» »

(Pre)velik ego

(Pre)velik ego

1 2
3
»

figula ::

Eh, ja, sem bila premalo natančna: na drugačna, z argumenti podprta mnenja seveda. Če jih pravilno predstaviš - to je druga zgodba, a uspešen poslovnež lahko prepozna vrednost ideje tudi, če je nekoliko bolj nerodno predstavljena?

Za drugi del me pa še nisi povsem prepričal. Ne v to, da imaš vedno prav, ne v zgornjo razlago, ker si preveč razgledan, da bi mi hotel povedati, da imaš vedno prav zato, ker večina misli tako? Ali ker je tvoj post zadnji? Ker se ljudem ne ljubi več odgovarjat? Ali si se pa samoimenoval tako z istim razlogom kot recimo nekateri trdijo, da smo ženske ovce?

ripmork ::

Mene na forumu pogosto zmerjajo s prevelikim egom. Samo zato, ker imam vedno prav.

I sense disturbance in the force...:D

jype ::

figula> tudi, če je nekoliko bolj nerodno predstavljena?

Ja, saj nisem rekel, da mora biti predstavitev brez napake - biti mora zgolj dovolj dobro, da ga prepriča. Večina jih itak ponudi več priložnosti.

Ripmork> I sense disturbance in the force...:D

Vsaj en :)

Boeing ::

jype je izjavil:


Mene na forumu pogosto zmerjajo s prevelikim egom. Samo zato, ker imam vedno prav.


Odlična demonstracija tega, kar naj bi (pre)velik ego po definiciji bil. Vsaj en, ki mu je to ratalo.

Meni ni.

Zaradi mene, tudi če se debata na tej točki zaključi.

Pa upam, da se ne bo.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

donfilipo ::

http://www.ehow.com/how_2156763_tell-so...

Evo končno sem sam šel pogledat, kaj o tem pravi net (ja včasih tapkam brez googla, namesto spovedi:).
Definicija je potrebna, ker mnogi, vključno z mano, ob izrazu tavajo in begajo vstran zaradi bombardiranja z filozofijo kapitalizma, kjer se čuti forsiranje big ega:)...ali jih pa moti kaj drugega.

Če povzamem.

Big ego so egotistical ali egoistični ljudje. Ne vem zakaj me tako hudičevo moti ta big ali small, sem pa že nakazal, kaj bi znalo biti. (ego je delni nadomestek izraza duša, kjer velika duša pomeni ravno nasprotno). Druge moti to, ker je to v krščanstvu smrtni greh, v kapitalizmu pa osnovna pozitivna lastnost:)

-egoisti skoraj vedno mislijo da imajo prav, veli avtor.
Jaz bi dodal, da če se kaže 12€ dobička, pa zatajijo mater:) Kaj šele popolnoma spremenijo mišljenje.

-oseba z velikim egom stalno rabi hvalo. Ker imajo v bistvu zelo slabo samopodobo.
Tu bi dodal, da je zunanja motivacija pomembna za vse in da jo normalne osebe v najprimernejši obliki dobivajo v zdravi družini. Nekaj pa tudi v šoli in na delovnem mestu, kjer pa se potreba po vzpodbudni pravičnosti posebno bodrilnega karakterja zmanjša. Kaj to pomeni? Učitelj da često cvek tudi po svojih muhah in dvojko sestavi iz niča, ali celo trojko:)... in delodajalci sploh danes pri nas, pa znajo biti prej za v muzej krivičnosti. Je pa tudi za časa socializma bilo podobno:), ker je ego precej zahtevna reč! Torej se sebičnost izoblikuje v ožji družini?
Ja in tudi krog do katerega seže. Predvidevam, da sebični ljudje vseeno imajo krog, kjer delijo vse, ali pa je okvara ega že patološka?

-velik ego v kolektivu vsrkava energijo in jo vodi stran od cilja......
O tem še nisem razmišljal in je prav da kdo drug opiše. Meni se je zdelo, da znajo egoisti včasih tudi lepo molčati in potegniti krivino:D, problem pa je seveda, ko je šef ali lastnik egoističen in povrhu še zabit, ko ima za mentorje par pravih diplomiranih kriminalcev zlasti iz godpodarskega kriminala, policisti, ki so z njim v kontaktu (in za resor pavšalno zadolženi), pa so šele v prvi fazi ločitve in zdravljenja alkoholizma>:D

