» »

Toplotna črpalka za vodo

Toplotna črpalka za vodo

«
1
2

detroit ::

Moj fotko se je spomnu da bi imel to. Pa me zanima ali se splača investirat v tole? In pa če sploh deluje to pozimi.

Hvala
Skero

Aston_11 ::

Deluje tudi pozimi. Itak jo imaš v zaprtem prostoru.

Kako pa se sicer drugače ogrevate? Ker se mi zdi, da je finančno to investicija v prazno.

detroit ::

Drvo:)

V bistvu se gre samo za poleti bolj kot ne da ne bo fotr drva skos notr metu.
Skero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: detroit ()

BlaY0 ::

Letos za TČ za sanitarno vodo spet dobiš nepovratna sredstva iz EKO Sklada. Po moje se splača menjat, če imate bojler star 20+ let in bo kmalu spustil. Drugače se da pa zadevo uporabiti tudi namesto klimatske naprave...

AndrejS ::

Poleti uporabiš sonce raje.

detroit ::

A kake solarne to misliš andrej?

V bistvu glavna fora je da se fotru ne da drva gor metat (prou mu je kva je pa z nafte prešaltu...) za vodo poleti. In bi dal toplotno črpalko za vodo.
Kakšna je kaj poraba, eni pravijo da kot ena žarnca ponuca.
Skero

AndrejS ::

Solarne kolektorje za vodo mislim.. Je pa res da ko je oblačno ali dež bo moral na drva vodo gret :)

Aston_11 ::

Navaden bojler na štrom naj da. Za tistih par eur na mesec poleti proti 1200 eur vredni investiciji naj raje kupi en 80 litrski bojler.

detroit ::

hmm ne vem ker pri nas grejemo vodo vso na drva...se kr skos kuri tudi poleti sicer ne ful ampak zadost
Skero

Sriple Tix ::

Sem sel ravno pogledat v klet, kjer imam armaturo za kolektorje in so v oblacnem vremenu pri 16 stopinjah (Gorenjska), trenutno ogreti na 52 stopinj, voda v 1000 l. zalogovniku pa na 46. Novi kolektorji ne delujejo vec zgolj na sonce, temvec jim je dovolj svetloba.

Za tehnicno seciranje poklici koga izmed monterjev teh novih kolektorjev, kajti sam nisem dovolj poducen o tehnicnih podatkih, dovolj mi je, da delajo kot so obljubili.

Pyr0Beast ::

Kolektorji bodo vedno rabili sonce za proizvajat dovolj veliko količino vroče vode.

To da jim je dovolj le svetloba je navadno trobezlanje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Sriple Tix ::

Prav, potem lazem samemu sebi.

TOP ::

Aston_11 je izjavil:

Navaden bojler na štrom naj da. Za tistih par eur na mesec poleti proti 1200 eur vredni investiciji naj raje kupi en 80 litrski bojler.

Očitno se nisi pozanimal in kar nekaj na pamet govoriš.Toplotna črpalka ti veliko manj štroma žre pri meni je v samem enem letu razlike za cc:1000e,ko sem računal elektriko+nafto ki sem jo drugače rabil za poletje,prej sem mel pa bojler in je razlika ogromna,lahko tud sončne celice.Investicja je cirka 2Ke dražja in splača se ti če je velika poraba tople vode,drugače ne.

energetik ::

Pyr0Beast je izjavil:

Kolektorji bodo vedno rabili sonce za proizvajat dovolj veliko količino vroče vode.

To da jim je dovolj le svetloba je navadno trobezlanje.
Trenutno po podatkih ARSO na Brniku vpada 300W/m^2 svetlobe, kljub oblačnemu vremenu. Torej lahko kolektorji delujejo s ~1/3 moči.
Jasno pa je, da ne morejo iz nule potegnit moči, lahko uporabijo samo tisto, kar pride skozi oblake.

