» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
100 / 118
»»

bobby ::

Saj sem ti napisal, jaz sem pristaš Truenas sistema,.. Minus tega pa je, da imaš relativno lepo učno krivino, potem ti je lažje. Če želiš OOBE potem ti bodo drugi povedali.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Tidule ::

Ce zelis, da je zadeva kolikor toliko robustna potem rabis 2 bay resitev preprosto zato, da minimiziras downtime, ko crkne disk. Offsite pa je seveda nujen ce hoces govorit o backupu.

220j so cisto spodobni, tudi za predvajanje videa (razen ce bos na njih delal transcoding). Tako da ce jih bos uporabljal kot storage in obcasno predvajalnik potem bo zadeva funkcionirala.

Drugih znamk ne poznam, ampak po novem fiasku QNAP je tezko kaj drugega priporocit.

Trunas bo price performance dobra resitev pod predpostavko da imas cas in voljo to ustrezno nastavit in seveda vzdrzevat.

matobeli ::

Jaz še vedno glasujem za Synology, ker je vse skupaj preveč uporabniku prijazno da bi lahko kaj zajebal :P

Za osnovne zadeve bi delovala tudi j verzija, za tistega ki bo več delal bi se pa do normalne verzije stegnil.

So pa napovedani novi modeli, mal poglej kdaj. Fina zadeva pri trenutnem 220+ je pocen nadgradnja rama.

DenisPokora ::

belo mleko je izjavil:

Kako imate Synology povezan na internet? Quick connect ima minuse. VPN je veliko dela, ker ga moram celi familiji nastavit, reverse proxy pa baje ni tako enostaven glede varnosti.


Pozdravljeni, trenuntno samo informativno raziskujem NAS streznike za domaco uporabo. Imam nagledanega Synology DS220J.

Zanima me samo kakšne minuse ima Quick connect? Doma imam VPN povezavo, tako da mi to ne predstavlja ovire, samo informativno me zanima v kakšnih stvareh so minusi glede Quick connecta.

matobeli ::

Počasnost, promet preko
tujega clouda, drugač pa dela ko šus.

Red_Mamba ::

ni ga cez

unRAID: 6.3.5
uptime: 366 days, 29 minutes
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

bastadu ::

Jaz imam na Synologiju trenutno uptime čez 400dni, reštartam samo če updejtam, nikoli se mi ni zgodilo, da bi moral reštartati zaradi česarkoli drugega ...

Tidule ::

Red_Mamba je izjavil:

ni ga cez

unRAID: 6.3.5
uptime: 366 days, 29 minutes

366 dni brez vsakih varnostnih popravkov in nadgradenj? Osebno se s tem ne bi hvalil, ampak vsakemu svoje.

bastadu je izjavil:

Jaz imam na Synologiju trenutno uptime čez 400dni, reštartam samo če updejtam, nikoli se mi ni zgodilo, da bi moral reštartati zaradi česarkoli drugega ...


Ja, moj prvi ds216j je pred kratkim dopolnil 5 let neprekinjenega delovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Nikonja ::

Razmišljal sem da bi se res začel zaj... in naredit svoj nas (z Truenas ali Freenas) ampak denarno niti ne bom v plusu,(časovno itak ne) ko kupim vse kaj rabim bom takoj zagonil cca 300 eur, za ta denar pa dobim DS220+ ki porabi 5krat manj elektrike, manjši je, pa dela out of the box. Tko da se res nagibam nakupu DS220+ ali ne vem ali bi počakal da Synology predstavi nove modele, čeprav nobeden ne ve kdaj.

Moje vprašanje je ali lahko ponucam na začetku WD green diske za nas, dokler ne kupim red verziju, a so kakšni minusi, ker predvidevam da nas takrat ko ne dela backup ali karkoli drugega itak gasi diske, ali se vrtijo 24/7 ?

Tidule ::

Novi synology, bodo mogoče konec leta, pa še to bolj kaže da bo prej drugo leto. Za letos je najavljen nov 2 bay survailance NAS, samo zna bit cena kar zasoljena, če sodimo po obstoječi ponudbi. Čeprav po dosedanjem tempu bi morali letos osvežit linijo NAS, je očitno COVID in s tem povezane logistične in proizvodne težave naredil svoje.

