» »

Kitajska prevara pri poceni "trdih diskih"

Kitajska prevara pri poceni "trdih diskih"

Slashdot - Brali smo že o neverjetno poceni kitajskih USB-ključih, ki so bili seveda manjše kapacitete, kakor so oglaševali in se predstavljali operacijskemu sistemu, kar je neobhodno vodilo do izgube podatkov. Kitajci so tokrat šli še korak dlje in podobno prevaro uporabili tudi pri proizvodnji neverjetno poceni "trdih diskov".

Neki Rus je na servis blizu kitajske meje prinesel na Kitajskem kupljen trdi disk s kapaciteto 500 GB. Opazil je, da se pri predvajanju shranjenega filma pokaže zgolj zadnjih pet minut, zato ga je odnesel na popravilo. Ruski serviserji so ga odprli in prasnili v smeh, ko so odkrili, da so v ohišju zgolj uteži in čip s 128 MB, ki je nastavljen tako, da pri zapisovanju datotek te enostavno prepisuje, ko zmanjka prostora. Disk javi operacijskemu sistemu kapaciteto 500 GB in pravilno drevesno strukturo datotek in map, le podatkov seveda ne shrani več kot 128 MB. Kitajci so se torej zelo potrudili, saj krmilnik poskrbi za prepričljivost vse do trenutka, ko dejansko poizkusimo datoteke prebrati, pa tudi zunanjost diska je povsem profesionalno oblikovana.

Pazljivo torej. Če je predobro, da bi bilo res, potem tudi ni res. Še zlasti če je iz Kitajske.

82 komentarjev

«
1
2

Migelo ::

Dobri so.

BALAST ::

Da crkneš od smeha. Po slikah sodeč je vmes še 3cm USB podaljšek. :O

digitalcek ::

Kitajci so vsekakor v ogromni meri nekreativen (lahko bi rekel celo nerazgledan) narod.

Prepričan sem, da imajo pri miljardo trist tisoč državljanih procentualno MNOGO MANJ inovatorjev (ne, ne bo linka, ker gre za moj občutek), kot recimo Slovenci.

Občutek imam tudi, da večina njihovih turistov, ki hodijo po svetu, tja hodijo tudi, oziroma predvsem zato, da kaj >>ukradejo<< v smislu špijonaže (fotografiranje, itd).

Nekaj tednov nazaj je na sejmu starin v Ljubljani ženska, ki dela unikatne obeske iz keramike, nagnala kitajskega turista s fotoaparatom: No pictures! Tako je tudi treba z nekreativnimi državljani neke nekreativne nacije! Naj si tisti turist sam razvije oblike obeskov in sam domisli tekste, ki so plod nekega razmišljanja, ideje in realizacije. Nenazadnje gre pri omenjenih obeskih tudi za avtorstvo!

Brez dvoma bodo Kitajci rabili vsaj nekaj sto let, da se bo dojemanje in razmišljanje večine njihovega prebivalstva spremenilo.
Tistih nekaj desettisoč uspešnih kitajskih podjetnikov je seveda dejstvo, ampak dejstvo je tudi to, da se ogromna večina njihovih državljanov bori z eksisenco, da po 10 - 14 urnem delavniku padejo v posteljo, da jih je velik odstotek brez interneta, predvsem pa jih zavira njihovo lastno, nekretivno razmišljanje, ki so jim ga uspešno vcepljali stoletja, da mora biti kitajski človek skromen, varčen. In da sme biti le del ogromne množice.

Matrin ::

Kako lahko rečeš, da je ta izdelek nekreativen. :D

digitalcek ::

Tisti trdi disk seveda JE kreativen.
Ampak si zasluži prvo nagrado na tekmovanju za nateg leta.
Žalostno za poševnooke, da producirajo take poslovne ideje in inovacije.
Kot sem napisal: nič pametnega od njih, če ne štejemo nožke in male LED svetilke (glej asortiman na štantih kitajskih trgovcev v Sloveniji). Ničvredne smeti.

