» »

Heise našel sistem Všeč mi je, ki ne posreduje podatkov Facebooku

Heise našel sistem Všeč mi je, ki ne posreduje podatkov Facebooku

Heise - Na spletnih straneh so se sorazmerno z vedno večjo priljubljenostjo Facebooka razširili tudi gumbi Všeč mi je, ki omogočajo bralcem enostavno objavo strani, ki so jim všeč, na njihovem profilu. Tehnično je to izvedeno prek zunanjega vtičnika, tako da spletna stran ne vidi imena in profila uporabnika, ki ga prikazuje v oknu, četudi je ta prijavljen v Facebook. Problem pa je pri odtekanju informacij v drugo stran, saj Facebook točno vidi, katere strani uporabnik obišče, četudi sploh ne klikne Všeč mi je.

Nemška spletna stran Heise, ki spada pod okrilje priljubljene strani c't, je problem rešila z dvostopenjskim gumbom. Najprej bo gumb Všeč mi je za Facebook ali +1 za Google na strani Heise siv in neaktiven. Šele prvi klik nanj ga bo aktiviral, saj bo tako uporabnik nakazal, da želimo vključiti to funkcionalnost. Da bo dejansko izbral Všeč mi je, bo moral klikniti še vdrugo. Tak sistem onemogoča sledenje, saj se gumbi in povezave do socialnih omrežij aktivirajo šele po prvem kliku. Kdor želi, seveda lahko novost v nastavitvah izključi in se vrne k enostopenjskim gumbom.

Heise kot razlog za novost navaja lastno tolmačenje zasebnosti, a vpliv je imela gotovo tudi odločitev nemškega informacijskega pooblaščenca, ki je kritiziral gumb Všeč mi je kot neskladnega z nemško zakonodajo o zasebnosti. Kogar zanima tehnična plat izvedbe sistema, si jo lahko prebere na Heise. Prav tako so obljubili, da bodo prihodnji teden javno objavili kodo in dokumentacijo za izvedbo dvostopenjskih gumbov, tako da jih bo lahko posvojil kar najširši krog strani.

Na novost pa se je že odzval tudi Facebook. Heise so obvestili, da nova implementacija gumba Všeč mi je krši Facebookove pogoje uporabe. Sprva so iz centrale zagrozili, da bodo Heise na Facebooku kar blokirali, kasneje pa so prešli na spravljivejše tone. Problem naj bi bil le 8. člen pogojev uporabe, ki prepoveduje uporabo Facebookove grafike za izvedene funkcije. Ker ima novi dvostopenjski gumb Všeč mi je drugačno funkcionalnost kot izvirni Facebookov, Heise ne sme uporabljati enake grafične podobe, so pojasnili iz Facebooka Deutschland. Drugih težav ni, prav tako pa ne bodo blokirali nobene strani.

25 komentarjev

techfreak :) ::

Kaj pa Twitter in Google +1? To tudi najdeš na skoraj vsaki strani.

SuperVeloce ::

Ja vsi so isti, samo drugače nakažejo to :). Sicer pa darkwolf, like vtičnik mora lastnik strani sam dodat, facebook nobenga ne sili. Google pa ima sedaj že na google searchu +1 ikonco za "priporoči stran".

Putr ::

Zelo cool, sedaj mora vsaka resna stran že imeti "socialne vtičnike" katere sem vedno dajal gor, samo vedno me je mučil problem zasebnosti. Če se ta rešitev izkaže za pozitivno bom implementiral na vseh straneh za na nazaj in naprej.

techfreak :) ::

Pri tem ne moreš videti koliko ljudi je že lajkalo stran, brez da bi prej kliknil na gumb.

ozbolt ::

To bi moral biti firefox addon.

RejZoR ::

Men se ti +1 pa Aj Lajk zdijo totalno brezvezni. Mislim kaj je point? Da se vidi številka kolk folka ima rado to stran? Nov fetiš kot nekoč 20 counterjev obiskovalcev na svakem vogalu strani.

