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12616830 (14272) Gozdni Joža
»

Jutri glasovanje o ACTI, ali pač? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5019383 (18252) nejcek74
»

Nov volilni sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5315533 (13528) BlaiseM

Več podobnih tem