Zgodovina sprememb…

3p ::

Kot si napisal, digitalček. Žal se tudi inovativnost večine slovencev ustavi pri prodaji te kitajske poceni robe s 300+% maržo. In tudi če mogoče smo 2-3x bolj inovativni od kitajcev, to pač pomeni le, da imajo kakih 200x več potenciala, kot celotna nacija. Učinek tega (sploh v primerjavi s polenjenim in razvajenim zahodom) se pač vidi. Mimogrede. Drenje za turisti, ki fotografirajo na sejmu starin je vseeno predvsem izraz negostoljubnosti, in ne česa drugega.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Jaz se z mažo, ki jo opisuje @Digitalček, ne bi ravno preveč mazal. Ko sem bil pobček, slabih 40 let nazaj, so se ljudje na veliko menili, kako Japonci vse kopirajo in kako evropskega nivoja nikoli ne bodo dosegli. Tudi moji vrli strici, "gastarbajteri" v Nemčiji, so s prezirom gledali takrat pojavljajoče japonske avtomobile (Datsun in podobni), da bi dobrih deset let kasneje vozili japonske avtomobile in jih na vsa usta hvalili ;-) Pa v petdesetih letih je bila takratna Jugoslavija v svetovnem merilu večji proizvajalec radijskih sprejemnikov, kot Japonska. Potem pa je prišel tranzistor in zgodil se je Sony.....Za Ei-Niš danes vedo samo tisti, ki furajo "feršterkerijo" na "lampe"....

Pa ni treba tako daleč nazaj gledat. Konec devetdesetih let, ko se je v Jugi končno malo sprostil uvoz avtomobilov, so v Mariboru, pri "kodžaku" razstavljali tri bele avtomobile. Hyundai Pony se jim je reklo, prihajali so pa iz Koreje. Le-ta je bila takrat še bolj eksotična, kot Kitajska. Prav sumničavo smo si jih ogledovali, nekateri so se celo opogumili, in so omenjeni avto kupili, kar nekaj jih vozi celo še danes....Sam sem kakšne štiri leta kasneje kupil svoj prvi televizor in, glej ga vraga, na njem je pisalo Hyundai :-)

Kakorkoli, moja teza je, da je bog pamet sejal približno enakomerno po vsem svetu. Ko postanejo razmere prave, ko se ta pamet ne ukvarja samo z golim preživetjem, se prične ukvarjati tudi s čem drugim. In to "drugo" je načeloma vedno kreativne narave....Tako, da Kitajska je ogromen potencial, ne ga podcenjevat.....

LP

Jože

Seljak ::

Ne morem verjet :)) Dve matici za utež,USB vmesnik in podaljšek,ter čip z 128MB spomina in je zaslužek že tu.Škoda,ker nisem baraba,saj bi tako lahko lepo služil 8-)

digitalcek ::

barbarpapa1 je izjavil:

Pozdrav
Ko postanejo razmere prave, ko se ta pamet ne ukvarja samo z golim preživetjem, se prične ukvarjati tudi s čem drugim. In to "drugo" je načeloma vedno kreativne narave....Tako, da Kitajska je ogromen potencial, ne ga podcenjevat.....
LP Jože


Žal se pamet pri ogromni večini Kitajcev še vedno ukvarja pretežno le s preživetjem.

In žal se tudi pamet čedalje večjega števila Slovencev ukvarja s preživetjem. Po mojem skromnem prepričanju pa taka situacija ravno ne vodi k ustvarjanju dodatnih vrednosti, ampak k psihozam, samomorom in metanju otrok skozi okno...

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Seljak je izjavil:

Ne morem verjet :)) Dve matici za utež,USB vmesnik in podaljšek,ter čip z 128MB spomina in je zaslužek že tu.Škoda,ker nisem baraba,saj bi tako lahko lepo služil 8-)


Kot da bi slišal/bral slovenske politike in tajkune ...
Sicer pa, karkoli pravi Digitalček, zgornji izdelek je inovativen (seveda pa na škodo kupcev).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Tear_DR0P ::

Kitajci so vsekakor v ogromni meri nekreativen (lahko bi rekel celo nerazgledan) narod.

mislim da si zrel za oznako persona rudis zaradi svojih nacionalističnih posploševanj.

ti pa dovolim da popraviš moje mnenje s tem, da pritreseš na plano kaj več kot zgolj tvoje mnenje.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

nekikr ::

Nekreativen in nerazgledan narod so točno toliko kot je nerazgledana in nekreativna slovenska delavka za tekočim trakom.