-egoisti često mislijo, da uspeh drugega pomeni neuspeh njega samega.
No če to drži, potem smo slovenci po narodnem karakterju egoisti. Kar me je vedno motilo (ker sem iz razstreljene družine:) in jasno ta egoizem tudi pri slovencih normalno osnovne družine ne prizadane.
Pa nikar ne mislite, da se tega najhitreje in zelo učinkovito ne priučijo tudi priseljeni gastarbajterji>:D

-egoisti se vedno primerjajo s sosedi in drugimi. Poudarjajo koliko so zaslužili, koliko imajo premoženja..itd.
No pri slovencih imamo mali dodatek. namreč formalno je denar treba vedno bolj skrivati pred davčno in policijo, pa so tako primerjave in hvaljenja lahno prirejena. Včasih miljonarji jamrajo huje od klošarjev in je treba 2 do 3 prijeme, da se razkrijejo miljončki, ali stotisoči pri tistih, ki so prijavljeni že lep čas na sociali in vlečejo podporo:)
In ja...tudi to je taka karakterna slabost slovencev. Torej kot pravi svet okoli 'mises volk'?;((

-nekdo z velikim egom raje podminira bližnjega, kot mu pomaga. Ni rečeno, da je to kot pri Jeličniču in njegovih znancih:)), lahko je tudi besedno, z opravljanjem in še na 100 načinov.
Tudi ena taka karattkerna lastnost slovencev? Tista neprijetna?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

jype ::

Še mal mešaš egoiste in egotiste - to ni ista reč.

egoízem -zma m (i) miselnost, ravnanje, pri katerem človek upošteva samo svoje koristi, sebičnost: ravnal je brez egoizma; v svojem egoizmu ni videl drugih ljudi; egoizem in individualizem ? soc. nacionalni egoizem prepričanje o večvrednosti svojega naroda in njegovi pravici do razvoja na škodo drugih

egotízem -zma m (i) knjiž. poudarjanje, pretirano vrednotenje lastne pomembnosti: egotizem romantikov / egotizem moderne poezije

Da imajo ljudje, ki izkazujejo velik ego, pogosto tudi ekscesno nafrizirano samopodobo, drži praviloma, ne pa vedno. Poleg tega obstaja bistvena razlika med tistimi, ki uspeh drugih občutijo kot lasten poraz in tistimi, ki uspeh drugim zavidajo - jaz nimam težav zavidat uspeha, a ga hkrati privoščit komurkoli, da bi si mislil, da sem na slabšem, ker je nekdo drug na boljšem, se mi pa zdi absurdno (in vendar poznam ogromno ljudi, ki brez pomisleka izjavijo točno to: Pizda, njemu je ratal, meni, ki sploh nisem poskušal, pa ne, kakšna krivica!)

donfilipo ::

Nič ne mešam. Meša ga zbeganost z vrednotami kapitalizma.

egotist ['i:g?t?st '?g-]
n
1. a conceited boastful person
2. a self-interested person; egoist
egotistic , egotistical adj
egotistically adv


Tako da imamo dva prevoda za v bistvu skoraj isto reč z različnimi poudarki.

In ker me boli patka za pretirano samovrednotenje romatikov ali programerjev, grem na širše lastnosti:))
Tiste ki bolj pečejo:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

donfilipo ::

Egotist in egoist se ločita podobno kot neumen slovenec in slovencelj.

Za nekatere pesnike lahko silovito, v jedru pri avtorici pa nikakor8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Da imajo ljudje, ki izkazujejo velik ego, pogosto tudi ekscesno nafrizirano samopodobo, drži praviloma, ne pa vedno.


In navadi se osnovne poštenosti v razmišljanju;((.

Ljudje ki izkazujejo velik ego niso kot vidimo še definirani. Nihče ga ni meril. In imamo očitne znake, kako prirediti lastnosti, kot so škrtost in pohlep in napuh, na drugo ime in pod nujne vrednote. Pa ne rata.

In big ego, razen da pridno braniš stališča, s tabo nima tesne veze, kar lahko vidim preko neta:) Za slovenca si povprečno škrt in nadpovprečno načitan in deloven. Self-boosting ego tehnike so te pa naučili, ko si hodil s štrikom okoli, predvidevam8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

jype ::

donfilipo> Self-boosting ego tehnike so te pa naučili, ko si hodil s štrikom okoli, predvidevam8-)

Verjetno.

donfilipo> Za slovenca si povprečno škrt

Če bi to držalo, bi tajil davke, pa nisem še nobenega!

donfilipo ::

Kar bi pomenilo, da imaš ego precej rahitičen in enkrat že življensko ogrožen. Kar velja tudi zame. Ali so me kaj naučili, je pa druga pesem.

