» »

Microsoft dodal podporo za format posnetkov RAW v Windows

Microsoft dodal podporo za format posnetkov RAW v Windows

Ars Technica - Dobra novica za vse fotografe prihaja iz Microsofta. Končno so namreč izdali Camera Codec Pack, ki v Windows Visto in Windows 7 prinaša podporo za format RAW več kot 120 fotoaparatov DSLR. Tako bo po namestitvi paketa mogoče fotografije v tem formatu neposredno pregledovati v Windows Photo Gallery in Windows Explorerju (ter ostalih programih, ki se za prikaz zanašajo na Windows Imaging Codecs). Prav tako bo Phot Gallery dobila tudi možnost urejanja in obdelave teh posnetkov.

Format RAW se uporablja za shranjevanje popolnoma neobdelanega posnetka, kot ga zajamejo tipala fotoaparata. V tem pogledu je podoben negativom, saj vsebuje vse zajete informacije in se obdela šele pozneje. Problem je, da vsak proizvajalec fotoaparatov uporablja svojo varianto formata RAW, ki med seboj niso nujno združljive. Za večino namenskih programov, ki so na voljo za razvrščanje, pregledovanje in urejanje slik, to seveda ni problem, a če ne drugega je odsotnost podpore v samem Windows vsaj lepotna napaka. Seveda pa se bodo uporabniki applov zgolj nasmehnili, saj Mac OS X že zdavnaj podpira RAW.

30 komentarjev

Siddh ::

je že bil čas...


Redorange ::

Pohvalno, da so nekaj naredili na tem,
samo seznam fotoaparatov naj še razširijo.

Zgodovina sprememb…

Tac20 ::

Super, tole mi je šlo vedno na živce, da ni že v predogledu v mapah kazalo slike v raw in si potem moral odpirat dodaten software za pregledovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

bluefish ::

No, končno.

BlueRunner ::

Najprej "končno", potem pa vzklik "še en crapfest".

CR2 narejen s 5D2 - sličico v raziskovalcu imam, ko želim pogledati metapodatke, pa vse prazno. Torej znova nekaj napol in delno neuporabno, kar se tiče Canon opreme.

Edina izbira tako ostaja pri plačljiva alternativa.

Canon-u pa tudi ena res velika in lepa hvala, da niso tega sposobni sami poštimati za x64 okna že skoraj polovico desetletja. ;((

RedDrake ::

Oh the agony!

Nekateri imajo denar za kar nekaj tisocakov foto opreme, ne morejo si pa privosciti SW-ja za $15 da bi jim vse delalo kot mora ...

A potem lahko sklepam tudi da se uporablja "zastonj" LR ali C1 ali kak podoben zanimiv programcic?
Meni recimo ni bilo problem skesirat 300 EUR za LR3 in par Topaz pluginov, qrc, vsaka leca me itak stane vec.

RedDrake ::

[edit - odstranjen offtopic del]

Pa za delat spodobne RAW fotke ne rabis 1.000+ EUR
Dovolj je kak 5 let star APS-C pa rabljene sigma 2.8 lece pa mogoce kak cheap prime in je to to.
Znam s tako opremo naredit boljse fotke kot 70% ljudi ki ima latest&greatest Canikon opremo v vrednosti manjsega avtomobila. S fotoaparati je kot z avtomobili - statusni simbol v 75% primerih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

s1m0n ::

Super ja vendar meni že podpira od kar imam fotoaparat saj ima sam priložen SW za podporo v Win in tako prikazuje RAW tudi v raziskovalcu!
Kar ne morem rečt za OSX ker sploh ne bere omenjenega formata RAW :)

BaToCarx ::

Za XP priporočam http://www.irfanview.com/ in plugine za njega. Meni odpira od fotoaparata raw potem, pa še free je. :D

kitaj ::

ja al pa še enkat tok zraven da loh delaš spodobne RAW fotke :))

tale debata je (spet avti) kot da bi se pogovarjal o nekih high performance modelih, potem pa kregal kater ima manjšo porabo. To se v takem rangu pač ne gleda? :p

Spodobne RAW fotografije lahko delam z mojim telefonom in kompaktnim fotoaparatom.

blackbfm ::

seveda, z milimetersko lečo delaš spodobne fotografije:))

gruntfürmich ::

koliko pa so veliki raw posnetki za 'navadno' fotografijo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kitaj ::

blackbfm je izjavil:

seveda, z milimetersko lečo delaš spodobne fotografije:))

Odlične fotografije delam z DSLR-jem. Spodobne pa vse pogosteje kar z telefonom. Presenečen bi bil, koliko prinese dobra programska oprema. Zaradi svetlobne vrednosti leče seveda rabiš tudi spodobno količino svetlobe.

poweroff ::

Za Linux je UFRaw: http://ufraw.sourceforge.net/

Še članek o "RAW problemu" pod Linuxom:
http://www.linux.com/archive/articles/5...

UFRAW supported cameras: http://ufraw.sourceforge.net/Cameras.ht...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

s1m0n ::

gruntfürmich je izjavil:

koliko pa so veliki raw posnetki za 'navadno' fotografijo?

Pri mojih 6MP so po 10MB/sliko.

Good Guy ::

ne gane me, adobe bridge ftw!

