» »

Delež Windows XP padel pod 50 odstotkov

Delež Windows XP padel pod 50 odstotkov

TechSpot - Julijska statistika podjetja Net Applications, ki spremlja rabo brskalnikov in operacijskih sistemov na računalnikih po svetu, ki imajo dostop do interneta, kaže, da je desetletje star Windows XP končno izgubil absolutni primat. Njegov tržni delež je upadel tik pod psihološko mejo 50 odstotkov na 49,8 odstotka.

Skupno imajo razne različice Windows še vedno trdno v rokah vodstvo, saj obvladujejo skoraj 88 odstotkov trga. Vista je nameščena na 9,24 odstotka računalnikov, Windows 7 pa je pridobil 28,87 odstotka trga. Na drugem mestu so s 5,59 odstotka uporabniki Mac OS X, Linux pa je nabral skoraj en odstotek (0,98 odstotka). V zadnjem mesecu se je tržni delež Windows 7 povečal za 0,74 odstotne točke, Vista je izgubila 0,28 odstotne točke, XP pa kar 1,19 odstotne točke. Polovica jih je nadgradila na Windows 7, ostali pa so večinoma prebegnili v Mac OS X.
Rezultati drugih podjetij kažejo nekoliko drugačne številke. StatCounter je že januarja oznanil preboj meje 50 odstotkov in trenutno delež Windows XP ocenjuje na 43,9 odstotka. Razlika je posledica v vzorcu, saj StatCounter bolj upošteva zahodne računalnike in podatkov ne uteži glede na število vseh računalnikov v državi (s tem je na primer Kitajska podcenjena, ker ima veliko računalnikov, a jih je le malo povezanih na internet).

63 komentarjev

«
1
2

mtosev ::

adijo XP. Ne bom te pogrešal.:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

rkobarov ::

nekako ne vrjamem da je xp pod 50%

#000000 ::

Men so pa xp najbolj windowsi od vseh, ni problema z driverji niso požrešni in ni vsakič ko prižgeš 100mb updejtov :)

BlaY0 ::

Pri M$-ju gredo v korak s časom. Ko na trg pride nov hardver, recimo procesor pa več/hitrejši ram, pri M$-ju naredijo tak softver, ki požre ves ram in vse CPU cikle, produktivnost s takim softverom pa ostaja na enakem nivoju kot pred 15 leti. Skratka popolnoma izničijo razvoj hardvera :P

Lonsarg ::

Ampak blaY0, ko pa pride trend slabšega hardwera, zaradi manjših naprav se pa tudi prilagodijo, pa naredijo spet manj požrešno:) Prilagodljivost je vrlina.

techfreak :) ::

BlaY0 je izjavil:

Pri M$-ju gredo v korak s časom. Ko na trg pride nov hardver, recimo procesor pa več/hitrejši ram, pri M$-ju naredijo tak softver, ki požre ves ram in vse CPU cikle, produktivnost s takim softverom pa ostaja na enakem nivoju kot pred 15 leti. Skratka popolnoma izničijo razvoj hardvera :P

In pri konkurenci je kaj drugače?

dzinks63 ::

Dokler bo v uporabi še malo morje starejših kompov z enojedernim CPU (2 do 3 GHz, 256MB do 1GB rama), za net so še vedno dobri, tako dolgo se bodo XP-ji držali, za te stare kompe so idealni, čez pet let jih bo pa že precej manj.

Aston_11 ::

Xp-ji so nartabulši OS, kar jih je MS zložil skupaj.

techfreak :) ::

Aja še to. Kakšni konkurenci? :P

Mac OS in Linux.

BlaY0 ::

1% Linuxa proti skoraj 90% Windowza... težko govorimo o konkurenci.

murmur ::

Europa, kjer je XP pri 42% in Linux pri 1.2%. Vista pa zanimivo pri 20%.

Icematxyz ::

Če nebi bilo podjetja tipa Google bi res težko govorili o konkurenci na tržišču s strani "Linux jedra" saj preprosto ne pride "Linux jedro" do "home user-jev" v velikih količinah. Zdaj pa dejansko je lepo razvidno na Wikipedia, da takoj ko je Google začel ponujati OS v katerem se pač "slučajno" nahaja Linux jedro, da je delež uporabnikov, ki dostopajo na internet "čez noč" se spremenil iz vsakega stotega na vsakega petdesetega. Se pravi v prid OS, ki uporabljajo Linux jedro.