Minusov, kar se samega delovanja z green diski ne boš opazil. Statistično gledano je večja verjetnost da disk crkne ampak to je to. Je pa pametno imet različne diske (vsaj serijo, če ne že proizvajalca), ker osebno raje vidim, da mi vsako leto crkne en disk, kot vsakih pet let oba (vsi).

S self hosted rešitvijo si v plusu predvsem zato, ker boš za 300 EUR dobil bolj zmogljiv hardwear. Drugo pa je koliko to dejansko rabiš. Če je primarna raba storage potem se matematika preprosto ne izzide. Seveda pa imaš tudi tukaj razne budget variente z recimo raspeberry pi, ki jih nekateri malikujejo kot sveti gral. Opcij je ogromno. Synology je praviloma za povprečnega uporabnika dobra rešitev glede dodane vrednosti na vložen čas in denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

d4vid ::

Eh omenjen raspberry je sicer super za en kup stvari, za NAS pa, dokler nima pravih sata prikopov, ne bo. Meni razne kolobacije s usb sata pretvorniki res ne disijo in mi ne dajejo zaupanja.
Saj naceloma se da kupit pi compute module in mainboard s sata preko pcie, ampak si cenovno že blizu kakega pentium/celeron kompleta, ki sicer spija par W več, ampak tudi ponuja več.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

matobeli ::

Pri Synologiju je stvar v SW. Praktično bi lahko celoten google ekosistem zamenjal z njihovimi.

Karen ::

To je pa čisto res. Jaz imam še mail server postavljen, poleg Drivea in ostalega, pa presenetljivo dobro dela. Pa carddav in caldav za koledar in imenik na telefonu, chat za z mularijo komunicirat, videonadzor, pa se dockerji laufajo... vse pri meni, ne v oblaku, obseg administracije je pa zanemarljiv, enostavno dela. Ok rabis caldav/carddav sync na telefonu, kar ni ze vgrajeno v androidu, ampak ko namestiš pa dela. Skratka synology uporabljam za več stvari kot sem mislil da ga bom ko sem ga kupil, sem zdaj pozitivno presenečen in ga mirno priporočim komurkoli.

McClane ::

Stegni so do Synologya, ki podpira Docker in imaš mir par let. Delalo ti bo vse, še tisto kar nima nativne aplikacije. Pri meni tako teče Plex, Radarr, Sonarr, Qbittorrent, hišni backup računalnikov in še par zadev - vse rock solid. Nativnih aplikacij tako sploh ne rabiš, ker si vse vtakneš v Docker.

Plus je tudi Synology support, NAS se mi občasno po rebootu ni hotel prižgati in so mi ga po par mailih brezplačno zamenjali, brez nepotrebnih kompliciranj.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

recmajkemi ::

Zgleda, da se je Synology odločil za "vendor lock-in" nadaljevanje poslovanja. :8)
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

carovnik1900 ::

recmajkemi je izjavil:

Zgleda, da se je Synology odločil za "vendor lock-in" nadaljevanje poslovanja. :8)


to naj ne bi bilo čisto res (zaenkrat). šlo naj bi samo za top of the line produkte (rack serverji itd.), ki niso namenjeni za domačo rabo. tam firme želijo standardizacijo. v naslednjem popravku naj bi tudi critical error napako umaknili.

matobeli ::

Men se bere kot da se gre bolj za whitelist kot lockin.

belo mleko ::

McClane je izjavil:

Stegni so do Synologya, ki podpira Docker in imaš mir par let. Delalo ti bo vse, še tisto kar nima nativne aplikacije. Pri meni tako teče Plex, Radarr, Sonarr, Qbittorrent, hišni backup računalnikov in še par zadev - vse rock solid. Nativnih aplikacij tako sploh ne rabiš, ker si vse vtakneš v Docker.

