» »

Testiranje vida, sluha...

Testiranje vida, sluha...

compaq ::

Živjo, ker dosti uporabljam slušalke in "bulim" v računalniški monitor sem se danes odločil da malo testiram oči in ušesa, sprintal sem si list s črkami iz neke spletne strani šel na razdaljo 3 metre in vse preizkusil kratko/daljnovidnost test, ocenil sem se od 1-10 z 9. Nato so na vrsto prišla ušesa, šel sem na youtube in najprej našel tale posnetek tam pri 24 letniku sem lepo slišal manj pa ne :(

-namreč v roku 2-3 tedne imam prvi zdravniški pregled za vozniški izpit kategorije B in bi ga rad opravil uspešno, zato me zanima s čim se še lahko preizkusim in kaj na zdravniškem testirajo razen vida, sluha in refleksov.

L.p
  • spremenilo: compaq ()

Nagi Bator ::

Ta slusni test je zelo odvisen od zvocnikov na katerem ga predvajas.
Sicer sam dobro slisim 15kHz. 16kHz pa res se samo, ce se koncentriram.
Se pa spomnim dobrih 10 let nazaj, ko sem bil v svojih dvajsetih, na tecaju za tonskega tehnika, sem slisal 18500Hz
ter jih tudi cutil v spodnji celjusti ;(( Sem pa predvajal na koncertnem ozvocenju, tako da...
Na zdravniskem za voznisko, jih pa glede sluha bolj zanima, ce nisi slucajno gluh, ne pa frekvence preko 10kHz!
Mimogrede, ne navijaj tega testa prevec na glas, saj lahko skuris visokotonce.
Ob vsem skupaj, pa upostevaj dejstvo da je na youtube zvok kompresiran
in je v glavnem vse preko 16kHz enostavno porezano stran in sploh ne obstaja na posnetku!

RejZoR ::

Testirat zvok preko Youtuba je res nesmiselno ker izmaliči zvok do konca ker kodek z nizkim bitratom poreže pol frekvenc stran. Testirat moraš z nestisnjenem komadom, torej nestisnjen WAV/APE/FLAC na monitor zvočnikih, ki znajo reproducirat zvok vsaj do 22kHz. Oz še bolje monitor slušalke z istimi lastnostmi...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Highlag ::

Pri testu vida ne gre samo za kratko/dolgovidnost ampak se pregleda tudi ločevanje barv, globinska ostrina ter kot vidnega polja. Preskus globinske ostrine in kot vidnega polja boš težko naredil doma.
Never trust a computer you can't throw out a window

The Player ::

Zdravniški pregledi za vozniškega so bolj tko tko. So ljudje, ki gredo na pregled, pa jih zdravnik par stvari vpraša pa to je to, pa pokasirajo tistih 50€ (mi je že kr par ljudi rekl, da se to dogaja)
Zdj js k sm šel so me pač pregledal vid, sluh, pa še kr dost stvari, se lih ne spomnim, sam, da bi mi pri očeh pregledoval barvno slepoto, globinsko ostrino pa vidni kot pa prvič slišim (kako sploh to zgleda in kako se preveri?).

ttommy ::

Star sem 39, pa slišim do 19.000 Hz na slušalkah. Sicer pa se mi zdi, da slišim zelo slabo- najbolj v službi v delavnici, kjer je kar glasno- razen ropot itd... zelo slabo slišim govor sodelavcev. Pa še kar precej buljim v monitor in imam slušalke gor..
Gamer

ttommy ::

A lahko daš link za stran kjer si sprintal list za test vida?
Gamer

Gladi ::

Kakšne so pa omejitve sluha pri opravljanju zdravniškega pregleda za vozniški izpit?

RejZoR ::

The Player je izjavil:

Zdravniški pregledi za vozniškega so bolj tko tko. So ljudje, ki gredo na pregled, pa jih zdravnik par stvari vpraša pa to je to, pa pokasirajo tistih 50€ (mi je že kr par ljudi rekl, da se to dogaja)
Zdj js k sm šel so me pač pregledal vid, sluh, pa še kr dost stvari, se lih ne spomnim, sam, da bi mi pri očeh pregledoval barvno slepoto, globinsko ostrino pa vidni kot pa prvič slišim (kako sploh to zgleda in kako se preveri?).


Za težave z barvami gledaš take slike...
V google napiši: color blindness test

Za testiranje globine pa gledaš črne vertikalne črte na beli podlagi kjer bo ena izmed črt nekako stala v ospredju in moraš povedat katera je to. Če si kdaj gledal 3D slike z rdeče/modrimi očali veš kakšen je občutek, ko gledaš neko stvar, ki nekako sili v ospredje. No to je to.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mihec87 ::

Ne razumem ravno zakaj bi se človk hecal z temi testi..
Na pregledu za vozniškega ti tako povejo ali si ok al nisi(test doma dol ali gor).

RejZoR ::

Če so manjša odstopanja ne težijo. Recimo globinski test ni 100% in ga ne jemljejo striktno, da opraviš. Nekateri sicer dobro razločijo različne globine predmetov ampak na testerju pa ne vidijo izstopajoče črte.
Tud če črke dobro vidiš, samo kakšne vmes ne načeloma tud ne komplicirajo. Če pa se ti pri vsaki zatika potem pa sigurno ni fajn...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

AtaStrudl ::

Tisto ni test globinske ostrine, ampak stereo vida (ali vidis 3D).

Ker menda cca 10% ljudem stereo vid ne dela, to verjetno ni ravno hard pogoj za voznisko. Moj oce je ne stara leta izgubil eno oko, pa so mu vseeno se naprej podaljsali voznisko.

