» »

Twitter nas spreminja nazaj v otroke

Twitter nas spreminja nazaj v otroke

Daily Mail - Članek Susan Greenfield, 60-letne ugledne britanske znanstvenice, baronice v viteškem redu britanskega imperija ter članice zgornjega doma parlamenta (House of Lords) v sicer še kar rumeni reviji Daily Mail, je te dni dvignil precej prahu. Greenfieldova, ki sicer poučuje farmakologijo (učinkovanje zdravil) na Oxfordu in je veliko raziskovala vzroke za nastop Alzheimerjeve in Parkinsove bolezni, je namreč zapisala, da "socialna omrežja kot sta Facebook in Twitter odrasle spreminjata v generacijo vase zagledanih narcisov, ki imajo izjemne težave s koncentracijo in tako rekoč tako kot otroci konstantno rabijo pozornost in potrjevanje s strani drugih".

Greenfieldovo skrbi, da znaten delež Facebookovih 750 mio oz. Twitterjevih 200 mio uporabnikov na dnevni osnovi objavlja popolne banalnosti, ki pravzaprav nikogar zares ne zanimajo, tam pa so zato, ker si uporabnik želi pohvale, pozornosti, stika. Uporabniki zato drug drugemu komentirajo kakršenkoli nesmisel že (wall posti, @reply-ji, retweeti, /cc, idr.). Tovrstno obnašanje je značilno in normalno v otroštvu, v odrasli dobi pa več ne, ker naj bi bili bolj zaposleni z resnimi temami, pristnejšimi medčloveškimi odnosi, oz. bili sposobni na eni in isti stvari delati dlje časa brez "socialnega" premora vsakih 5 minut. Še več, dolgotrajna in intenzivna uporaba omenjenih storitev naj bi pustila trajne posledice na naših kognitivnih sposobnostih, podobno kot to storijo določena zdravila in prepovedane substance.

Twitter je posredi novičke seveda že znorel. O gospe so rekli vse živo; od tega, da je gotovo na drogah, pa da že spet seje neumnosti, pa da si prav ona s pisanjem želi zagotoviti nekaj pozornosti. Njen priimek sicer še ni "trending topic", lahko pa bo postal. Zanimiva kombinacija resnosti očitkov in ugleda, ki ga je dosegla v znanstvenih in političnih krogih, je že pravi recept za to.

52 komentarjev

«
1
2

sgdjkdlsugi4 ::

Resnica pa je najbrz nekje vmes.

dr.Akula ::

Se strinjam, samo poglejte naše politike na twitterju. Dobesedni dokaz spreminjanja nazaj v otroke.
ni podatka

Tezaab ::

Heh, to pravis, kot da se drugje ne obnasajo kot otroci :)

Npr.: "Mami, mami, sosedov Francl me je uzalu!" -> "G. Francl me je uzalil, zato ga bom tozil."


On topic:
Glede na to, kaksna sporocila si ljudje dandanes izmenjujemo, ni ugotovitev dr. Greenfieldove nic cudnega. Vsak nov nacin sporocanja je bolj retardiran od prejsnjega.

_Enterprise_ ::

zadela je bistvo, upam da veliko ljudi vidi tole. ker to se dejansko na facebooku dogaja, mediji ga pa štejejo med nevemkakšne revolucije

bosmla ::

Tisti "od zunaj" se bomo z gospo kar strinjali... tisti, ki so pa ze "notri" pa bodo na vse pretege govorili proti.
Podobno kot pri cigaretah in ostalih substancah.

black ice ::

Cigareti so pa ja kul.

msjr ::

Lajkam!

CyberPunk ::

Hudo, zadela je bistvo! :))

kuglvinkl ::

msjr je izjavil:

Lajkam!


Komu? Komu ti to?!

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Babica, ki uporablja twitter je se vedno bolj cool kot babica, ki vsak stavek zacenja z "ko smo bili mi mladi"...po moznosti se zmeraj gleda crno belo televizijo obenem pa navaja znanstvene ugotovitve in poglede na svet iz casov, ko je bil pokojni Rugelj se v plenicah.