Ampak nazaj na spis z neta?

Recimo da zajema big ego dva pojma:
-egoista---sebično in škrto osebo, kar so opevali od homerja naprej
--egotista---nova skovanka za tranzicijo na....... greed is good (podobno kot paketi v linuxu:)
kjer egotist misli da ima vedno prav, kar je sicer nemogoče, nefilozofsko, a v kapitalizmu za managerje nujno:) In bi zlodej zraven prešvercal še vse ostalo naštetov spsku in še kar manjka8-)

Če bi to držalo, bi tajil davke, pa nisem še nobenega!

No potem pa nisi škrt in potrjuješ mojo sumnjo, da si v bistvu en tak angelček, ki se ščiti z ogromno dela in navidezno privzgojeno racionalnostjo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

jype ::

donfilipo> se ščiti z ogromno dela in navidezno privzgojeno racionalnostjo.

V racionalnosti ni ničesar navideznega, dialektika gor al dol, vedno prideš do bistva: Resnica je dolgočasna in zapletena in skoraj nikogar zares ne zanima.

Ogromno dela je pa tisto, pred kar sem postavljen. Odpovedat se mu, čeprav mi je v veselje, bi bilo... Neumno.

donfilipo> Kar bi pomenilo, da imaš ego precej rahitičen

Pa sej ga sploh nimam, razen tule, kjer se mi ni treba bati ekscesne represije. Tudi ne vidim bistvenih koristi od tega, da bi take lastnosti posedoval v življenju "zunaj". Mnogi pravijo, da se z mano ne da skregat (kar ne drži popolnoma, je pa vsekakor precej dela).

donfilipo ::

V racionalnosti ni ničesar navideznega, dialektika gor al dol, vedno prideš do bistva


No to bil bilo sklepanje egotista racionalista:)

Podobno kot je jasno, da so Jesenice najboljši hokejski klub na svetu.

Načeloma nič narobe, opozarjam le (pa ne toliko tebe kot vesoljno publiko:), da se tudi to da sesuti, včasih se tragično konča in da je sodoben kapitalizem bolj nevaren ....no recimo vsaj toliko nevaren za to, kot diktatura šlosarja:).
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

jype ::

donfilipo> da se tudi to da sesuti, včasih se tragično konča in da je sodoben kapitalizem bolj nevaren ....no recimo vsaj toliko nevaren za to, kot diktatura šlosarja

Nič ni večno. Če kje prav pride zen, potem zagotovo tam, kjer se dialektika konča :)

Mesar ::

Tudi če prevelik ego vzameš kot tistega zdravega je problem, da je to potrebno vzdrževati, nekdo ne more vzdrževati svoje superiornosti brez, da s tem nižje potisne druge, če živi v osami pa nima nikogar za primerjavo in spet ni zadovoljen.

Pri vprašanju kdaj je ego prevelik pa so mnenja verjetno različna, strokovnih ne ne poznam, ampak če gledaš na zadevo čisto egoistično - takrat ko začneš škodovat sebi. Svoj prosti čas boš zamenjal za denar/početje stvari, ki jih ne maraš in še kaj hujšega. Noč in dan veš, da si najboljši ampak to ni dovolj, vedno znova in znova si moraš to dokazovati, kar ima svojo ceno... če si že toliko prepričan, da v vseh pogledih verjameš v to, da si najboljši (kar je težko, seveda odvisno od okolja in vzgoje) in te ne zlomi neuspeh/poraz (kar je spet težko, ker izpadeš pred drugimi kot slabič/nesposoben/... in konec koncev tudi pred samim seboj) pa se ti lahko zgodi, da boš nekega dne storil nekaj kar bo terjalo tvoje življenje in to boš naredil zato, ker boš verjel da si tako superioren, da to zmoreš/lahko preživiš, ampak mogoče neboš...

Ne leti na nikogar osebno, sam napisal sem tako :P
Your turn to burn!

jype ::

Mesar> nekdo ne more vzdrževati svoje superiornosti brez, da s tem nižje potisne druge

To ne drži. Sposobni ljudje tiste okoli sebe motivirajo in jih kvečjemu potisnejo višje.

Looooooka ::

Razen ce so kreteni s katerimi nihce ne zeli delati :)

jype ::

Take se pa odslovi, pa je rešeno.