Dr_M ::

Kitajci so kreativni samo pri nategovanju ljudi. Verjetno najbolj na svetu, dlje pa ne gredo, tezko ce bodo kdaj sli.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jlpktnst ::

digitalcek je izjavil:

barbarpapa1 je izjavil:

Pozdrav
Ko postanejo razmere prave, ko se ta pamet ne ukvarja samo z golim preživetjem, se prične ukvarjati tudi s čem drugim. In to "drugo" je načeloma vedno kreativne narave....Tako, da Kitajska je ogromen potencial, ne ga podcenjevat.....
LP Jože


Žal se pamet pri ogromni večini Kitajcev še vedno ukvarja pretežno le s preživetjem.

In žal se tudi pamet čedalje večjega števila Slovencev ukvarja s preživetjem. Po mojem skromnem prepričanju pa taka situacija ravno ne vodi k ustvarjanju dodatnih vrednosti, ampak k psihozam, samomorom in metanju otrok skozi okno...


To se strinjam, to je tudi smisel kapitalizma, da se večina ljudi ukvarja s preživetjem.

Pa seveda da vsake par let najaviš minimalni napredek z velikanskim pompom in to seveda drago prodajaš, večji napredek imaš pa shranjen v sefu za prihodnja leta in dodaten zaslužek. Bistvo je pač da se proizvaja denar.

kitaj ::

digitalcek je izjavil:

Kitajci so vsekakor v ogromni meri nekreativen (lahko bi rekel celo nerazgledan) narod.

Kaj takega lahko reče samo nerazgledan človek, ki misli, da se svet od vedno (in še vedno) vrti okoli Evrope.

Prepričan sem, da imajo pri miljardo trist tisoč državljanih procentualno MNOGO MANJ inovatorjev (ne, ne bo linka, ker gre za moj občutek), kot recimo Slovenci.

Moj občutek je, da imaš slab občutek.

Občutek imam tudi, da večina njihovih turistov, ki hodijo po svetu, tja hodijo tudi, oziroma predvsem zato, da kaj "ukradejo" v smislu špijonaže (fotografiranje, itd).

Ponovno slab občutek. Večina Kitajskih turistov je zelo premožnih in potujejo zato, da vidijo znamenitosti in uživajo v razkošju.

Nekaj tednov nazaj je na sejmu starin v Ljubljani ženska, ki dela unikatne obeske iz keramike, nagnala kitajskega turista s fotoaparatom: No pictures! Tako je tudi treba z nekreativnimi državljani neke nekreativne nacije! Naj si tisti turist sam razvije oblike obeskov in sam domisli tekste, ki so plod nekega razmišljanja, ideje in realizacije. Nenazadnje gre pri omenjenih obeskih tudi za avtorstvo!

Podobne prizore je moč videti tudi na kitajskih tržnicah in sejmih. Vloge so seveda obrnjene.
Za kitajsko umetnost (tudi sodobno) pa zahodnjaki nekreativno zapravljajo milijone.

Brez dvoma bodo Kitajci rabili vsaj nekaj sto let, da se bo dojemanje in razmišljanje večine njihovega prebivalstva spremenilo.

Njihovo razmišljanje se ne bo spremenilo in prav zaradi tega bodo v prihodnjih letih v prednosti pred "zahodom". Naš (kapitalistični) sistem je v krizi in ker smo nekreativni si ne moremo zamisliti novega, boljšega. Kitajska lahko (in tudi bo) rešitve črpa iz svoje kulture, ki je za to veliko bolj primerna kot "zahodnjaška".
Se pa je "dojemanje in razmišljanje" Kitajcev v zadnjih 20 letih neprimerno bolje prilagodilo globalnim trendom kot pa "dojemanje in razmišljanje" Slovencev.

Tistih nekaj desettisoč uspešnih kitajskih podjetnikov je seveda dejstvo, ampak dejstvo je tudi to, da se ogromna večina njihovih državljanov bori z eksisenco

Če uspešnost merimo v milijonih $ premoženja, potem je uspešnih kitajskih podjetnikov slaba dva milijona. Če uspešnost merimo z Slovenskimi vatli, potem je takih podjetnikov neprimerno več.
Z eksistenco se (procentualno) bori enak delež Slovencev.

predvsem pa jih zavira njihovo lastno, nekretivno razmišljanje, ki so jim ga uspešno vcepljali stoletja, da mora biti kitajski človek skromen, varčen. In da sme biti le del ogromne množice.