Pixy222 ::

Toplotna črpalka za vodo je super. Mi smo jo kupili nekaj let nazaj za cca 300k še bivših sit, pa imamo ves čas 300 l vode na 55C. Poraba elektrike je zanemarljiva oz. zelo minimalna, beri račun se ni vidneje povečal. (vsak mesec sporočam stanje električnega števca tako, da to zagotovo drži)

Invictus ::

Kaj se zgodi, ko pozimi zmanjka elektrike?

Imate potem generator za toplotno črpalko?

LP I.

MadMax ::

TOP je izjavil:

Očitno se nisi pozanimal in kar nekaj na pamet govoriš.Toplotna črpalka ti veliko manj štroma žre pri meni je v samem enem letu razlike za cc:1000e,ko sem računal elektriko+nafto ki sem jo drugače rabil za poletje,prej sem mel pa bojler in je razlika ogromna,lahko tud sončne celice.Investicja je cirka 2Ke dražja in splača se ti če je velika poraba tople vode,drugače ne.

Glej, če si izlil 800+ litrov nafte čez raufnik to ni merodajno za prihranek kot si ga naračunal.
Ako računaš 10EUR mesečno na osebo pri gretju na navaden električni bojler in ti prihraniš 1000EUR letno???? A vas je 20 v bajti, ali kako?
Tvoji "izračuni" so očitno zelo zelo mimo, zato raje ne trobezlaj takih neumnosti drugim.
Ampak glavno da si ti zadovoljen.

Invictus je izjavil:

Kaj se zgodi, ko pozimi zmanjka elektrike?
Imate potem generator za toplotno črpalko?

Brez elektrike si -razen pri navadni, povsem ročni, torej za današnje dni oreng zastareli peči- itak brez tople vode, ko izprazniš tak ali drugačen bojler.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

TOP ::

MadMax je izjavil:

TOP je izjavil:

Očitno se nisi pozanimal in kar nekaj na pamet govoriš.Toplotna črpalka ti veliko manj štroma žre pri meni je v samem enem letu razlike za cc:1000e,ko sem računal elektriko+nafto ki sem jo drugače rabil za poletje,prej sem mel pa bojler in je razlika ogromna,lahko tud sončne celice.Investicja je cirka 2Ke dražja in splača se ti če je velika poraba tople vode,drugače ne.

Glej, če si izlil 800+ litrov nafte čez raufnik to ni merodajno za prihranek kot si ga naračunal.
Ako računaš 10EUR mesečno na osebo pri gretju na navaden električni bojler in ti prihraniš 1000EUR letno???? A vas je 20 v bajti, ali kako?
Tvoji "izračuni" so očitno zelo zelo mimo, zato raje ne trobezlaj takih neumnosti drugim.
Ampak glavno da si ti zadovoljen.

Invictus je izjavil:

Kaj se zgodi, ko pozimi zmanjka elektrike?
Imate potem generator za toplotno črpalko?

Brez elektrike si -razen pri navadni, povsem ročni, torej za današnje dni oreng zastareli peči- itak brez tople vode, ko izprazniš tak ali drugačen bojler.

Jaz sem napisal grob izračun,vodo pa moreš greti in tukaj je ogromna razlika napram el.bojlerju,še posebej če vas je več v bajti.Če ste samo 2 v hiši potle takšne razlike definitivno ne bo.

MadMax ::

V praksi je razlika TČ napram navadnem bojlerju 50% (COP=2), torej porabiš 5EUR/osebo mesečno manj (5 namesto 10).
Ti si predstavil zgolj prihranek čez poletje, torej ajde, 6 mesecev.
V kolikor bi grel na navadni bojler bi torej po tvoje pokuril 2000EUR v teh 6 mesecih, saj si prišparal 1000.
333EUR mesečno bi torej znašal znesek za elektriko, s TČ pa "samo" 165.
165EUR pa je znesek položnice za vso elektriko nešparovne 7 ali 8 članske familije...
Ne nakladaj torej o jurja prihranka, ker ga ne more biti (tudi pri nonstop delovanju ga TČ na 300l bojlerju ne more narediti).
Če si se zatipkal v eni nuli pa to povej, pa mirna Bosna. 100EUR prihranka čez poletje je namreč realno pričakovat, pa nič več. In še enkrat, ako si skuril pol cisterne kurilca zato ker imaš peč iz 18. stoletja ter zaradi neizoliranega krožnega voda še celo poletje ogreval tla v bajti, pa to briši iz svoje top-shop predstavitve šparanja z nabavo TČ.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Pixy222 ::

Če je prej skuril za 1100€ za gretje vode sedaj pa so vsi stroški s tč 100€ potem je prišparal 1k€ ne glede ali ima peč iz kamene dobe...

