» »

Kater oz. kakšen ojačevalec potrebujem ?

Kater oz. kakšen ojačevalec potrebujem ?

ZuPk0 ::

Zdravo!

Na podstrešju sem našel 2 "velika" zvočnika in ko enega izmed njih priklopim na PC je zvok kar tih
Predvidevam da zato ker je moč 70W in moj PC ne more tolko "ojačat" da bi bilo glasneje??

specifikacije:
Frequency range: 40Hz-20kHz
Woofer: 6 1/2 inch
Tweeter: 2 inch
Impedance: 8ohm
Output power: 70Watt

Črn in rdeč kabel sta zvezana na 3.5" bananco

Zdej me pa zanima kako bi jaz to povezal da bi imel npr. kot PC zvočnike in rad bi da bi bili glasnejši :)

Hvala za vnaprej in lp!

2x'=2 ::

Rabis ojacevalec, za dva zvocnika, kar stereo

http://www.ceneje.si/avdio-video/hi-fi/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2x'=2 ()

ZuPk0 ::

Hvala za hiter odgovor ampak o mater si nism mislu da so te zadeve tolk drage :O

2x'=2 ::

St235 ::

definitivno rabljen stereo ojačevalec. Novega nima smisla kupovat, ker tudi zvočniki niso ne vem kaj.

Prek trenutne vezave pa si pravilno ugotovil, da nima smisla, ker zvočna kartica ni namenjena poganjanju pasivnih zvočnikov.

Siddh ::

ko kupuješ ojačevalec pazi da bo malo več kot 70W ampak ne preveč, ter da ima pravo impedanco na izhodu, nekje 6 ali 8 ohmov bi blo vredu, z 4 pa bi mogoče malo tiho pilalo, če pa ima ojačevalec kaj več kot 8 ohmov na izhodu potem pa zna bit malo problem ker se stvar začne bolj gret

ojačevalec pa mora bit močnejši, da nebo prilšo do clippinga, zaradi katerega lahko zgubiš zvočnike in ojačevalec


zavajon ::

Tisti Nordmende za 50€ na bolhi bo čisto OK zate.

b ::

Siddh je izjavil:


ojačevalec pa mora bit močnejši, da nebo prilšo do clippinga, zaradi katerega lahko zgubiš zvočnike in ojačevalec


Ravno obratno. Če hočeš biti 100%, da ne bo kaj narobe, mora biti ojačevalec "šibkejši" od zvočnikov. "Močni" zvočniki ne morejo skurit ojačevalca (razen če imajo premajhno impedanco), premočan ojačevalec pa z lahkoto zakuri zvočnike.

Ampak to niti ni pomembno, če ti po ojačevalcu ne šarijo otroci (BTDT :) in obrnejo knofa za glasnost na max.

Kar se mene tiče, je z audio opremo tako kot z avti - vse mora bit predimenzionirano, kljub temu da 95+ procentov časa ne uporabljaš niti 50% zmogljivosti :) Potem ni nobenih težav.

Bellzmet ::

@b: "mora biti ojačevalec "šibkejši" od zvočnikov" - to pa ni res. Če je ojačevalec prešibak, ga teraš "do konca" oz. še manj kot do konca in pride do clippinga, kar v večini primerov skuri visokotonce.

Vedno je boljše imeti malo močnejši ojačevalec, že zaradi kakovosti zvoka in headrooma, seveda ga pa ne smeš odpreti do konca.

@siddh: glede na to, da so zvočniki 8ohm je tudi za ojačevalec OK, da je 8ohm. Manj kot 8ohm sploh ni potrebe, ker so zvočniki 8ohm in ne bo nič več moči šlo ven iz ojačevalca.

lp

b ::

@Bellzmet ne vem, če si prebral do konca, kjer sem napisal, da mora bit vse predimenzionirano, pa ni težav :)

Ampak imaš point, sem narobe razumel, kaj je hotel povedati Siddh.

zavajon ::

Če 70W RMS ojačevalec teraš do konca, kar pošteno grmi :D
Malo ste tukaj zašli off-topic. Človek je našel zvočnike na podstrešju in bi jih rad uporabljal za muziko iz računalnika. Torej najbrž nima diskoteke, a ne?

