» »

Druga, moderna inkarnacija Commodoreja 64 razkrita

Druga, moderna inkarnacija Commodoreja 64 razkrita

The New York Times - Leta 1982 je izšel slavni Commodore 64, ki je za 595 dolarjev (slabih tisoč evrov danes z vračunano inflacijo) nudil 64 KB pomnilnika, grafično in zvočno kartico in enomegaherčni osembitni procesor. Računalnik je bil velik uspeh in je žel dobre prodajne rezultate vse do propada podjetja Commodore International leta 1994. Ocenjujejo, da so v tem času prodali med 15 in 30 milijoni enot. Poročali smo že, da se Commodore vrača, sedaj pa je znanih tudi več podrobnosti.

Lani ustanovljeno podjetje Commodore USA je lani septembra odkupilo kupilo blagovno znamko Commodore z namenom oživiti davno mrtev izdelek in ga javnosti ponuditi v prenovljeni in osveženi inačici. Pri tem se oklepajo stare paradigme, ko je bil računalnik še enoviti kos strojne opreme, in nismo ločeno kupovali tipkovnic, pomnilnika, trdih diskov itn.

Novi Commodore 64 ima dvojedrni 1,8-gigaherčni procesor Intel Atom D525, grafiko Nvidia ION 2, 2 GB pomnilnika, 160 GB velik trdi disk, USB, po želji dodan predvajalnik Blu-ray, podporo za ethernet, Wi-Fi, Bluetooth in HDMI ter ostale novotarije, ki so danes v modernih računalnikih samoumevne. Toda na pogled mu tega ne bi pripisali, saj je Commodore USA poizkusil karseda obdržati videz starega commodoreja. Cene novih modelov bodo, odvisno od dodatne opreme, med 250 dolarji za najbolj oskubljeno verzijo in 900 dolarji za najbogatejšo - klasična bo seveda stala 595 dolarjev. Odveč je poudariti, da bo imel kljub nameščenim Windows priložen emulator klasičnega C64.

56 komentarjev

«
1
2

MTm2H37rqt7B ::

ok, i want one! :)

kje se da tole nabaviti pri nas - evropi?

PaX_MaN ::

LOL kua je grd:

Ofuj!


Tri luknje so izrezal pa notr na horuk fuknl črna(!!!!) DVD/B-R in priključke. Da ne govorim o ven štrlečih priključkih matične s tistim grdim plehom okol. :O

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

mtosev ::

Brezveze. 600USD za commodore ohišje + intel atom cpu=fail
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

sash69 ::

Bljeh, bljeh, bljeh... :) Resnično.

Design je šel močno naprej in dejansko ne vem kdo bi to kupil (razen seveda res tapravih geek-ov :P )

tadej1005 ::

hojoj kje so časi, ko smo igerce nabijal prek comodoreja in tv-ja, cele noči so šle za "šraufanje" glave na kasetarju, da smo pol lahko igrali kako uro. :)

Pax_Man, to je ohišje za nostalgike, ravno v tem je finta, vsi vemo koliko stane itx kišta z atom procom.

Robert_S ::

Jes sem imel pol modul , da se mi ni blo treba zajebavat s Turbo 250 , pa še za glavo je blo štelat hehehe ,press play on fuck'n tape :))

Dr_M ::

Spectrum mi je bil bolj usec :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

roCkY ::

mtosev je izjavil:

Brezveze. 600USD za commodore ohišje + intel atom cpu=fail

Res je stran metanje € saj že dolgo obstajajo emulatorji.
Včasih pa prav paše stare špilčke odigrat.

Kišta pa je za današnje predstave precej nerodna in kot PC v starinskem ohišju precej neuporabno.

guest #44 ::

"Ne bom pozabil na stare čase..."

Sicer sem bolj anvezan na Amigo, Commodorja sem tko bolj okusil kot pa jedu.

opeter ::

Meni pa je tista črna tipkovnica/računalnik, kateri je na prvi sliki zelo všeč:
http://www.engadget.com/2011/04/06/comm...

Ali pa ta:
http://www.engadget.com/2010/03/16/the-...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

RejZoR ::

Commodore je bil in šel. Tistega kar je bil včasih ne bojo nikoli več ujeli pa če je cela zadeva prelepljena z logoti in napisi da je Commodore. Brezveze.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

JC Denton ::

Nekdo bi rad mastno zaslužil.

klinker ::

JC Denton je izjavil:

Nekdo bi rad mastno zaslužil.