@invictus
ti je že madmax odgovoril brez elektrike si danes tako ali tako brez tople vode.

BlaY0 ::

Če je v lajtngi še vroča voda in lahko kuriš na drva, bi bil sistem eventuelno vzdržen, drugače pa boš res zelo težko pognal vodo v centralnem sistemu, razen če imaš ročno "pumpo"...

Aston_11 ::

TOP je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Navaden bojler na štrom naj da. Za tistih par eur na mesec poleti proti 1200 eur vredni investiciji naj raje kupi en 80 litrski bojler.

Očitno se nisi pozanimal in kar nekaj na pamet govoriš.Toplotna črpalka ti veliko manj štroma žre pri meni je v samem enem letu razlike za cc:1000e,ko sem računal elektriko+nafto ki sem jo drugače rabil za poletje,prej sem mel pa bojler in je razlika ogromna,lahko tud sončne celice.Investicja je cirka 2Ke dražja in splača se ti če je velika poraba tople vode,drugače ne.


Nisem pozanimal...

Bojler s TČ ti stane 1000 EUR. Za segret 80 litrov vode pa rabiš mesečno npr. 5 EUR. Od tu dalje si zračunaj sam. TČ tudi rabi elektriko. Sicer bo iz teh 5 EUR nastal 1 EUR. Vendar ni investicija 1200 EUR.

BlaY0 ::

Pa saj ne veš za koliko ljudi gre?? Verjetno ne gre za blokovsko stanovanje (če se kuri na drva) ampak recimo eno hišo z eno ali več gospodinjstvi, torej gre za bojler 200 ali 300 litrov...

Jaz sem omenil, da se (morda) splača TČ bojler v primeru, če imajo trenutni bojler star 20 let in jim bo itak spustil v par letih...

Aston_11 ::

Ne splača se jim. Ne splača. Za tuširanje je dovolj dober 80 litrski bojler na elektriko. Če se pa hočejo preseravati, je pa druga zgodba. Glede na to, da se atu ne da kuriti najcenejšega energenta na trgu (drva) in da bi namesto tega raje kupil 200 do 300 litrski bojler s TČ, torej investiral v nekaj, kar ne rabi, EUR v vrednosti drv za obdobje enega leta (če je bajta slabo izolirana), potem se verjetno preseravajo in jim ne gre za to, da bi zgolj imeli toplo vodo. Če bi hoteli zgolj toplo sanitarno vodo, je bojler od 80 litrov idealna varianta.

Očitno tudi nimajo zalogovnika. Če bi ga imeli, bi ata kuril 1x tedensko poleti za toplo vodo. Zalogovnika nimajo zato, ker je bajta neizolirana.

Madmax - COP za TČ v bojlerju je večji. Ker je TČ v notranjem prostoru, je razlika med "zunanjo" T in T vstopne vode v bojler majhna in je COP okoli 5.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

BlaY0 ::

Kam pa misliš dat 80 litrski bojler??? V kopalnico? Kaj pa če sta dve? Jaz sem poleti enkrat na 3 dni kuril za toplo vodo v 300 l bojlerju in je bila zadnji tretji dan že praktično mlačna, zdaj imamo že par let TČ in zjutraj dogrevamo v nižji tarifi. Z navadnim 80 l bojlerjem tega ne moreš. Druga stvar, ki prav pride pri TČ za sanitarno vodo je pa možnost dodatnega hlajenja prostorov ter sušenje zraka (recimo v kleti). BTW TČ ima lahko zajem zraka zunaj, pozimi pa prestaviš.

