» »

Windows 7 32bit vs. 64bit

Windows 7 32bit vs. 64bit

DKirbi ::

Zaradi počasnejšega delovanja laptopa sem se odločil da dokupim dodatna 2gb RAM-a. Skupek bi tako znašal 4gb, maksimalno kar lahko moj laptop podpre. Po tujih virih sem zaznal da 32 bitni OS ne zazna več kot 3GB RAM-ov zato se odločam na preklop v 64bitni sistem. Ampak me zanima kakšno je vaše mnenje, glede na to da Windows 7 64bit po tujih virih porabi cca 2gb RAMov medtem ko 32bitni sistem samo 1gb RAMov. Se potemtakem nadgradnja pozna pri delu na računalniku? Delo obsega z Adobe programi in morda občasno igranje igric.

Hvala za vaše odgovore in lep pozdrav!

gendale ::

razen da boš lahko uporabil več rama ni v praksi nobene razlike
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Reycis ::

Trditev od gendale ne drzi. Sistem porabi vec spomina. 32 bitni programi, ki tecejo v compatibility mode tudi porabijo vec spomina v 64 bitnih kot 32 bitnih windowsih. Jaz imam obcuek tudi, da je malenkost manj odziven sistem. Poleg tega 32 bitni sistem ponavadi uporabi 3,25 gb spomina. Moja izkusnja je, da ko sem nabavil 4gb spomina sem sel na 64bit. in potem nazaj na 32bit in sem bolj zadovoljen z 3.25 gb spomina pod 32bit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reycis ()

DKirbi ::

Pri laptopu v mojem primeru bi rad dosegel čim večjo odzivnost, saj mi pri delu s programi Adobe Photoshop, InDesign pri večjih datotekah para živce: neodzivnost in "štekanje". V službi sem delal na precej starejših Macprojih kjer pa je bila odzivnost vsaj 90% na višku (8 let stari in še nikoli formatirani). Vem da s PCjem ki ga imam sam ne moram doseči odzivnosti kot jo ima apple ampak me zanima, če se potemtakem sploh splača nabava 4gb ramov in 64bitnega OS-a?

Ostale specifikacije:

Intel centrino core 2 duo 2.0ghz
3gb RAM
Nvidia GeForce 9300 MS 256mb

Hvala in lep pozdrav!

korenje3 ::

eh računalniki se še prodajajo z 4gb rama? sem mislil da je danes 16 giga normalno.

Isotropic ::

haha
drgac pa ni razlike

DKirbi ::

Kolikor sem gledal po spletnih trgovinah imajo prenosniki spodnjo mejo 4 gb rama zgornjo pa 8, če seveda odštejem tiste redkejše po 16, katere cena se je zamerila mojim očem.

Lonsarg ::

Kri štručkoti lol.

64bitna verzija ti bo naredila izključno dve stvari:
-lahko boš poganjal 64bitne programe
-lahko boš uporabljal več kot 3.neki GB rama.

To je to.

Če upgradaš iz 3GB na 4GB in ostaneš na 32bit nisi nič kaj dostinaredil:)

Zdaj Adobe Photoshop lahko da v kakem primeru dosti RAMa porabi, tak da je to ena od možnosti za trokiranje. Ampak saj zato imaš task manager, da pogledaš, koliko RAMA ti nuca zadeva, če res pomankanje trokira.

smoke ::

Reycis je izjavil:

Trditev od gendale ne drzi. Sistem porabi vec spomina. 32 bitni programi, ki tecejo v compatibility mode tudi porabijo vec spomina v 64 bitnih kot 32 bitnih windowsih.


No, no, pretiravali pa ne bomo :). 32bit programi na 64bit sistemu porabijo natanko toliko rama kot na 32bit sistemu. No.. mogoce malenkost vec zarad tistega windows-on-windows64 layerja (kar pa tut ni toliko.. glede na to da so to trije dllji) . Od kje pa ti ta ideja? :)

DKirbi ::

Lonsarg je izjavil:

Kri štručkoti lol.

64bitna verzija ti bo naredila izključno dve stvari:
-lahko boš poganjal 64bitne programe
-lahko boš uporabljal več kot 3.neki GB rama.

To je to.

Če upgradaš iz 3GB na 4GB in ostaneš na 32bit nisi nič kaj dostinaredil:)

Zdaj Adobe Photoshop lahko da v kakem primeru dosti RAMa porabi, tak da je to ena od možnosti za trokiranje. Ampak saj zato imaš task manager, da pogledaš, koliko RAMA ti nuca zadeva, če res pomankanje trokira.

Morda bi moral v naprej opravičiti moje neznanje v računalniški periferiji in prositi za razumevanje. Svoj prenosnik bi samo rad pohitril. Torej zanima me, če bom z nadgradnjo RAMov na 4gb ter z W7 64bit pridobil na odzivnosti računalnika, ali ne bo kakšne pretirane spremembe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DKirbi ()

gendale ::

a ti zdj med uporabo serje po disku?