Plus je tudi Synology support, NAS se mi občasno po rebootu ni hotel prižgati in so mi ga po par mailih brezplačno zamenjali, brez nepotrebnih kompliciranj.


Plexa nisem uspel usposobiti v dockerju. Imam DSM7. V čem je fora, katero sliko uporabljaš?
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

matobeli ::

Kaj pa je fora da se uporabi docker namesto nativnih aplikacij?

carovnik1900 ::

matobeli je izjavil:

Kaj pa je fora da se uporabi docker namesto nativnih aplikacij?


vendor lock-in. v nekih primerih je strah upravičen, pri določenih aplikacijah je pa ena velika neumnost (tudi če, so what...).

McClane ::

Za Plex v Dockerju uporabljam ghcr.io/linuxserver/plex:latest, dela vse, ravno tako DSM 7. Kje pa se ti zatakne?

Načeloma je bolje imeti aplikacije v Dockerju, ker jih morebiten Synologjev update ne razsuje, uradne aplikacije so ponavadi tudi starejše verzije, pri Dockerju pa imaš vedno sveže. Enostavno je tudi ponastaviti aplikacije ker samo inštaliraš sam app, vsi podatki pa ostanejo.
Pa večina aplikacij deluje hitreje v Dockerju, Plex je že en tak primer.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

belo mleko ::

McClane je izjavil:

Za Plex v Dockerju uporabljam ghcr.io/linuxserver/plex:latest, dela vse, ravno tako DSM 7. Kje pa se ti zatakne?


Nisem uspel vzpostaviti prave path do library in zato ni ničesar našel. Zajebaval sem se par dni. User ima dostop do vsega. Druge stvari pa delajo BP v dockerju.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

PARTyZAN ::

No, Plex na svoji strani ponuja tudi native up-to-date pakete za Synology DSM. Te namestiš z gumbom "Manual install" v Package centru.

McClane ::

belo mleko je izjavil:

McClane je izjavil:

Za Plex v Dockerju uporabljam ghcr.io/linuxserver/plex:latest, dela vse, ravno tako DSM 7. Kje pa se ti zatakne?


Nisem uspel vzpostaviti prave path do library in zato ni ničesar našel. Zajebaval sem se par dni. User ima dostop do vsega. Druge stvari pa delajo BP v dockerju.


Poglej na https://mariushosting.com/synology-30-s...

Moj Docker kontejner je nastavljen takole:
docker run -d --name=plex \
-e PUID=1026 \
-e PGID=100 \
-e TZ=Europe/Ljubljana \
-e VERSION=docker \
-v /volume1/docker/plex:/config \
-v /volume4/Filmi:/Filmi \
-v /volume4/Serije:/Serije \
--restart always \
--net=host \
--device=/dev/dri:/dev/dri \
ghcr.io/linuxserver/plex
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

mzakelj ::

Ni ga nas-a čez debian + samba :))

Red_Mamba ::

mzakelj je izjavil:

Ni ga nas-a čez debian + samba :))


pri teh komercialnih NAS-ih nisi nikoli siguren ali si ti v kontroli ali je proizvajalec.
So ze bili primeri ko je nadgradnja pobrisala vse podatke na napravi zaradi napake.
Primeri so bili ko so ostali z mrtvo skatlo ker je napajalnik crknil in je bil pain prenesti diske v novi/novejsi NAS

na papirju je res simpl, ampak k pa pride do problemov rabis pa kr znanja in potrplenja, da resis podatke

sam osebno preferiram DIY opcijo, me pride ceneje, mi je uzitek preizkusat stvari in na koncu dneva vem, da imam vse 100% pod kontrolo.
Do sedaj se nisem imel problemov s podatki, pa ne upodabljam nekih high end diskov in komponent. Tako, da je dober price/performance faktor.