Edino kar se mi zdi smiselno so bile opcije ala Digg it ter linki s katerimi si novičko prenesel na svoj blog kjer si jo npr pokomentiral. Kar je nato širilo vpliv strani preko alternativnih virov, ki so navajali izvirno novičko in jo istočasno pokomentiral.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

HairyFotr ::

ozbolt je izjavil:

To bi moral biti firefox addon.
Za firefox izgleda tak dodatek zares obstaja.

PARTyZAN ::

Problem je, da tudi če gumb ignoriraš še vedno FB ve kje si srfal.

digitalcek ::

Putr je izjavil:

Zelo cool, sedaj mora vsaka resna stran že imeti "socialne vtičnike" katere sem vedno dajal gor, samo vedno me je mučil problem zasebnosti.


Seveda, na spletu je potrebno ljudi nenehno spraševati za mnenje.

Če nek portal objavi novico, da je avto do smrti povozil motorista, je novici seveda treba dodat gumb za lajkanje?
In kaj naj bi ljudje lajkali? Samo vest kot tako? Lajkali to, da motorist ni več živ? Ali mogoče to, da je motor uničen, avto pa poškodovan?

Tisti, ki dodajajo take gumbe popolnoma brez kriterijev in zdrave pameti, ter občutka za mero, so dejansko (spletni) bedaki. Sledijo neko "modo", seveda brez razmisleka in popolnoma brez kriterijev, kam to sodi, kam pa ne.

Le kako to, da gostilne še nimajo (mogoče kar na krožnikih) gumba za lajkanje jedi, juh, prilog?

In da fasade na hišah nimajo gumba za lajkanje, s katerim bi mimoidoči lajkali barvo fasade?
Da bi se vedel lastnik hiše (ko bi naslednjič barval fasado) prilagoditi mimoidočim...

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

Tisti, ki dodajajo take gumbe popolnoma brez kriterijev in zdrave pameti, ter občutka za mero, so dejansko (spletni) bedaki. Sledijo neko "modo", seveda brez razmisleka in popolnoma brez kriterijev, kam to sodi, kam pa ne.

Dodajo jih pri vseh novicah in seveda je to storjeno z razmislekom. To je še en način za pridobitev bralcev.

Looooooka ::

Tak sistem onemogoča sledenje, saj se gumbi in povezave do socialnih omrežij aktivirajo šele po prvem kliku.
WTF?
Ce bos kliknil 2x bo zadeva se zmer postana na fb-ju.Tko da kje hudica so oni sledenje tle ugasnil?
Sam preprecil so da bi bebci ponesrec "lajkal" zadevo ko so ze logirani v fb.
Al...jst tle necesa ne stekam? :)

popravek...
se enkrat prebral.Verjetno mislijo ze samo loadanje javascripte prek katerega fb ze tko al tko ve na kateri strani si preden sploh karkoli kliknes.Never mind...nedelja pa to :P

Zgodovina sprememb…

digitalcek ::

techfreak :) je izjavil:

Tisti, ki dodajajo take gumbe popolnoma brez kriterijev in zdrave pameti, ter občutka za mero, so dejansko (spletni) bedaki. Sledijo neko "modo", seveda brez razmisleka in popolnoma brez kriterijev, kam to sodi, kam pa ne.

Dodajo jih pri vseh novicah in seveda je to storjeno z razmislekom. To je še en način za pridobitev bralcev.


Tisti, ki mi doda gumb "lajkam", me s tem ne privleče, kvečjemu odbije.
Če mi ponudi to opcijo, kvečjemu uidem, ne pa, da bi me s tem pridobili...
In nisem edini, ki tako razmišlja. Boli jih klinc za moje mnenje, boli me klinc za njihovo spraševanje.

Tudi na sosednji hiši, kjer so si omislili novo fasado, niso implemenirali gumba lajkam.
Sicer pa: BMK za njihovo novo fasado, barve in ostalo.

Pregovor pravi, da psi lajajo, karavana pa gre dalje. Z gumbi lajkam, ali brez njih.
Pogosto namreč ljudje lajkajo (ali NElajkajo) z nekim (slabim) namenom. Rezultati torej pogosto NISO realni in kot taki ne povedo NIČ. So neuporabni.

