» »

iskanje zaposlitve

iskanje zaposlitve

cexpert ::

Pozdravljeni!

Pred približno dvema mesecoma sem se znašel na sončni upravi, ker mi takratni delodajalec ni podaljšal pogodbe zaradi "recesije", ki prihaja. Takrat mi to ni bilo panike in sem se samozavestno podal iskat novo službo. Naj še povem, da sem programer, moj paradna konja sta C in C++, v zadnjem času pa se spogledujem z Android-om. Do sedaj sem delal v svetu vgrajenih sistemov. To področje mi je všeč zato tudi iščem podobno delo.
Že takoj sem ugotovil, da v Sloveniji ni veliko podjetji, ki delajo na tem področju. Na tistih nekaj podjetji sem poslal prošnjo. Tu pa se je začelo... Iz večine podjetji sploh ni bilo odgovora, iz nekaj podjetji sem dobil odgovor, da trenutno ne zaposlujejo, kljub temu da imajo na svoji spletni strani objavljeno nasprotno. No, na enem razgovoru sem bil, ampak so mi ponudili mizerno plačo, ki je zaradi narave mojih stroškov nisem mogel sprejeti. In sedaj sem tu, še vedno brez službe.
No sedaj sem se odločil, da bi lahko programiral tudi kaj drugega, ne samo vgrajenih sistemov. Ampak v naši državi največ iščejo spletne programerje in IT-jevce(po oglasih na zaposlitvenih portalih sodeč). Iz teh dveh področji pa na žalost nimam izkušenj:(

Če ima kdo podobne probleme, oz. jih je imel naj opiše svojo izkušnjo ali pa recept kako je dobil zaposlitev. Če pa kdo pozna kakšno podjetje, ki rabi kader mojega profila, naj mi prosim javi.

LP

Glodko ::

Nimam sicer korektnega odgovora na tvoje vprašanje. Lahko samo dodam, da sam zaključujem na FRI. Zanimajo me podobna področja kot tebe (poleg teh tudi vzporedni in porazdeljeni sistemi). Tudi sam sem poslal že kar nekaj prošenj na različna podjetja vendar nikjer nobenega konkretnega odgovora. Bil sem ravno tako na enem razgovoru, kjer so se me odkrižali ker bi rabil nekaj uvajanja. V roku enega meseca bo moja diplomska pripravljena, ob zagovoru bom izgubil status in s tem štipendijo in ostale prihodke, dela pa nikjer.

Mipe ::

Isotropic ::

koliko imas pa izkusenj, cexpert?

gendale ::

Glodko je izjavil:

Nimam sicer korektnega odgovora na tvoje vprašanje. Lahko samo dodam, da sam zaključujem na FRI. Zanimajo me podobna področja kot tebe (poleg teh tudi vzporedni in porazdeljeni sistemi). Tudi sam sem poslal že kar nekaj prošenj na različna podjetja vendar nikjer nobenega konkretnega odgovora. Bil sem ravno tako na enem razgovoru, kjer so se me odkrižali ker bi rabil nekaj uvajanja. V roku enega meseca bo moja diplomska pripravljena, ob zagovoru bom izgubil status in s tem štipendijo in ostale prihodke, dela pa nikjer.

podaljšaj absolventa :)

drugače pa tudi mene zanima, koliko je v slovenij kakega resnega programiranja, ne pa samo te spletne in poslovne stvari
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

BALAST ::

vprašaj na GURS!
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Blinder ::

ah če bi ti tekla voda v grlo bi že sprejel delo tut za mizerno plačo.

absolventa ne podaljšujejo več, varčuje država
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

cexpert ::

loki3000: 5 let sem programiral največ v C in C++, na nivoju linux kernel-a, nekaj sem delal pa tudi v javi

Blinder: voda mi ne teče v grlo, rad bi pa dobil dobro službo, da je nebi menjal čez 1 leto

jalovec09 ::

Idi v tujino !!!
Vrjami, da sem o tem že ogromno bral, vse o delu v tujini, kako je tam živet (seveda kje), kako je z zaposlitvijo, urejanjem dokumetov, pridobitev osebne, ....vsekakor ni lahko, nekateri so obupal in prišli nazaj v Slovenijo, drugi so ostal tam z namenom, da spoznajo nekaj novega, ni pa nekih bajnih zaslužkov, saj je tudi najemnina dražja, drugi stroški so tudi višji, kot pri nas.