Takšno razmišljanje so Kitajcem vcepljali le 29 let (1949-1978). Vsa ostala tisočletja, še posebej pa zadnjih 33 let pa jim tega nihče več ne govori. Kitajski človek pa povečini ostaja skromen in varčen, za razliko od "zahodnega" človeka, ki ni ne skromen ne varčen in se za lastitev materialnih dobrin zadolžuje preko svojih možnosti.

gruntfürmich ::

malce me že skrbi razmah industrijske špijunaže in nategovanja na kitajskem... bo morda potrebno razmišljati že o kakšnih kvotah zopet.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

Je pa ful tih med delovanjem!

(če komu ni jasno, jaz sem on-topic)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

joze28 ::

128mb čipi so ostali, pa so ustvarili tržno bolj zanimiv izdelek:D

Ales ::

digitalček, saj ne da nacionalistični izpadi ne popestrijo foruma, ampak s svojimi precej omejenimi pogledi na druge rase že malo utrujaš. Mimogrede, iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da o kitajcih nimaš kaj dosti pojma. Ne o teh pri nas, še manj pa o tistih na Kitajskem. Samo poln si predsodkov, to je vse.

Drugače je pa tale ponaredek precej premišljena zadeva. Sodeč po količini vloženega truda (programiranje krmilnika, itd.) gre tudi za operacijo širšega obsega.

Tarzan ::

Kitajci so na lepi poti, da iz copycat nacije preidejo v inovativno družbo. Da bi jih zmerjal, kot je tega sposoben le digitalček, mi ne pride na pamet, ker sem prepričan, da bo v roku nekaj let, kitajska počasi začela diktirati tempo in prevzemati pobudo na več ali manj vseh področjih.

MrStein ::

Kak že gre? "First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win."
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Isotropic ::

Manu ::

Tu gre verjetno za neko lokalno prevaro. Podobno se dogaja vsepovsod. Tudi pri nas so bile finančne prevare npr. tista, ko je 'prodajalec' prodal stanovanje kupcu, ki pa ni bilo njegova last.

Razlog za te prevare je čisto preprost: kapitalizem. Kapitalizem od tebe zahteva, da se znajdeš kako priti do denarja, da boš lahko preživel. Človek je ustvarjalno bitje in za ta konkretni primer ne moremo reči, da ne gre za ustvarjalnost pri pridobivanju denarja. Druga stran (kupec) je seveda prevaran, ampak iz perspektive ustvarjalnega 'prodajalca' je cilj dosežen.

Podobno so se kapitalizmu prilagodili Nigerijci (nedavno sem pod neželeno pošto dobil eno takšno zelo dodelano e-pismo).

Enako Somalijski pirati. Njihova država je bogata z rudninami in verjame se, da imajo še veliko neodkrite nafte. Prebivalci pa seveda nimajo od tega skoraj nič.

Ljudje delamo za denar. Na posledice ne gledamo, na dolgoročnost tudi ne. Kapitalizem dolgoročno ni učinkovit (ne mešat znanost in tehnologijo in kapitalizem).
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

jaxi ::

digitalcek je izjavil:

Kitajci so vsekakor v ogromni meri nekreativen (lahko bi rekel celo nerazgledan) narod.


Kitajska je na sceni že 4000 let in je kolk js vem, edina velesla, ki tok časa obstaja..

A veš, da je amerika začela upoštevat kitajsko, ker imajo rakete zemlja zemlja, s katerimi so sposobni 900 milj od obale sesut ameriške letalonosilke? Ker imajo gospodarstvo, ki je 10x bolj fleksibilno in odzivno kot pa slovensko gospodarstvo? A veš, da se slovenski inovatorji, ki imajo v svetovnem merilu unikatne ideje, odločajo ravno zaradi tega za proizvodnjo na kitajskem?
Mah, preveč je tega, Kitajska prehiteva svet po levi in desni, nas je pa že davno prehitela..
When i let go of what i am, i become what i can be - Lao Tzu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jaxi ()

Thomas ::

Morali bi mirno razmisliti, če so Kitajci v resnici bolj ali manj ali točno enako pametni kot mi. Ne da se vsakega, ki to vprašanje sproži, takoj označi za rasista in se (mu) onemogoči vsaka debata.