Imam en experimentalen unRAID NAS narejen tudi tako da so 4x500GB diski v RAID0 vidni kot en 2TB disk v unRAID-u.
Ker je pisanje/branje hardwearsko razdeljeno preko 4 diskov so hitrosti dosti visje kot pri samo 1 disku.
In ta unRAID NAS z lahkoto zasiti gigabitno mrezo. Posamezni diski nebi niti priblizno izkoristili hitrosti gigabitne mreze :)
Gor pa laufa BTC, ETH in LTC node. Ni ravno SSD/NVME performance diskovja, ampak je pa bolje kot ce bi na cisto navaden HDD
sinhroniziral celi blokchain :)

V bljiznji prihodnosti (k se cene GPUjev znizajo) nameravam se en unRAID sestavit, ki bo vecinoma za kontejnerje in VM-e.
Notri dam en decent GPU in bo za streaming steam igre na TV v dnevni sobi
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Karen ::

k zadnjemu: če nisi kaj narobe napisal potem nimaš s tako konfiguracijo nobenih podatkov 2x zapisanih... mogoče niti ne rabiš, ampak 4x500GB je seštevek 2TB. Recimo 2x zapisani podatki oz. preslikava diska bi ti dala 1TB neto prostora, raid5 postavitev pa 1,5TB. Jaz bi recimo potem raje imel 4 ločene diske po particijah, se ni treba zafrkavat s porušenjem fs-ja če en odleti so ostali trije še vedno ok.

PARTyZAN ::

Zakaj pa unraid za virtualizacijo? A ne bi bila Proxmox, ovirt ali kaj podobnega boljše?

MrStein ::

Red_Mamba je izjavil:


na papirju je res simpl, ampak k pa pride do problemov rabis pa kr znanja in potrplenja, da resis podatke

Narobe si črkoval "rabis backup".


Ker je pisanje/branje hardwearsko razdeljeno preko 4 diskov so hitrosti dosti visje kot pri samo 1 disku.
In ta unRAID NAS z lahkoto zasiti gigabitno mrezo. Posamezni diski nebi niti priblizno izkoristili hitrosti gigabitne mreze :)

Diski presegajo 100MB/s že tam 10 let. Posamezni.
A to uporabljaš še RLL diske (ker že EIDE je imel preko 100MB/s)?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Red_Mamba ::

Karen je izjavil:

k zadnjemu: če nisi kaj narobe napisal potem nimaš s tako konfiguracijo nobenih podatkov 2x zapisanih... mogoče niti ne rabiš, ampak 4x500GB je seštevek 2TB. Recimo 2x zapisani podatki oz. preslikava diska bi ti dala 1TB neto prostora, raid5 postavitev pa 1,5TB. Jaz bi recimo potem raje imel 4 ločene diske po particijah, se ni treba zafrkavat s porušenjem fs-ja če en odleti so ostali trije še vedno ok.


unRAID laufa 4x po 4x500GB RAID0 tako da je redundancy ;)

PARTyZAN je izjavil:

Zakaj pa unraid za virtualizacijo? A ne bi bila Proxmox, ovirt ali kaj podobnega boljše?


proxmox se nisem preizkusal,
je pa na unRAID mozno deliti nvidia grafo med docker kontejnerji.
tako da bo za transcoding in za kako testiranje ML algoritmov

na drugi masini bo grafa dedicated za Win10 VM
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

Torej laufa 16 diskov, za 2tb storage?

Red_Mamba ::

Tidule je izjavil:

Torej laufa 16 diskov, za 2tb storage?


ne 6TB + 1x 2TB za parity
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

NejcSSD ::

920+, 4x Ironwolf NAS 4TB, Raid 5 efektivno 12TB.

Amazon 590€ + 4x95€ diski (2 že imam)

Mnenja? Trenutno rabim 4-8TB, ostalo rezerva.

Sync slik&videov,backupi mašin,Plex,travnik
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

kunguruj ::

Nagibam se k nakupu Synology DS220+, katere diske priporočate da uporabim. Western digital, Seagate, kaj drugega. Na kaj moram paziti? Vem da priporočajo bolj kakovostne rdeče diske. Omogočajo vsi diski RAID?

Tidule ::

Vsi diski omogočajo enako konfiguracijo. Razlike so v hitrosti in vzdržjivosti. IMO vedno zagovarjam, da so diski v sistemu različnih proizvajalcev ali če to ne vsaj različnih serij. Kot že večkrat rečeno, raje vidim da mi vsako leto crkne en disk, kot vsakih pet let oba hkrati.