Zgodovina sprememb…

RockyS ::

In zakaj nočeš menjat službe čez eno leto?

In potem taki odpirajo temo, da ne najdejo službe, delali pa nebi, pa tudi za kratek čas in par 100€ višjo plačo kot jim da sončna uprava.

Oprosti, te spoštujem, ampak jaz ti oz. 90% folku, ki so na borzi nebi dal niti centa.

Mam polno prijateljev/ic ki jamrajo kako ni keša, ni službe, a 5 let že hodijo po razgovorih in ni niti ENE vsaj primerne službe za njih. Si morš ti mislit...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

IceIceBaby ::

Blinder: voda mi ne teče v grlo, rad bi pa dobil dobro službo, da je nebi menjal čez 1 leto


Saj ni tako grozno menjati službo. Mogoče je firma dejansko kul, pa ti bodo v kratkem ponudili primerno plačo. Mogoče je zanič, ampak v vsakem primeru boš dobil nekaj denarja in nabral še nekaj dodatnih izkušenj. V tem času pač aktivno išči nove priložnosti.

Sicer pa je opcija tudi freelancanje oz. ustanovitev podjetja. Pri tem lahko živiš v Sloveniji in delaš za tuje stranke, kar je v določenih primerih zelo kul (USA, EU plačilo in SLO stroški).

cexpert ::

Ja tujina je zanimiva, samo zaradi osebnih razlogov zaenkrat ne pride v poštev.

RockyS: Ne sodi prehitro, ker ne poznaš situacije. Delal sem prek študenta odkar sem bil dovolj star(od 15 leta naprej) in to tudi v proizvodnji in skladiščih... redno sem bil zaposlen tudi že kar lep čas. Trenutno mi ni treba sprejeti vsake ponudbe(1100€ bruto), ker imam dovolj dela prek avtorskih pogodb.

Zakaj nebi menjal službe čez eno leto? Zato, ker v enem letu šele začneš zares dobro delati. Tukaj govorim o kompleksnih sistemih na kakršnih sem do sedaj delal ne pa o pisanju php skript in podobno. Če želiš biti uspešen na svojem področju morajo miniti leta, ne meseci. Rad bi službo v kateri se vidim dolgoročno.

S freelancanjem imam nekaj izkušenj, ampak to je dvorezen meč. Imam dobre kot tudi slabe izkušnje s tem. Npr. delaš in ko si na 80% se stranka odloči, da bi pa nekaj drugače, tako da se ti podre cela arhitektura rešitve, ki si jo do sedaj razvijal. Največji problem pri takšnih projektih je, da veliko strank ne ve kaj bi rade, ker ne premorejo dovolj znanja, da bi znale dobro specificirat projekt.

Invictus ::

Pri freelancanju je vse stvar pogodbe. Če si podpišeš slabo pogodbo, si si sam kriv. Kar se tiče specifikacije projekta, pa stranki to narediš in ji to tudi zaračunaš.

Seveda je v tujini lažje delati kot freelancer. So tarife take, da ti potem kako leto, dve, tri sploh ni treba delat ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IceIceBaby ::

Ja, pogodba oz. samo vodenje projekta ključno. To, da se stranka na 80% premisli ni nič novega, na netu obstajajo vzorci dogovorov, ki vsebujejo vse možne varovalke. Razna plačila avansov, plačila za posamezne faze projekta itd.

Seveda je v tujini lažje delati kot freelancer. So tarife take, da ti potem kako leto, dve, tri sploh ni treba delat ...


Tole je kul ja. Že dolgo razlagam na forumu :) Sploh, če živiš v Sloveniji, kjer so stroški relativno nizki, plačujejo te pa po USA/EU tarifah.

Pri nas je nek ideal, da maš 1500 do 2000 eur plače, kar je več je za večino že bogatija. Večina se potem kar nekako sprijazni s tem, da je več pač nemogoče zaslužiti. V UK naprimer so plače za takšen kader nekajkrat višje. S takšnimi projekti se dejansko da v enem mesecu zaslužiti za povprečno letno plačo.

