» »

Popoldanski s.p. - se splača?

Popoldanski s.p. - se splača?

Goran0 ::

Alo, zopet nekdo gnjavi glede tega kar je že napisano... :) Upam, da ne. Če je prosim za link.

Prebral sem temo na: Se splača ustanovit s.p.?

Super! Dobil sem ogromno odgovorov, vendar še imam par novih vprašanj.

Recimo, da imam mesečno neto plačo 1000€. Se mi splača odpreti dopolnilno dejavnost če:

- bi uvažal in preprodajal tehnične izdelke s tujine (ZDA, Kitajska, Japonska...)
- dejavnost bi bila striktno preprodaja

Ne bi namreč rad padel v višjo davčno stopnjo zaradi dopolnilne dejavnosti pri kateri bi imel dobiček na artikel 40%. Menim, da bi delal zastonj. Recimo, da na mesec prodam za 1000€. Od tega imam 400€ dobička. Pa če odštejem stroške dejavnosti mi ostane 250€. Pa recimo nekaj pa vseeno je. Potem pa me preseneti davčna... In že tvezim. V glavnem se splača? Ali so kakšne "finte" za katere je pametno vedeti?

In glede na to, da bi preprodajal "robo".
Ali uradno potrebujem skladišče?

Vice ::

1. Stroški dejavnosti so manjši
2. Splača se, če se ti ljubi to delati za toliko majhen znesek glede na obveznosti in vložen trud ki pridejo posledično zraven.
3. Pri tako majhnem znesku boš pa že našel toliko "stroškov" da državi ne boš nič dajal.
4. Skladišča ne rabiš.

Alamar ::

Ne splača, ker imaš na bolhi polno dilerjev, ki to že počno na črno.

Mesar ::

Ja odvisno kaj prodajaš, lahko tukaj napišeš, pa ti damo oceno.
Your turn to burn!

Goran0 ::

Hvala za hitre odgovore.

- torej poanta je vse dat v strošek in delat na pozitivni nuli (se razume)
- res, da je na bolhi polno dilerjev, vendar so za moje pojme še vedno predragi. Recimo, da bi jaz imel enako ceno, kot jih imajo oni na črno. Prednost imaš tudi ker lahko zakonito prodajaš (drugače si ne moreš privoščit reklame). Ljudje so danes razvajeni in ni vsak tak, kot mi ki po netu iščemo novosti in kontaktiramo s tujino.
- Žal ne morem razkrit kaj bi prodajal

Samo to še. Kako je z začetnim kapitalom oz. vložkom denarja. Vem, da ni tako, kot pri d.o.o. Ni potrebno začetnega kapitala. Vendar če nekaj prodajaš moraš prvo kupit. Torej če v zagonu kupim robe za 5000€ kako se ta denar tretira? Kot olajšava? Kako lahko sploh kupuješ z nulo? Ali moraš dokazovat izvor denarja? Recimo, da imaš navarčevanega 10.000€. Recimo!

;-) ::

Stroški da postaneš SP so 50€, jaz bi šel v to samo zaradi reklame in da se ni treba več "skrivat", je pa res da je več obveznosti...katere me odvračajo od tega.

Je pri študentskem SP tudi tako da odgovarjaš z svojim premoženjem ?

Zanima me kaj pa če ti kak mesec "ni za delat" pa nimaš nič prodanega/prejetega itd. so vseeno kake obveznosti ?

Mesar ::

Zakaj pa ne moreš razkriti kaj boš prodajal?
Your turn to burn!

;-) ::

Ker se boji da ga bo kdo prehitel haha

Mesar ::

Sej pa konkurenca je vedno dobrodošla, bova lahko cene dvigovala.

Lahko mi tudi na zasebno sporočilo napišeš kaj boš prodajal, pa ti podam svoje mnenje.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

Vice ::

Goran če nekaj kupiš glej da boš kupil na firmo saj se ti v tem primeru to šteje kot strošek. Pri s.p. ni začetnega kapitala. "Načeloma" ga tudi pri d.o.o. ni.

Phoebus ::

računaj strošek poslovnega računa, strošek računovodje in še kaj.

msjr ::

Če že zdajle, ko začenjaš računaš na 1.000€ na mesec prihodkov, potem se ne it popoldanskega s.p.-ja.

Goran0 ::

Super ste!

Mesar: lol konkurenca je že... samo ne bi rad, da mi kdo zbije upanje. In mislim, da bom velika konkurenca.

