» »

Meandrake in Win XP

Meandrake in Win XP

SkIDiver ::

No takole. Na svoj lepi disk, ki ga nisem še kupil:'( smrk smrk:D mam namen dat Meandrake 9.0 (se mi zdi da je zadna verzija) in pa Win XP. Nekje sm prebral (na Slo-Techu nekje), da je dobr najprej inštalirat Linux nato pa widowse, da so baje bol prijazni do windsow kot pa obratno. No mene zanima kako začet z praznim diskom. Kako to gre. Rad bi pri zagonu zbiral OS z tem, da bi bli XP-ji prvi Linux pa drugi. Če recimo tud pržgem comp se mi po recimo cca 10 do 15 sekundah zaganja naprej v XP-je. Kako to zadevo uštimat. Winsi so profi za linux pa ne vem. Mislm, da so home al kaj že. Hvala za vse nasvete in tutoriale moji nevednosti
  • spremenil: SkIDiver ()

Matty ::

Sam imam WinXP, Linux in WinME (disk 1 WinXP, disk 2 Linux in WinME).

Ce gledam WinXP in linux je pravzaprav vseeno kaj najprej instaliras. Za manj dela je fajn najprej dati gor WinXP potem pa se instalirat linuxa (in v linuxu konfiguriras boot loader ter das na prvo mesto WinXP...). Ce bos instaliral obratno, seveda WinXP bootloader ne bo spoznal linuxa. To bos pac popravil s tem da bos nalozil kaksen boot loader, ki ga bos nasel na netu ali pa z disketo pognal linux, ter tam "popravil" boot sektor...

In da, Linux je bolj prijazen do windowsov, ki se delajo kot da linuxa niti ne poznajo!

SkIDiver ::

Kako je z partricijam? En mi neki bluzu, da treba posebej neki drugač nardit za linux pa kaj vem še kaj.

Pithlit ::

Meandrake... BWAHAHAHA... okej... malo resnosti :D za linux rabiš 2 particiji: SWAP (naj bo tam okol 500MB imo, čeprov bi blo dost že okol 70) in NATIVE (tja boš pa Mandrake-a odložu) Ostalo pa Matty-ja posluši...

Ag.Smith ::

Jest mam zadevo tkole:

hda1 250M swap
hda2 5G VFAT - XP
hda3 5G ext3 - RH 8.0
hda4 28G VFAT

Do tega sm pršu tko, da sm najprej naredu particije pod linuxom - fdisk. Pol sm vrgu gor XP-je in na konc še RH. Loh bi tud ubrnu sam se pr teh zadevah bl zanesem na linux.
Boot loader je GRUB - ga še ne obvladam - raje probi lilo za začetek, je bl izi pa še lepš zgleda v MD9.0. Vsekakor si po inštalaciji nared boot disketo.

Je pa seveda možno zadevo bootat tud z NT loaderjem. Opis postopka na uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/bootlinux.htm
Na kretko gre za to, da vse zinštaliraš tko, da XP-je bootaš normalno linux pa z diskete. Pol greš pa lepo v linux, narediš eno prazno datoteko(boot.lnx npr.), butneš lilo v to datoteko, in v NT-jev boot.ini dodaš vrstico s to datoteko. Če maš XP-je na VFAT ni problema z mountom v linux-su, če pa maš NTFS boš moru pa boot.lnx datoteko nekako dugače spraut na particijo od XP-jev (floppz, mreža...)
Visi bootloaderji kar jih poznam majo možnost izbire vrstnega reda bootanja tko, da loh to na koncu poštimaš.

Kar se pa particioniranja tiče maš pa cele razprave o tem. Odvisno za kaj je mašina namenjena. Preber kšn HOWTO.

SkIDiver ::

Mašina kot mašina za domačo rabo.

Ag.Smith ::

Najbol, da si tole mal prebereš.

www.lugos.si/delo/slo/HOWTO-sl/Installa...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux mi je zaklenil particijo!

Oddelek: Operacijski sistemi
342102 (1665) Lincolin
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
322489 (1749) nicnevem
»

Pingo linux in priklop particij

Oddelek: Operacijski sistemi
82115 (2010) damjo
»

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

Oddelek: Operacijski sistemi
231765 (1493) dr.J
»

"trial" boot?

Oddelek: Pomoč in nasveti
231397 (1215) Uporabnik

Več podobnih tem