» »

simbioza windows 2000 on Red hat 8.0

simbioza windows 2000 on Red hat 8.0

Yacksy ::

Mogoče bo to vprašanje za tiste ki imajo vsaj malo pojma več o OS-ih kot jaz malo bolj lahko, ampak jaz sem se zgubu.

Hotu sem mal mojo staro mašino v pogon spravt, zato sem se odločil, da probam navezo Windowsov 2000 in Red hata 8.0

V mašini imam 2 fizično ločena diska. Tisti, na katerem so winsi (primary master) je velik 4.3 Gb, tist z Red Hatom(primary slave) pa 6.4 Gb.

Najprej sem inštaliral Red Hat, potem pa še Winse. Zaradi tega, ker je ob ponovnem zagonu pri inštaliranju winsev zagnalo Linux, sem začasno odklopu disk z Linuxom. Potem, ko pa sem končal inštalacijo Windowsov 2000, sem disk priklopil nazaj. Torej, kje je zdaj problem?

Pri zagonu mi ne da na izbiro kateri OS naj zaženem, temveč avtomatsko zažene winse. Kaj storiti?

Inštalacija Linuxa je sama naredila tri particije za katere je uporabljen datotečni sistem, ki ga windowsi sloh ne prepoznajo, tako da drugega diska v windowsih sploh ne vidim. Kaj storiti, da bi lahko šaril po vsem diskovju, ki ga imam v računalu?|O

Rumko ::

linuxovih particij se v winsih NE da videti (vsaj nikjer nism opazu kakšnega programa za kej tazga). Pa najprej winse instaliri pol pa linux, ker winsi povozjo lilo al pa uporab zagonsko disketo kokr jst :)

Ag.Smith ::

Najlažje bo, da še enkrat inštaliraš RH. Na koncu inštalacije ti bo setup pri izbiri boot loadreja sam našel window$e, ne glede na to ali izbereš Grub ali Lilo. Lahko boš tudi izbral privzeti OS. Po tem se ti bo ob vsakem zagonu prikazal menu za izbiro OS-a.

Če pa se ti ne da ponovno ištalirat linux-a in imaš zagonsko disketo lahko narediš sledeče.
TEGA SE LOTI SAMO ČE SI IMEL OB INŠTALACIJI LINUX-A PRIKLJUČENA OBA DISKA.

Mašino zbutaš v linux z disketo.
V /etc boš najdu lilo.conf oz grub.conf - odvisno kateri bootloader imaš inštaliran. V lilo na koncu dopišeš:
other = /dev/hda1
label = Windows
Shrani datoteko in nato zaženi lilo.

Za grub ti na pamet ne znam povedat je pa stvar dost intuitivna tko da nebi smel imeti težav. Ko popraviš grub.conf samo ponovno zaženeš računalnik

BTW
hda primary master
hdb primary slave
hdc secondary master
hdd secondary slave

1-4 primarne particije
5- extended particije

hda1 prva primarna particija na prvem disku
hdb1 prva primarna particija na drugem disku
hdb5 extended particija - logical drive na drugem disku

cekr ::

Še ena varijanta je štart z LOADLIN, ki pa je uporabna, če prideš do čistega DOS-a. Je pa verzija tudi za WIN 9x, za višje, pa nisem raziskoval.

Brane2 ::

Če maš tako konfiguracijo (kot jo mam recimo jaz), da imaš poseben disk, namenjen Linuxu, potem je stvar easy. Nastaviš v BIOSU, da se stvar boota z Linuxovega diska, nakar njegov bootloader odloča dalje o stvareh.

Pri meni se je Suse ob instalaciji samo hipno ozru na Windowsov disk (Win2K-NTFS), si zamrmral nekaj v stilu "Aha" v brado in postavil vse potrebno.

Zdaj Winse bootam kot eno od opcij iz Linuxovega GRUB-a (GRand Unified Bootloader), kar zgleda megastično.

Yacksy ::

V redu. Sem še enkrat inštaliral in sedaj mi zažene LILO z opcijo za Linux in DOS. sam če izbereš DOS ti zažene winse, kar je kul.

