» »

Kateri Linux?

Kateri Linux?

«
1
2

xandros ::

Uporaba je internet, flash igrica v browserju za otroke, program za pisanje besedila word.
Notebook je malo starejsi, 1G rama, 60G disk, vgrajen wifi.

boogie_xlr ::

Xubuntu ali pa Mint.

xandros ::

Je pri obeh ze instaliran flash?

Kateri manj tezi z update-i?

dela ::

Lubuntu je fajn za starejši hardver in manj zahteven od zgornjih dveh (ampak opisani računalnik verjetno prenese tudi zgornji distribuciji). Flash menda ni vključen, se pa namesti z nekaj kliki, vključen je en lightweight urejevalnik besedila, z nekaj kliki lahko namestiš tudi libre/open office, default browser je chromium (enako enostavna namestitev firefoxa), update pa lahko nastaviš na ročno in potem ne teži nič.

Mentalist ::

Ubuntu.
Lool.

Gray_Warden ::

Ubuntu bo odličen.

Marat ::

Linux Mint (ki pa itak bazira na Ubuntu, sam da je bolj user-friendly tistim ki migrirajo iz Windowsov)

ABX ::

xandros je izjavil:

Uporaba je internet, flash igrica v browserju za otroke, program za pisanje besedila word.
Notebook je malo starejsi, 1G rama, 60G disk, vgrajen wifi.



Iz performančnega vidika, Windows XP, iz varnostnega vidika Linux. Ubuntu trenutno ima največji community za podporo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

PARTyZAN ::

Ubuntu na giga rama? Ste že lately kaj gledali porabo browserjev? To bo štek-fest.

Marat ::

sej ne rab glih najnovejše verzije :)

jype ::

User agent na en mobile browser, pa bo kar ok.

ABX ::

PARTyZAN je izjavil:

Ubuntu na giga rama? Ste že lately kaj gledali porabo browserjev? To bo štek-fest.


Nimamo vsi zabasanega PCa.

WinXP + zadnji firefox =~ 500MB rama porabe.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

xandros ::

WinXp ne bi! Sedaj je bil gor , pa zmeraj pocasneje deluje, po ponovnem nalaganju je delal casa v redu, potem spet pocasneje(ne vem s cim je zapacal).

Torej predlagate mint, pa v browserju naredim kaj? A lahk kaksen link , kako to naredim?

Kateri Mint: Gnome, Xfce, MGSE

Marat ::

gnome

smoke ::

Dober in hiter linux je recimo tut Arch Linux. Ampak je pa res da je za začetnika mogoče malo prezahteven, ker ga moraš ground-up sam postavit (podobno kot gentoo, le da ne rabiš sam kernela konfigurirat in prevajat). Ampak ko je pa nastavljen pa leeeeeeeeeeeeti :)

neres ::

Ne Minta, no. Ima toliko nepotrebne navlake...

Xubuntu.

Maximus ::

slackware?

hojnikb ::

lubuntu ;)
#brezpodpisa

dux ::

Lubuntu ti bo ziher najhitreje deloval, saj je namizje LXDE od naštetih najmanj požrešno. Vključen imaš gnumeric in abiword (dokaj hitra urejevalnika preglednic in besedil), če pa želiš, lahko namestiš zmogljivejši a počasnejši libreoffice.

Flash lahko naložiš preko programskega središča.
Prednost Lubuntuja pred Xubuntujem je tudi ta, da je (mislim da v celoti) preveden v slovenščino, kar za xubuntu ne drži. Osnovo (jedro, X.org, PA) pa ima isto kot ostali *buntuji, tako da imaš na voljo tudi široko podporo. Če pa želiš lahko namestiš paketa xubuntu-desktop ali ubuntu-desktop in s tem dobiš tudi možnost prijave v xubuntu ali ubuntu.
Upanje je v nasih odlocitvah

Tero ::

fedora
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

furion ::

Js nucam Fedoro povsod, razen na serverju k mam CentOS. Sam dej eno staro verzijo, k nove so pozresne. Neki k ma se Gnome 2.x

Nanthiel ::

Fedora pa res ne za tak prenosnik, ni nič manj požrešna od Ubunta in pri današnjih požrešnih brskalnikih se bo to poznalo. Jaz glasujem za Xubuntu (Lubunta nisem nikoli sprobal, zato ga ne ocenjujem) za enostavno instalacijo.

Jaz uporabljam Arch Linux na netbooku (1,66GHz, 1GB RAMa, 160GB diska) in mi ob zagonu (+ grafični vmesnik) požre 60--70 MB pomnilnika (z večjim ekranom je to 80 MB), tako da lahko Chromium ali Firefox pojesta ostalo. Ne bi ga priporočal za takega prenosnika ker ga je potrebno precej več vzdrževat od ostalih, poleg tega so paketi bistveno slabše integrirani med sabo (GTK2/GTK3 teme, čudno obnašanje NetworkManagerja ...), kot v *buntujih.