Pyr0Beast ::

TČ je precej dobra poleti in jesenske/pomladne dni. Problem pa nastane ko odleti kakšen kompresor.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlaY0 ::

A je že kdo preračunal kaj se bolj splača... dogrevanje zjutraj pri nižji tarifi in nižji zunanji temepraturi ali podnevi pri višji tarifi in višji zunanji teperaturi?

Aston_11 ::

BlaY0 je izjavil:

Kam pa misliš dat 80 litrski bojler??? V kopalnico? Kaj pa če sta dve? Jaz sem poleti enkrat na 3 dni kuril za toplo vodo v 300 l bojlerju in je bila zadnji tretji dan že praktično mlačna, zdaj imamo že par let TČ in zjutraj dogrevamo v nižji tarifi. Z navadnim 80 l bojlerjem tega ne moreš. Druga stvar, ki prav pride pri TČ za sanitarno vodo je pa možnost dodatnega hlajenja prostorov ter sušenje zraka (recimo v kleti). BTW TČ ima lahko zajem zraka zunaj, pozimi pa prestaviš.



Tja kamor 200 litrskega. Cevi pa do vsake kopalnice.

300 litrov 3 dni - meni se to zdi ugodno. Vsak 3 ali četrti dan zakuriš.

80 litrski bojler lahko tudi segreješ ponoči v NT.

Glede ohlajanja kleti - ne vidim smisla, zakaj bi bilo to dobro.

Nisem rekel, da je TČ za sanitarno vodo slaba. S finančnega vidika za ogrevanje sanitarne vode pa je TČ za sanitarno vodo strel v prazno. Je pa komot, kar je dandanašnji vsem važno. Važno je tudi, koliko prišparajo pri elektriki. Investicija pa ne šteje več. Kot da jo ni.

Jaz imam namen dati TČ za ogrevanje bajte. TČ bo ogrevala tudi sanitarno vodo. Pri meni je očitno, da bi bila TČ za sanitarno vodo strel v prazno, ker bi bile 2 TČ. S tem, da bom naredil obratno kot ostali - najprej kaminček in bojler za 80 litrov. Če bo kaminček premalo, še TČ. Ostali pravijo, da so dali primaren vir in nato kaminček, primarnega vira pa nato niso več uporabljali.

1200 EUR, da bi dal za TČ za sanitarno vodo?! Za 6 kEUR pa jo dobim za ogrevanje cele bajte z bojlerjem od 300 litrov (Zubadan). Ni šans. Se ne splača. Imaš pa enako tople vode tudi v el. bojlerju. 80 litrov je dovolj, da se stušira 5 oseb. Vmes pa se tudi voda kaj dogreje. Polno cajta se greje topla voda, da se investicije vsaj približno izenačijo.

Če koga moti 80 litrski bojler, v bojlerju za TČ dvomim, da se greje vseh 200-300 litrov vode. Ker potem postane COP nesmiseln. Če je cop 4, potem je isto, kot če bi segrel 80 litrov vode na isto T pri COP 1.

Skratka, se bo treba sprijazniti, da je to investicija, ki je finančno zgrešena.

BlaY0 je izjavil:

A je že kdo preračunal kaj se bolj splača... dogrevanje zjutraj pri nižji tarifi in nižji zunanji temepraturi ali podnevi pri višji tarifi in višji zunanji teperaturi?