MrStein ::

a se da kje vidt sveže podatke kolk ljudi ima kater os???
skor ne morem verjet da ma tretjino do polovico ljudi xp-je! :D

google, windows, market share

Recimo:
Microsoft Windows @ Wikipedia
Usage share of operating systems @ Wikipedia
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Spock83 ::

Jaz sploh ne vem več, kako naj urejam svojo zbirko. Čedalje bolj se kopiči in bolj je nepregledna zadeva.

plizzzzzz ::

cisto nepotrebna navlaka. RAW fajlov nimas kaj gledat po windowsih ampak jih mors najprej pretvorit v jpege, da postanejo gledljivi... kot vcasih ko si iz filma razvil slike. Sploh pa kdo te uboge windows programe uporablja za obdelovanje in pregledovanje slik.

LuiIII ::

Jaz jih že. In to ne tako male količine fotografij. Včasih tudi do 3000 39Mpx posnetkov na dan. A ga kje biksam?

kuglvinkl ::

plizzzzzz je izjavil:

cisto nepotrebna navlaka. RAW fajlov nimas kaj gledat po windowsih ampak jih mors najprej pretvorit v jpege, da postanejo gledljivi... kot vcasih ko si iz filma razvil slike. Sploh pa kdo te uboge windows programe uporablja za obdelovanje in pregledovanje slik.


načeloma se strinjam. LR zlo fino dela na dveh monitorjih. Na enem je obdelovana fotka, na drugem pa poljubno velik grid.

Si bom pa to dolč poču zagotov. Vseh fotk namreč nimam v katalogih.

blackbfm ::

Odlične fotografije delam z DSLR-jem. Spodobne pa vse pogosteje kar z telefonom. Presenečen bi bil, koliko prinese dobra programska oprema. Zaradi svetlobne vrednosti leče seveda rabiš tudi spodobno količino svetlobe.


Telefon seveda dela dobre fotke glede na velikost leče, je pa to v 3/4 primerih vseeno daleč od spodobnega in se niti približno ne more primerjat s fotoaparatom.

plizzzzzz ::

ok sej lahk pregledujete raw-je direkt v windows mapah samo itak mas ponavad ze zraven jpege in raw z istim imenom. Sam pregledujem fotke raje v Picasi , ki to ze zna, in tudi sproti updajta vse nove fotoaparate. Za samo 'razvijanje' fotk pa, ce hoces kolkor tolk resno, rabis LR ali kaj podobnega. ;)

kuglvinkl ::

V bistvu je zelo počasna zadeva, in to na SSDju. LR je bistveno hitrejši.

+ ni ne vem kakšen fičr. Vidiš thumbe, to je pa tut vse :)

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

LuiIII torej pregledaš in obdelaš 6 slik na minuto (8 ur delavnik)?

gzibret ::

Brisan offtopic del debate glede operacijskih sistemov, številu uporabnikov in o nadgradnjah.
Vse je za neki dobr!

BlueRunner ::

RedDrake je izjavil:

Oh the agony!

Nekateri imajo denar za kar nekaj tisocakov foto opreme, ne morejo si pa privosciti SW-ja za $15 da bi jim vse delalo kot mora ...

A potem lahko sklepam tudi da se uporablja "zastonj" LR ali C1 ali kak podoben zanimiv programcic?
Meni recimo ni bilo problem skesirat 300 EUR za LR3 in par Topaz pluginov, qrc, vsaka leca me itak stane vec.

$19, če smo že pri temu...

Ampak če imaš v mislih Adrdfry imam z njim slabe izkušnje. Občasna sesuvanja raziskovalca iz neznanih razlogov in občasno ekstremna poraba pomnilnika. Ni to baš neki cvet stabilnosti.

Bi teh 15€, 30€ ali kolikorkoli že raje plačal Canonu, da mi stvar spedena v hiši tako, kot se spodobi. Glede na to, da imajo v hiši res vse podatke o svojih lastnih formatih in glede na to, da imajo 32-bitno verzijo taistega, je to bolj ignoranca firme, ki pač ve, da delajo dobre stvari, boli jih pa k. kako kupcu potem pomagati ali prodati še kakšno malenkost, ki jo potrebuje.

In da... ne bom jokal za 15€, če bom od tega kaj imel. Če pa profitiram samo nestabilnega raziskovalca, pa je potem tudi zastonj preveč drago. LR je OK, ampak za hiter pregled slikic ga ne mislim zaganjati in skakati v "import" samo zato, da naredim selekcijo in hitro pobrišem napake neposredno iz kartice. Ne sede v ta del mojega workflowa.

RedDrake ::

Se strinjam da bi lahko to bilo implementirano s strani OEM proizvajalca, v obliki driverja.
Ce ni, pac jbg, je tu 3rd party, in to zelo zelo poceni.
FPV codec pack - $14.99

BlueRunner ::

Iam za tele kdo osebne izkušnje glede stabilnosti in funkcionalnosti (metapodatki)?

LuiIII ::

ales85 je izjavil:

LuiIII torej pregledaš in obdelaš 6 slik na minuto (8 ur delavnik)?


V bistvu jih veliko več. Za 3000 slik porabim npr. takole na oko ene 3 - 4 ure, če so bili pogoji slikanja kolikor toliko optimalni. Bolj je problem preračunavanje iz RAW v npr. TIFF. To pa kljub večprocesorski podpori traja in traja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Reuters ne bo več sprejemal slik iz formata RAW (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6421416 (18320) Jst
»

PhotoShop LightRoom vprašanje?

Oddelek: Programska oprema
215734 (4902) SkyEye90
»

Microsoft dodal podporo za format posnetkov RAW v Windows

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
309748 (7691) LuiIII
»

Online Video Editing and Converting

Oddelek: Zvok in slika
111104 (901) Jst
»

Adobov nov slikovni zapis

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
162789 (2789) CCfly

Več podobnih tem