» »

Venezuela

Venezuela

TheJack ::

Včeraj sem gledal oddajo Hladna vojna na TVS.

Danes prižgem CNN - čisti deja vu. Enaki prizori, enaki principi, druga država - 20 let pozneje.
Spet bo veliko mrtvih v J Ameriki, enako kot jih je bilo v sedemdesetih in osemdesetih. Kdo je bil takrat zanje odgovoren, je jasno, zgodovinsko dejstvo.
Prav tako ni nobenega dvoma, kdo bo zanje odgovoren tokrat. In ne le v Venezueli.
Jap, osemdeseta so se začela znova.

DavidJ ::

Prav tako ni nobenega dvoma, kdo bo zanje odgovoren tokrat.
Bodi malo bolj... ekspliciten.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

TheJack ::

Nima smisla vsega razlagati. Bi moral gledati tisto (ameriško, btw) oddajo včeraj. Malce pobrskaj po netu, kaj se je za časa Fordove, Carterjeve in še posebej Reaganove administracije dogajalo v srednji Ameriki (Gvatemala, Nikaragva, Salvador...).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

IceIceBaby ::

Jaz sem mal gledu to oddajo in zdej so mi američani še manj pri srcu. V njihovem boju proti komunizmu so nekaterim državam naredil tolk škode da je čist vseen al bi ble komunistične al ne.

Sicer pa rečte kar hočte. Fidel Castro je pa car. Ne rečem da ni prasec pa kar precej ljudi je tut že spravu s poti. Ampak njegovi govori so pa umetnost.

Thomas ::

> Fidel Castro je pa car.

> Ne rečem da ni prasec pa kar precej ljudi je tut že spravu s poti.

> Ampak njegovi govori so pa umetnost.

LOL! Še dobro da so ustavili Cheja. Bi meli še enga takega carja.

:P
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lucifer Tanatos ::

ce bi blo vse ql v teh drzavah, vseh teh revolucij tut Fidota pa Cheya(slednji ni je mel pa to v planu:) ) nebi blo oz. nebi prsla na oblast. To lohka nardis sam ko je kriza in nezadovoljstvo v drzavi. V kubi so jo povzrocl americani, za sr. ameriko pa ne vem, verjetn so mel tut kej prste vmes
Les yeux sans visage

Zgodovina sprememb…

TheJack ::

Sem se potrudil in našel link. Članek je po mojem precej podoben tistim, ki so jih v osemdesetih o dogajanju v latinski Ameriki objavljali ameriški mediji. Najverjetneje bi v osemdesetih izpustili le zadnji stavek.
Ko veste, je Chavez en državni udar že preživel. Naslednjega, če sodimo po zgodovinskih izkušnjah gotovo ne bo več. Pa s tem ne mislim le političnega preživetja... Težko je bilo namreč spregledati, da so ZDA takoj po udaru le-tega označile kot pravilnega in legitimnega, čeprav je vojska (oz. del nje) strmoglavila demokratično izvoljenega predsednika.
Borci za demokracijo pač.

IceIceBaby ::

Thomas, dvomim da je bil Che tak govornik. On je bil bolj za akcijo.

iration ::

kaj vidijo ljudje na tem famoznem che-ju? njegov lik največkrat zasledim na majicah in mi zadnje čase deluje, kot da je bil che en pozer tako kot jim morisson ...
no offense
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

LuiIII ::