So nekaj preračunavali. Bistvene razlike ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Buddah ::

Mi smo pred enim mesecem dali vgradit toplotno črpalko, prej smo vodo ogrevali na kurilno olje. Men se zdi tole kr pametna investicija! Baje deluje tudi pri temperaturah pod 0stopinjami celzija. Račun za elektriko se nam je pa zvišal za okrog 15€.
Drugač pa samo tok...itak da se greje 300litrov vode, kaj pa mislš, da se samo 50litrov al kaj? :) Mi mamo TČ v prostoru kjer je okrog 15stopinj, pa je voda segreta na 55stopinj. Ko temperature vode naprimer pade pod 40stopinj, se TČ sama vklopi in segreje vodo spet na 55stopinj. Da segreje teh 300l za 15stopinj, traja slabe pol ure.
Da se z 80litri vode lahko stušira 5oseb je pa precej majava trditev ;)

Aston_11 ::

Buddah je izjavil:

Mi smo pred enim mesecem dali vgradit toplotno črpalko, prej smo vodo ogrevali na kurilno olje. Men se zdi tole kr pametna investicija! Baje deluje tudi pri temperaturah pod 0stopinjami celzija. Račun za elektriko se nam je pa zvišal za okrog 15€.
Drugač pa samo tok...itak da se greje 300litrov vode, kaj pa mislš, da se samo 50litrov al kaj? :) Mi mamo TČ v prostoru kjer je okrog 15stopinj, pa je voda segreta na 55stopinj. Ko temperature vode naprimer pade pod 40stopinj, se TČ sama vklopi in segreje vodo spet na 55stopinj. Da segreje teh 300l za 15stopinj, traja slabe pol ure.
Da se z 80litri vode lahko stušira 5oseb je pa precej majava trditev ;)


Odvisno, kje je spirala. Morda veš, da imajo bojlerji lahko po več spiral. Ena spodaj, druga na sredini, tretja zgoraj itd. Za priklo različnih virov ogrevanja. Si vedel tole? Ali si se malo prehitro pošalil na račun, da greje samo 50 litrov?

Ne vem, kako se folk tušira in koliko kubikov porabi, za nas 5 bi bilo 80 litrov dovolj. Da bi grel 300 litrov vode za stuširat 5 oseb? Pretirano. Segreješ na 60 stopinj, mešaš s hladno vodo, ravnaš varčno in ne pustiš, da teče v prazno, in je je preko glave.

Mi je pa malo huda, da bi 300 litrov vode segrel v pol ure za 15 stopinj. Za kaj takega bi moral imeti na izhodu cca 10 kw, kar bi pomenilo, da imaš COP 5 pri vhodni moči 2 kW. No ja, vse je možno. Moj teoretični bojler bi pri 80 litrih in grelcu od 2kW zmogel približno isto v istem času pri približno enaki porabi energije. Cena novega cca 150 EUR.

Pa tudi če bi se še malo užgal in segrel novih 80 litrov vode za nadaljnje tuširanje, kar bi verjetno naredila tudi TČ, ko bi T padla pod 40 stopinj (kje je tipalo). Za razliko 1000 EUR v ceni bo 80 litrski to počel uhaha časa. Kopanje v banji verjetno vseeno odpade.
--
Pod črto - prednosti TČ za sanitarno vodo niso takšne, da bi kar gladko odpisal klasični el. bojler.

BlaY0 ::

Aston_11 je izjavil:

Tja kamor 200 litrskega. Cevi pa do vsake kopalnice.

80 litrski bojler lahko tudi segreješ ponoči v NT.

300 litrov 3 dni - meni se to zdi ugodno. Vsak 3 ali četrti dan zakuriš.

Glede ohlajanja kleti - ne vidim smisla, zakaj bi bilo to dobro.

1. 10 ali več litrov boš porabil že samo da boš napolnil cev do prvega štuka.

2. Jap, ampak z 80 l bojlerjem nikoli ne bo takšnega izkoristka...

3. Lahko, vendar ga boš moral pred večerom še enkrat dogreti, če se bo kaj posodo pomivalo in se bodo potem trije hoteli stuširati...