Pyr0Beast ::

V bistvu nima veze kakšen ojačevalec ali zvočnike imaš, če vsaj malo poslušaš, da zadeva ne gre v clip.

Jaz sem gonil 50W zvočnike na 5W ojačevalcu in 3W na 50W ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Bellzmet ::

@b: ja ok sem malo spregledal glede predimenzioniranosti (kira beseda) ;) To pa drži.

Drugače pa ja, stereo ojačevalec, 70w-100w na 8Ohm in bo v redu. Lahko je tudi manj W pa bo za tole čisto v redu.

lp

Meizu ::

Siddh je izjavil:

ko kupuješ ojačevalec pazi da bo malo več kot 70W ampak ne preveč, ter da ima pravo impedanco na izhodu, nekje 6 ali 8 ohmov bi blo vredu, z 4 pa bi mogoče malo tiho pilalo, če pa ima ojačevalec kaj več kot 8 ohmov na izhodu potem pa zna bit malo problem ker se stvar začne bolj gret

ojačevalec pa mora bit močnejši, da nebo prilšo do clippinga, zaradi katerega lahko zgubiš zvočnike in ojačevalec



Če ojačevalec pri 100% moči začne clippati potem je enostavno zanič ojačevalec.

Če kupiš ojačevalec ki je močnejši od zvočnika ne tvegaš le clippanja, ampak tudi overload zvočnikov, kar jih lahko potencialno skuri.

floyd1 ::

Meizu je izjavil:

Siddh je izjavil:

ko kupuješ ojačevalec pazi da bo malo več kot 70W ampak ne preveč, ter da ima pravo impedanco na izhodu, nekje 6 ali 8 ohmov bi blo vredu, z 4 pa bi mogoče malo tiho pilalo, če pa ima ojačevalec kaj več kot 8 ohmov na izhodu potem pa zna bit malo problem ker se stvar začne bolj gret

ojačevalec pa mora bit močnejši, da nebo prilšo do clippinga, zaradi katerega lahko zgubiš zvočnike in ojačevalec



Če ojačevalec pri 100% moči začne clippati potem je enostavno zanič ojačevalec.

Če kupiš ojačevalec ki je močnejši od zvočnika ne tvegaš le clippanja, ampak tudi overload zvočnikov, kar jih lahko potencialno skuri.


Pri kolegu, ki je včasih te stvari veliko popravljal, sem videl razdrtih XXX ojačevalcev. Verjemi, praktično nobeden ni imel notri takega napajalnega dela, da bi lahko delal na ful moči. Ko enkrat vidiš tiste male kondiče na napajanju, ti je vse jasno. Tako, da ti, ki sem jih jaz videl so brez izjeme VSI spadali v to tvojo kategorijo zanič ojačevalcev. Pri višjih cenovnih razredih in profi zadevah (ozvočenja) je pa stvar malo drugačna.

Meizu ::

No, jst sm na tele zanič ojačevalčke pozabil že davno tega. Sicer jaz imam opravka s kitarskimi ojačevalci (bas glave, pa glave za el. kitaro), ter ojačevalci za speaker sisteme in centralna ozvočenja, vendar je stvar čisto identična.

Pri moji bas glavi recimo (Gallien Krueger 1001RB-II), ki je 700W ojačevalec pri 4 ohmih, izgleda vezje takole (poglej kondenzatorje, ki jih ima tale reč):



Tale glava ima ene najbolj poštenih vatov, ki jih lahko dobiš. RMS je sicer 700W, vendar lahko glava komot da ven kakšnih 100, 200W več, kar pomeni, da ima dejansko tisti 100% volume output, kjer nimaš clipa, nobene distorzije zvoka, nič.