če ja, pol bi nadgradnja znala pomagat
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Lonsarg ::

RAM ne vpliva na hitrost/odzivnost(oziroma ni vredno omembe). RAMa je samo zadosti, ali pa ga je premalo.

In če ga je premalo, potem ti bo Windows začel uporablati virtualni dodatni ram(pagefile), kar je v bistvu trdi disk. Trdi disk pa je za par velikostnih razredov počasnejši od RAMa in stvar bo začela ekstremno počasi delat, ko presežeš to mejo.

Tak da ko ti trokira klikni z desno na start vrstico in "Start Task manager", pa boš tam videl kolko RAMa je ponucanega in kdo ga nuca.

Reycis ::

smoke je izjavil:


No, no, pretiravali pa ne bomo :). 32bit programi na 64bit sistemu porabijo natanko toliko rama kot na 32bit sistemu. No.. mogoce malenkost vec zarad tistega windows-on-windows64 layerja (kar pa tut ni toliko.. glede na to da so to trije dllji) . Od kje pa ti ta ideja? :)

Glej nocem zagovarjat zastarele tehnologije, ker hocem, da dobimo spodoben 64bitni flash in firefox in vse ostalo cimprej. In da gre 32bit ven. Vendar pa je dejstvo, da na sveze zagnanem sistemu odprem brskaln: youtube 720p video in v drugem tabu se en srednje velik google spreadsheet dokument
Win 7 32 bit: 145mb firefox, 109mb plugin-container
Win 7 64 bit: 251mb firefox, 320mb plugin container
Po nekaj casa uporabe gredo cifre na 64 bitnem sistemu hitro cez 1 giga ceprav imam samo 4-5 tabov odprtih. Preklaplanje med tabi prav tako ni vec instantno ceprav ni tako pocasi da bi bilo motece. Moje mnenje je, da za 4gb rama se bolj splaca 32bitne windowse.

Tear_DR0P ::

če res veliko delaš s v obdelavi fotografije ali videa, si želiš imeti vsaj 4 GB RAMa - in ja 4GB ti bo močno pospešilo delovanje - v bistvu tudi 3.nekaj GB, kolikor ti jih 32bit winsi omogočajo, ti bo pospešilo delovanje, ker se ti pri obdelovanju fotografij in/ali videa lahko kar nekaj podatkov zloži v pomnilnik (ne vem kak workflow uporabljaš)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

DKirbi ::

V bistvu težava nastane pri kakšnih večjih fotografijah, ki jih je potrebno vedno znova in znova prilagajati v InDesignu (fotografija ne izgubi kakovosti ampak mora program vedno znova renderirati kakovost, glede na nastavljeno velikost). Večkrat pa tudi nastane težava pri večjih vektorskih grafikah in pa seveda 3D renderiranju... HD video obdelava pa je znana že po tem, da na laptopih najbolj ni priporočljiva, vsaj ne na takšnih z mojo zmogljivostjo, tako da tukaj mi tile RAM-i ne bodo kaj dosti koristili.
Zdaj VEM, da ne morem doseči nevem kakšno hitrost in odzivnost glede na to da delam na zdaj že 3 leta starem laptopu (takrat je bil v srednjem rangu) ampak me je zanimalo če W7 64bitni sistem pretaka informacije hitreje kot 32bitni pri 32bitnih in seveda 64bitnih aplikacijah seveda z njegovo 4gb RAM podporo.

Če ni kakšne večje razlike, potem bom najbrž kar ostal na 32 bitni verziji in morda kupil dodaten plošček 2gb RAM-a.

harvey ::

Pri prenosnikih je največkrat najpočasnejši del drobovine trdi disk, ki močno vpliva na delovanje. Photoshop je pa itak tak program, da verjetno tudi če bi imel neskočno RAMa na voljo, bi še vedno malo popraskal po disku.

Seveda bo razlika iz 2 na 4Gb RAMa za Photoshop pravi balzam.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

DKirbi ::

Tudi na 32bitnem W7 OS-u?

Reycis ::

Da, ker bos efektivno imel 3.2-3.5 gb spomina. Glede na to, da ti Windowsi ze sami porabjo skor en giga to pomeni priblizno podvojitev prostega spomina za aplikacije.

bosmla ::

Pa seveda vzemi SSD pa bo razlika v hitrosti ogromna...

Zmajc ::

Ljudje vedno pozabljajo na rame na grafični kartici, 32 bitni winsi lahko uporabljao cca 3.25 Gb rama vse skupaj, se pravi grafična kartica+sistemski ram. Če imaš 4 Gb rama in 1 Gb rama na grafični bodo 32 bitni winsi uporabljali 1 gb ramov od grafične in okoli 2 Gb rama od sistema. Tako praktično v primeru, če imaš 4 gb sistemskega rama in 1 Gb grafično od tega 2 gb sistemskega rama vržeš vstran.