Govoriš o TČ in TČ za sanitarno vodo... jasno da če imaš TČ, da boš s to segreval tudi vodo. TČ se jasno "splača" pri novogradnjah, se pa investicija precej poveča (vprašanje, če je še smotrna), če gre za adaptacijo (recimo 20 let stare bajte)... nova okna, dodatna izolacija fasade, menjava visokotemperaturnega centralnega sistema v nizkotemperaturnega in še kaj bi se našlo...

telexdell ::

Običajna amortizacijska doba nakupa toplotne črpalke je od 4-7 let, pač odvisno od število članov gospodinjstva, njihovih navad... Seveda je pri investiciji potrebno primerjati jabolka z jabolki.Če imamo na eni strani dovolj 80 l električni bojler potem ne smemo pri TČ gledati 400 l nerjavni bojler. Sama razlika v primerljivi investiciji pa po mojem ni več kot 300-400 €. Če vemo, da bo toplotna črpalka delala 15-20 let se investicija splača v vseh pogledih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Aston_11 ::

Tudi iz bojlerja za sanitarno TČ gredo cevi. V ceveh do kopalnice ni več ko par litrov vode vode.

Primer: dolžina 10 metrov do dveh kopalnic (P+M) iz kleti, notranji premer 16 mm (cev 20 mm) da volumen 12,5 litra. Velja pri obeh bojlerjih, neodvisno. Voda v cevi je topla le v primeru, da se je uporabljala topla voda. Sicer se ohlaja, voda v bojlerju pa predvidoma segreva na določeno T.

Kuhinje imajo navadno svoj bojlerček pod lijakom. Da takoj priteče topla voda, ki je v kuhinji ponavadi nastavljena na višjo T kot sanitarna voda.

Investicija:
- v TČ sanitarno cca 1000-1200 EUR.
- v bojler 80 litrov cca 150 EUR, v bojler 100 litrov cca 130 EUR (Gorenjevi bojlerji).

V zimskem času toplo vodo običajno ogreva primaren vir ogrevanja.

Da se kar definitivno izplača? Poskusi izračunati.

MadMax ::

Aston_11 je izjavil:

Ne splača se jim. Ne splača. Za tuširanje je dovolj dober 80 litrski bojler na elektriko. Če se pa hočejo preseravati, je pa druga zgodba. Glede na to, da se atu ne da kuriti najcenejšega energenta na trgu (drva) in da bi namesto tega raje kupil 200 do 300 litrski bojler s TČ, torej investiral v nekaj, kar ne rabi, EUR v vrednosti drv za obdobje enega leta (če je bajta slabo izolirana), potem se verjetno preseravajo in jim ne gre za to, da bi zgolj imeli toplo vodo. Če bi hoteli zgolj toplo sanitarno vodo, je bojler od 80 litrov idealna varianta.

Očitno tudi nimajo zalogovnika. Če bi ga imeli, bi ata kuril 1x tedensko poleti za toplo vodo. Zalogovnika nimajo zato, ker je bajta neizolirana.

Madmax - COP za TČ v bojlerju je večji. Ker je TČ v notranjem prostoru, je razlika med "zunanjo" T in T vstopne vode v bojler majhna in je COP okoli 5.

Večinoma se strinjam, z zadnjim (glede COP) pa nikakor.
COP5 bi dosegel, ako bi ogreval vodo na 40°C pri temp. okoliškega zraka vsaj 25°C, raje 30.
V praksi pa ogrevaš na 45 in več, pri Tzraka 15°C ali še manj, ko je TČ stlačena v zadnji kotiček najmanjšega prostora v bajti.
COP>3 (max 3.5) je dosegljiv v primeru pravilne postavitve in ob dejstvu, da ima TČ tudi kaj namenoma ohlajati.
Je pa treba ločit sezonski COP od trenutnega. Laično nekako tako kot porabo v avtu: povprečna je npr. 6 litrov/100km, trenutna me pospeševanjem pa komot tudi prek 20.
Če gledaš trenutnega, lažeš samemu sebi.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

energetik ::

Mene pa zanima, do koliko vam kaj padejo temperature v prostoru s TČ. Ker če imaš bajto dobro izolirano in prostor za TČ majhen, imam občutek, da se zna ta prostor močno ohladiti. Kako je potem s kondenzi, ko so strop in stene tega prostora močno ohlajene?

Aston_11 ::

Kondenz itak rata na topli strani...