Matako ::

Predvsem je treba ločiti "velik ego" od manjvrednostnih kompleksov. Dostikrat ne veš kje se konča eden in začne drugi. Zelo dober indikator za slednje je izpostavljanje s (prikritim) namenom demonstracije samozavesti. Oziroma, kot je nekoč rekel nek psiholog: nisem še videl _zares_ samozavestnega človeka, ki bi se s tem hvalil.

Ne bi o imenih.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

jype ::

Matako> nisem še videl _zares_ samozavestnega človeka, ki bi se s tem hvalil.

Ja, k mene ni vidu.

Mesar ::

jype je izjavil:

Mesar> nekdo ne more vzdrževati svoje superiornosti brez, da s tem nižje potisne druge

To ne drži. Sposobni ljudje tiste okoli sebe motivirajo in jih kvečjemu potisnejo višje.


Torej ti si boljši od ljudi okoli tebe in tega se ti ljudje zavedajo, kako potem misliš, da se počutijo? Kot slabiči? Drugorazredneži? Govora je o sposobnih ljudeh ali ljudeh s prevelikim egom? Lahko motiviraš ljudi in še njim vcepiš to razmišljanje ampak če boš najboljši boš vedno naprej ti, potem pa ostali.
Your turn to burn!

jype ::

Mesar> Torej ti si boljši od ljudi okoli tebe in tega se ti ljudje zavedajo, kako potem misliš, da se počutijo? Kot slabiči? Drugorazredneži?

Ne. Jaz imam to srečo, da se od svojih kolegov učim, ker so precej sposobnejši od mene, pa se ne počutim kot nič od naštetega.

Mesar> Govora je o sposobnih ljudeh ali ljudeh s prevelikim egom?

Vsekakor se zavedajo svojih sposobnosti in so zato morda malce manj skromni, kot bi bili, če se jih ne bi.

Mesar> Lahko motiviraš ljudi in še njim vcepiš to razmišljanje ampak če boš najboljši boš vedno naprej ti, potem pa ostali.

V sodobni družbi človek zelo težko karkoli doseže sam. Teamwork is the key.

figula ::

@Mesar: nekdo ne more vzdrževati svoje superiornosti brez, da s tem nižje potisne druge
@jyre: To ne drži. Sposobni ljudje tiste okoli sebe motivirajo in jih kvečjemu potisnejo višje.


Tukaj pa imamo lep primer zajca in race in tega, da govori vsak s svoje pozicije. Mesar gleda na manifestacijo tujega ega in jyre je primešal svoji izjavi, da ima sam prevelik ego, tolažbo, ki enači to definicijo s sposobnim človekom, ki zna motivirati. Splošno bi pa lahko rekli, da so veliki ljudje tisti, ki so sposobni motivacije okolice, velik ego pa to nikakor in nikoli ni. (veliki ljudje + sposobni ljudje) ≠ velik ego

Malo sem še valjala tale super ego po glavi. V bistvu nam v odsotnosti jasnih definicij preostanejo le posamezna mnenja posameznih psihoanalitikov, v kolikor se nam to ljubi premlevati, ampak povprečen človek običajno ravna po svojih občutjih. Lahko rečemo, da imamo možnost zgolj opazovanja in občutenja izbruhov, izražanja in manifestacij super egov. Kakor je subjektiven izvor, tako je subjektivno tudi dojemanje – in vendar se vsi konstantno vrtimo v dokaj enotnih okvirjih – super ego je navzven za svojo okolico neprijeten, boleč, žaljiv, nevaren.

Kje pa je izvor super ega, kateri vzvodi pripeljejo, da se razvije takšna lastnost v človeku? Če ga olupimo in odstiramo plast za plastjo – kakšne so možnosti, da na dnu najdemo majhno, prestrašeno dušico? Ne vem, na glas (na klik) razmišljam. Je razvoj super ega v prvi fazi obrambni mehanizem možganov, ki se borijo s sprejemanjem nevzdržnih situacij? Ko majhen košček pra-možganov s pra-instinkti želje po preživetju deluje tako močno in se v strahu dere tako na glas, da ostali centri enostavno morajo najti drugo rešitev, da tudi oni ostanejo relativno varni.
Nenazadnje kot pravi Don, je ego nadomestek za izraz duša. Ali pa njen upgrade. In bi lahko bil super ego en tak super ščit, ki varuje ranjeno dušo?

Brrrr, gremo drugam.

