» »

windows 95

windows 95

jozemraz ::

Živijo!

Imam disk na katerem je sistem win 95.
Ta sistem bi rad postavil na nov računalnik, z drugačnimi komponentami.
Ali je že kdo naredil kaj podobnega, npr. z acronis?
Imam pa samo disk brez računalnika, računalniku je šla plata...

Hvala za odgovore in LP!

Duhec ::

Hm...Zakaj pa to želiš ?
Je na disku kakšna aplikacija, ki deluje samo z Win95?
A samo podatke pa ne bi prenesel na nov sistem ? Disk z Win95 vstaviš v neko zunanjo IDE/USB škatlo in na novem računalniku samo preneseš podatke, ki so pomembni.
Možen problem bi bil, če ti uspe po spodnjem postopku, da ti določene strojne komponente na novem računalniku ne bi delovale z Win95 (gonilniki...).

Moja praksa iz preteklosti:
Na nekem delujočem računalniku najprej naredi z nekim namenskim image programom (ala Ghost, Acronis..) kopijo starega diska .
Stari disk lepo shrani, če se sistem na novem zacikla ali zruši, da narediš ponovno image in poizkusiš znova.
Tako imaš zdaj nov disk (s točno vsebino starega diska), ki ga vstaviš v novo mašino.
! Zdaj pa pazi pri prvem zagonu !
Obvezno mora biti to VARNI ZAGON (SAFE MODE) ! Torej ob vklopu, ko prešteje spomin in pokaže začetne parametre na ekranu, začni pritiskat funkcijsko tipko F8 !
Pazi, da ti to ne uide, ker se bodo drugače WIn95 začeli nalagat z vsemi gonilniki, ki so veljali za prejšnji hardware in bo skoraj 100% zablokiral ali celo zrušil (BSOD).
Ko se pojavi meni izberi mislim da tretji (3) izbor kjer piše "SAFE MODE". NE izbiraj zadnje opcije "Safe mode command prompt only".

Ko se sistem v varnem zagonu naloži greš v DEVICE MANAGER. (Conrol Panel, System...)

Odpri (Klikni na tisti + ) pri "Hard disk controlers" in izbriši vse kanale (primary, secondary...). Strinjaj se z opozorili in potrdi izbris !
Zapri vsa okna in restartaj sistem.

Zdaj počakaj, da se sistem sam postavi.
Win95 bodo znova zaznali vse nove komponente od ide kontrolerja, pci, grafike .... in sistem bo mogoče zahteval bodisi CD z Win95 ali pa mu določiš pot kje naj brska za iskanimi datotekami (navadno na C:\Windows\System\.. ali c:\windows\inf ... boš moral poiskati) .
Poročaj v vsakem primeru ali ti uspe ali ne.

technolog ::

Mislim, da ima projekt wine implementan skoraj 100% delež win 95 apija. Tako da, če rabiš kako staro aplikacijo poganjat, uporabi kar wine.

jozemraz ::

No, da povem malo bolj detajlno...
Računalnik služi za pogon CNC ja...
Nov računalnik stane čez 3.000€.
Računalnik kateri je bil trenutno na CNC so
priklopili na medfazno napetost skurilo je plato in disk....
Doma sem imel enak disk tako, da sem na samem disku menjal ploščico
in disk deluje.
Javljal je slabe sektorje, katere se je popravilo z programom za popravljanje sektorjev.
Disk se je vstavilo v nov računalnik kateri ni zaznal sistema, poiskal disketo nanjo naložil boot
in nekako prišel do delujočega sistema windows 95.
Računalnik v katerega sem vstavil popravljeni disk je prav tako neki stari računalnik
z podobno konfiguracijo....
Tako, da bi bilo mogoče smiselno kompletno mašino zopet preseliti, na kakšen nov računelnik....
Kateri bo vsaj nekaj časa brezskrbno deloval...
Je pa sistem rabil kar dosti časa, da se je postavil...

Drugače pa hvala za nasvete... Bojo sigurno prišli prav...

Hvala in LP

miranpozar ::

CNC stroj furaš s starim računalnikom, s pokvarjenim diskom z flikanimi Windows95?
Mislim, da bi se ti splačalo, da bi si zadevo na licu mesta ogledal kakšen strokovnjak, predno se ti sesuje vse do kraja!
Miran Požar, Portorož, http://sites.google.com/site/miranpozar/

opeter ::

miranpozar je izjavil:

CNC stroj furaš s starim računalnikom, s pokvarjenim diskom z flikanimi Windows95?
Mislim, da bi se ti splačalo, da bi si zadevo na licu mesta ogledal kakšen strokovnjak, predno se ti sesuje vse do kraja!