Operacijski sistem mi na prvi pogled deluje zelo kul. Zelo se je približal windowsom (vsaj po user frendly strani) Muč me samo kako lahko pogledam particijo z windowsi (če jo sploh lahko) Ugotovil sem, da se način shranjevanja podatkov (način razdelitve map) malce razlikuje, kar je tut kul (vsaj niso jemal idej iz winsev)

Zdaj pa vas vprašam, če je Linux nadmočen samo v mrežah, ali ga lahko ponucam še kje drugje. V kratkem mislim postavt malo mrežo tud doma, tako da se bom počas privadu, ampak če ne razumem osnov, nimam kej. A bi se dalo napisat not kakšen pšrogram, ki bi delal tut u windowsih(hočem bit konstruktiven)

A je kdo že nabavil novo knjigo o Linuxu.(od Pasadene) A se Linuxa loti kaj bolj poglobljeno, ali je v stilu knjige Windowsi za telebane,......
Pa se mi splača postati član Lugosa. Rad bi malce ponucal popuste, sam tam majo pod pogoji napisano, da mora član biti aktivem član, pomagati drugim, hodit na predavanja,...

Brane2 ::


Operacijski sistem mi na prvi pogled deluje zelo kul. Zelo se je približal windowsom (vsaj po user frendly strani) Muč me samo kako lahko pogledam particijo z windowsi (če jo sploh lahko) Ugotovil sem, da se način shranjevanja podatkov (način razdelitve map) malce razlikuje, kar je tut kul (vsaj niso jemal idej iz winsev)


Seveda lahko vidiš Windows particijo v Linuxu.
Samo taprav ukaz rabiš za to :D



Zdaj pa vas vprašam, če je Linux nadmočen samo v mrežah, ali ga lahko ponucam še kje drugje. V kratkem mislim postavt malo mrežo tud doma, tako da se bom počas privadu, ampak če ne razumem osnov, nimam kej. A bi se dalo napisat not kakšen pšrogram, ki bi delal tut u windowsih(hočem bit konstruktiven)


Linux ni najhitrejši, najmočnejši in najlepši "tip v mestu", je pa definitivno najboljša kombinacija vseh lastnosti, poleg tega pa tudi zelo razgledan.Skratka, ubijalska kombinacija.


A je kdo že nabavil novo knjigo o Linuxu.(od Pasadene) A se Linuxa loti kaj bolj poglobljeno, ali je v stilu knjige Windowsi za telebane,......


Knjiga o Linuxu ti je IMHO tako glupa stvar, kot recimo Astronomski priročnik za slepce in podobne stvari.

Te stvari najlažje dojameš on-line.

Greš recimo na www.tldp.org ("The Linux Documentation Project") ali kak podoben webpage in klikaš ter bereš vse po vrsti.

Zraven maš pa mašino, kjer sprobavaš vse prebrano v "real-timeu" :D


Pa se mi splača postati član Lugosa. Rad bi malce ponucal popuste, sam tam majo pod pogoji napisano, da mora član biti aktivem član, pomagati drugim, hodit na predavanja,...


Ne zahajam med ta folk a kot sem videl na sejmih, SPLOH niso napačni, še posebno do navdušenih totalnih začetnikov (ajde recmo, da sam nisem več čist totalen začetnik :8) )


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

dr.J ::

Yacksy:

Windowsi 2000 uporabljajo ntfs datotečni sistem, ki v RedHat Linuxu ni omogočen po defaultu, ampak boš moral to storiti sam. Treba bo ponovno prevesti jedro in vklopiti podporo za ntfs in še to SAMO ZA BRANJE, ne pa za pisanje. Link, ki je ta postopek zelo dobro opisal, žal ne deluje več.

V Windowsih pa menda tudi lahko gledaš linuxove ext2/ext3 particije.
Več informacij je tukaj.

Predno se spravljaš k večjim posegom, je dobro prebrati kakšen Howto. Celo zbirko Howtojev najdeš tukaj.

Predno te bo zamikalo prevajanje jedra, se predhodno čimbolj pripravi na to. Tudi na redhatovih straneh najdeš njihove vodiče pri njihovih distribucijah.

Verjetno si namestil tudi OpenOffice, ki je na RH 8.0 CDjih, poslovenjeno verzijo pa najdeš na na openoffice lugos strani.

Meni Linux popolnoma zadostuje: lahko skeniram in obdelujem slike, pišem, računam, programiram, poslušam glasbo in gledam DVDje preko TV-out izhoda. In to zastonj in legalno, tako da so Windowsi XY vedno bolj oddaljen spomin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Ag.Smith ::

dr.J:

Windowsi 2000 uporabljajo ntfs datotečni sistem, ki v RedHat Linuxu ni omogočen po defaultu, ampak boš moral to storiti sam. Treba bo ponovno prevesti jedro in vklopiti podporo za ntfs in še to SAMO ZA BRANJE, ne pa za pisanje. Link, ki je ta postopek zelo dobro opisal, žal ne deluje več.