Primer: za fotografijo gole Slovenke, kjer se bo zadaj videla vsem znana zgradba - recimo skupščina (pa da ni preočiten photoshop), bodo lajkali ZA v 95%.
In kaj naj sedaj (dekle, fotograf) s tem rezultatom? Zaračunata za fotografijo 0.001 evra? Potem bodo samo še NElajki...

Zgodovina sprememb…

hamax ::

Tisti, ki mi doda gumb "lajkam", me s tem ne privleče, kvečjemu odbije.
Če mi ponudi to opcijo, kvečjemu uidem, ne pa, da bi me s tem pridobili...
In nisem edini, ki tako ramišlja.

Vendar je takih kot si ti veliko manj kot tistih, ki pridejo na stran, ker je nekdo v njihovem socialnem krogu stisnil gumb like in s tem prilepil link do strani na njihov stream.

digitalcek ::

hamax je izjavil:

Tisti, ki mi doda gumb "lajkam", me s tem ne privleče, kvečjemu odbije.
Če mi ponudi to opcijo, kvečjemu uidem, ne pa, da bi me s tem pridobili...
In nisem edini, ki tako ramišlja.

Vendar je takih kot si ti veliko manj kot tistih, ki pridejo na stran, ker je nekdo v njihovem socialnem krogu stisnil gumb like in s tem prilepil link do strani na njihov stream.


Saj se boste počasi naveličali. :)
20 let klikanja na socialne kroge, ter na njihove lajke (linke na stream) vam bo zagotovo pokvarilo prste na rokah.

In kakšnih 250 poklikanih linkov na dan na razne nebuloze vam je verjetno dovolj? Meni so dovolj že trije...

Zgodovina sprememb…

hamax ::

In kakšnih 250 poklikanih linkov na dan na razne nebuloze vam je verjetno dovolj? Meni so dovolj že trije...

Ne vem od kje ti stevilka 250 in od kje ti to, da so linki, ki jih jaz klikam v svojem streamu nabuloze.
Ampak ce ti tako pravis pa naj bo, kreganje s slamnatimi mozmi je brezpredmetno.

MrStein ::

Looooooka je izjavil:

Tak sistem onemogoča sledenje, saj se gumbi in povezave do socialnih omrežij aktivirajo šele po prvem kliku.
WTF?
Ce bos kliknil 2x bo zadeva se zmer postana na fb-ju.Tko da kje hudica so oni sledenje tle ugasnil?
Sam preprecil so da bi bebci ponesrec "lajkal" zadevo ko so ze logirani v fb.
Al...jst tle necesa ne stekam? :)

popravek...
se enkrat prebral.Verjetno mislijo ze samo loadanje javascripte prek katerega fb ze tko al tko ve na kateri strani si preden sploh karkoli kliknes.Never mind...nedelja pa to :P

Ja, mogoče je nejasno napisano.
Sledenje je izklopljeno po defaultu.
Če pa uporabnik vklopi Like gumb, pa je sledenje tudi vklopljeno.
Torej tisti, ki ne bodo kliknili, ne bodo sledeni. Tisti, ki klikne, pa bo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

digitalcek ::

hamax je izjavil:

In kakšnih 250 poklikanih linkov na dan na razne nebuloze vam je verjetno dovolj? Meni so dovolj že trije...

Ne vem od kje ti stevilka 250 in od kje ti to, da so linki, ki jih jaz klikam v svojem streamu nabuloze.
Ampak ce ti tako pravis pa naj bo, kreganje s slamnatimi mozmi je brezpredmetno.


Številka je bila seveda izmišljena.
Se pa ne pustim zahebavat (ti se?) na ta način, da z klikom na nek gumb pridem na neko stran. To je zame (old school) popolnoma nesprejemljivo. Si bodo pač morali izmisliti kaj inteligentnejšega, prijaznejšega do uporabnika...

In kako naj potem prodajajo, boste rekli? Kakor vedo in znajo, boli me kuratz!