P.S. A ni LXDE malo deprecated? Vsaj v Archu se mi zdi, da njegovi paketi počasi izginjajo ker jih noben ne posodablja. Ne vem če to velja za samo programje ali so krivi Archevi paketarji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Primoz ()

xandros ::

Torej Arch odpade, xubuntu ali lubuntu.
Kaj od teh dveh ima manj vzdrzevanja?

Hexx ::

Xubuntu je pomoje dosti lažji za začetnika v Linux svetu, je hiter, vse dela kot mora(kar ne morem reči za Lubuntu). Res priporočam!

brodul ::

@xandros

lubuntu (LXDE) ter xubuntu (XFCE) bo dobra izbira, tudi z mint nebi nic zgresil.

vzdrzevanje je pri vseh podobno ...

glede GNOME ... novi GNOME ni vec lightweight, s tem nocem reci, da nebi deloval na prenosniku ... vendar je bolje poseci po LXDE, XFCE

tisti ki ste predlagali gentoo ali arch ... ce vas kdo vprasa katero distrubucijo dati na to ali ono po vsej verjetnosti nima prevec izkusenj z linux
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

boogie_xlr ::

brodul je izjavil:

tisti ki ste predlagali gentoo ali arch ... ce vas kdo vprasa katero distrubucijo dati na to ali ono po vsej verjetnosti nima prevec izkusenj z linux
Ravno iz tega razloga nisem hotel predlagati archa. Začetnikom torej nekaj enostavnega in delujočega out of the box.

popster ::

crunchbang je lightweight in z driverji in flashom tudi menda.

Ales ::

Jaz na take stare mašine preprosto počim Scientific Linux ali CentOS, v zdajšnjih časih verzijo 6. Namestiš, nastaviš in občasno updejtaš v naslednjih letih, oz. nastaviš samodejne updejte. Prenosnik bo crknil preden poteče podpora za trenutno verzijo OS-a.

SL ali CentOS 6 sta ravno na meji, da sta dovolj moderna in dovolj nezahtevna, da take stare mašine imajo za surfanje / e-mail / tipkanje vse kar potrebujejo in ne klecajo pod težo OS-a. Poleg tega pa ni praktično nobenega vzdrževanja več, ko enkrat malo nastaviš.

Za še bolj light weight rešitve je bilo pa že par dobrih nasvetov v temi.

Hexx ::

Moraš pa tudi računati na to, koliko ljudi uporablja npr. Scientific Linux in koliko kakšno bolj popularno distribucijo tipa Xubuntu ali Lubuntu. Več uporabnikov ima, tem lašje je najti rešitev na določeno težavo.

xandros ::

(x,l)ubuntu mi nekako prevec tezita z update-i

A pri mintu je tudi tako intenzivno update-anje?

Crunchbang linux nima menujev?

popster ::

Crunchbang linux nima menujev?


pri crunchbangu je updatanje bolj redko (kot debian), ima menuje vendar za bolj osnovne stvari.

xandros ::

Se pravi nekaj na debianu, podobno crunchbang, vendar ima tko kaksen meni bolj podobno xpjih.
Obstaja kaj taksnega?

Marat ::

xandros je izjavil:

(x,l)ubuntu mi nekako prevec tezita z update-i

A pri mintu je tudi tako intenzivno update-anje?


isto je, ker je tudi mint eden od buntujev - ima iste repositoryje.

update si lahko prilagodiš - in to tako da naštimaš katere nivoje updateov naj ti daje. Če naštimaš samo nivo 1, je veliko manj updateov kot po defaultu, ko imaš nivoje 1-3 (od petih). Lahko pa sploh nimaš nobenega nivoja obkljukanega, to pomeni nič updatea.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

Ales ::

Hexx je izjavil:

Moraš pa tudi računati na to, koliko ljudi uporablja npr. Scientific Linux in koliko kakšno bolj popularno distribucijo tipa Xubuntu ali Lubuntu. Več uporabnikov ima, tem lašje je najti rešitev na določeno težavo.


Scientific Linux = CentOS = RHEL. Ne vem, če kako drugo distribucijo več ljudi uporablja.

Hexx ::

Glede updejtanja si lahko vse nastaviš kot hočeš sam. Avtomatični updejti, opozorili samo pri varnostnih updejtih, samo prenos uprejtov.. zares kot hočeš sam.

furion ::

Nono, js mam tut star laptop z 2gb rama pa Fedora 15 z Gnome 3 lepo laufa..na integrirani grafiki ki je za en k. Pa je cist smooth. Ni treba z XFCE komplicirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: furion ()

Zvezdica27 ::

lp,

jaz bi ti priporočal edubuntu oziroma ubuntu 10.04, stari dobri Gnome 2.3 hitro in zanesljivo. Drugače pa je poleg tega milijon opcij, xubuntu ni slab, samo je pač drugačen, ni tipičen Gnome predstvnik.