Če kupuješ ojačevalec, ga kupi dobrega, ker je ključnega pomena za kvaliteto zvoka. Poleg zvočnikov seveda. Ampak finta je v tem, da je ojačevalec možno uporabiti tudi kje drugje. Ko pač enkrat menjaš zvočnike.

maxipin ::

Lahko narediš tudi svoj ojačevalec. Uporabiš pa kar TDA1562Q ;)

Pyr0Beast ::

Lol
Tole skupaj ne zmeče ven 500W nikdar
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

floyd1 ::

Meizu: To pa je zverina. Točno o tem govorim, brez pošlihtanega napajanja ne more biti moči. Samo zdaj pa povej, če si kdaj videl take kondenzatorje na "consumer" ojačevalcih srednjega ranga (Sony, Pioneer, Denon, Marantz...) Pri dražjih modelih že, na "običajnih" pa nikoli. Se pravi pri tistih, ki jih prodajajo po naših trgovinah. Imel sem doma 2 sony-ja. ES je bil res pošlihtan (in tudi drag), medtem ko je bil oni obični notri tak, da sem se vprašal, kako lahko sploh dela.
Se pa mi je marsikdo smejal, ko sem vsakemu razlagal, da 100W surround ojačevalca pod 10 kg ne bi kupil. Pa kaki sočni komentarji so padali, ko sem to izjavil... Moj pioneer (prastari VSX 908 RDS) ima ca. 16 kg in eno precej ubijalsko napajalno stopnjo notri (vsaj v primerjavi s tem, kar sem videl drugje), pa vseeno dvomim, da bi delal na ful (vsekakor bi pa moji zvočniki šli rakom žvižgat).
Še to - menda je (v cajtih analognih knofov za glasnost) veljalo, da (consumer) ojačevalec dela solidno nekje do 2/3 glasnosti, res dobro pa malo pod polovico, oz. kakor so mi razložili, "pet do 12" (po urinem kazalcu).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Meizu ::

Hehe, veš kako je v svetu glasbe :) Kolkor dnarja, tolko muzike. In žalostna resnica je res ta, da se za kvaliteto nucaš denarno izprsit kar ful. In če ti ni glasba res prioriteta v življenju, potem so investicije enostavno prevelike. Glasba je drag špas.

Pyr0Beast je izjavil:

Lol
Tole skupaj ne zmeče ven 500W nikdar


Na koga je tole letelo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Pyr0Beast ::

>Na koga je tole letelo?

Tale tvoj amp.

500W v 4Ohm resistive zelo dvomim da spravi z 0.1%THD
Za 700W pa tudi ne piše kakšno distorzijo ma.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Meizu ::

Verjemi, da jih spravi. Če tega nisi slišal v živo, potem ne moreš govorit. Ta stvar je glasna u božju mater. Zero klip, zero noise, zero distortion. No, verjetno jo nekaj je, vendar absolutno neopazno in neslišno.

500W rukne tale amp na 8Ohm, 700 jih ima na 4ohm.

Edit: Če GK napiše, da jih spravi ven 700W, potem jih spravi ven vsaj toliko, če ne še več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

floyd1 ::

Meizu je izjavil:

Hehe, veš kako je v svetu glasbe :) Kolkor dnarja, tolko muzike. In žalostna resnica je res ta, da se za kvaliteto nucaš denarno izprsit kar ful. In če ti ni glasba res prioriteta v življenju, potem so investicije enostavno prevelike. Glasba je drag špas.

Res je.

Pyr0Beast ::

>Edit: Če GK napiše, da jih spravi ven 700W, potem jih spravi ven vsaj toliko, če ne še več.
Meh. V njihovem prospektu sploh ne piše nič razen moči pri taki in taki wattaži

Kolk VA ima trafo napisan gor ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Meizu ::

http://www.ssguitar.com/index.php?actio...

Mogoče boš tukaj našel kaj pametnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

izbira ojačevalca - Tutorial

Oddelek: Zvok in slika
173579 (3179) čuhalev
»

Prerez kabla za zvočnike

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
257365 (6675) Duhec
»

Velika in majhna impedanca

Oddelek: Zvok in slika
124565 (4339) kucho
»

Avtoojačevalec in wooferji

Oddelek: Zvok in slika
131845 (1765) jest10
»

zvočniki za ojačevalec? (Ohmi)

Oddelek: Zvok in slika
187132 (6845) MArko

Več podobnih tem