Tody ::

Linked IN prižgi parkrat poklikaj pa boš sigurno naletel na koga. Iz glave pomoje tukaj več ali manj skos iščejo kader http://www.cosylab.si/

mn ::

IceIceBaby je izjavil:


Tole je kul ja. Že dolgo razlagam na forumu :) Sploh, če živiš v Sloveniji, kjer so stroški relativno nizki, plačujejo te pa po USA/EU tarifah.


Kako pa ste freelancerji začeli z iskanjem strank. USA/EU tarife so že OK, ampak kakor sem jaz gledal freelance site je bilo večina dela plačanega po Indijskih tarifah. Skratka, kako si začeti nabirati reference?

IceIceBaby ::

Jaz osebno ne delam več na ta način, se ukvarjam s povsem drugimi stvarmi. Sem pa nekaj časa freelancal pa nekaj kolegov imam, ki se zelo dostojno preživljajo na ta način.

Na raznih freelance straneh so vedno napisane najnižje tarife (ki za programiranje še vedno redko padejo pod 20 usd na uro).

Recimo: https://www.elance.com/r/contractors/q-...

Za relativno enostavne spletne rešitve je najnižja postavka na prvi strani 10 usd na uro, trije od 25 zadetkov pa imajo min. urno postavko že v osnovi postavljeno na 50 usd. Parkrat sem že iskal ljudi ne teh portalih in pri teh cenejših je zelo redko obveljala nizka tarifa, razen, če ni šlo za res enostavne stvari.

Garantiram ti, da cena ni edini niti najbolj pomemben dejavnik pri pridobivanju posla. Če imaš kvalitetno predstavljen portfolio in strankam deluješ profesionalen bodo z veseljem plačale več.

Poleg tega ni redko, da potem za isto stranko delaš še kak projekt. Jaz imam dizajnerja, ki mi dela precej stvari za moje trgovine. Vem, da ni najcenejši ampak mi niti na pamet ne pride, da bi se zajebaval in iskal cenejšega, ker sem s tem zadovoljen.

Edit: napačen link

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Za freelancerja je pomembno sledeče:

- imeti moraš prava znanja, ki se jih dobro plača
- biti moraš dober
- reference so pomembne, sploh če lahko novi stranki daš mobilno številko prejšnje (z njenim dovoljenjem seveda)
- na začetku ne pričakujte najvišje tarife, greš delat tudi za kakih 30% manj
- pogajanja okoli stroškov, kot so prevoz in bivanje, kar boste na začetku najbrž morali kriti sami
- znanje tujih jezikov, ker vemo da frelancanja v Sloveniji ni, vsaj ne po tujih merilih, še manj pa za tuj denar
- komunikacija
- pripravljenost spokat kufre in iti, tudi čez 3-4 dni
- imeti moraš svoje podjetje, ker tujcev ne zanima kje in kako boš plačal davke, niti se oni nočejo s tem zafrkavat.

Pod znanja mislim kaj več kot pa delanje web strani in PHP skripte. Najti si moraš nišo kjer mogoče ni toliko posla, ampak ko je, so pa zaslužki toliko večji. Celo Cisco inženir ni prav dobro plačano, pa je v Sloveniji precej cenjeno.

Zame je najboljša stran Linkedin. Tu sem dobil vse posle ... Pa ne slabo plačane.

Drugače pa Linkedin
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

mn ::

Hm. Na elance sem si malce ogledal in za 10$ na uro imaš že kar nekaj izbire C++ programerjev. Za ta denar je zame mnogo bolje ostati v trenutni službi.
Tudi če bi začel, bi seveda moral začeti z manjšimi projekti, ki bi jih delal v popoldanskem času, in šele ko bi se izkazalo, da sem sposoben služiti dovolj denarja na takšen način bi menjal.
Freelancing me namreč že lep čas zanima zato, ker bi si rad sam organiziral življenje okrog dela. Klasično delovno razmerje je vse prevečkrat preveč togo, pa še novi izzivi me bi zanimali.