Če rabim nov objektiv za moj fotoparat, vpišem "objektiv 50-150 mm" v google in dobim vse firme, ki delajo objektive 50-150. Če pa želim kupiti rabljen objektiv, grem recimo na google.de in vpišem 50-150 mm, gebraucht (rabljen)...

Izven tega pa NE ŽELIM linkov ne na viagro, ne na objektive. Tako težko razumet?

Zgodovina sprememb…

hamax ::

Se pa ne pustim zahebavat (ti se?) na ta način, da z klikom na nek gumb pridem na neko stran.

?
Kako pa ti beres novice? Odpres stran z naslovi in povzetki ter klikas na linke, ali morda kako drugace?
Kako si prisel na to novico? Si slucajno kliknil link na prvi strani?

Izven tega pa NE ŽELIM linkov ne na viagro, ne na objektive. Tako težko razumet?

In kdo je govoril o objektivih in viagri? Spet pretepas slamnate moze?
Spletna stran o kateri govori novica je novicarska.

Ti preberes vse novice vsak dan, ali zaupas nekomu, da izbere zanimive?

digitalcek ::

hamax je izjavil:


Ti preberes vse novice vsak dan, ali zaupas nekomu, da izbere zanimive?


Nikomur ne zaupam, da izbira v mojem imenu. Izberem jih sam. Danes recimo Zavec ter jutrišnje temperature. Za oboje porabljenih največ 7-8 minut.

Tako kot ne zaupam nekomu, ki mi istočasno prodaja od šivanke do lokomotive.
Primer EnaA.com "ugodnosti": nudijo knjige za poletje, Bosch, Samsung, Logitech, D&G, Sencor...

Pri takih linkih/straneh se primem tako za denarnico, kot tudi za žep.
No, mogoče boste vi, ko boste starejši, tudi tako reagirali. Nikoli ne reci nikoli.

Tako da ne se norčevat iz nekoga, ki je dve tretjini lajfa živel (in zlahko preživel) brez spletnega teženja....
In v letih pred spletom zlahka in popolnoma brez problemov kupoval zase prave stvari (seveda le tiste, ki jih je potreboval), brez da se je vsak dan na internetu vsaj 30 minut (mesečno je to 900 minut = 15 ur = 2/3 dneva = letno več kot 7 dni), ukvarjal in se bodel z preusmerjanjem el.pošte v nezaželeno in klikal na linke na nebuloze, ali na linke tipa: kupi, je ugodno...
Je ugodno kuratz... Če nekaj ne potrebuješ, je to NEUGODNO!

Zgodovina sprememb…

hamax ::

Nikomur ne zaupam, da izbira v mojem imenu. Izberem jih sam. Danes recimo Zavec ter jutrišnje temperature.

Oh wow :D
Mislis da si se sam odlocil katere novice bodo danes na slotechu?
Kako si zvedel, da je bil v New Yorku potres? Si cisto slucajno googlal "New York earthquake"? Daj prodajaj bucke komu drugemu.

Tako kot ne zaupam nekomu, ki mi istočasno prodaja od šivanke do lokomotive.
Primer EnaA.com "ugodnosti": nudijo knjige za poletje, Bosch, Samsung, Logitech, D&G, Sencor...

In s cem hudica ima to ter preostalek tvojega posta veze?

digitalcek ::

hamax je izjavil:


Mislis da si se sam odlocil katere novice bodo danes na slotechu?
Kako si zvedel, da je bil v New Yorku potres? Si cisto slucajno googlal "New York earthquake"? Daj prodajaj bucke komu drugemu.


Novice na ST me seveda znimajo, drugače ne bi bil gor. Ampak NE vse, mogoče vsaka peta, deseta. Bi me morale vse?
Tudi če je bil v NY potres, me to danes ne zanima. Bi me moralo?
Če pa bom opazil link na to novico, najbrž ne bom kliknil. Bi moral?

Bom popolnoma out, če ne bom kliknil? Boš ti popolnoma in, če boš kliknil?