32 bitni winsi hitro gredo na pot izumrtja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

Zvezdica27 ::

bosmla im aprav:

največ boš naredil, če kupiš SSD. Tisti giga Rama ne bo trgal gat.

Pa pomni: if it ain't broken...

zz

Manu ::

Dokupi še 1GB rama in ostani na 32-bitnih win7.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

wini ::

Najvecja razlika je da lahko photoshop/indesign/lightroom/izberi poljubni program, porabi vec kot 2gb rama.
na 32bit sistemu je omejitev porabe 2gb/aplikacijo
tako da tudi ce imas 4gb rama ti vec npr photoshop vec kot 2gb ne bo mogel uporabit
in to je po mojem najvecja omejitev, zato toplo svetujem prehod na 64bit
med 32 in 64 bit pa ni prakticno opaziti nobene razlike v odzivnosti sistema

Reycis ::

Zmajc je izjavil:

Ljudje vedno pozabljajo na rame na grafični kartici, 32 bitni winsi lahko uporabljao cca 3.25 Gb rama vse skupaj, se pravi grafična kartica+sistemski ram. Če imaš 4 Gb rama in 1 Gb rama na grafični bodo 32 bitni winsi uporabljali 1 gb ramov od grafične in okoli 2 Gb rama od sistema.
Ne drzi

smoke ::

Zmajc je izjavil:

Ljudje vedno pozabljajo na rame na grafični kartici, 32 bitni winsi lahko uporabljao cca 3.25 Gb rama vse skupaj, se pravi grafična kartica+sistemski ram.


Vsaj en pametn :) Tocno tak je, poleg graficnega spomina je v ramu se mapiran BIOS in ostale I/O naprave. Se mi zdi da lahko celo v Device Managerju vidis naslove teh naprav v ramu.

Invictus ::

Zamenjaj laptop. Photoshop in 4 GB RAMa ne gresta prav lepo skupaj ...

Druga opcija. RAM nad 3GB izkostiti za RAM disk. Nekdo je tukaj celo članek objavil. Pol maš pa lahko 32 bitne Windowse.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

smoke je izjavil:

Zmajc je izjavil:

Ljudje vedno pozabljajo na rame na grafični kartici, 32 bitni winsi lahko uporabljao cca 3.25 Gb rama vse skupaj, se pravi grafična kartica+sistemski ram.


Vsaj en pametn :) Tocno tak je, poleg graficnega spomina je v ramu se mapiran BIOS in ostale I/O naprave. Se mi zdi da lahko celo v Device Managerju vidis naslove teh naprav v ramu.


Jao! Nič niso I/O zadeve mapirane v RAMu!
Pač pa so I/O zadeve, KOT TUDI RAM mapirane v naslovnem prostoru, ki je ali 32 ali 64biten. Zato jasno ni cel naslovni prosto na voljo za RAM, ker je v njem mapiram RAM,grafičen RAM, I/O,.... 32bitni naslovni prost ima na voljo 4.3GiB. potem pa ti RAM grafične karice ukrade 1GB, pa si na 3.3, pa še ostale naprave ti znajo krasti. Če ima grafična kartica samo 512MB, ti je na voljo slabih 3.8.

smoke ::

Okej malo narobe sem se izrazo :) Maš prav ja

technolog ::

DOBRO, kaj pa PAE?

smoke ::

S PAE sicer lahko nasloviš 2^36 bytov spomina ampak je problem izključno v gonilnikih. Microsoft je ugotovil, da se nekateri gonilniki mappirani nad naslovom 0xFFFFFFFF obnašajo čudno. Zgodi se pač to da 32-bit gonilnik ki ne pričakuje naslova, ki bi bil večji od 0xFFFFFFFF tega preprosto odreže. Torej naslov 0x100000000 postane vbistvu 0x00000000. No.. dalje pa vsi vemo kaj se zgodi :)

technolog ::

Potem pa naj za vraga gonilnike mapira pod to mejo, pa naj potem nad to mejo naslavlja RAM.

smoke ::

To bi sicer rešilo del problema. Ampak kaj pa sistemske funkcije, ki jih driver kliče? Potem bi moral biti kompleten sistem pod naslovom 0xFFFFFFFF. In točno tak tudi je :)

technolog ::

Kako ma pa to linux rešeno? Sprobal sem PAE jedro in delalo mi je vse.

Hočem rečt, gotovo se da kako rešit, kajne?