Na namizju Google še sploh ni nič pokazal konkretnega pa vendarle že imam občutek, da konkurenca ne spi mirno!

Vsi tisti uporabniki, ki v temah o WP trdijo, kako dobra je konkurenca pa v takšnih temah očitno obrnejo ploščo. Še dobro torej, da imamo podjetja, ki so izbrala Linux jedro in bodo tudi ta "graf" sčasoma predrugačila pa tudi če je že tako dolgo približno enak.

Drugače pa XP je zadnji "Windows", ki sem ga uporabljal tako da drži se XP!

mtosev ::

murmur je izjavil:

Europa, kjer je XP pri 42% in Linux pri 1.2%. Vista pa zanimivo pri 20%.

to pač kaže da je vista v redu OS.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

V bistvu se z xp-jev migrira na ubuntu.

Stealth Ubuntu, da se ne vidi v statistikah?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizmoTo ::

Kako to, da se te statistike tako razlikujejo med sabo

Na w3schools je desktop linux s 5.2% že skoraj dohitel visto:
http://www.w3schools.com/browsers/brows...

In kam upoštevajo Android, v other ali pod linux ?

Me prav zanima, kako merijo to, slučajni dostopi http clientov do njihove strani ali kaj?

matejdro ::

Icematxyz je izjavil:

Na namizju Google še sploh ni nič pokazal konkretnega


Chrome OS?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

darkolord ::

Pri M$-ju gredo v korak s časom. Ko na trg pride nov hardver, recimo procesor pa več/hitrejši ram, pri M$-ju naredijo tak softver, ki požre ves ram in vse CPU cikle, produktivnost s takim softverom pa ostaja na enakem nivoju kot pred 15 leti. Skratka popolnoma izničijo razvoj hardvera
Pri meni je precej večja produktivnost na račun novega softvera.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

Pobrisane flamebait linux enovrstičnice. Od postov, ki omenjajo linux sem pustil tisto, kar vsaj približno diši po konstruktivni debati. Če kdo meni, da se mu je storila krivica: naslov za pritožbe poznate.
- Hoc est qui sumus -

lmfao ::

...ki spremlja rabo brskalnikov in operacijskih sistemov na računalnikih po svetu, ki imajo dostop do interneta...


A embedded sistemi tudi štejejo? A so vzeli samo namizne in prenosne PCje?
Kaj je "drugo"?

Sem mislil, da je Linuxa več:D

amigo_no1 ::

darkolord je izjavil:

Pri M$-ju gredo v korak s časom. Ko na trg pride nov hardver, recimo procesor pa več/hitrejši ram, pri M$-ju naredijo tak softver, ki požre ves ram in vse CPU cikle, produktivnost s takim softverom pa ostaja na enakem nivoju kot pred 15 leti. Skratka popolnoma izničijo razvoj hardvera
Pri meni je precej večja produktivnost na račun novega softvera.

Kaj uporabljaš da se tako pozna ?

orbter ::

Tudi zame so bili Windows XP zadnji Win sistem. Odličen OS, škoda samo, da ga niso pokrpali kot bi morali, preden so se spravili na Visto. Sedaj pa že šesto leto zelo uspešno na Ubuntu-ju :-)

linuxdady ::

Vedno sem bil prepričan, da je število uporabnikov Linuxa v takšnihle raziskavah podcenjeno. Vendar izgleda, da se moram ugrizniti v jezik.
Po podatkih Distrowatch je povprečno število prenosov vseh Linux distribucij s spleta na dan 36.639, kar znese 13.373.235 letno. Ta številka se verjetno kaj bistveno ne razlikuje od dejanskega števila uporabnikov, zagotovo pa ne odstopa več kot ±50%. To pa pomeni, da je delež Linuxa na osebnih računalnikih čisto zares nekje med 0,5 in 1,5%.

ZAKLJUČEK: Ni nas veliko, smo pa glasni. :)

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

linuxdady je izjavil:

Vedno sem bil prepričan, da je število uporabnikov Linuxa v takšnihle raziskavah podcenjeno. Vendar izgleda, da se moram ugrizniti v jezik.
Po podatkih Distrowatch je povprečno število prenosov vseh Linux distribucij s spleta na dan 36.639, kar znese 13.373.235 letno. Ta številka se verjetno kaj bistveno ne razlikuje od dejanskega števila uporabnikov, zagotovo pa ne odstopa več kot ±50%. To pa pomeni, da je delež Linuxa na osebnih računalnikih čisto zares nekje med 0,5 in 1,5%.

