» »

Mož sončnih celic za nemoteno delovanje hladilnika

Mož sončnih celic za nemoteno delovanje hladilnika

GMaster ::

Pozdravljeni!
Zanima me kakšno moč sončnih celic bi potreboval za nemoteno delovanje hladilnika(24/7) na morju?
Sepravi, da bi celice prizvedle dovolj energije za delovanje in še nekaj dodatnega za napajanje akumolatorja za čez noč.
P.S: velikost hladilnika pa nekaj takega: http://www.bigbang.si/gospodinjski-apar...

lp
  • spremenilo: GMaster ()

MeGreat ::

Jaz sem imel podobno zadevo, dokler nisem imel elektrike na morju.
Imel sem podoben hladilnik, razsvetljavo in raznorazne polnilce telefonov. Če je bilo oblačno dva dni je zmanjkalo elektrike

Imel sem
100w celico nekje 250e zdaj so cenejše
90Ah solarni akumulator 100e
1000w razsmernik 80e -ebay.de ( tu bodi pozoren, ker hladilnik ima visok zagonski tok in rabiš veliko rezerve, drugače se ne bo zagnal)
MPPT regulator polnenja (maximum power point tracking, ti izboljša izkoristek celice saj deluje v točki maksimalne moči) nekje 40e na ebay.com

Brane2 ::

Težko rečem. S tem še nimam izkušenj, pa preveč neznank je v igri.

Soalrpaneli pri nas po navedbah prodajalcev in monterjev AFAIK proizvedejo V POVPREČJU ČEZ LETO toliko elektrike, kot če bi delali vsak dan 3 ure na polno. To za panele Z ROTATORJI, brez njih je efekt za 30% manjši. Ker jih verjetno na barki ne boš mel, lahko mirno privzamemo 2 uri za ekvivalnet.

Ne vem kako bi ocenil porabo hladilnika in koliko je verjeti tem kategorijam. Če vzamemo podano cifro 330Wh/dan in jo recimo podvojimo s pričakovanim "faktorjem reklamnega nakladanja", dobimo 660Wh. Se pravi, v povprečju bi za to rabil za 330W panelov, če ne bi bilo izgub, in če se ne bi sekiral, da ti hladilnik v oblačnem pač ne bi delal.

Ker pa izgube so, je spet vse odvisno od elektronike in baterij. Jasno je da hladilnik rabi energijo samo takrat ko kompresor dela, sicer pa praiktiččno ne, zato mora biti ta nekje akumulirana in akumulator mora imeti male izgube in sposoben mora biti dati solidne moči, ko je treba ( tistih parsto W za motor). Poleg tega mora biti akumulator sposoben pokriti potrebe v dneh, ko sonca ni dovolj. Če ga dizajniraš za recimo 5dnevno pokrivanje vseh potreb hladilnika tako da ob koncu še vedno ostane recimo 30%, potem govorimo o kapaciteti 5*660Wh= (3,3KWh * 100)/(100-40)= 4,71KWh.

To pomeni v grobem 12V 400Ah aku ob panelih za 330W

Čist možno da sem kje falil. NImam veliko izkušenj s tem.

Porabo hladilnika bi verjetno lahko zmanjšal tako, da bi freon hladil z morsko vodo namesto z zrakom v kabini...

Aja, pa fajn bi blo,d a imaš LiFePo aku. Svinčevi so preobčutljivi za te sorte polnjenja in praznjenja.

Po drugi strani pa LifePo ni za obremenjevat v temperaturah pod -5°C.

Mogoče se je vmes kaj spremenilo, ne vem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Aja, pa tista ocena ne jemlje v ozir izgube v elektroniki. Zaradi nje lahko mirno dodaš tisti cifri 20-25%.

Tako da bi 500Ah bilo nekje kul za 5 dni popolne teme, pa še nekaj bi ostalo, če so bili akuji pred tem do konca polni.
On the journey of life, I chose the psycho path.

GMaster ::

Hvala za pomoč

AtaStrudl ::

"Cez palec" pravilo za soncno napajane TK kiste je, da mora biti instalirana moc (fiksno montiranih) celic cca 10...20X (glede na lokacijo v SLO) vecja od povprecne porabe. Ce sledis soncu malo manj, ampak ne prav veliko.
Baterij pa seveda vsaj za nekaj dni, ce ti je vazna razpolozljivost.

GMaster ::

Te podatki ki, so zraven hladilnikov npr. 350 Wh to pomeni da porabi toliko moči vsako uro,dan,mesec,leto?
Mogoče je vprašanje komu smešno ampak jaz res nimam pojma o teh stvareh ;)

Brane2 ::

MIslim da je na dan.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Pa še to so afaik dokaj optimistični povprečni podatki.

Ko si na barki, te pa povprečje načeloma ne zanima. Če si pravkar iz štacune pritrogal kubik res toplih pijač itd, potem boš valjda hotel, da so čimprej hladne in ne boš čakal 3 dni, da jih bo hladilnik ohladil s povprečno močjo iz teh testov.

Pa tisto hlajenje z vodo bi znalo močno povečati učinek freonskega hlajenja.

Sicer pa mi ni jasno, zakaj en greš na hladilnik najvišje klase A++. Ti imajo med drugim tudi najboljšo izolacijo, vsak W porabe pa se ti pozna povsod.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

kalko ::

IMO bi bilo bolje nabavit absorpcijski hladilnik, ki lahko dela na 12V, 230V in plin. Pri delovanju na 12V se izogneš izgubam na interterju, ko si v marini, se priklopiš na 230V, na plovbi pa ga itak večino časa laufaš na plin.

steev ::

Jap, absorpcijski hladilnik bi bil kul. Ampak če dela na plin.
Izkoristki na elektriko so veliko slabši kot pri kompresorskem.
:|

AtaStrudl ::

Kot je ze Brane rekel, poraba hladilnika zelo variira glede na to, koliko odpiras vrata, in kaj zlagas vanj. Klasa AAA+++ pri odprtih vratih nic ne pomaga...

Sicer pa na barki 20m strika pa cekar na koncu, temperatura pod -10m je tudi poleti cisto uporabna za "predhlajenje" pijace, bo porabil precej manj, kot ce das notri tekocine na 30+

garamond ::

Se zelo opravičujem, ampak naslov sem moral ilustrirati (Mož sončnih celic za nemoteno delovanje hladilnika):


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop 220V hladilnika v avtu - razsmernik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
514934 (608) matobeli
»

Kapaciteta akumulatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7510284 (9011) madog
»

sončne celice, fotovoltaika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
162286 (1736) Rikotech
»

elektrika v stanovanjskem vikendu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4413377 (12449) Bias
»

Agregat ( generator ) - batarija za napeljavo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314901 (4487) stromar

Več podobnih tem