BlaY0 ::

energetik: Kondenza v tem prostoru v luftu ni, ker ga toplotna črpalka pobere... odvede se na drugi strani tako kot se odvaja pri klimatskih napravah. Prostor kjer je TČ za sanitarno vodo mora biti primerno velik oziroma zračen, če ne ti učinek pade ker ti temp zraka hitro pada. To se rešuje z ločenim zajemom in izpustom zraka po možnosti v različnih prostorih...

Aston_11 je izjavil:

V zimskem času toplo vodo običajno ogreva primaren vir ogrevanja.

Odvisno od cene energenta. V našem primeru je to še vedno nafta torej je primarni vir energije za gretje sanitarne vode pri nas TČ oziroma elektrika, ker je bistveno ceneje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

energetik ::

BlaY0 je izjavil:

energetik: Kondenza v tem prostoru v luftu ni, ker ga toplotna črpalka pobere... odvede se na drugi strani tako kot se odvaja pri klimatskih napravah. Prostor kjer je TČ za sanitarno vodo mora biti primerno velik oziroma zračen, če ne ti učinek pade ker ti temp zraka hitro pada. To se rešuje z ločenim zajemom in izpustom zraka po možnosti v različnih prostorih...
A to je finta, da mora biti dobro zračenje. Ampak kako je pa s tem pozimi?
Vem, da se kondenz s hladilnih reber direktno odvaja, jaz sem mislil onega na preveč ohlajenih stenah prostora. Ker če maš stene ohlajene na 15° in ti noter prihaja poletni zrak z rosiščem 18-20°, to ni ravno "zdravo".

Kondenz itak rata na topli strani...
Kaj si hotel s tem povedat? Kondenz rata na vseh površinah, ki so hladnejše od Trosišča okoliškega zraka.

Aston_11 ::

To sem hotel povedati. In nadaljevati, da če je stena prostora hladna, da so npr. tla v dnevni sobi pod stiroporom topla, da bi tam lahko prišlo do točke kondenzacije.

smile- ::

pri nas imamo toplotno v kurilnici in deluje celo leto - poleti iz nje teče kondenz - cca 8-10L / teden, pozimi praktično nič...
Temperatura kurilnice je pozimi oz. med kurilno sezono cca 20, poleti cca 16-18.

kar se nas tiče najboljši nakup. Prižgeš in pozabiš.

BlaY0 ::

@energetik: Povečane vlažnosti oziroma kondenza v prostorih oziroma na stenah prostora kjer stoji TČ nisem opazil niti se tega ne bojim. Prej bo prišlo do kondenzacije v bivalnih prostorih kot pa v kleti (če govorimo o zimi). Da bi prišlo do kondenzacije na stropu pa sploh ni šans... toplejši zrak je pod stropom (recimo 16), zgoraj pa je najhladneje tik nad tlemi (recimo 21)... to pomeni razliko v T kvečjemu 5 stopinj in pri tako nizki vlagi v zraku je bojazen odveč (lahko za štos pomerim vlago v tem prostoru).

PS: Narobe sem se izrazil v prejšnjem postu... ne kondenzacijo/kondenz ampak vlagko iz zraka odvaja toplotna črpalka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

TOP ::

MadMax je izjavil:

V praksi je razlika TČ napram navadnem bojlerju 50% (COP=2), torej porabiš 5EUR/osebo mesečno manj (5 namesto 10).
Ti si predstavil zgolj prihranek čez poletje, torej ajde, 6 mesecev.
V kolikor bi grel na navadni bojler bi torej po tvoje pokuril 2000EUR v teh 6 mesecih, saj si prišparal 1000.
333EUR mesečno bi torej znašal znesek za elektriko, s TČ pa "samo" 165.
165EUR pa je znesek položnice za vso elektriko nešparovne 7 ali 8 članske familije...
Ne nakladaj torej o jurja prihranka, ker ga ne more biti (tudi pri nonstop delovanju ga TČ na 300l bojlerju ne more narediti).
Če si se zatipkal v eni nuli pa to povej, pa mirna Bosna. 100EUR prihranka čez poletje je namreč realno pričakovat, pa nič več. In še enkrat, ako si skuril pol cisterne kurilca zato ker imaš peč iz 18. stoletja ter zaradi neizoliranega krožnega voda še celo poletje ogreval tla v bajti, pa to briši iz svoje top-shop predstavitve šparanja z nabavo TČ.