Che je bolj kot karkoli drugega mit. Mit, ki ga je ustvarila porpagandna mašina Fidela Castra. Che je bil zgolj orodje v rokah revolucije. Idealist in vernik revolucije, ki se ni znašel v realnosti in ki je mrtev naredil več kot živ.
Vsaka ideologija ima svoje prenapihnjene mite, ki so mana za ljudstvo. Mi smo imeli v Jugi Tita in njegov Drvar, pa razne Boška Buhe, Sutjeske in Neretve, da ne omenjam Igmana, ki se mi še najbolj dopade. Prav tako imajo Ameri razne Vietname, Pearl Harbourje, Little Big Rocke, Thanks givinge in american dream. Od vseh ameriških mitov pa je verjetno najbolj očiten mit o lastni nadpravičnosti in nadsvobodnosti. Da ne bo pomote! Dejstvo je, da poleg jezika tudi zgodovinski spomin, kamor spadajo tudi miti, tvori narodno zavest in sam narod.
Amerika je zelo redko, in konec koncev zakaj pa bi, pravično, brez lastnih interesov posredovala. Vedno je sicer posredovala v obrambi svobodnega sveta, ki pa je bil vse prevečkrat samo njihov svet in njihova svoboda. Res je, da je v sedemdesetih in osemdesetih potekala še hladna vojna, in da so bili Rusi (sovjeti) prav enako nežni in proniclijivi kot Ameri, toda to v nikakršni meri ne zmanjšuje dvoličnosti meril s katerimi so in še merijo svobodo in demokracijo. Samo za spomin: Čile, Sr. Amerika, Kuba, Saudska Arabija, Irak, Izrael,... Rusi vsaj niso oznanjali da se borijo za svobodni svet in za demokracijo. Vsaj približno smo vedeli kaj je njihov komunizem.
lDejstvo je, da je Amerika bila in je še preveč distancirana od svetovnih problemov. Amerika je oaza navideznega blagostanja in svobode, ki temelji na ranljivih stebrih kapitala. In tu se skriva problem. Ker kapital vodi politiko ZDA in ne toliko druge vrednote na katere sami prisegajo, jih kapital vodi v poglablanje in ustvarjane problemov.
No z WTC se jih je majhen delček problemov le dotaknil. Žal ga niso vzeli kot opozorilo, ampak za vojno napoved proti sovražniku, ki je s silo nepremagljiv. Imeli so pravzaprav edinstveno priložnost, da na brutalen napad ne odgovorijo še z brutalnejšim ravnanjem. Imeli so priložnost, da odgovorijo kot moralna, odgovorna civilizacija. V nekem trenutku so bili poraženi. Ne tako poraženi kot Nemci v 2. svetovni vojni iz katere so vstali kot drug, zrelejši narod, ki prizna in se uči na lastnih napakah. Poražen je bil njihov milni mehurček izoliranosti in lastne neranljivosti. S svojo močjo in potencialom bi lahko odgovorili veliko bolj tvorno in manj prizadeto. Zavedam se, da je bilo to v dani situaciji in šokiranosti zelo težko, a vseeno to ni bil novi Pearl Harbour.
Priložnost zamujena, ne vrne se nobena. Morda pa le? Tokrat bi jim bilo gotovo lažje. A žal bodo težko šlli mimo puščavskega poligona v Iraku, ne da bi ga malo amortizirali. Morda pa nekoč le?

Lui

sketch ::

Lui speek good. :D

Sicer pa glede eksplicitnosti... v 80ih so Američani (CIA black-ops) dokazano sponzorirali (trening, finance) teroriste, ki so strmoglavili tedanji režim Nikaragve, ki pa je bil legalno izvoljen. Tem teroristom so oni rekli "freedom fighters" (GH [freedom fighters CIA nicaragua]), sicer pa je slovenski izraz kontraši (contra killers). V bistvu so sponzorirali teroriste, tako kot so sponzorirali Bin Ladena in kup organizacij na Zahodnem Bregu.
Toliko o razvejani teroristični mreži...

En dokaj točen citat o kontraših: "If fire-fighters fight fire, what do freedom fighters fight?"

se opravičujem za zmedeni post, dan je bil dolg.

lp
s.
Adapt and overcome.

Lucifer Tanatos ::

Lui glede cheja si super napisu:D , ostalo pa ceprov je prov bo itaq Thomas zdele popluvu hehe, any minute now :)
Les yeux sans visage

kacajdr ::

Ja, ko gledam takele zadeve a-la Salvador, Gvatemala, ... me vsakič pretresejo. Po moje je catch v človeški naravi: ko neka skupina ljudi (država, korporacija, družina) pride na pozicijo moči, je preko 90% šans, da bo ratalo veliko sranje. Največja sranja na svetu delajo 3 najmočnejše/največje države: ZDA, Rusija in Kitajska. Pa se te entitete baje precej razlikujejo med seboj. Mislim, da je težko za težave okriviti samo ideologijo. Ideologoja je po moje orodje človeške nečimrnosti.