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

digitlcek novica govori o like gumbih na spletnih straneh. z njo nekateri delimo vsebino ki se je nam zdela všeč z ostalimi.

nobenega problema nimamo s tem če ti takih strani ki jih mi priporočamo nočeš brat.

ampak dalje govori novica o tem, da strani ki imajo implementirane fbjev like knof, da ne glede na to da mi kliknemo like ali ne, se na FBju zabeleži da si bil na tisti dotični strani.
in nadalje novica govori o tem, da so na heise iznašli sistem kako zaobit da se fbju tega ne zabeleži dokler dejansko ne kliknemo na like.

si sploh razumel ta drug del novice?

hamax ::

Novice na ST me seveda znimajo, drugače ne bi bil gor. Ampak NE vse, mogoče vsaka peta, deseta. Bi me morale vse?

Bingo. In ker se meni recimo ne ljubi prebrati vseh novic na slo-techu, bom lepo pocakal, da mi bodo prijatelji priporocali bolj zanimive. Zakaj bi moral sam prelistati vse, ce je pa to nekdo, ki ima podobne interese kot jaz, ze storil.

Tudi če je bil v NY potres, me to danes ne zanima. Bi me moralo?
Če pa bom opazil link na to novico, najbrž ne bom kliknil. Bi moral?

Bom popolnoma out, če ne bom kliknil? Boš ti popolnoma in, če boš kliknil?

Jaz govorim o tem, da like gumb koristen za odkrivanje zanimivih novic. O cem govoris ti, pa se vedno ne vem.
Sem kje napisal, da bi te potres moral zanimati? Sem kje napisal, da moras klikniti vsak link v recimo FB streamu? Sem kje napisal, da si out, ce ne kliknes?
Daj nehaj ze pretepati strasila, ker tole je preslo iz smesnega v zalostno.

nejcek74 ::

Hm pa res ne razumeš kaj hoče povedat?
To da če ima neka novica/izdelek 5(00) 000 lajkov mu ne pomeni ničesar, oziroma ravno obratno, to ga odbija.

haiku ::

digitalcek je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Tisti, ki dodajajo take gumbe popolnoma brez kriterijev in zdrave pameti, ter občutka za mero, so dejansko (spletni) bedaki. Sledijo neko "modo", seveda brez razmisleka in popolnoma brez kriterijev, kam to sodi, kam pa ne.

Dodajo jih pri vseh novicah in seveda je to storjeno z razmislekom. To je še en način za pridobitev bralcev.


Tisti, ki mi doda gumb "lajkam", me s tem ne privleče, kvečjemu odbije.
Če mi ponudi to opcijo, kvečjemu uidem, ne pa, da bi me s tem pridobili...
In nisem edini, ki tako razmišlja. Boli jih klinc za moje mnenje, boli me klinc za njihovo spraševanje.

Tudi na sosednji hiši, kjer so si omislili novo fasado, niso implemenirali gumba lajkam.
Sicer pa: BMK za njihovo novo fasado, barve in ostalo.

Pregovor pravi, da psi lajajo, karavana pa gre dalje. Z gumbi lajkam, ali brez njih.
Pogosto namreč ljudje lajkajo (ali NElajkajo) z nekim (slabim) namenom. Rezultati torej pogosto NISO realni in kot taki ne povedo NIČ. So neuporabni.

Primer: za fotografijo gole Slovenke, kjer se bo zadaj videla vsem znana zgradba - recimo skupščina (pa da ni preočiten photoshop), bodo lajkali ZA v 95%.
In kaj naj sedaj (dekle, fotograf) s tem rezultatom? Zaračunata za fotografijo 0.001 evra? Potem bodo samo še NElajki...

Mogoče pa nisi ciljna publika?8-)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče EU: Če imate Facebookove vtičnike na svoji spletni strani, ste soodgovorni za (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
7321624 (14029) hfvby65
»

Facebook s piškotki sledi tudi po odjavi

Oddelek: Novice / Zasebnost
4312134 (9655) Gregor Spagn
»

Nova funkcionalnost na Slo-Techu: socialna omrežja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Obvestila
15732552 (25489) CaqKa
»

Bing s facebookovskim Všeč mi je

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
133806 (3119) jiga

Več podobnih tem