U jebemti pa res,zdej sem opazu da sem napisal 1000e ne misliv sem 100e čez poletje ja,se pravi od sredi maja do začetek septembra,sam to skupaj z nafto ki bi jo porabu,za dogrevat vodo.

Invictus ::

Če crkne elektrika, potem lahko pri peči na drva ali olje še vewdno ogrevaš. Samo premostiti moraš električno črpalko.

Na ta način se najprej ogrejejo zgornji prostori, potem pa še spodnji. Pač naravni tokokrog mrzle in tople vode.

Seveda s toplotno črpalko to ne bo šlo :)).

LP I.

Pyr0Beast ::

Če crkne elektrika in obtoka ni, peč zna razgnati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Vsaka ima vsaj toliko regulacije, da omeji dotok zraka ob določeni temperaturi v peči. Če počasi in nežno zakuriš, konvekcija deluje, še posebno če imaš peč v kleti. Seveda lahko na tak način dosega le majhen del nazivne moči.

BlaY0 ::

Ponavadi imaš dva ločena voda in s tem tudi dve črpalki... en vod za gretje vode in drugega za centralno. Če voda v v vodu za gretje vode ni že segreta, jo boš težko, težko premaknil v gibanje dočim bo konvekcija na vodu za centralno ogrevanje delovala. Skratka z nule brez elektrike oziroma pumpe pri ločenem vodu žal ne bo tople vode pa če se na glavo postaviš.

Kar se tiče pa "razgona" kotla... ja možno je. Z zaprtjem dotoka zraka dosežeš, da gorivo ne gori več čeprav temperatura v kotlu še nekaj časa narašča. Če si zakuril na ful, ti torej preprečitev dotoka zraka ne bo pomagala. Edina rešitev je mešanje vode (ročno obrneš mešalni ventil), ki pa gre brez pumpe prepočasi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

Evo, malo sem meril zadnji teden in prišel do takšnih rezultatov, če hoče kdo za primerjavo... pri dveh gospodinjstvih TČ s 300 l zalogovnikom, temperatura vode med 48 in 52 stopinjami, 105 kWh/mesec kar znese malo pod 11 EUR.

krho ::

Se pravi ene toliko kot gretje enake količine vode na plin.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

MUC ::

Krho: ega ne moreš trditi, ker ne poznaš porabe in navad. Kar lahko sklepaš je cca 5 EUR / gospodinjstvo na mesec. Pa naj pove kdo, ki ima plin, koliko plačuje na mesec.

Mi imamo TČ za ogrevanje cele hiše (samo to, brez sekundarnega ogrevanja) in smo imeli v juliju porabe za 2,5 EUR, res nas pa ni bilo 5 dni doma. Smo 4 članska družina z dvema otrokoma. Trije se tuširamo vsak dan, dojenček pa se koplje vsakih nekaj dni. Koliko vode porabimo na mesec ne vem točno. Dnevno je vode dovolj, da TČ zvečer dogreje 900l zalogovnik in drži voda ves naslednji dan. (dogreje se samo vrhnja tretjina zalogovnika, špirala za toplo vodo pa teče skozi celoten zalogovnik)

Pyr0Beast ::

Za plin se plačuje tudi priključnina in vsakoletno servisiranje dimnika ter peči
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028840 (15550) energetik
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153253 (120077) Zvezdica27
»

Kaj postavit na streho?

Oddelek: Loža
193283 (2375) Baja
»

TOPLOTNA ČRPALKA 300L ali električni bojler?

Oddelek: Loža
3210743 (10035) krisspace
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816316 (13693) RejZoR

Več podobnih tem