» »

Nativno branje PDF-dokumentov v brskalniku s pdf.js

Nativno branje PDF-dokumentov v brskalniku s pdf.js

CNet - Branje PDF-dokumentov, ki so vedno pogosteje med zadetki iskalnikov po spletu, v brskalnikih ni noben problem, a moramo imeti za to nameščen Adobov dodatek Reader. V brskalniku prek njega odprti dokumenti se vedejo precej drugače kot spletne strani, saj za navigacijo ne moremo več uporabljati klasičnih brskalniških gumbov ipd. Zato so junija v Mozilli predstavili razvoj vtičnika za nativni prikaz PDF-dokumentov v Firefoxu. V ta namen bo uporabljal tehnologije iz prihjajočega standarda HTML5. Sedaj je pdf.js, kot se imenuje, dosegel pomembno verzijo 0.2.

Najnovejša verzija pdf.js namreč prvikrat odpre in brez artefaktov prikaže testni dokument v popolnosti, kakor to stori Adobe Reader. Uporablja JavaScript in HTML5 Canvas.

Razvijalci pravijo, da bo pdf.js kmalu vključen v privzeto namestitev Firefoxa. Sčasoma želijo razširiti podporo na vse brskalnike s HTML5, tako da bo pdf.js deloval neodvisno od brskalnika in platforme. Za zdaj za popoln izris potrebujemo zadnjo testno verzijo Firefoxa (nightly build) in pdf.js, a to se bo sčasoma uredilo in razširilo na vse platforme.

V prihodnosti želijo izboljšati hitrost in, najpomembneje, dodati možnost kopiranja teksta iz PDF-dokumenta. Omenimo, da Chrome že ima vgrajen lasten pregledovalnik PDF-dokumentov, ki pa tudi ni popoln in ne zmore prikazati čisto vsega.

17 komentarjev

Good Guy ::

a nima chrome to že kr neki časa....

EDIT: sm vidu da je v novici tudi to omenjeno...

deluje pa brez problemov.. ne vem od kje info da ne deluje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Good Guy ()

vorantz ::

Tisti v chromeu je funkcijsko tako okleščen, da si pulim lase, ko ga moram uporabljati
Upam, da je to boljše izvedeno

smash ::

tisti v chromeu popolnoma zadostuje v 99% primerih, ko je treba zadevo samo na brzino prebrati

blackbfm ::

vorantz, in kakšne težke funkcije ti rabiš?

vorantz ::

Lol težke...osnovne, ki sem se jih navadil iz readerja
Ene par so jih celo dodali pred kratkim sem zdaj opazil

- Print (zdaj je ampak še vedno imaš ful manj opcij kot pri readerju)
- Click to show one page at a time opcija (z vsakim premikom koleščka na miški greš direkt na naslednjo stran)

Te dve sta nekako ta glavni

marvin42 ::

se pravi pogrešaš samo še ENO
Mostly Harmless

smash ::

vorantz je izjavil:

Lol težke...osnovne, ki sem se jih navadil iz readerja
Ene par so jih celo dodali pred kratkim sem zdaj opazil

- Print (zdaj je ampak še vedno imaš ful manj opcij kot pri readerju)
- Click to show one page at a time opcija (z vsakim premikom koleščka na miški greš direkt na naslednjo stran)

Te dve sta nekako ta glavni


manjka ti samo še ENA, napisal pa si: "Tisti v chromeu je funkcijsko tako okleščen, da si pulim lase, ko ga moram uporabljati"

kot da bi jih manjkalo vsaj 100 :)

krho ::

a tisti v chromu podpira embedded fonte?, ker recimo gmail jih ne, in potem priponka s predračuno zgleda prazna :|

edit: typo
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

MrStein ::

vorantz je izjavil:


- Click to show one page at a time opcija (z vsakim premikom koleščka na miški greš direkt na naslednjo stran)

Heh, meni pa ravno to gre na živce v Foxit Readerju, čeprav sem že N krat nastavil na Continous scrolling...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

madmitch ::

vorantz je izjavil:

Lol težke...osnovne, ki sem se jih navadil iz readerja
Ene par so jih celo dodali pred kratkim sem zdaj opazil

- Print (zdaj je ampak še vedno imaš ful manj opcij kot pri readerju)
- Click to show one page at a time opcija (z vsakim premikom koleščka na miški greš direkt na naslednjo stran)

Te dve sta nekako ta glavni


Klik na desno uho miša, shrani in prišel bo do vseh teh 100 prepotrebnih funkcij, ki jih pogreša. Če se ne motim, se da to funkcijo nekje v Chromu izklopiti (nisem prepričan)

PS: mi lahko nekdo razloži, kaj je to "nativno" branje?

amigo_no1 ::

MrStein je izjavil:

vorantz je izjavil:


- Click to show one page at a time opcija (z vsakim premikom koleščka na miški greš direkt na naslednjo stran)

Heh, meni pa ravno to gre na živce v Foxit Readerju, čeprav sem že N krat nastavil na Continous scrolling...

V Preferences/Page Display moraš nastaviti.

levaky ::

Nativno branje je branje PDFjev brez potrebe zunanjih pluginov oz. programov. Se pravi, da lahko beremo PDFje brez da predhodno naložimo Adobe Reader oz ekvivalent.

Matevžk ::

In zakaj ne bi bilo "nativno branje v brskalniku" raje "v brskalnik vgrajeno prikazovanje", na primer? (Ker beseda "nativno" v slovenščini pred kratkim še ni obstajala in po njej tudi ni potrebe.)
lp, Matevžk

madmitch ::

levaky je izjavil:

Nativno branje je branje PDFjev brez potrebe zunanjih pluginov oz. programov. Se pravi, da lahko beremo PDFje brez da predhodno naložimo Adobe Reader oz ekvivalent.


Vse jasno. :|

Že branje po forumu, kjer je izgovor, da je to "samo" forum in lahko jezik ceframo do nerazpoznavnosti, je mukotrpno, da pa se to dogaja v novicah na Slo-Techu, ki je že skoraj internetni standard na svojem področju v Sloveniji pa res ni primerno. Sploh glede na to, da ga prepisujejo nadebudni novinarji "resnih" medijev.
Ko berem tak prispevek, se mi nativno obrne in rabim instantno leteti na skret.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

win64 ::

mimogrede je že verzija 8.0a, pa ni videti, da bi bilo to noter. So kakšna navodila kako to usposobiti?

zaj_tam ::

madmitch je izjavil:


... in rabim instantno leteti na skret.


Verjetn si mislil rečt bliskovito! :D

madmitch ::

Vidiš, ti tut ne znaš te nove slovenščine. Včasih bi rekli, da sem moral takoj nekam, sedaj je to instantno, kot polenta. Bliskovito bi bilo včasih sila hitro, kar bi v tem primeru tudi veljalo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Firefox 19 z vgrajeno podporo za PDF (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5922359 (18668) Jackass
»

firefox/pdf

Oddelek: Programska oprema
71241 (1039) refaktor
»

Prvi dan Pwn2Own 2013 zlomljeni Chrome, Firefox, IE10 in Java

Oddelek: Novice / Varnost
137500 (5407) MrStein
»

Adobe in Microsoft ter PDF (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
10513313 (10186) Jst

Več podobnih tem