IceIceBaby ::

mn, ne gledat preveč na minimalno ceno. Tako kot je Invictus napisal, najdi neko svojo nišo in probi gradit okrog tega.

mn ::

Se strinjam, da je zgoraj omenjena minimalna cena varljiva. Ampak po drugi strani se pa moram vprašat kaj lahko ponudim, kar oni zgoraj ne. Imam sicer 10+ let dela v industriji, sem ravno tako sodeloval pri precej zahtevnih projektih, imam tudi malo izkušenj z vodenjem projektov, ravno tako sem tudi kako ponudbo napisal, ...

Ampak nimam pa praktično nikakršnih izkušenj s prodajanjem samega sebe. In to je del ki ga ne poznam. Kako se dobro prodati. Ne želim obljubljati zadev, ki jih ne morem izpolniti, ampak zastonj pa tudi ne nameravam delat.

Mimogrede, z LinkedIn-om imam pa malce bolj kompleksen problem. Če bi se lotil freelancinga, bi najprej samo pomočil prste v to. Niti pod razno pa ne bi želel, da delodajalec izve za to...

St235 ::

Tukaj moraš bit previden tudi zato, ker ti istovrstnega dela brez dovoljenja delodajalca ne smeš opravljat.

mn ::

St235 je izjavil:

Tukaj moraš bit previden tudi zato, ker ti istovrstnega dela brez dovoljenja delodajalca ne smeš opravljat.

To pomeni, da sploh ne smem programirat, ali to pomeni, da ne smem biti konkurenca podjetju v katerem sem zaposlen?

St235 ::

odvisno kaj ti piše v pogodbi o zaposlitvi oziroma kolektivni pogodbi.

Če nič ne piše je merodajen zakon o delovnih razmerjih, ki pravi:
37. člen
(konkurenčna prepoved - zakonska prepoved konkurenčne dejavnosti)

(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.

(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.


Ta člen postavlja dva pogoja: a. Gre za isto dejavnost (v tvojem primeru programiranje) in b. Bi lahko pomenilo konkurenco (to je jako odprta zadeva in stvar presoje case by case).

Ponavadi je tako, da če neko delo ne rpedstavlja konkurence tvojemu delodajalcu, zakaj bi ti sploh omejeval opravljanje le tega?

Invictus ::

Kar se tiče konkurence proizvajalcu, preberi konkurenčno klavzulo v pogodbi. če je samo prekopiran člen zakona, tako ali tako ni veljavna.

Kar se tiče poceni programerjev na elance ali freelancer pa toliko:

moj prijatelj se je za foro malo prijavljal. Jasno ni nikoli dobil dela. Vendar je opazil da se je isti projekt spet pojavil čez nekaj časa. Enak. In spet so vzeli enega poceni programerja.

Drug kolega je dal ceno 1 EUR/uro za nek PHP projekt. Pa ga je nekdo prehitel. Ni dobil dela :). Azija tukaj dela veliko konkurenco, samo kvaliteta je pa tako tako. naj se pač vsak odloči.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

radiokills ::

Tale konkurenčna prepoved pride v poštev le za čas trajanja delovnega razmerja, kot to lepo piše v prvem odstavku.

Imaš pa še konkurenčno klavzulo, ki je zapisana v pogodbi o zaposlitvi. Vendar si tukaj kot delojamalec kar dobro zaščiten, saj mora biti v isti pogodbi dorečeno denarno nadomestilo zaradi izpada dohodka, ki ga povzroči konkurenčna klavzula. Če v pogodbi ni napisan znesek nadomestila, klavzula ne velja. Več tukaj

St235 ::

Če bi se lotil freelancinga, bi najprej samo pomočil prste v to. Niti pod razno pa ne bi želel, da delodajalec izve za to...


Na podlagi zgornjega sem sklepal, da ima sklenjeno delovno razmerje, zato ga citiran člen zavezuje. Je pa, kot je napisal radio konkurenčna klavzula nekaj čisto drugega, kot konkurenčna prepoved (zgordaj citiran člen).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konkurenčna klavzula (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17143182 (5140) Beli_Zajcek
»

Konkurenčna prepoved in delo ob delo

Oddelek: Loža
233574 (1474) St235
»

Pravice delavcev

Oddelek: Loža
406675 (3250) perci
»

Delovno razmerje / Popoldanska obrt (konkurenčna dejavnost?)

Oddelek: Loža
203890 (3277) St235
»

odpoved

Oddelek: Loža
369468 (6605) bozicek

Več podobnih tem