» »

Linux in particije

Linux in particije

R0K ::

Kolega ima sledeči problem...

Doma ma rač. kje ima dve particiji. Eno za Winse drugo pa za podatke. In je z PowerQuest Partition Magic 8 nardil še eno particijo kamor bi rad naložu RedHat 8.0.

RedHati pa mu te, tatretje, particije sploh ne zaznajo..

Zdej pa ga zanima v čem je problem, ker si on želi čist na svojo particijo naložt Linux...

V čem je problem?

Hvala..

Lethal-Angel ::

Hvala r0k, bom jst malo bolj razlozil kaj me muci:

Imam WD 80GB (7200 rpm, 8mb, velikost cca. 75gb) in sem si naredil dve particiji,
eno C:-windows(cca. 30 gb) in eno f:-data(cca. 45gb) in vse je delal ok dokler nisem htel dodati se Red Hat 8.0 in sem z programom PowerQuest Partition Magic 8 dal delati novo particijo za linux kjer sem dal opcijo add another OS in je dal delat pred zagonom winsov se 3. particijo (naredil naj bi jo iz obeh= cca. 15gb), vendar po kaki uri dela z particijami ko naj bi koncal mi napise da ne more bootat, ker ne najde OSa. Pa dam not cd od RHja in zacnem instalirat.. pa mi najde 3 particije: 1.: 101MB, 2.: 1gb, 3.: 74gb in dam instalacijo na 3. particijo kr je najvecja (tiste nevem kok so se nardile), in
po instalaciji mi noce zagnat linuxov, ces da ne more graficnega vmesnika pognat in mam sam nek text dostop za login. pa dam instalirat winXP sam mi noce na vecjo particijo instalirat, sploh noce nc naredit, zato dam
instal na 1gb disk (na katerem trenutno delam), sem poskusil formatirat, vendar noce. Za OSe mi je vseeno, me
bolj zanima kaj je z mojimi podatki.

Lahko kdo pomaga?

Zgodovina sprememb…

BadB0y ::

Zakaj pa komplicirata v winsih? vidva samo naredita en del diska prazn lahko je nedolocen prostor al pa particija nareta pa v instalaciji linuxa nastavita particije za linux pa nebo nobenega problema

Phrozen ::

Opcija jem da naredis backup fajlov iz particij, zbrises particije in v instalaciji redhata dodas particije z fdiskom:

1. Windows (FAT32/NTFS)
2. Linux Native (primarna part. za linux)
3. Linux Swap (naj bo okoli 200mb)

seveda, ne pozabi, da mores dolocit tip particije. "t" v fdisku se mi zdi.. drugace mas "h" za help :)

ko bos koncal, bootaj v linux in zrihtat lilo.conf :)

pol bi naj ostalo lepo spilalo..

partitionmagic je za moje pojme cist blesava zadeva, kr ti nekaj premika fajle z sektorji sem in tja in ti zjebe disk. meni je ze 2 razlicna. :(

torej, dobri stari fdisk za te zadeve.

upam, da ti bo to kaj pomagalo, ni pa to kar si hotu slisat, ne?! :)
Lep pozdrav, Phrozen

dr.J ::

1. backup
2. backup
3. backup
...

Linux ima svoja odlična orodja za particioniranje diska, zato to delo prepusti njemu in ne windowsom ali drugim super-duper programom.

Pri inštalaciji linuxa je dobro pogledati navodila.

Očitno ti je Partition Magic nekako zavozil disk, kar je brez #1-3 sranje. Čimmanj šari po disku. Odklopi ga in daj noter enega praznega, na katerga boš namestil OS. Potem priklopi tvoj prvotni disk in poglej, če Windowsi najdejo na njem kaj tvojih podatkov. Upaj na najboljše...

Tudi HOWTOji so koristni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

schurda ::

Linux ne samo da ima odlična orodja za particionirat disk, tudi del particij, kjer so Win-si zna "odstriči" in tam narediti plac zase. Programcek se imenuje FIPS in se nahaja na 1. CD-ju distribucije na direktoriju DOSUTILS. Poskrbi samo, da imaš tisto particijo, kjer boš rezal defragmentirano, ker ti fips pobere samo zadnji del particije in sicer tak delež kot želiš sam.

Če so okoliščine sumljive, potem naredi particije pod Linuxom z FDISK-om in NE z DiskDruidom (ni ti treba paziti kako bo kater označena, zaenkrat jih samo naredi). Shrani z opcijo W (!!!), pojdi ven, RESETIRAJ in ponovno poženi inštalacijo. Sedaj lahko tudi uporabiš DiskDruid.

Fdisk je dosti bolj močno orodje, je pa malce manj user friendly.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

wince ::

Ze ki ste pri particijah in linuxu :D eno vprasanje (sem len ja...) z linuxa se da dostopat do win (fat32) particije? ce se da... kako?

mam pa tako C win98, ''D'' RH8 in E podatki...

THX

dr.J ::

kako imaš priklopljen disk? Master na primarnem kanalu je /dev/hda in particije na njem so /dev/hda1, /dev/hda2 ...

Komanda 'mount' ti pokaže, katere particije so ti trenutno dosegljive.
Tvoj 'C je najbrž /dev/hda1, zato napiši kot root tole:
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/windows
še prej pa naredi direktorij windows v /mnt.

Tako boš lahko bral/pisal na tvoj C disk direkt iz linuxa! :D

schurda ::

Če hočeš, da vidi linux skoz vse particije, potem takrat, ko inštaliraš, nastaviš recimo v diskdruid programu, npr. /dev/hda1 recimo, da je zate /windows/c ali kaj podobnega. Tudi do NTFS se sda dostopat, samo je treba (no vsaj tako je bilo enkrat) prevest jedro.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

ToniT ::

Mandrake 9 zna dostopati do NTFS (brati) brez problema.

Gh0st ::

Pa to so res Frequently Asked Questions v pravem pomenu besede. Problemov na to temo je blo že na desetine. Zakaj ne greste _prosim_ na Linux Documentation Project in si vzemite malo časa z branjem zelo _osnovne_ vsebine. V spisih HOWTO najdete odgovore na vsa vprašanja. Če vam pa ne gre angleščina, potem pa poskusite prevedene HOWTO-je...

gre se za vaše dobro...:|
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gh0st ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dostop iz linuxa do datotek v win xp

Oddelek: Operacijski sistemi
232146 (1695) palma
»

[Linux][Ubuntu] - namestitev

Oddelek: Operacijski sistemi
101782 (1643) aks_!
»

Particioniranje za LINUX

Oddelek: Operacijski sistemi
6941 (853) triffic
»

Linux + Windws

Oddelek: Programska oprema
61099 (987) Gh0st
»

Particije in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
191665 (1467) kuntek

Več podobnih tem