ZAKLJUČEK: Ni nas veliko, smo pa glasni. :)


Predvsem to drži, ja:) Sicer pa ni kej, nikoli si nebi upal stavit, da bo po 10 letih še vedno polovica vseh na xp.

ahac ::

WizmoTo je izjavil:

Kako to, da se te statistike tako razlikujejo med sabo

Na w3schools je desktop linux s 5.2% že skoraj dohitel visto:
http://www.w3schools.com/browsers/brows...

In kam upoštevajo Android, v other ali pod linux ?

Me prav zanima, kako merijo to, slučajni dostopi http clientov do njihove strani ali kaj?


Oni merijo samo obisk na njihovi strani.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

ales85 ::

Tako je ahac. Ko jaz potrebujem distribucijo grem na glavno stran in jo snamem od tam (verjetno pa nisem edini:).

pegasus ::

Icematxyz je izjavil:

Drugače pa XP je zadnji "Windows", ki sem ga uporabljal tako da drži se XP!

Moje sožalje :)
Pri meni je to win 3.11, ker ko so prišli ven win95, sem videl, da je to govno in best to avoid OS. So bile alternative že takrat ne samo light years ahead, ampak v paralelnem, boljšem vesolju.
Danes so winsi še vedno nelogičen, uporabniku neprijazen productivity buster, ki ga ljudje v večini uporabljajo samo zaradi konformnosti. Če veš kaj delaš, si najdeš primerno orodje in uživaš v svoji kreativnosti.

Tilen ::

pegasus je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Drugače pa XP je zadnji "Windows", ki sem ga uporabljal tako da drži se XP!

Moje sožalje :)
Pri meni je to win 3.11...

... Danes so winsi še vedno nelogičen, uporabniku neprijazen productivity buster, ...


Ti to veš, ker si nazadnje uporabljal 3.11 ane?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Poldi112 ::

linuxdady je izjavil:

Vedno sem bil prepričan, da je število uporabnikov Linuxa v takšnihle raziskavah podcenjeno. Vendar izgleda, da se moram ugrizniti v jezik.
Po podatkih Distrowatch je povprečno število prenosov vseh Linux distribucij s spleta na dan 36.639, kar znese 13.373.235 letno. Ta številka se verjetno kaj bistveno ne razlikuje od dejanskega števila uporabnikov, zagotovo pa ne odstopa več kot ±50%. To pa pomeni, da je delež Linuxa na osebnih računalnikih čisto zares nekje med 0,5 in 1,5%.

ZAKLJUČEK: Ni nas veliko, smo pa glasni. :)


Veliko nas ni, glasni smo tudi :), vseeno nas je pa več kot te statistike prikazujejo, ker so večinoma vezane na usa, kjer je situacija precej nereprezentativna.

In distrowatch res ne more biti neka referenca. Kdo sploh od tam prenaša svojo distribucijo, namesto z domače strani distribucije???
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Putr ::

@Admins Kakšno je pa razmerje na slo-tech.com ? Kaj ko bi objavil kakšno statistiko (browsers, OS)

lukaz ::

linuxdady je izjavil:

Vedno sem bil prepričan, da je število uporabnikov Linuxa v takšnihle raziskavah podcenjeno. Vendar izgleda, da se moram ugrizniti v jezik.
Po podatkih Distrowatch je povprečno število prenosov vseh Linux distribucij s spleta na dan 36.639, kar znese 13.373.235 letno. Ta številka se verjetno kaj bistveno ne razlikuje od dejanskega števila uporabnikov, zagotovo pa ne odstopa več kot ±50%. To pa pomeni, da je delež Linuxa na osebnih računalnikih čisto zares nekje med 0,5 in 1,5%.