Windows 2000 uporabljajo tudi fat32 oz vfat. Po mo je je to boljša izbira za sistem, ki poganja tudi linux.
Jedro RH 8.0 ima večino fs-jev v modulih, ki se sami naložijo, ko zaženeš mount.

Yacksy:

Poleg naštetih strani si oglej še arhiv na lugosu.
Mislim da je pod točko 4.Dokumentacija kar nekaj zelo uporabnih stvari za seznanjanje z linuxsom

Brane2 ::

V zadnjih generacijah Linux kernela tudi pisanje v NTFS baje čisto O.K. dela.

Tudi sam sem probal nekajkrat-brez kakršnihkoli slabih posledic...

dr.J ::

Ag.Smith:
vem, da W2K lahko uporabljajo tudi vfat - toda v tem primeru očitno ne, sicer bi ga sistem spoznal in naložil ustrezen modul.

RH8.0 nima prevedenega ntfs.o modula.

Ag.Smith ::

dr.J
Jast sem napisal da ima RH 8.0 večino modulov za fs-je prevedenih. Za ntfs se mi zdi kar pravilno, da ni preveden vsaj dokler ne deluje 100% sigurno.

Ko sem inštaliral RH mi do sedaj še nikoli ni sam naredu maunt pa mam vse ostale particije vfat.
Je pa možno, da je to zaradi tega ker vedno delam manual install. Tko, da ne moreš po tem sklepati kateri fs ima Yacksy na mašini. Je pa res da ti NT-ji default predlagajo ntfs.

Kakorkoli že ntfs domačim uporabnikom naredi več slabega kot dobrega:
- zasede več diska
- počasnejši
- združljivost za nazaj - NT4.0
- združljivost z ostalimi OS-i
- da ne govorim o tem da se ti keaj disk sesuje (trenutno na forumu - Reševanje crypted podatkov iz NTFSja. (XP guruji - HEEELP!))

Tako, da če nimaš nevem kakšne potrebe po ntfs se mi zdi boljša izbira vfat.

BTW
Ko sm probu mal kako zgleda Mandrake 9.0, sem pa vidu da ti poišče vse ostale particije ki so na diskih in ti jih samostojno mounta.

Yacksy ::

Zaenkrat mam NTFS. Sam če je to problem, lahko spremenim. A potem ne moreš videt podatkov, ki so zapisani v NTFS datotečnem sistemu?

Pa bi PROSIM lahko napisal ukaz, da pogledam particijo v windowsih.

Člank o NTFS-u v Linuxu pa že mam, sam zaenkrat sem čist happy s tem kar mam in se držal osnov.

Brane2 ::

najprej nardiš mapo, kjer bi rad videl vsebino svoje NTFS particije (če mape še nimaš) z ukazom:

"mkdir /winsi"

nato pa tja umontiraš vsebino particije z ukazom

"mount -t ntfs /dev/hda1 /winsi"

Pri tem bodi pozoren na tretji parameter. Pri meni je konkretno /dev/hda1, ker je NTFS prva particija na prvem IDE hardu. Če imaš kaj drugega (malo verjetno) pač ustrezno prilagodi stvari.

Pri Linuxu se je treba zavedati, da se obnaša kot recimo Windows 2000 ali NTji. To pomeni, da sistem ne dovoli programom uporabnika direktnega dostopa do hardverja, ampak progrem zaprosi kernel, da naredi nekaj, kernel pa nato preveri ali to sploh zna in zmore varno narediti in ali ima program do tega sploh pravico, nato pa programu vrne rezultate, če je šlo vse O.K. Če tvoj kernel ne zna delati z NTFS, mu moraš vkompajlirati to možnost, druge pomoči ni.




Ag.Smith ::

Najprej narediš direktorij na katerega boš naredil mount. Recimo odpreš terminal in greš v /mnt
cd /mnt
in tam narediš direktorij win
mkdir win.
Nato pa
mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/win
kar ti priključi windows particijo.
Če sedaj narediš
cd win
in
ls
boš videl vsebino prvega diska.
Preden ugasneš računalnik moraš narediti
umount /dev/hda1
Če hočeš lahko stvar avtmoatiziraš tako da popraviš /etc/ftab.