Vice: Hvala... ja na firmo je potrebno kupit... Začetnega kapitala ni potrebno. Vendar če jaz nudim uslugo sem s tem pridobil kapital s katerim lahko nadaljno razpolagam. Pri meni pa je situacija, da je potrebno nekaj prej kupit. Kako je s tem? Kaj je s tem vložkom? Se kje kalkulira? Da imam denar sem mislil s tem v "zoknu" in ne banki. Kako je s tem? Lahko imaš tudi nekoga ki te v zagonu financira. Kako s tem?

msjr: eno so prihodki, vendar zaslužek bi bil ca. 40% (minus obvezni stroški). To so začetne sanje ki se lahko podaljšajo na eno leto. :)

Mesar ::

Goran nebom ti zbijal upanja, nisem hudoben človek, ampak težko se pogovarjamo če ne vemo če boš prodajal LCDje al koruzo.
Your turn to burn!

IceIceBaby ::

Samo to še. Kako je z začetnim kapitalom oz. vložkom denarja. Vem, da ni tako, kot pri d.o.o. Ni potrebno začetnega kapitala. Vendar če nekaj prodajaš moraš prvo kupit. Torej če v zagonu kupim robe za 5000€ kako se ta denar tretira? Kot olajšava? Kako lahko sploh kupuješ z nulo? Ali moraš dokazovat izvor denarja? Recimo, da imaš navarčevanega 10.000€. Recimo!


Pri ustanovitvi s.p. lahko v osnovna sredstva daš tvoje osebne stvari. Npr, računalnik, telefon in vse ostalo kar boš uporabljal. Te stvari se ti amortizirajo oz. štejejo v stroške in ti znižujejo osnovo za obdavčitev.

Kar se tiče začetnega kapitala. Pri s.p. je tvoj denar dejansko denar s.p.ja. Ti lahko "zalagaš" iz lastnega računa kolikor hočeš. Izvor denarja se načeloma ne preverja, če nisi že kako drugače sumljiv oz. gre za velike zneske.

Roba, ki jo kupiš za teh 5000 eur ni nobena olajšava ampak ti gre med zalogo. Ko izdelek prodaš ga hkrati tudi odpišeš iz zaloge.

Je pri študentskem SP tudi tako da odgovarjaš z svojim premoženjem ?


Popoldanski in študentski s.p. dejansko ne obstajajo. Včasih je bila popoldanska obrt ločena, zdaj je pa vsak s.p. Razlikuje se le podlaga po kateri si zavarovan. Če si redno zaposlen ti prispevke plačuje že delodajalec, ti pa kot s.p. plačaš le pavšal. Pri študentih je podobno, le da je pavšal malo višji.

Na kratko, ja. Odgovarjaš z vsem svojim premoženjem, velja vse isto kot za vse ostale s.p.

Zanima me kaj pa če ti kak mesec "ni za delat" pa nimaš nič prodanega/prejetega itd. so vseeno kake obveznosti ?


Prispevke plačuješ neodvisno od tega koliko delaš oz. koliko računov izdaš. Ponavadi imaš tudi kakšne druge stroške. Računovodstvo, kak telefon na s.p. itd. Sicer te pa noben ne bo silil delati.

SasoS ::

Vložek se ti nikamor ne vkalkulira, razen kolikor ti zaloge ostane konec leta. Z bilančnega vidika:

Kupiš za jurja robe: +1000 EUR zaloga (stroška ni dokler zadeve ne prodaš)
Prodaš 500 EUR zaloge za jurja, ostalo ne morš prodat: -500 EUR strošek, 500 EUR preostala zaloga, 1000 EUR prihodek

Pride konec leta, plačaš davek od dobička od: 500 EUR zaloge + 500 EUR (1000-500) dobička.
To osnovo lahko zmanjšaš z drugimi stroški (računovodstvo, potni stroški, stroški transporta, najemnine, internet, mobitel, itd...).

Mesar ::

Daš si zalogo kot stroške?
Your turn to burn!

St235 ::

Stroški z popoldanskim S.p so cc. 700€letno, če sam delaš računovodstvo.

Torej, če boš imel letno več kot 700€ profita potem se ti matematično gledano zadeva splača.

Stopnja obdavčitve v katero padeš pa tukaj pravzaprav nima veze. V najslabšem primeru to pomeni, da bo tvoj dobiček manjši za 40%. 60% od xy pa je vedno bilo več kot 0.

Jaz bi na tvojem mestu vodil popoldanski S.p. z minimalnim letnim dobičkom. Kar dosežeš z dovolj visokimi stroški (telefon, elektrika, potni stroški...). Davčna iz mojih izkušen ni pretirano občutljiva na popoldance, ki ne poslujejo z dobičkom.

Mesar ::

Mislim, da po zadnji zakonodaji letni stroški za obratovanje popoldanskega SPja krepko presega 700EUR letno.
Your turn to burn!

St235 ::

Ne preveč mislit, pa daj kakšen vir za to trditev.

Namreč prispevek za popoldanski s.p. za zaposleno osbe je 36,04 na mesec oziroma 432,48€ letno. Če temu dodaš še vodenje poslovnega računa oziroma stoške banke 150€ še vedno na 700€.