ZAKLJUČEK: Ni nas veliko, smo pa glasni. :)

Že omenjeno snemanje distribucije iz uradne strani pa še kakšen "apt-get dist-upgrade" podre to teorijo :)

SuperVeloce ::

Dobro, za vsakega svoj pristop, ali je to linux, win ali osX,... Ampak vas ne razumem, ko teče debata o XP vs. Win7. XP je rabil koliko let in koliko SP, da se je ob izidu še ne dobro stestiranega Win7 lahko kosal z le-tem??? Sedaj je pa XP sploh nelogična izbira, vsaj če si kupil 3-4 leta nazaj vsaj komp z novejšo tech, če že ne hitrega. Naprimer vsi Core2 zlahka poganjajo Win7, tudi ob nizkih frekvencah, če pa premoreš samo 1gb seveda ne uporabljaš x64 verzije in požrešnega profi softwarea?! Koliko se pozna na novejših kompjutrih pri mletju diska in izkoristku rama, pa vsi vemo. XP je tukaj v prednosti le ob sveži namestitvi in nikoli več.

Enako velja za driverje, XP 64 bit so res imeli ogromne probleme, medtem ko sedaj Win7 x64 še nisem kjerkoli doživel, da stvari nebi zrihtal. Za obstranske stvari, kot so webcam, celo 32bitni delujejo brez najmanjšega problema.

_Enterprise_ ::

situacija je taka tudi zaradi tega, ker xpjev ne furajo samo babice, ampak tudi mnogi samooklicani računalniški zanesenjaki, ki mislijo da sta vista in win7 "plastik fantastik", virusi in kreši.

edit: da ne omenjam seveda vseh teh programerskih genijev ki v arhaičnem okolju windows 7 nikakor ne morejo razvijati svojih programerskih čudežev

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Poznam programerja, ki ima WinXP izključno zaradi tega, ker ima gor naloženo programov in knjižnic tok, da bi mu ponovno nameščanje vsega na Win7 vzelo cel teden. Pa govori da se bo enkrat lotil že eno leto:)

Tak da glavni vzrok za tak procent je pač to, da se računalnikov ne menja več na 2 leti, ampak so dobri tut 5 in več let, večina ljudi pa ostane na OSu, ki je bil nameščen prvič, bodisi zaradi neznanja, bodisi lenobe, nekaj pa tudi takih, ki so preveč pametni, kok je XP kul:D

Putr ::

_Enterprise_ je izjavil:


edit: da ne omenjam seveda vseh teh programerskih genijev ki v arhaičnem okolju windows 7 nikakor ne morejo razvijati svojih programerskih čudežev


Malce offtopic a vendar zabavna zgodba:
(govora je o printanju noge na vsako stran iz spletne strani z prelomom na sredi diva - in ja, ne da se. Da se samo v FF2 zaradi enga buga)
Developer: To je na vseh modernih browserjih tehnično neizvidljivo.
Šef: Lej ni problema, dej stranki Firefox 2 pa bo delal.
Developer: ... ... ...

energetik ::

Lonsarg je izjavil:

Tak da glavni vzrok za tak procent je pač to, da se računalnikov ne menja več na 2 leti, ampak so dobri tut 5 in več let, večina ljudi pa ostane na OSu, ki je bil nameščen prvič, bodisi zaradi neznanja, bodisi lenobe, nekaj pa tudi takih, ki so preveč pametni, kok je XP kul:D
Kaj pa če enostavno ostanejo na starem OS, ker jim enostavno povsem zadostuje in lahko naredijo vse enako kot bi z novim sistemom?
V službi smo še vedno na XP in tudi če gremo na Win7 ali pa magari Ubuntu, ne bom mogel narediti čisto nič več ali hitreje. OS nam je samo podlaga za Excel in nekaj specialnih programov. In dokler krpajo varnostne luknje, bo XP povsem zadoščal za moje delo.

MrStein ::

Saj je lepo prej napisal: Šef izbere rešitev, ki deluje. "Developerji" pa se nekaj šopirijo z raznimi buzzwordi ipd. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

Vendar delujoča rešitev ni nujno tudi varna rešitev. 5 let star brskalnik mora imeti kar nekaj varnostnih ranljivosti.

Poldi112 ::

energetik je izjavil:


V službi smo še vedno na XP in tudi če gremo na Win7 ali pa magari Ubuntu, ne bom mogel narediti čisto nič več ali hitreje. OS nam je samo podlaga za Excel in nekaj specialnih programov.


Select in potem middle click je recimo že hitreje od copy/paste in to je univerzalno - dela ne glede na izbran program. In verjetno to ni edina stvar.