Zgodovina sprememb…

smoke ::

Hm, to pa ne bi znal točno povedat.. Jaz sem bolj v Windows kernel developmentu. Ampak zgleda so gonilniki na Linuxu "PAE-aware".

shinca ::

Iz mojih izkušenj
- službeni PC,
- prehod iz 2GB na 4GB,
- 32bit Vista,
- uporabnega RAMa 3,4GB

Kot noč in dan (ok, malo oblačen dan, ampak bistveno boljše). Ne verjamem, da bi s prehodom na 64 bitov kaj bistvenega pridobil, vsekako precej manj, kot pa s samim prehodom iz 2 na 4 (oz. realno 3,4GB).

Če ne greš na 6, 8 ali več GB, se po moje ne splača menjati sistema iz 32 v 64, sploh glede na to, da tako nadgrajuješ starejši sistem in glede na to, da bo že sam prehod iz 2 GB na 3,x GB ogromna razlika.

Če bi že šel na 64 bitov, bi bilo smiselno vgraditi 6+ GB pomnilnika, za kar pa praviš, da ti PC ne podpira. Torej to odpade. Torej če bi že šel v menjavo OS iz 32 v 64 bitov, razmisli o nakupu SSD, ker ti bo še precej pospešilo odzovnost. Je pa seveda treba upoštevati, da je 128GB SSD slabih 200 evrov. Ampak jaz sem za doma kupil 128GB pred tremi leti za 340 evrov in je bila ena najboljših investicij v PC.

DKirbi ::

@shinca in vsem ostalim se zahvaljujem za odgovore. O menjavi laptopa sem že večkrat razmišljal a do takrat bom ubral smer na 4gb RAM ter ostal na 32bitnem OS. Še enkrat hvala za vaše razsvetlitve.

Senitel ::

Lonsarg je izjavil:

Pač pa so I/O zadeve, KOT TUDI RAM mapirane v naslovnem prostoru, ki je ali 32 ali 64biten. Zato jasno ni cel naslovni prosto na voljo za RAM, ker je v njem mapiram RAM,grafičen RAM, I/O,.... 32bitni naslovni prost ima na voljo 4.3GiB. potem pa ti RAM grafične karice ukrade 1GB, pa si na 3.3, pa še ostale naprave ti znajo krasti. Če ima grafična kartica samo 512MB, ti je na voljo slabih 3.8.

Kot prvo 4GiB. Kot drugo RAM grafične kartice ne ukrade kar celega GiB. Kako bi potem to zgledalo, če daš v mašino 3GiB grafično? Za PCI naprave je rezerviranega 512MiB. Grafična tipično vzame dva bloka po 128MiB ali en blok 256MiB in še nekaj zraven. Ne pozabit, da je treba v ram spakirat tudi TLB, kar pri 4GiB rama že tudi nanese kar precej MiB.

technolog je izjavil:

Potem pa naj za vraga gonilnike mapira pod to mejo, pa naj potem nad to mejo naslavlja RAM.

To dela ta "memory remapping". Še vedno pa 32 bitni windows OS-i enostavno odrežejo vse nad 4GiB. 32 bitne windows server različice so druga štorija. Isto Linux.

3man ::

DKirbi je izjavil:

@shinca in vsem ostalim se zahvaljujem za odgovore. O menjavi laptopa sem že večkrat razmišljal a do takrat bom ubral smer na 4gb RAM ter ostal na 32bitnem OS. Še enkrat hvala za vaše razsvetlitve.

No v glavnem, nič ne boš s tem naredil. Samo SSD nabavi, daj iste winse nazaj gor pa boš videl kaj je to brzina.

user1618 ::

Tako je. SSD bo prinesel ogromno razliko, več RAMa ne škodi.

Blisk ::

Reycis je izjavil:

Trditev od gendale ne drzi. Sistem porabi vec spomina. 32 bitni programi, ki tecejo v compatibility mode tudi porabijo vec spomina v 64 bitnih kot 32 bitnih windowsih. Jaz imam obcuek tudi, da je malenkost manj odziven sistem. Poleg tega 32 bitni sistem ponavadi uporabi 3,25 gb spomina. Moja izkusnja je, da ko sem nabavil 4gb spomina sem sel na 64bit. in potem nazaj na 32bit in sem bolj zadovoljen z 3.25 gb spomina pod 32bit.



Prve mašine ki so 64 bitne so na windowsih 64 bitnih počasnejše, to ti lahko iz prakse povem, ker sem preizkusil na več računalnikih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

xp vs 7...32 vs 64bit..?

Oddelek: Pomoč in nasveti
468945 (8215) helo
»

32 or 64 bit OS?

Oddelek: Operacijski sistemi
386389 (5303) Hayabusa
»

Zakaj imam samo 3GB namesto 4GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8919800 (9885) bobi1992
»

4GB rama na operacijskem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1008589 (7398) opeter
»

4GB rama v win XP 32 bit

Oddelek: Pomoč in nasveti
172535 (2297) Jst

Več podobnih tem