Marilyn ::

Točno tako, z gospo se strinjam. In ja priznam, sam tudi sam uporabnik FB. Veste koliko prijteljev imam gor? 18!!! Te, s katerimi se slišim vsaj tedensko, so pa gor tudi nekateri moji sorodniki. Dovolj, da vsake toliko pogledam kakšne njihove slike ali pa preberem misli. To je pa tudi vse, vsega 18 ljudi. Če bi se radi družili in bili socialni pojdite vn "luzerji"... V večini primerov narod gor lepi slike od motorjev, avtomobilov, sami sebe v takih in drugačnih pozah :)):)):))

O twiteerju pa sploh, da ne pišem...zadeva mora biti smešna..spim, serj*m...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marilyn ()

kuglvinkl ::

Kako bi sestavl eno smiselno anketo na temo facebooka? :)

techfreak :) ::

Facebooka ne uporabljam, ker:
a) ga ne znam uporabljati
b) imam napačne prijatelje
c) nimam prijateljev
d) ga uporabljam

Mislim, da bi prve tri možnosti zadostile skoraj vsem FB haterjem.

Manu ::

Se kar strinjam z njo, deloma pa tudi ne. Sem mnenja, da so ljudje bili takšni že prej. Socialno omrežje je samo platforma, kjer se to opazi in ker so ljudje izpostavljeni.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

kuglvinkl ::

Če že tvoje, potem je treba malo prilagoditi:

Facebook:
a) ga ne uporabljam, ker ga n znam uporabljati
b) ga ne uporabljam, ker imam napačne prijatelje
c) ga ne uporabljam, ker nimam prijateljev
d) ga uporabljam.

Mi manjka zakaj ga uporabljam.

dzinks63 ::

Facebook:
a) ga ne uporabljam, ker ga n znam uporabljati
b) ga ne uporabljam, ker imam napačne prijatelje
c) ga ne uporabljam, ker nimam prijateljev
d) ga uporabljam.
e) ga nočem uporabljat
f) ...

Dr_M ::

Pa se tocka znj) ne uporabljam,ker je fb evil
:>
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

Naj jo skrbi.

Tako kot je skrbelo tiste, ko se je prvič pojavil stacionarni telefon

Pa računalnik s modemom

Pa mobitel

Pa sms

Pa videotelefonija

.....
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Marilyn ::

@PyroBeast

izpostavila je slednje:

"objavlja popolne banalnosti, ki pravzaprav nikogar zares ne zanimajo, tam pa so zato, ker si uporabnik želi pohvale, pozornosti, stika. Uporabniki zato drug drugemu komentirajo kakršenkoli nesmisel že (wall posti, @reply-ji, retweeti, /cc, idr.). "

ne vidim razloga zakaj bi to skrbelo generacije pred telefonom, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marilyn ()

mgermo ::

techfreak :) je izjavil:

Facebooka ne uporabljam, ker:
a) ga ne znam uporabljati
b) imam napačne prijatelje
c) nimam prijateljev
d) ga uporabljam

Mislim, da bi prve tri možnosti zadostile skoraj vsem FB haterjem.


Sicer ga "uporabljam" 2 min dnevno, ampak:

a) zato, ker je potreben najmanj doktorat, da klikneš par zadev?
b) napačni prijatelji? kakšni pa so to?
c) pravzaprav lahko dodajaš random folk in sem ziher da te bojo potrdili

Nisem FB hater ampak se strinjam z gospo.

nUUb ::

mgermo je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Facebooka ne uporabljam, ker:
a) ga ne znam uporabljati
b) imam napačne prijatelje
c) nimam prijateljev
d) ga uporabljam

Mislim, da bi prve tri možnosti zadostile skoraj vsem FB haterjem.


Sicer ga "uporabljam" 2 min dnevno, ampak:

a) zato, ker je potreben najmanj doktorat, da klikneš par zadev?
b) napačni prijatelji? kakšni pa so to?
c) pravzaprav lahko dodajaš random folk in sem ziher da te bojo potrdili

Nisem FB hater ampak se strinjam z gospo.

Zato da se vidi, da imajo 1000+ prijateljev ja, :))
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

greebosan ::

Res ne vidim problema, če si igriv ali otročji, ko je čas za to, bodisi na socialnih omrežjih ali kje drugje. Časi in tehnologija se spreminjajo, kot tudi navade in vzorci obnašanja. Itak pa mladi največ uporabljamo nove tehnologije.