TheJack ::

Kakšno je pa kaj vaše mnenje o trenutnem dogajanju v Venezueli? Se ji bo zgodilo isto, kot se je Gvatemali, Nikaragvi, Salvadorju, Čilu (ki sem ga zadnjič pozabil omeniti) in še komu v sedemdesetih in osemdesetih? Bo šel Chavez po poti Allendeja?
Stojijo po vašem mnenju za trenutnimi nemiri v Venezueli Američani (oz. njihove tajne službe) ali ne? So zadnji prevrat proti Chavezu ''sponzorirali'' Američani ali ne? Moje mnenje o teh vprašanjih je jasno. Kakšno je vaše?

Thomas ::

Katera južnoameriška država je najbolj razvita?

Čile.

Kaj če ne bi strmoglavili Allendeja? Tudi Čile?

Po mojem težko.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

Včasih je tako, da pač ne moremo napovedati kaj bi se lahko zgodilo, če bi... Allende le ni bil nek revolucionar Castrovega kova. Tudi malce drugače je prišel na oblast. Njega je ljudstvo dejansko izvolilo na svobodnih volitvah. Zakaj je prišlo do državnega udara? Ker je bilo očitno, da bo v Čilu pod Allendejem izvedena socialna in zemljiška reforma in, da bo država iz kapitalno-fevdalne ureditve, prešla v neko bolj socialno in demokratično obliko. Ameri so se zaradi hladne vojne in podobnih, a vendar bolj skrajnih primerov upravičeno bali, da bo Alllendeja zaneslo v orto komunizem. Njihovo prosperiteto in upanje so žrtvovali za lastno brezskrb. Ali bi ga res zaneslo? Tega nikoli ne bomo izvedeli!
Dejstvo je, da je po državnem udaru, tako kot prej, dolgo vladala industrijska in veleposestniška oligarhija s pomočjo vojaške hunte najslabše vrste in ameriške pomoči. Kdorkoli je bil osumljen simpatiziranja z Allendejem je izginil. V deželi je dejansko vladal strah, ki je čisto primerljiv s strahom trdega komunizma. Bi se radi razvijali v taki državi? Še je čas! Na srečo res ne več v Čilu, morda pa v Saudski Arabiji?

Lui

Thomas ::

Dve možni zli sta bili pred Čilom. Komunizem ali fašizem.

Potem se je zgodilo manjše zlo. Fašizem.

Fašizem v Čilu leta 1975 je bil gotovo slabši od kumunizma v Jugoslaviji v istem času.

Samo njihov komunizem bi bil hujši od takratnega jugoslovanskega. To pa res. Pa tudi od njihovega fašizma. Vsaj če sodimo po Kubi.

Kar se pa Saudske Arabije tiče, bi bili pa lahko srečni tako z Jugo komunizmom, kot s čilenskim fašizmom.

Tam je zdaj slabše od obeh primerov.

Pa da jim je (Saudijcem) tega kriv kdo od zunaj - je iluzija.

Avtohtona norost razsaja tam.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TheJack ::

Zakaj je prišlo do državnega udara? Ker je bilo očitno, da bo v Čilu pod Allendejem izvedena socialna in zemljiška reforma in, da bo država iz kapitalno-fevdalne ureditve, prešla v neko bolj socialno in demokratično obliko.

Tule je povedano bistvo. Tudi drugače se strinjam s tabo, LuiIII.