Sam imam dobre izkušnje z WD (v mojem prvem synology se WD green brez pritoževanja vrti od leta 2015 ali celo 2014) in toshibo. Ampak to je pač omejen nabor lastnih izkušenj.

floyd1 ::

NejcSSD je izjavil:

920+, 4x Ironwolf NAS 4TB, Raid 5 efektivno 12TB.

Amazon 590€ + 4x95€ diski (2 že imam)

Mnenja? Trenutno rabim 4-8TB, ostalo rezerva.

Sync slik&videov,backupi mašin,Plex,travnik


Za to kar rabiš... 220+, 2x 12TB HDD v mirror, prodaja obstoječih 2x 4TB. Ca. 300€ ceneje za enako stvar in manj možnosti, da gre s podatki kaj zelo narobe. Žal pa tudi slabša možnost kasnejše nadgradnje.

flameir ::

Tidule je izjavil:


Ja, moj prvi ds216j je pred kratkim dopolnil 5 let neprekinjenega delovanja.


Nerealno, kje to živite. Pri nas letno vrže štrom za več kot 1 uro vsaj ene 5x. Pa smo obrobje Ljubljane (Domžale). :D

Tidule ::

še nisi slišal za UPS? Pa tudi ne vem, če je zadnjih 10 letih kdaj zmanjkalo elektrike za več kot minuto dve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

matobeli ::

Sej neprekinjeno zih ni bilo, ker synology pri vsakem updejtu naredi ponovni zagon ;)

Kot bivši uporabnik DS213 pa lahko rečem da prav velikih težav res ni bilo.

Tidule ::

seveda, normalno da so bili reseti ob updatih. Pač je izjava vzeta iz konteskta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

NejcSSD ::

floyd1 je izjavil:

NejcSSD je izjavil:

920+, 4x Ironwolf NAS 4TB, Raid 5 efektivno 12TB.

Amazon 590€ + 4x95€ diski (2 že imam)

Mnenja? Trenutno rabim 4-8TB, ostalo rezerva.

Sync slik&videov,backupi mašin,Plex,travnik


Za to kar rabiš... 220+, 2x 12TB HDD v mirror, prodaja obstoječih 2x 4TB. Ca. 300€ ceneje za enako stvar in manj možnosti, da gre s podatki kaj zelo narobe. Žal pa tudi slabša možnost kasnejše nadgradnje.


Ne vidim logike, da bi se to bolj splačalo, edino poraba 2 diskov je manjša kot 4ih diskov.

920+ napram 220+ ima m2 SSD cache, 2 corea več 2giga rama v štartu več, predvsem pa če mi v konfiguraciji 4x4 odleti en disk je to 100e stroška,
v konfiguraciji 2x12 pa 300+. Razlika med 220+ in 920+ je 200€ na amazonu če prav gledam. Pa 2 diska 4TB Ironwolf NAS že imam.

220+ 380 + 600-700 (2 diska 12TB) smo na 1000+ RAID1
920+ 580 + 200 (2 diska 4TB, 2 imam, še vedno pod 1000) = 780 RAID5
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

PrimozR ::

Poraba je manjša, vzporedno vezanih imaš manj komponent z 'enako' stopnjo pokvarljivosti, torej je odpoved ene manj verjetna, še toliko manj pa odpoved dveh, ki je katastrofalna. Obenem v primeru odpovedi enega diska rebuild arraya narediš bistveno hitreje in s tem bistveno manj obremeniš drugi disk v mirrorju, kot pa v primeru rebuilda RAID5 arraya.

Če si že res želiš 4-bay NAS in če že imaš diska, morda skleneš kompromis in furaš 2x12 TB (oz. kolikor velike diske že vzameš) mirror in 2x4 TB mirror. Načeloma so trenutno na TB najcenejši mislim da 16 TB diski.