Po drugi strani pa lahko starejši uporabniki resnično doživijo kulturni šok, ko se spoznajo z novo sporočevalno tehnologijo, in se začno obnašati kot tisti ljudje, ki se nesluteči vrnejo z orienta in kasneje postanejo hipiji za kratek čas. To so izkusili tudi slovenski blogerji 4-5 let nazaj. Še enkrat so dali svoje otroštvo skozi, in verjamem, da jim je izkušnja le koristila na dolgi rok.

bosmla ::

Khm ni ravno izpostavila
igriv ali otročji
ampak da "socialna omrežja kot sta Facebook in Twitter odrasle spreminjata v generacijo vase zagledanih narcisov, ki imajo izjemne težave s koncentracijo in tako rekoč tako kot otroci konstantno rabijo pozornost in potrjevanje s strani drugih".

guest #44 ::

Jaz pa spodbujam poneumljanje folka. Manj konkurence! ;)

Pyr0Beast ::

Marilyn je izjavil:

@PyroBeast

izpostavila je slednje:

"objavlja popolne banalnosti, ki pravzaprav nikogar zares ne zanimajo, tam pa so zato, ker si uporabnik želi pohvale, pozornosti, stika. Uporabniki zato drug drugemu komentirajo kakršenkoli nesmisel že (wall posti, @reply-ji, retweeti, /cc, idr.). "

ne vidim razloga zakaj bi to skrbelo generacije pred telefonom, itd.


Kaj pa misliš da je cel ta forum ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

smash ::

Marilyn je izjavil:

Točno tako, z gospo se strinjam. In ja priznam, sam tudi sam uporabnik FB. Veste koliko prijteljev imam gor? 18!!! Te, s katerimi se slišim vsaj tedensko, so pa gor tudi nekateri moji sorodniki. Dovolj, da vsake toliko pogledam kakšne njihove slike ali pa preberem misli. To je pa tudi vse, vsega 18 ljudi. Če bi se radi družili in bili socialni pojdite vn "luzerji"... V večini primerov narod gor lepi slike od motorjev, avtomobilov, sami sebe v takih in drugačnih pozah :)):)):))

O twiteerju pa sploh, da ne pišem...zadeva mora biti smešna..spim, serj*m...


res je da ti je brezveze zgubljat besede o twitterju, ker nimaš pojma kaj to sploh je..

jaz recimo fb account imam, gor imam obešen svoj email, fb pa ne uporabljam...

..uporabljam pa twitter, ker je zadeva super...je kot nek rss, na katerega lahko daš reply...kaj to pomeni...naročenem sem na ljudi, ki podajajo pomembne informacije, ki zadevajo moje delo, podajajo dobre povezave in kakšne ideje in podobno...zelo uporabna zadeva

..poleg tega so na twitterju objavljene informacije veliko prej, preden dosežejo ostale medije (spletne strani, bloge, itd), tako si z neko temo na tekočem skoraj v realnem času, ko se dogaja

..je pa res, da sta v zadnjem času twitter odkrila naša politika Janša in Golobič....evo to se pa ne bom zlagal, da se je od takrat kvaliteta debat na twitterju sprevrgla v "otroška" obtoževanja in podobna sranja, kot jih lahko spremljamo recimo v parlamentu

tako da na twitterju lahko najdeš tudi ljudi, ki govorijo, kako pravkar serjejo, samo to je mit, ker takih je malo, ker jih hitro odjaviš in so potem izgubljeni

_Enterprise_ ::

techfreak :) je izjavil:

Facebooka ne uporabljam, ker:
a) ga ne znam uporabljati
b) imam napačne prijatelje
c) nimam prijateljev
d) ga uporabljam

Mislim, da bi prve tri možnosti zadostile skoraj vsem FB haterjem.
vsake toliko časa pogledam na facebook da vidim ali je mogoče kaj dejansko uporabnega kdo napisal, sicer pa sebe nimam za uporabnika, ker mogoče 2 posta na leto napišem na zid. tele opcije, ki si jih podal, so pa milo rečeno debilne

zmaugy ::

Končno nekdo, ki je napisal resnico o teh bebavih socialnih omrežjih.

PS: Posredi? Četrtek.

Looooooka je izjavil:

Babica, ki uporablja twitter je se vedno bolj cool kot babica, ki vsak stavek zacenja z "ko smo bili mi mladi"...po moznosti se zmeraj gleda crno belo televizijo obenem pa navaja znanstvene ugotovitve in poglede na svet iz casov, ko je bil pokojni Rugelj se v plenicah.


Kako je že s tistim, da naj bi šlo zelo starim včasih na otročje? :))
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

grex ::

Vsi tisti, ki ste pisali da Facebooka in Twitterja ne uporabljate, ker a) b) c) d) in e)..

dodajte še:

f) Facebooka in drugega ne uporabljam, da lahko potem na slo-techu napišem, kako ga ne uporabljam in kako sem ponosen na to. Iz vaše strani potem pričakujem odobravanje (v smislu pohvale ali kontra-trolanja)v smislu "Mami, poglej kako sem kul, ko ne uporabljam Facebooka".