Čas bi bil, da se na to pomembno vprašanje poskuša odgovort brez hude krvi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

kuglvinkl ::

Sam s temi vprašanji nimam težav. Rusi so v povprečju boljši fiziki, Indijci pa menda matematiki. IIRC. Edu linka seveda ni.

Manu ::

Pametni so enako kot mi. Vprašanje pa je ali je Kitajska kot celota enako izobražena kot populacija zahodnega sveta. Ampak to je irelevantno. To se da izboljšati.

Kitajci imajo svojo filozofijo zato gledajo na življenje drugače, kot zahodni svet. Kitajska kot narod mogoče ni usmerjen v znanost in inovacije, ampak v filozofijo vladanja. Beri Konfucija in pa Lao Tse-jev Tao Te Čing. Njihova filozofija je usmerjena v "kako pravilno vladati".
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

ThinkPad ::

Ta disk je hud! Rajtam, da gre gor celo mnogo več od deklariranih 500 GB. In če potem vidiš le zadnjih 5 min. filma, si videl vse, pa še na času profitiraš! Če si pa predstavljaš, da jih nabaiš za backupiranje (ki ga nikoli ne sprobaš)... Ok, kolk poceni pa so? A je vsaj cena poštena za onih 128 MB?

digitalcek ::

Manu je izjavil:


Kitajci imajo svojo filozofijo zato gledajo na življenje drugače, kot zahodni svet. Kitajska kot narod mogoče ni usmerjen v znanost in inovacije, ampak v filozofijo vladanja. Beri Konfucija in pa Lao Tse-jev Tao Te Čing. Njihova filozofija je usmerjena v "kako pravilno vladati".


Drži.
Razmišljanja Kako vladati so čisto drugačna razmišljanja kot tista: Kaj ponuditi novega trgu.
Ena in druga ramišljanja pa nedvomno zelo težko tečejo vzporedno, istočasno. Ne gre...

Tudi zato tisti segment kitajske populacije, ki bi se šel nek posel, biznis, idejo raje od nekje vzame/ukrade, ter jo malce predela (včasih pa niti tega ne), kot da bi sam o ideji razmišljal cele dneve.

In tu je naša (evropejska) prednost, ter njihova pomanjkljivost.
Poleg tega moraš za mnoge nove projekte/ideje živeti točno v Evropi (in nikjer drugje), da lahko Evropejcem ponudiš pravo stvar. Z Antarktike ali Ekvatorja pač to ne gre...

kitaj ::

digitalcek je izjavil:

In tu je naša (evropejska) prednost, ter njihova pomanjkljivost.

Na našo žalost se to razmerje obrača. Seveda je zahod do sedaj vodil v tej igri, ki jo je sam izumil in vsilil preostalemu svetu. Ampak zaradi obče človeških lastnostih se je sistem izrodil in preostali svet (še posebej veliki "trgi" kot je Kitajski, Indijski, Brazilski,...) je sedaj v prednosti, saj lahko na razmere pogledajo iz "svežega", svojega stališča, ter tako lažje najdejo rešitev. Ta rešitev pa seveda ni tehnološka.

digitalcek je izjavil:

Poleg tega moraš za mnoge nove projekte/ideje živeti točno v Evropi (in nikjer drugje), da lahko Evropejcem ponudiš pravo stvar. Z Antarktike ali Ekvatorja pač to ne gre...

Seveda isto velja za Kitajski trg, ki seveda še ni tako "razvit" kot Evropski, ampak potenciali so ogromni, zato tudi vsi silijo tja, a jim ne uspeva ravno najbolje. Lep primer je Google.

opeter ::

Dodajmo še, da kupna moč na zahodu zelo počasi, a vztrajno pada ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Thomas ::

Ta rešitev pa seveda ni tehnološka.


Vsaka taprava rešitev je tehnološka. Ostalo je sekundarno, oziroma omogoča, da do tehnološke rešitve pride.

Ne morem si predstavljati problema, ki pravzaprav ne bi bil tehnološki.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Morali bi mirno razmisliti, če so Kitajci v resnici bolj ali manj ali točno enako pametni kot mi.
Vse pravilno zastavljene raziskave doslej so pokazale, da so natanko enako pametni kot mi, so pa v šoli bolj pridni in se več naučijo in so zato na šolskih testih v povprečju nekaj uspešnejši od Evropejcev in Severnoameričanov.