Da še jaz povem svoje mnenje:
Allende ni bil komunist. Tako kot tudi Hugo Chavez ni. Nobenega dokaza ne upravičene skrbi ni bilo, da bi se šel Allende Castrov komunizem v Čilu. On je hotel le to, da bi se bogastvo v Čilu bolj enakomerno razdelilo, oz. da ne bi bilo 90% vsega bogastva v rokah 10% (ali še manjše) manjšine in ameriških velekorporacij (kot povsod drugje v latinski Ameriki, tudi v današnji Venezueli). Je to komunizem? Hardly. Zmanjšati socialne razlike, še posebno če so tako ogromne kot v latinski Ameriki, je po mojem legitimen, upravičen in plemenit cilj. Večina držav se mu skuša približati ali ga ima pa vsaj na jeziku. Evropske (še posebej skadinavske) države so lep primer. So torej vse komunistične?
Zgoraj napisano velja za večino demokratično izvoljenih levičarskih predsednikov v latinski Ameriki, ki so jih strmoglavili.

Kljub temu so Američani v Čilu organizirali prevrat, s katerim je bil strmogljavljen demokratično izvoljen predsednik in ustoličili diktatorja, pod katerim je izginilo ogromno ljudi. Zakaj so to storili? Zato ker je bil Allende ''komunist''? Tudi, verjetno. Še bolj pa zato, ker je skušal podržaviti nekatera naravna bogastva, ki so bila v rokah ameriških velekorporacij. Čisti sebični interesi so stali za tem prevratom.

Kdo je navsezadnje že razlagal na tem forumu, da so najboljši voditelji tisti, ki jih demokratično izvolijo preprosti ljudje (''stare babe''), ne pa recimo tisti, ki so najbolj pametni in inteligentni in ki jih določi par priviligirancev? Po tem konceptu je sodba jasna; tudi če bi se v državah latinske Ameriki dejansko hoteli iti komunizem - pa kaj? Če to počnejo demokratično izvoljeni voditelji, ki imajo za svoja dejanja podporo večine, to ne sme ZDA nič brigati. Right?

Ne, nobenega opravičila ni za ameriška ravnanja v latinski Ameriki. Nobenega. In če se že ravno gremo špekulacije (kaj bi, če ne bi...itd.), naj pa še jaz dodam svojo: Če se ZDA ne bi vmešavale v notranje zadeve latinskoameriških držav (ji dobesedno tretirale kot svoje dvorišče, svojo lastnino), bi danes večina njih bila ne le demokratičnih, ampak tudi gospodarsko dokaj razvitih (v vsakem primeru bolj kot danes). Ampak seveda - take države bi same izkoriščale svoja naravna bogastva. V takih državah bi bila delovna sila precej dražja. In zato se Američanom splača z vsemi sredsvi zadržavati status quo. Ali povedano drugače - latinskoameriške države, ki so nerazvite, revne in odvisne od ZDA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

LuiIII ::

TheJack! Se popolnoma strinjam s tvojim stališčem.
Vsaka oblast in vsak režim teži k temu, da po začetnih spremembah ohranja status quo. Zato se oblast tudi menja. Preprosto mora se!

LuiIII

Asgard ::

Lui ce si taprav Lui pejt kataloge skladat :D pa pust kamuniste namir, kar se pa tice fasizma in komunizma je pa tko de je naredil vec skode svetu in ljudem komunizem kot fasizem (ne podpiram nobenga, ceprav bi kake 2 let prej drugac govoril )





Hail Slovenija !:D :D

LuiIII ::

Kataloge?! WTF?
Kakšne komuniste?
Ah, Asgard rabi kompas!

Lui

VladarP ::



Ameriski kandidat za predsednika Venezuele v Venezueli ni zazeljen :))
Akhmat sila

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VladarP ()

redtech ::

To temo si dobr potegnu ven iz naftalina :D

VladarP ::

20 let nazaj so nacisti hailal na tem forumu, zgleda se scasoma ni nic spremenilo
Akhmat sila


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Venezuela ima dva predsednika (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Loža
1924216325 (62220) redtech
»

Karibski Stalini po koncu imperializma

Oddelek: Problemi človeštva
302860 (1621) Smurf
»

Stanje političnega prostora (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
924874 (3421) Thomas
»

Žal vsi krvavi diktatorji ne doživijo sojenja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6724259 (22997) jype

Anketa: Ali naj Bush pride v Slovenijo in nagovori Slovence? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
694527 (3840) BigWhale

Več podobnih tem