Mercier ::

Pa se je gospa s tem kaj bolj resno pozabavala in se to da kje videt, al je to zgolj eden od bebavih rumenih zadev, o katerih ljudje radi berejo, tipa: predolgo živite s starši in imate nevzgojene otroke, predobre avte in še na tisoč in en način ne živite prav?

mdural ::

se strinjam, da je fb samo platforma za tiste, ki sicer ne bi mogli tako izražati svojega hotenja po sprejetju. pa kaj je drugače recimo, kakršnokoli pehanje za slavo, tv čas, thumbs up whores na yt, itd. mislim, da zrela oseba lahko facebook uporablja brez, da bi vsak dan nekaj pisala gor in iskala like. FB je namreč odlično orodje za stalkanje, vohljanje za informacijami, izdelovanju profila neke osebe, ki ti je zanimiva.

Or is it just me?

andrejus ::

Celotni način življnnja nas sili v infantilnost. Sodobne komunikacijske možnosti se večinoma izkoriščajo za banalnosti. Ker je FB pri nas precej bolj razširjen od Tweeterja lahko rečem, da imam precej bolj pametne vsebine na T kot na FBju.

zmaugy ::

FBje primerljiv s tabloidi. Ampak nekateri ne morejo brez tabloidov.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

jlpktnst ::

Problem je v družbi sami. Če imaš kup ljudi ki ne vedo kaj bi sami s sabo - seveda si bodo sporočali banalnosti.

Preveč nas je, zato pa večina ljudi nima koristnega opravila in se dolgočasijo.

Banalnosti sledijo.

rkobarov ::

sam uporabljam twitter, vendar nekateri pustijo po 20-100 twittov na dan!?

ZaphodBB ::

Če mene vprašate je dama falila. FB in Twitter nič ne spreminjata. Temveč učinkujeta tako kot alkohol -> Enostavno pokažeta kakšen človek dejansko je.

Banalneži objavljajo banalnosti. Pametni ljudje pa raje delajo kaj drugega.

Knez Fjodor ::

Sam imam FB in me pri tem predvsem skrbi kvaliteta objav. Ta storitev kar sili, da jo spremljaš in večinoma si razočaran, ker ni kaj dosti pametnih stvari, za katere bi bilo vredno tratiti čas gor. Pa imam zelo različne prijatelje, čeprav relativno malo. Te storitve imajo svojo uporabno vrednost, vendar prehitro postanejo same sebi namen. Tudi brez njih bi čisto komot šlo. Folk tega ne ve in objavlja neumnosti. Zdrave pameti pa je tako ali tako vedno primanjkovalo.

Skrbi me tudi to, da je gospa z nekim znanstvenim ozadjem izrekla mnenje, nanjo se je pa izvalila kopica flejmanja večinoma ignorantskega folka. To že samo po sebi nekaj pove o publiki.

lobo_feroz ::

'Think of the implications for society if people worry more about what other people think about them than what they think about themselves.'

Read more: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...


Aha, tega pa pred facebookom sploh ni bilo :)

crazyLIKEme ::

rkobarov je izjavil:

sam uporabljam twitter, vendar nekateri pustijo po 20-100 twittov na dan!?



Odvisno kakšni so ti twitti. Če so v kontekstu pogovora potem valda da se nabere.

Če pa twittaš o zelenem avtu, ki se je ravno peljal mimo je pa to absurd ://
http://crazyl1keme.deviantart.com/

Arto ::

Jes pa nimam takih izkušenj, vsaj s sabo in kolegi ne. Twitterja sicer ne uporabljam, ampak facebook se v glavnem uporablja samo za slike iz kakšne zabave pa za kej se zmenit.

knesz ::

Arto je izjavil:

Jes pa nimam takih izkušenj, vsaj s sabo in kolegi ne. Twitterja sicer ne uporabljam, ampak facebook se v glavnem uporablja samo za slike iz kakšne zabave pa za kej se zmenit.

In na podlagi teh slik, se zna zgoditi, da boš nekje v prihodnjosti zavrnjen pri kakšni prošnji za delo :)

sgdjkdlsugi4 ::

bosmla je izjavil:

Khm ni ravno izpostavila
igriv ali otročji
ampak da "socialna omrežja kot sta Facebook in Twitter odrasle spreminjata v generacijo vase zagledanih narcisov, ki imajo izjemne težave s koncentracijo in tako rekoč tako kot otroci konstantno rabijo pozornost in potrjevanje s strani drugih".