V razmislek je bil ponujen tudi kriminal. Mejdun, o tem res ne vem veliko. Verjetno je za presek skozi velikosti kriminalnih egov potrebno narediti tudi presek skozi kriminalne stopnje.
Mladi zmikavti, ki šopirijo svojo odraslost, verjetno napihujejo svoj ego z objestnostjo, željo po uveljavitvi v izbrani sredini odpadnikov; kaj pa vem. Majhne ribe v kriminalni organizaciji se verjetno odlikujejo po malo večjem egu in malo manjši inteligenci, recimo. Tako pridemo do velikega šefa, ki s svojim super egom seka glave, če niso vsi okoli njega ponižni kot cucki. Tak ego je sila nevaren, ker je v sorodstvu z višjo inteligenco in ker so se na njegove stene nalepile še vse sorte patološke lastnosti.
Ampak naj kdo drug razmišlja o lastnostih in super egu kriminalcev :)

Imela sem učiteljico biologije, ki nam je v osnovni šoli ob različnih situacijah v glave vcepljala: besedica PRE ni dobra. Preveč ali premalo - ni zdravo. Mora biti ravno prav.:)

Mesar ::

Zanimiva razmišljanja.

jype je izjavil:

Mesar> Lahko motiviraš ljudi in še njim vcepiš to razmišljanje ampak če boš najboljši boš vedno naprej ti, potem pa ostali.

V sodobni družbi človek zelo težko karkoli doseže sam. Teamwork is the key.


Edino tole nebo držalo, avtomatizacija je ključ, vsej v večini primerov. Ljudje niso zanesljivi, tudi stroji niso 100% so pa bolj zanesljivi kot ljudje in lahko delajo 24/7, stvari ki jih ne moreš avtomatizirati pa outsourcaš pa moreš poskrbet samo še za nadzor. Offtopic ja...
Your turn to burn!

jype ::

Mesar> avtomatizacija je ključ

Ko boš znal avtomatizirat marketing, boš zaslužil ogromno.

donfilipo ::

Tale (pre)velik ego ima podobne značilnosti, kot od psihiatrov in psihologov na grobo definirane osebnostne motnje.

-histriorična: teatralen, egocentričen, razbrzdan, pa vendar tudi sugestibilen in ranljiv skratka glumac:)

-narcistična: ne premore empatije, je sam sebi popoln svet in nadvse pomemben za njegovo odrešitev, skratka trdi in diktatorski mesija:), takega bi sprejeli celo judje>:D

-antisocialna: ne upošteva družbenih norm, tudi ko se zdijo čisto jasno racionalne, pomeni je vandal, razbija iz objesti, ali pa morda preizkušanja meja, krade najprej ne iz koristi, ampak prav tako iz preizkušanja meja, za hec.....in včasih pa seveda naletimo na pankrte:), ali subkulture, kjer pa se pokaže, da bi pa morda družba znala biti tista, ki nima optimalnih norm:)

-mejna: motnja je mejna zato, ker ima znake nevroze, kjer smo opravilno sposobni in samo živčni kot psihiater8-) in na drugem bregu psihoze, kjer postanemo sebi in družbi nevarni. Opravilno nesposobni in kazensko neodgovorni v klasičnem pomenu. Smo videli, nekateri vidijo dinozavre, trikotne ufote z oranžno lučko in iz tega naredijo posel, drugi pa z istimi prividi, ali domnevami, tragedijo.


No in ko zdaj poizkušamo to bolj ali manj sprejeto uradno definicijo (ima seveda veliko alel a jedro je le poenostavljeno tu:), porazdeliti sebi in okolici, nenadoma ugotovimo, da so velike težave. Da je diagnostika vendarle kar precej nerodna reč.

Kaj šele, ko imamo novo skovanko, ki ji osnovne lastnosti in pomen šele določamo.

Ampak je pa tu nekje danes. Zdi se, da velik ego nima ravno pozitivnega prizvoka in da je neke sorte osebnostna motnja, ki ima tudi nekatere pozitivne konce, čemu točno pa nov pojem služi, ob obilici že vpeljanih, je pa drug problem, ki sem ga pa tudi že malce zlobno nakazal:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

O smrti

Oddelek: Problemi človeštva
221523 (1052) Cruz
»

Blockchain izobraževanje

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
192273 (1824) next3steps

Sprehod po javni površini (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21447741 (43408) imagodei
»

Še o inflacijski teoriji vesolja in odkritju gravitacijskih valov, ki ima tudi naspro

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2712937 (10582) vostok_1
»

Vektorski text - hitra razlaga, prosim

Oddelek: Pomoč in nasveti
343456 (2939) dzinks63

Več podobnih tem