O.

Thomas ::

Tele "pravilno zastavljene" mi smrdi po politični korektnosti.

Jaz si komot predstavljam, da je domačin iz Papue Nove Gvineje povprečno najpametnejši. Se jim recimo zelo dogaja outsmarting s smrtnim izidom (kar se jim) in so najinteligentnejši, posledično. Nimam nobenih predsodkov. Lahko je tako ali drugače ali kakorkoli.

Sovražim pa političnokorektnou čvekanje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Kitajska kot narod mogoče ni usmerjen v znanost in inovacije, ampak v filozofijo vladanja.
Papir, kompas, smodnik, tisk in bankovce so verjetno izumili, da bi lažje vladali, ne?

O.

Thomas ::

Kompasa niso znali uporabiti za jadranje. Smodnika pa ne za vojno. Pa ne ker bi bili čisti pacifisti, kar precej okrutno so znali biti, ampak ker jim ni kapnilo.

Seveda so ljudje, z MORDA še večjo inteligenco kot je evropska. Morda, morda pa tudi ne.

Meni se prej zdi, da ima digitalček globok point. Samo ni politično korekten in se ne da razpravljat o tem. Kot se v Srednjem veku ni o tem, da je bil Jezus nepismen ali zguba.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Pravilno zastavljene = ki upoštevajo vse (ali vsaj kar se da veliko) dejavnike, ki bi lahko vplivali na rezultat.

Smodnika pa ne za vojno.
V želji dokazovati svoj prav si se pripravljen mirno izmišljati stvari. Nič novega, pravzaprav.;((
The earliest known recorded recipes for gunpowder were written by Zeng Gongliang, Ding Du, and Yang Weide in the Wujing Zongyao, a military manuscript compiled in 1044 during the Song Dynasty (960-1279). Its gunpowder formulas describe the use of incendiary bombs lobbed from catapults, thrown down from defensive walls, or lowered down the wall by use of iron chains operated by a swape lever. Bombs launched from trebuchet catapults mounted on forecastles of naval ships ensured the victory of Song over Jin forces at the Battle of Caishi in 1161, while the Mongol Yuan Dynasty (1271-1368) used gunpowder bombs during their failed invasion of Japan in 1274 and 1281.
Mogoče pa je samo Wikipedija preveč politično korektna?
Kompasa niso znali uporabiti za jadranje.

... author Zhu Yu (fl. 12th century) was the first to mention use of the compass specifically for navigation at sea in his book published in 1119. Even before this, however, the Wujing Zongyao military manuscript compiled by 1044 described a thermoremanence compass of heated iron or steel shaped as a fish and placed in a bowl of water which produced a weak magnetic force via remanence and induction; the Wujing Zongyao recorded that it was used as a pathfinder along with the mechanical South Pointing Chariot.


O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kitaj ::

Manu je izjavil:

Kitajci imajo svojo filozofijo zato gledajo na življenje drugače, kot zahodni svet. Kitajska kot narod mogoče ni usmerjen v znanost in inovacije, ampak v filozofijo vladanja. Beri Konfucija in pa Lao Tse-jev Tao Te Čing. Njihova filozofija je usmerjena v "kako pravilno vladati".

Da bi lahko nekoliko bolje razumeli Kitajsko, moramo najprej opustiti to absurdno idejo o enačenju 1,2 milijarde ljudi, ki živijo na področju po velikosti primerljivem z EU. Centralna oblast (Evropska komisija) je sicer skoncentrirana v Pekingu (Bruslju), centralno določene politike pa se izvajajo na nivoju provinc (Slovenija, Nemčija, Španija,...).
Kitajcev tudi ne druži jezik, kot se pogosto napačno sklepa, temveč je skupna zgolj pisava. Uradna kitajščina (Angleščina) se govori v okolici Pekinga (Londona), preostali pa se jo naučijo v šolah.
Nenazadnje nobenemu ne pade na pamet, da bi enačil Finca in Grka.

digitalcek ::

Okapi je izjavil:

Kitajska kot narod mogoče ni usmerjen v znanost in inovacije, ampak v filozofijo vladanja.
Papir, kompas, smodnik, tisk in bankovce so verjetno izumili, da bi lažje vladali, ne?
O.