Jaz sem si računal za nekoliko večji array pa se izkaže, v primeru TOshibinih enterprise diskov, da je 4x16 TB Z2 array v 5 letih cenejši od 5x10TB Z2 arraya. Oba imata ~30 TB uporabnega prostora, poraba 10 TB-jev je višja od novejših 16 TB modelov, en dodatni disk poleg višje porabe pa pomeni toliko porabe elektrike, da se v 5 letih več kot pokrije razlika v ceni.

Ne vem sicer, kje gledaš 600-700 EUR za 12 TB diske, ampak z VESELJEM ti prodam 2 12 TB diska za 250 EUR po kosu!!
https://geizhals.eu/toshiba-enterprise-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

ytodf ::

Imam prav, da tolikšnih kapacitet ne uporabljate privat ampak službeno? No, razen, če snemate 4k+ rastlinice (16GB+ na eno)? Nam se 5 TB aktivno rabljenih precej dobro obnese (dodatnih 5 TB pa je v OneDrive praktično nedotaknjenih), imamo sicer precej star entertainment herbarij, ki bi ga bilo dobro osvežiti in potem bi res potrebovali ene 10x več prostora, sploh, če bi se komu ljubilo a) posodobiti, b) gledati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

Tidule ::

IMO je 4 bay smiseln samo če rabiš večji redundancy (dva diska) ali pa res enormne količine storage. Če govorimo o 12 TB storage nima smisla 4 bay rešitev z raid 5 v primerjavi z 12tb raid 0. V obeh primerih imaš samo en disk redundance in pri 4 diskih je pač večja verjetnost, da eden odleti.

NejcSSD ::

Jaz sem te 12TB diske gledal, tistega Toshiba za 200EUR sploh ne poznam, mi poveš kaj več?

https://www.idealo.de/preisvergleich/Pr...

Zdaj vidim da bi šlo v budget tut 2x16 + DS220+ in 4TB diska prodam

https://direkt.jacob.de/produkte/toshib...
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NejcSSD ()

Tidule ::

Če si gledal 920+, potem je preformace wise primerljiv 720+ (sploh če rabiš virtualke).

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Poraba je manjša, vzporedno vezanih imaš manj komponent z 'enako' stopnjo pokvarljivosti, torej je odpoved ene manj verjetna, še toliko manj pa odpoved dveh, ki je katastrofalna. Obenem v primeru odpovedi enega diska rebuild arraya narediš bistveno hitreje in s tem bistveno manj obremeniš drugi disk v mirrorju, kot pa v primeru rebuilda RAID5 arraya.

2x12TB : z enega diska prebereš 12TB, na drug zapišeš 12TB, s polno hitrostjo oziroma obremenitvijo (če vzamemo hitrost 100MB/s je to 33 ur)

6x4TB : s petih diskov bereš (z vsakega 4TB), pišeš na enega 4TB, bottleneck je disk na katerega se piše, ostali so obremenjeni na 20% (če vzamemo hitrost 100MB/s je to 11 ur)

Kako je 33 ur bistveno hitreje od 11 ur?
Kako je 20% obremenitev "starih" diskov manjša od 100% obremenitve?

(star disk = tisti v polju, ki ni crknil in bil zamenjan z novim)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

PrimozR ::

floyd1 ::

920+ napram 220+ ima m2 SSD cache, 2 corea več 2giga rama v štartu več

Bom samo dodal k ostalim odgovorom... RAM je na 220+ nadgradljiv (tudi do 18GB - če se malo znajdeš), ostalo pa glede na tvojo opisano uporabo ne bi smelo biti bottleneck. Z RAM nadgradnjo narediš veliko več za hitrost NAS-a kot s SSD cache.

Map ::

Potrebujem NAS za shrambo in dostopanje do STP datotek, večinoma iz dveh ali treh računalnikov.

Gledam Synology DS218Play in diske WD40EFZX. Zanima me, kako se pozna boljši procesor ali več rama pri sami hitrosti? Trenutno si datoteke vedno prenesem na SSD, ker je tako odpiranje precej hitrejše, verjetno bi podobno delal z NASom in potem samo prekopiral nazaj, da posodobim datoteke.
««
100 / 118
»»