Ampak dokler ne uporabljaš ne veš. Nič ne rečem, z xp-ji se da čisto normalno živeti, ampak niti slučajno niso najbolj efektiven sistem. Razvoj gre naprej, vsi pa ne gredo z njim.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

energetik ::

Tistih par sekund zaradi morebitnih novih fičrjev mimogrede zapraviš ko greš s sodelavci za 15min na kavo. Razen če trdiš, da delaš 8h brez prekinitve.

Reycis ::

Poldi112 je izjavil:


Select in potem middle click je recimo že hitreje od copy/paste in to je univerzalno - dela ne glede na izbran program. In verjetno to ni edina stvar.

To ni nic drugega kot podvajanje ze obstojece bliznjice in povecanje produktivnosti zaradi taksnih ficrov je zanemarljivo. Meni je ta feature celo zmanjsal produktivnost ker zdaj debatiram o temu namesto da bi kaj bolj pametnega pocel.

Icematxyz ::

Meni je ta feature celo zmanjsal produktivnost ker zdaj debatiram o temu namesto da bi kaj bolj pametnega pocel.


Čas, ki si ga s tem pridobil lahko sedaj mirno porabiš za razpravljanje in obdržiš produktivnost od prej. ;)

energetik ::

To je odgovor, namestiš Win7, pridobiš 15min zaradi novih fičrjev in si lahko privoščiš 2 kavi/dan namesto 1. :D

Icematxyz ::

Vidiš tukaj pa se bo razprava že "lomila"... ;)

knesz ::

Ali pa narediš toliko več, za isti denar, in si za odtenek bolj konkurenčen kitajcem :)

s1m0n ::

Osebno se vedno bolj oddaljujem od Linuxa za desktop uporabo!
Ko bo mogoče, da vsak HW dela na njem grem nazaj. Pa tudi ko ne bom porabil 2-3 ure na en bog driver :)
Mi pa lepo služi na domačem serverju in še sploh ni bil ugasnjen (razen kak izpad elektrike)

Pa tudi Win7 praznuje pri meni 2 leti čez 1 teden brez 1 napake od namestitve...

Bananovec ::

BlaY0 je izjavil:

Pri M$-ju gredo v korak s časom. Ko na trg pride nov hardver, recimo procesor pa več/hitrejši ram, pri M$-ju naredijo tak softver, ki požre ves ram in vse CPU cikle, produktivnost s takim softverom pa ostaja na enakem nivoju kot pred 15 leti. Skratka popolnoma izničijo razvoj hardvera :P

Nekako je navada, da se software prilagodi hardwaru, da se ga izkoristi koliko se ga da in ne obratno. Res je, da zna to biti včasih problem. Čez kako leto ali dve pa bi morda lahko Okna XP že upokojili.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Pyr0Beast ::

meni je Xp ljublši za odpravljanje napak.

7 sistemi so vse panele preobrnili in naredili en kup nepotrebne zmešnjave
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

knesz ::

Pyr0Beast je izjavil:

meni je Xp ljublši za odpravljanje napak.

7 sistemi so vse panele preobrnili in naredili en kup nepotrebne zmešnjave

In potem se sprašujete, zakaj je za navadno rajo tako težak prehod na drug operacijski sistem (Ubuntu)?
Ko pa imajo že g33ki problem z prehodom iz Xp na 7 :)

energetik ::

A je napisal, da ima problem? Res je da so že pri Visti napredne nastavitve bolj skrili oz. zakomplicirali. Recimo za IP pogledat si v XP kliknil z desno in potem levo. Zdaj pa se ti odpira neko središče za omrežja, potem šele tam najdeš povezavo. Samo kot primer.
Je pa res, da je hitro iskanje dobra pogruntavščina, ki marsikaj odtehta.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chrome lanski zmagovalec, IE poraženec (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7229778 (7811) roCkY
»

Windows 10 vendarle premagal Sedmico

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
107038 (4838) zmaugy
»

Windows 7 je končno prehitel Windows XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
319731 (7799) SuperVeloce
»

Windows 7 na vrhu v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7016554 (14563) MrStein
»

Firefox 3 je najbolj razširjen brskalnik v Evropi

Oddelek: Novice / Brskalniki
436790 (4189) Spletko1

Več podobnih tem