Ampak z našetim so se njihove inovacije tudi končale. Plus da so to izumili nekaj 1000 let nazaj...
Nožki in LED svetilke po 4-8 evrov pač (najbrž) niso inovacije. Niti tisti "teniški lopar" na enosmerni tok, namenjen kurjenju komarjev...

Še enkrat moja teza: petina človeštva (Kitajci) NITI SLUČAJNO ne prispeva petino inovacij človeštva! Zaenkrat definitivno NE!

Thomas ::

Ja, ja. Prešvoh link, da bi me prepričal.

was the first to mention use of the compass specifically for navigation at sea in his book published in 1119


Ne pomeni, da so to počeli.

Kam so prišle tiste domnevne kitajske ladje s kompasi? Nikamor daleč.

Kar se smodnika tiče, isto. Lahko so pokali z njim, ampak v katerih bitkah?

Samo miti so.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

thramos ::

Okapi je izjavil:

Pravilno zastavljene = ki upoštevajo vse (ali vsaj kar se da veliko) dejavnike, ki bi lahko vplivali na rezultat.


Kateri so ti dejavniki pa oceni politično korektni?

Ali, bolj preprosto, so pravilno zastavljene tiste, katerih rezultati se skladajo z mišljenjem politično korektnega?

Ramon dekers ::

Okapi je izjavil:

Morali bi mirno razmisliti, če so Kitajci v resnici bolj ali manj ali točno enako pametni kot mi.
Vse pravilno zastavljene raziskave doslej so pokazale, da so natanko enako pametni kot mi, so pa v šoli bolj pridni in se več naučijo in so zato na šolskih testih v povprečju nekaj uspešnejši od Evropejcev in Severnoameričanov.

O.



ni res. genetsko so pametnejši od zahodanjakov. Beri: dnk skrivnost življenja

Mipe ::

Natolcevanje. Noben narod ni bolj pameten od drugega, to je odvisno samo od posameznikov. Imamo pametne in butaste posameznike.

Okapi ::

Kam so prišle tiste domnevne kitajske ladje s kompasi? Nikamor daleč.

Zheng Hejeva potovanja, 1405 - 1433.



Razen litanij iz politične korektnosti ne znaš napisat nič.
Ja, za razliko od tebe, ki si znaš stvari kar izmisliti. In potem še misliš, da te bo kdo resno jemal;((

genetsko so pametnejši od zahodanjakov. Beri: dnk skrivnost življenja
Prebral zelo natančno. Nič takega ne piše notri.

O.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Thomas ::

Nikamor daleč, ja. To je plovba ob obali.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

In kje so Evropejci pluli v tistem času?

Pa ker vidim, da pojma nimaš, ti bom povedal še, zakaj so Evropejci odkrili Ameriko, ne Kitajci. Ker je do tja čez Atlantik bistveno bližje kot čez Pacifik, pa še vetrovi so ugodnejši. Da tega, da je to Evropejcem uspelo pravzaprav pomotoma (ali po neumnosti), ker so hoteli priti na Kitajsko, niti ne omenjam.

O.

Ramon dekers ::

Okapi je izjavil:

Kam so prišle tiste domnevne kitajske ladje s kompasi? Nikamor daleč.

Zheng Hejeva potovanja, 1405 - 1433.



Razen litanij iz politične korektnosti ne znaš napisat nič.
Ja, za razliko od tebe, ki si znaš stvari kar izmisliti. In potem še misliš, da te bo kdo resno jemal;((

genetsko so pametnejši od zahodanjakov. Beri: dnk skrivnost življenja
Prebral zelo natančno. Nič takega ne piše notri.

O.



slabo prebral, beri še enkrat. Je nekje v poglavju, kjer opredeljuje tudi irce in njihovo učenje.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Okapi ::

Je nekje v poglavju, kjer opredeljuje tudi irce in njihovo učenje.
No, vzemi knjigo v roke in mi povej, kje točno to piše. Knjigo imam doma, lahko takoj preverim, če me spomin vara.

O.

mtosev ::

Kitajčki so inovativni narod:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihajajo poceni SSD diski (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9720319 (7733) element
»

Trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
443019 (1918) aleden
»

Usut filesystem

Oddelek: Programska oprema
171408 (1157) PrimozR
»

Diski se nezadržno cenijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
839750 (6112) kixs
»

Pazite se USB-ključev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
5811207 (10810) mirkuma

Več podobnih tem