Hehe, kaj misliš, kako je v drugih podjetjih? V gospodarstvu se zadeve koristijo do zadnjega trenutka, dokler ne crkne oz. pregori.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mr1two ::

Praviš, da je nov PC čez 3000? Predstavljam si, da bi šlo z manj.
Po drugi strani pa sam razmisli, kolko ti ta CNC prinese v enem mescu profita(po mojem se zelo hitro pokrije ta nujni vložek). Po mojem bolje menjat zdaj, kot da imaš probleme in zaradi tega zastoje v proizvodnji. Ene stvari so še tolko dražje, če ne ukrepaš v pravem trenutku.
LP

Spajky ::

mr1two je izjavil:

...nov PC čez 3000?...
Verjetno je to industrijski PC za v rack s proprietary kartico (ISA?) in gonilniki za CNC. Najverjetneje je cena samo nove npr.PCI-e proprietary kartice 2/3 cele cene novega kompa z "novimi" embeded XP-ji za ta stroj. Mislim, da bi zato rad ohranil win95 na vsak način. Zato naj najprej klonira stari disk na rezervnega, prej ko gre kaj narobe, če bo kaj poskušal!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

miranpozar ::

Tudi ISA slot ni nek strašen problem. Jaz dostikrat dobim kako starejšo Compaq ali IBM mašino in nekatere so neverjetno dobro ohranjene, tudi plate že na oko vidiš, da so dosti boljše izdelane, kot običajno. In ISA sloti seveda. Te mašine jaz potem šenkavam na podarimo.si, karitas ali podobno (PIII 1GHz, ipd.). To bi mu delalo ko urca še kup let.
Mislim, da je tu na slo-techu kup ljudi, ki bi mu znalo vse skupaj porihtat v par urcah. Za manj kot tri jurje.
Miran Požar, Portorož, http://sites.google.com/site/miranpozar/

jozemraz ::

Dejansko je zadeva taka, da je na novem računalniku kup programske opreme
za risanje, potem program za krmiljenje stroja in še in še (Licenčni programi)...
Če bi se stranka odločila za nov računalnik je cena novega (z programi) okol 3.200€ potem pa je skupna cena okoli 7.000€.
Ker je potrebno računalnik še montirati na stroj...
Sam stroj cnc se nahaja na hrvaškem 500km od slovenije, tako, da bi bila skupna cena pri menjavi pol 7000€ (kilometrina, ure, dnevnice).
Računalnik je treba namreč še dodatno skonfigurirati na samem stroju
po potrebi s podporo iz nemčije preko interneta (kar je še dodaten strošek)...
Ker pa je sedaj stari računalnik popravljen bo cena samo 2.000€
(se pravi tolk in tolk ur dela)....
Zdej dejansko je to še zmeraj cenej kor prejšnja rešitev...
Drugače so pa računalnik že popravljali mojstri na hrvaškem in niso nič dosegli...
In tudi sama zadeva se ne, da popraviti tako hitro...
"parih urah" Ker je bilo le toliko narobe, če si dobro prebral sem napisal, da se je menjala tiskanina na disku, ker je bila prekurjena.
Kar močno dvomim, da bi jo imel skoraj vsak računalničar doma...
Taki so pač stroški popravila...

Spajky ::

... no zdej vidite, zakaj bi rad človek ohranil isti OS in podatke (prenesel na nov komp) ...

@ jozemraz : pa imaš namestitveni CD za OS ali kopijo tega na starem disku ter boot-setup FD ??? Brez tega vedet ti težko lahko kaj pomagamo !!!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povezava s starim računalnikom IBM ThinkPad 380E

Oddelek: Strojna oprema
353835 (2742) Branimir
»

Leto dni po koncu podpore Windows XP še vedno brca (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
23556526 (49719) Malajlo
»

Sony ukinja diskete (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
5215343 (13197) Lion29
»

Priklop starega diska v nov računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
9857 (749) Dr_M
»

minimalne zahteve...

Oddelek: Operacijski sistemi
161197 (878) stromar

Več podobnih tem