Kadar delaš mount in umount se moraš nahajati vsaj en nivo višje od mountpointa. Najbolje je da narediš
cd /

Je pa tako, da ti mount ne bo delal, ker kot rečeno original kernel ne podpira ntfs. Torej boš moral ali prevesti kernel ali pa še enkrat inštalirat winse na fat32 - mislim da konverzij fat32 v ntfs deluje enosmerno. Nisem prepričan ali win2000 povozi mbr se pravi lilo oz grub, če ga sledi še instal linuxa. Kot vidiš je pred inštalacijo OS-ov dobro stvari prej malo preštudirati.

Vsekakor bo instal hitrejši kot prevajanje kernela, vsaj dokler ne naštudiraš kako se to počne, ker nepravilno konfiguriran kernel prinese še 1000 problemov.

Čeprav sem se malce razpisal ti nisem odgovoril popolno, ker je tukaj še kar nekaj stvari, ki jih moraš vedeti in zato obstaja literatura.

Če bi si rad za začetek olajšal življenje se spravi raje na Mandrake, ki se mi zdi dosti bolj user friendly.

Ag.Smith ::

Sem toliko časa pisal da ti je že Brane2 odgovoril.;(

dr.J ::

Na žalost pri RedHatu po defaultu ni omogočena podpora za ntfs (pa za XFS tudi ne :( ) datotečni sistem. Zato zgornji recepti kljub pravilnosti ne bodo delovali, dokler ne bo prevedeno jedro s podporo za ntfs.

dr.J ::

Yacksy ::

Sem se premislu pa inštaliral Windows XP. 2000 mi je šel mal na jetra. Sem se že čist navadu na XP. No, zdej so pa vinsi povozil GRUB. Ko sem šel v mapo, da bom dopisal, kakor ste mi rekli, mi je napisal, da nima orodja, da bi prebral daktoteko z končnico .conf kaj zdaj inštalirat.

Pa katero inštalacijo se mi splača zagnat, k poln zasede skoraj 5Gb, če upoštevam, da bom začel z učenjem Linux-a, mrežo, pa še kaj. Katere programe se mi splača inštalirat? Pa zakaj je pri distribuciji 5CD-jev, če se za inštalacijo nucajo (le) trije?

blazp88 ::

Lahko uporabiš loadlin (napišeš .bat skripto), kjer narediš, da se ti linux boota iz Windowsov (na 98 deluje), potem pa zmodificiraš boot.ini, da daš notri izbiro linux. Nisem poizkusil, toda nekje sem slišal, da deluje.

Poskusi, ničesar nimaš zgubiti, toda prej naredi backupe od datotek.

Brane2 ::

Deluje, samo VSAKIČ, ko boš kaj prčkal okrog kernala moraš obnovit tist sektor (in ga najprej na novo ustvarit z LILOm, za GRUB ne vem-mogoče zanj ni treba )in ga znova posnet na WIn particijo, da ga Winsov loader najde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

jlpktnst ::

kak instal?
izberi po paketih (al podrobno al neki takega - seveda ce imas cas!) pa izberi pakete, ki jih bos uporabljal, vse kar ne bos instaliral in bos kasneje rabil lahko zelo preprosto dodas iz install cdjev... (tk ko pr winsih)
...
LP

Rumko ::

Redhat 8.0 ma 5 cdjev in sicer:

- 3 rabiš za inštalacijo
- na preostalih dveh so izvorne kode

dr.J ::

howto #1

howto #2

Pa še kakšen grug howto si poišči na webu in v RH original vodiče poglej.

Yacksy ::

Ne moremo odšret .conf fajlov. Napiše, da ga nautilus ne more odpret. Katero aplikacijo moram gor vrčt, da bom lahko fajle odpiral?

Gandalfar ::

to je tekstovna datoteka .. odpri jo z tvojim priljubljenim text urejavlnikom

dr.J ::

Hehe, vi je zakon za Unix/Linux ! :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211722 (1334) CCfly
»

Linux in NTFS

Oddelek: Operacijski sistemi
331787 (1240) moj_nick
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395538 (4133) TICKO
»

Linux in particije

Oddelek: Pomoč in nasveti
101076 (945) Gh0st
»

Meandrake in Win XP

Oddelek: Operacijski sistemi
6827 (752) Ag.Smith

Več podobnih tem