Če pa gre samo zato, da dela pa poizkusi še s kako staro distribucijo, recimo ubuntu 9.10 in pač kar boš rabim boš posodobil na nove verzije, ostalo bo pa itak delalo.

Mislim da z 10.04 ne moreš faliti, 1 GiB bo dovolj. Če ne bo pa spet: milijon opcij, meni se dopade damn small linux, probaval pa sem še nekaj drugih, puppy linux dela samo iz rama in presenetljivo dobro...

probaj, to je čar linuxa.

zz

furion ::

Fedora 16 z Gnome 3 min. requirements:
400MHz Pentium Pro or better processor (comparable AMD, Cyrix, and VIA processors also acceptable)
At least 768MB memory (RAM), 1GB recommended for best performance
10GB disk space / storage

Pomoje tut nov ubuntu bi mogu delat, sej mas Unity 2D ziher bo slo..cene pa instaliras XFCE in je zmaga.

EDIT: Pa sej obstajajo Live CD, pac probas ce tam dela tekoce pol nimas kej falit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: furion ()

xandros ::

To je za kolega, ne zna, niti ne bo nic kaj delal.
Cisto enostavno, rabi samo za kar napisal.
Jz mam ubuntu, pa z temi update-i prevec tezi.

Nekdo je rekel debian, to bi bilo se najbolje po mojem.
Samo da ima ze takoj instalacijo flash, pa kodeki za predvajanje mp3 , filmov in ipd.
Pa da ni tko kot crunchbang, da ima vsaj meni.

69charger ::

Pa saj lahko posodobitve izklopiš: KLIK
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

bosmla ::

Lahko probas tudi manj znani MoonOS z LXDE seveda.

Marat ::

jao tiste boge posodobitve boš pa že znal izklopit, saj smo ti že napisali kako. Če ne pa najdi nekoga ki zna vsaj osnove Linuxa.

pierch ::

Podoben MoonOS vendar po zahtevah se bolj "lahki" je tudi Bodhi Linux.
Pierch

xandros ::

Sem sprobal crunchbang
Gor sem dal Wbar iz naslova
http://code.google.com/p/wbar/downloads... , pa se wbar-config, s katerim nastavis vse.
Flash je ze instaliran, enostavno se instalira tudi LibreOffice, chromium.
Firefox je ze gor (aka iceweasel).
Crunchbang porabi okoli 80M in dela zelo hitro.
Pripravljena je ze tudi skripta za instalacijo Dropbox, tudi to dela brez problema.

Sprobal sem tudi tinymelinux, gor je midori browser, flash ne dela.
Tinymelinux porabi 45M.
Ni pa delovalo instaliranje programov preko njihovega sistema.

Zenix instalacija se mi je ustavila nekje v sredini, tako, da nisem mogel sprobat.
Zenwalk je tudi recimo zanimiv.

dela ::

Verjetno si že uredil vse tako, da ti ustreza, ampak ker sem ravno včeraj nameščal lubuntu 11.10 na eno 10+ let staro mašino: Flash se samo odkljuka ob inštalaciji. Če nočeš opozarjanja na update, izklopiš nalaganje update notifierja ob zagonu (menu -> preferences -> desktop sessions -> skenslaš ustrezno kljukico). Enako je pri lubuntu 10.10, ki ga imam na netbooku od izida, v tem času mi posodobitev niti enkrat ni predlagal, enako velja za ubuntu 10.04, ki ga imam še dlje na dekstopu (le da se tam update notifier izklopi v system -> preferences -> startup applications).

"Teženje s posodobitvami" tako ravno dober argument proti *buntu distribucijam po mojem mnenju ne more biti. Lahko je pa kaj drugega.

xandros ::

Sem mu uredil. Se kr trudi uporabljati linux.
Njegove ugotovitve:
- browsanje mu deluje pocasneje kot pa pod win7
- baterija na notebooku mu drzi obcutno manj kot na win 7(30% manj)
- deluje mu vse
- prej v win7 mu je pri veliko odprtih tabih tezilo, da je pri koncu z ramom(3G rama), pod linuxum mu ne pride preko 1G(conky prikaz)

69charger ::

Nekatere distribucije imajo res slab battery managment na nekaterih prenosnikih. Z malce googlanja se da vse zrihtati.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

xandros ::

69charger je izjavil:

Nekatere distribucije imajo res slab battery managment na nekaterih prenosnikih. Z malce googlanja se da vse zrihtati.


Katero distro pa predlagas, da ima dobro urejeno z baterijo?

Mogoce kaksen howto, kako si pomagas povecat trajanje baterije pod linuxom?

JanOlMajti ::

Kaj predlagate za notebook 512Mb Rama, procesor AMD Athlon 1800+ (1,53GHz), grafika S3 Graphic ProSavage DDR? Kateri linux seveda.

hojnikb ::

lubuntu al pa archlinux z lxde.
#brezpodpisa
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15735906 (25137) diler515
»

Linux OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
223347 (2473) DarKel
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13820895 (13895) Apache90
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448614 (7655) NSA Agent

Več podobnih tem