Bos pa vedel, ali se ti sploh splaca kupiti 3D TV :-)

Zgodovina sprememb…

SkyEye90 ::

Mogoče kdo ve, kaj dejansko pomenijo številke na sliki? To je listek, ko ga dobiš pri zdravniškem pregledu za sluh (ko imaš na glavi slušalke in pritiskaš gumb ko zaslišiš zvok v slušalki).

gendale ::

tisto na vrhu je pomoje frekvenca

to k si zakril pa najnižja še slišana jakost

rt pa lt sta pa desno in levo uho

pomoje

(nism zdravnik ga pa igram na internetu)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gendale ()

SkyEye90 ::

Prva dva stolpca 250 in 1PK verjetno nista frekvenca, ostalo pa imaš prav - frekvenca v Hz. Ampak samo do 8KHz? Toni so bili definitivno tudi višje.
Vrednosti spodaj so med 00 pa do 30 (mešano). Jakost možno, v čem pa?
Rad bi namreč imel neko primerjavo, koliko je povprečje, kaj sploh kaj pomeni. Če mogoče še kdo ve natančno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

gendale ::

250 bi lahko blo samo hz, brez kilo

1pk pa tudi mene zanima

enote se pomoje decibeli
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

blackbfm ::

Ampak samo do 8KHz? Toni so bili definitivno tudi višje.


Mogoče testiranje višjih nima smisla. Človeku se sčasoma poslabša občutljivost z nekje 20khz v otroštvu do nekje 10khz v starosti...se mi zdi:P

borges ::

RejZoR je izjavil:

Če so manjša odstopanja ne težijo. Recimo globinski test ni 100% in ga ne jemljejo striktno, da opraviš. Nekateri sicer dobro razločijo različne globine predmetov ampak na testerju pa ne vidijo izstopajoče črte.

Običajno imajo problem z globinskim vidom tisti, ki imajo povdarjen astigmatizem.

darkolord ::

Prva dva stolpca 250 in 1PK verjetno nista frekvenca,
Tudi tisto sta frekvenci, 1KP je tudi 1kHz (mislim da je Pulsed namesto continuous?).

Vrednosti spodaj so med 00 pa do 30 (mešano). Jakost možno, v čem pa?
V decibelih.

SkyEye90 ::

S starostjo zgornja slišna frekvenčna meja pada to drži, od nekje 18kHz pri dojenčkih pa navzdol kot si dejal ja, mogoče do nekje nad 10. Čudno, da višjih ne testirajo, bi saj imel rezultat kako hitro pada.
Torej v tabeli so dB v odvisnosti od frekvence za desno in levo uho. Hvala, verjetno je to res to.

Mogoče bi rad dobil še občutek, koliko je povprečje, se kdo mogoče s tem ukvarja?
Ali pa naj prosim kdo napiše vrednosti, ko bo kdaj na testiranju.

blackbfm ::

se da najt na netu koliko so povprečne vrednosti za določene starostne skupine

innerspace ::

blackbfm je izjavil:

Mogoče testiranje višjih nima smisla. Človeku se sčasoma poslabša občutljivost z nekje 20khz v otroštvu do nekje 10khz v starosti...se mi zdi:P


Sem pred kratkim delal nekaksen skupinski test(stiri starostne skupine) z generatorjem frekvenc in dokaj nelinearnim zvocnikom v srednje velikem prostoru.
Priblizni rezultati..

Starost Razpon
12-14 let -> 30Hz - 19kHz
18-19 let -> 30Hz - 18kHz
29-30 let -> 25Hz - 17kHz
55 let -> 40Hz - 13.5Khz

Meritve so bile zelo priblizne in amatersko narejene, mislim pa, da nimajo bistvenega odstopanja od splosno sprejetih rezultatov.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

mirage ::

Primeri avdiogramov:
 http://shrani.si/f/A/oq/4eTIAuxn/audio.jpg

http://shrani.si/f/A/oq/4eTIAuxn/audio.jpg



Pa še za različna leta:
 http://shrani.si/f/24/KF/2C3ABk8p/leta.jpg

http://shrani.si/f/24/KF/2C3ABk8p/leta.jpg

SkyEye90 ::

innerspace, zanimive meritve, bi rekel da kar točne, se fajn vidi kako pada meja.
Tudi tile grafi so zanimivi.
Prebral sem tudi, da vrednost 0dB pomeni najmanjša jakost, ki jo običajni ljudje v 50% času slišijo (nekako tako sem razumel). Se pravi je rezultat lahko tudi -5dB naprimer.

nokia6310 ::

Pred časom, sem bil že drugič na testiranju sluha. Ugotovili so, da imam nad 8 khz na enem ušesu za 10, na drugem, pa za 20 db slabši sluh. Od česa je to lahko nastalo. Od glasne muske, slušalk? Te frekvence, so že izven govornega področja tako da ne vem kej v vsakdanjem življenju razen na meritvah bi lahko opazil, da slabše slišim na višjih frekvencah? Audiograme, sem si seveda skopiral. Kako je možno da nekdo sliši na enem ušesu bolje kot na drugem in od česa je to odvisno?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja gramofonskih plošč in kaset še vedno raste (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Rezultati
34470160 (62290)          
»

Miti o zvoku pri PC-ju (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5613315 (11484) Nummy
»

Komarjevo zvonjenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
587258 (4814) OwcA
»

Znanstveniki odkrili pojoči ledenik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
507567 (6236) BigWhale

Več podobnih tem