» »

Laserdisc oz. zakaj se CD imenuje Compact Disc

Laserdisc oz. zakaj se CD imenuje Compact Disc

KoMar- ::

Zanimivo se mi zdi, da ni Evropejca, ki ne bi poznal CDja, ampak redkokdo pa ve, zakaj se reč imenuje Compact Disc in da je imela predhodnika.



Zadeva je na vsako stran spravila 60 minut analognega videa (jp, v tem primeru se luknjice in izbokline ne tretirajo kot 0 in 1) in digitalnega stereo ali surround zvoka in je na trg prišla 4 leta pred glasbenimi CDji. Na eno stran LDja gre sicer 324 MB, se je pa za podatke redko uporabljal.

Več pa na Laserdisc @ Wikipedia
  • spremenil: KoMar- ()

Matako ::

KoMar- je izjavil:

Zanimivo se mi zdi, da ni Evropejca, ki ne bi poznal CDja, ampak redkokdo pa ve, zakaj se reč imenuje Compact Disc in da je imela predhodnika.


Razlog se verjetno skriva, da je pri razvoju imel pomembno vlogo Philips - ki so bili avtorji formata Compact Cassette (svoje čase povsod prisotne avdio kasete).

Skratka, nekako so želeli da se stara slava kar takoj prenese na nov avdio medij.

Glede Laserdisc... podatkovna varianta je verjetno neke vrste dodelava in ni bila ravno prva zamisel. Podobno, kot lahko magnetne avdio in video kasete uporabljaš za shranjevanje digitalno zapisanih podatkov.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

KoMar- ::

Vsak optični medij je v osnovi analogen I think :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Matako ::

Ja vsak medij je.. naprimer. Kao. Samo pri Laserdisc je bilo optično zapisana zares intenziteta. To ni tako kot pri CD, kjer si že ugotovil, da imaš "1 in 0"
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

KoMar- ::

A mi daš kak citat? Zasledil sem samo tole:

However, despite its analog nature, the Laserdisc at its most fundamental level was still recorded as a series of pits and lands much like CDs, DVDs, and even Blu-rays are today.

Matako ::

KoMar- je izjavil:

A mi daš kak citat? Zasledil sem samo tole:

However, despite its analog nature, the Laserdisc at its most fundamental level was still recorded as a series of pits and lands much like CDs, DVDs, and even Blu-rays are today.


Uf ne vem. To govorim vse po spominu - verjetno slabem! Samo uradno je bil to analogen medij. Je pa imel disk več "stez".
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

KoMar- ::

Drži, ampak zvok na njem je bil pa lahko zapisan analogno ali že digitalno.

Matako ::

KoMar- je izjavil:

Drži, ampak zvok na njem je bil pa lahko zapisan analogno ali že digitalno.


Ja saj to je bil trik teh stez. Ti si recimo imel analogno video stezo, zraven digitalno avdio stezo ipd.

Po mojem je tukaj podoben trik, kot pri recimo magnetnih medijih - lahko zapisuješ analogno in digitalno. Glede tistega zapisa z "luknjami"... mogoče je pa šlo za kako modulacijo z dolžino ali razmakom med njimi. To bi potem ustrezalo definiciji analognega zapisa. To je tudi tehnično izvedljivo brez nekih hudih procesorjev.

Bo kak stručko povedal :D
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Senitel ::

KoMar- je izjavil:

A mi daš kak citat? Zasledil sem samo tole:

However, despite its analog nature, the Laserdisc at its most fundamental level was still recorded as a series of pits and lands much like CDs, DVDs, and even Blu-rays are today.

V vsakem primeru imaš eno analgono serijo lukenj in ogledalc. Če signal obravnavaš digitalno, potem imaš neko mejno vrednost, če se odbije več svetlobe potem je to 1, če manj potem je to 0. Če pogledaš na vso zadevo analogno dobiš pa neko vrednost med 0 in 1, recimo 0.8765468.
Če imaš analogen vir, potem lahko s tem direkt "voziš" recimo zvočnik ali pa katodni žarek v televiziji. Digitalne stvari pa so vedno nekako kodirane in ob tem ne mislim kriptografije!.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja gramofonskih plošč in kaset še vedno raste (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Rezultati
34468860 (60990)          
»

"Staranje" USB ključa

Oddelek: Strojna oprema
242396 (1459) Mesar
»

Bananaman Movie

Oddelek: Sedem umetnosti
91644 (1118) Zvezdica27
»

EU dokončno obupala nad ACTO (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
10127477 (24079) Grumf
»

Prvo snemanje filma na holografskem disku kapacitete 1 Terabajt

Oddelek: Strojna oprema
81962 (1593) neres

Več podobnih tem