Heisenberg ::

ja kaj pa prispevki ki jih vsi placujemo cca. 1/3 plače? (nadomestilo za brezposelnost in ostala "sranja")

Goran0 ::

Če delaš z minimalnim dobičkom se res izplača... v kolikor pa zaradi dobička padem v višji davčni razred pa je p... Če mi delodajalec čez leto odvaja po 27% davčni stopnji. Potem pa zaradi dobička preko sp-ja padem v 41% davčni razred sem si še od plače trgal. In če še imam 40% obdavčitev na zaslužek izpadem tele! Prodajal pa bi artikle pri katerih bi imel zaslužek 40%. Če bi bil konec leta v plusu bi bil to pravi čudež.

Lakotnik29: Kaj pa obvezna članarina za obrtno zbornico? To še je?

St235 ::

Goran ne bo držalo. Predlagam, da si malo prebereš kako dohodnina funkcionira.

Namreč imamo tri stopnje 16%, 27% in 40%, pri čemer se po posamezni stopnji obračuna samo DEL, ki dejansko pade v višji razred.

Članarina za obrtno zbornico se plačuje samo če opravljaš obrtno dejavnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Goran0 ::

Hvala Lakotnik29... res sem zelenec v tem. :)

St235 ::

Recimo, če ti zaslužiš letno 18.000€.
Splošna olajšava 3.228,45€ - davek 0%
Prvi razred (do 7.840,53)€ - davek 16%
Drugi razred (7.840,53€ - 15.681,03) - davek 27%
Tretji razred (nad 15.681,03) - davek 41%

Izračun:
18000 - 3.228,45€ = 14771,55 (davčna osnova)
Od tega zneska se jih 7840,5 obdavči po 16%, kar znese 1254,5€
Preostalih 6931,02 se obdavči po 27%, kar znese 1871,4€

Tako od 18.000€ za zaslužka plačaš 3071,9€ davka.


Zdaj pa recimo da preko s.p. ustvariš 10.000€ dobička in je tvoj letni prihodek 28.000€
28.000-3.228,45 = 24.771.55 (davčna osnova)
Od tega zneska se jih 7840,5 obdavči po 16%, kar znese 1254,5€
Naslednjih 7840,5 se obdavči po stopnji 27%, kar nanese 2116,9€
Šelo to kar sedaj ostane pa se obdavči po 41% davčni stopnji.

Tako, da s.p. kot takšen NE more vplivat na stopnjo obdavčitve za tvojo plačo. KEr to ad padeš v tretji razred ne poemni, da se ti od celotnega dohodka odšteje 41%, ampak samo od deleža, ki dejansko poseže v naslednji razred. Tako karkoli profita ustvariš preko s.p. se splača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Goran0 ::

Lepo obrazloženo! Hvala!

Invictus ::

No ja, saj pri "popoldanskem" s.p.ju se da lepo stroške nabijat. če ne drugega, kilometrina. Do enih 1000 EUR/mesec te DURS še ne povoha.

Če imaš pa več, pa zna biti že problem ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Heisenberg je izjavil:

ja kaj pa prispevki ki jih vsi placujemo cca. 1/3 plače? (nadomestilo za brezposelnost in ostala "sranja")


Teh prispevkov popoldanski s.p. ne plačuje, ker se mu trgajo že od osnovne plače.

black ice ::

Kako je s popoldanskim s.p., če si zaposlen v tujini (Avstrija)? Na koga se naj obrnem s tem vprašanjem? Na ZZZS?

ToniT ::

ZZZS nima s tem nič. Obrni se na davčni urad.

St235 ::

black ice je izjavil:

Kako je s popoldanskim s.p., če si zaposlen v tujini (Avstrija)? Na koga se naj obrnem s tem vprašanjem? Na ZZZS?


Jaz bi se na tvojem metu obrnil na Dato oziroma kakšno drugo VEM točko, tam ti bodo najboljše znali svetovati kako in kaj, ker gotovo nisi prvi s tem vprašanjem.

Goran0 ::

Zanimivo je dodati, da za uvoz robe potrebuješ EORI številko za izvedbo carine (za zelence, kot sem jaz). Vse papirje od proizvajalca (CE, RoHS...). Za uvoz EE je potrebno tudi plačevati okoljske dajatve... Pa čez čas bom še kaj dodal.

Pišem zato ker sem sam potreboval pomoč in mislim, da bo nekemu "zagretežu" prav prišlo.

Je res veliko pjev s strani države ki izdelek lepo podražijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Internetni zaslužek in davki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9223873 (14480) St235
»

Nominiran popoldanski sp in dohodnina

Oddelek: Loža
63329 (3234) LuiIII
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619340 (16877) wind
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013422 (8910) Vikking
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522994 (17626) K0K0

Več podobnih tem