Cela cloveska rasa ima to v krvi btw. Takoj za osnovnimi potrebami.

Iatromantis ::

Twitter je zakon, ker ne spodbuja *zgolj* egotripa, tako kot fb, ki je kot je omenil nekdo zgoraj "FB je namreč odlično orodje za stalkanje, vohljanje za informacijami, izdelovanju profila neke osebe, ki ti je zanimiva."

Pravzaprav bi lahko Twitter umestili med največje inovacije spleta v2.0

Netrunner ::

Problem ni v omrežjih in tehnologiji ampak v uporabnikih. Imam FB, Twitter, Linkedin in google+ ... na katere pa zahajam zelo poredko in pustim samo inf. za katere me ne moti da so online, nekateri pač nimajo meja...

Problem je da socialna omrežja dajo možnost uporabnikom da zelo enostavno in hitro objavijo karkoli.. ne vem če poneumljajo ampak dajo možnost da se vse neumnosti posameznikov javno pokažejo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

cahahopie ::

nekdo je rekel da je facebook orodje:
- s katerim si nekateri nabijajo ego, ko objavljajo kje in s kom so že vse bli ter kako uspešni so
- zaradi katerega se nekateri zaradi zgoraj omenjenih počutijo manjvredne in še bolj odrinjene.

Še ena - 3000 prijateljev na FB je 3000 prijateljev, ki ne bodo prišli na tvoj pogreb.

Jaz bi dodal da je facebook tudi mesto za razkazovanje na eni in vojerje na drugi strani.

Je pa FB tudi včasih sredstvo, ki poveže ljudi, ki se že dolgo niso srečali in se tudi nebi če FB nebi obstajal.

Za nekatere pa je FB le skupek web igerc t.j. različnih zinga pokerjev in farmvillow. Za ene pa le keš.
Bolje živ slabič kot mrtev junak!

digitalcek ::

Bravo, Susan.
Nekaj o tem, kakšno sranje so (ste) si izmislili, pa v članku resnega spletnega anlitika (ne povprečnega, nekritičnega ST uporabnika) na linku:

http://www.delo.si/mnenja/kolumne/smo-n...

Izsek iz članka:Tehnologije, s katerimi so hoteli njihovi snovalci sprostiti človeški potencial, širiti znanje in izboljšati kakovost življenja na planetu, danes opravljajo čisto nasprotno nalogo. Poneumljajo, spodkopavajo našo človeškost, krepijo izkoriščevalsko moč kapitala in nas vse bolj prilagajajo potrebam strojev. Zato je med vrsticami knjige nenehno navzoče neizgovorjeno vprašanje – so dobronamerni tehnološki vizionarji nehote ustvarili pošast?

Zgodovina sprememb…

gnilojabolko ::

Sicer pa sam nikoli nisem maral socialnih omrežij in nikoli jih ne bom. Enkrat zaradi ene ženske sem šel na FB. Ne vem zakaj mi je bilo treba to narediti... In še isti dan brisal kolikor se je dalo.
Sem pa doživel razna razočaranja zaradi papkov, ki so na FB-ju: reče sodelavka "Ma ja ti nismo poslali vabila na zabavo ker te nisem dobila na FB-ju" ....čakaj a se ne vidimo skoraj vsak dan na delu??? Tako da ja, socialna omrežja poneumljajo ljudi.

Z uporabo socialnih omrežij bodo človeški stiki postali preteklost

driver_x ::

Tale gospa je kar dobro zadela bistvo.

Shuli ::

Hah, sigurn ji je bedno, ker je bila eno leto gor in je nihče ni dodal pod prijatelje. Haters gonna hate...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Družabna omrežja tepe počasna rast števila uporabnikov

Oddelek: Novice / Rezultati
257981 (6359) euagrus
»

Facebook ima resen problem: ljudje delijo čedalje manj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10025079 (19740) marS
»

Britanci občutljivi na spletne nergače

Oddelek: Novice / NWO
328570 (7022) SkipEU
»

Twitter nas spreminja nazaj v otroke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5214484 (10949) zmaugy
»

Prihodnost svetovnega spleta: WWW 2010

Oddelek: Novice / Zasebnost
145587 (4195) poweroff

Več podobnih tem