Dvomim. To je za prave ljubitelje Commodore 64, katerih pa ni ogromno in da bi bli pripravljeni odstet tak denar za tako zadevo.

revvs ::

Star commodore 64 še tudi obstaja in je možno kupiti če ga še nimate od nekdaj doma :)

BigWhale ::

Design in 'all in one' kista sploh ni slaba ideja. Tisti, ki s(m)o ga uporabljali bomo pocas za v penzijo in je taka naprava prakticna, ker se ne rabis sekirat, da si kaj pozabil priklopit. :>

Sam se en modul s turbo loaderji morjo narest, pa bo stvar zakon.

revvs ::

Jaz sem probal emulirati c64 igre na pc, vendar ni niti približno tako kot na original c64, zdaj pa ta nova stvar tudi vprašanje če bo kot c64.

roCkY ::

Kaj si pa uporabil? Sam sem z WinVICE-2.1 povsem zadovoljen.

BigWhale ::

revvs je izjavil:

Jaz sem probal emulirati c64 igre na pc, vendar ni niti približno tako kot na original c64, zdaj pa ta nova stvar tudi vprašanje če bo kot c64.


Ja, "štelovanje glave" ful manjka... :>

Bistri007 ::

BigWhale je izjavil:

Ja, "štelovanje glave" ful manjka... :>
:D

Če imaš PC s TV out, lahko WinVICE priklopiš na katodni TV. Za igre bi edino moral imeti joystick. Zadeva bi morala izgledati čisto avtentično, razen nekaj desetletij razlike.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Robert_S ::

Emlyn Hughes International Soccer , bolš kokr FIFA al pa PES .

bluefish ::

Eh, nič posebnega. Podhranjena mašina namenjena nostalgikom.

gumby ::

BigWhale je izjavil:

Design in 'all in one' kista sploh ni slaba ideja. Tisti, ki s(m)o ga uporabljali bomo pocas za v penzijo in je taka naprava prakticna, ker se ne rabis sekirat, da si kaj pozabil priklopit. :>

Sam se en modul s turbo loaderji morjo narest, pa bo stvar zakon.


A laptopi niso all-in-one?
my brain hurts

Gregor P ::

Bistri007 je izjavil:

TV. Za igre bi edino moral imeti joystick.
... saj res; a takšni retro joysticki so tudi priloženi poleg?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

bojsi ::

USB verzije starih joystickov se tudi da dobiti... evo, ta na primer: klik.

3p ::

Kaj bi s tem. Bolj je škoda, da se ne da več kupiti one C=64 v joysticku. :'(

marS ::

zakon :)
...no more heroes...
https://ilbis.com/

BigWhale ::

gumby je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Design in 'all in one' kista sploh ni slaba ideja. Tisti, ki s(m)o ga uporabljali bomo pocas za v penzijo in je taka naprava prakticna, ker se ne rabis sekirat, da si kaj pozabil priklopit. :>

Sam se en modul s turbo loaderji morjo narest, pa bo stvar zakon.


A laptopi niso all-in-one?


Premejhn zaslon! Kako mislis da lahko en k je kratkoviden in ima hkrati se starostno daljnovidnost vidi na en miniaturen notebook zaslon?! Nemogoce! ;> Na TVju je pa vse lih prav! :P

Iatromantis ::

LOAD "*",8,1

Sam še original miš vključijo in dodajo Freeze Frame MK III za vnos POKE komand!

mgermo ::

Ka sem bil car, ker se mi je igra v prvo naložla :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mgermo ()

MrStein ::

QuickShot II for ewah!!! :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

grafično in zvočno kartico

Kake kartice? Smotani pisijaši in njihova blesava terminologija...

ko je bil računalnik še enoviti kos strojne opreme, in nismo ločeno kupovali tipkovnic, pomnilnika, trdih diskov itn.

Seveda smo:
- kasetnik
- disketnik (bolje redko, je bil skoraj dražji od računalnika)
- disk (izjemno redko, glej zgoraj)
- tiskalnik (ta je sicer še danes ločen)

Novi Commodore 64 ima dvojedrni 1,8-gigaherčni procesor Intel Atom D525

F-A-I-L
Za 900 USD pa bi lahko "pravi" CPU not dali. Mogoče one nove od AMD?


Ko sem pred dnevi gledal home page, so vse slike bile računalniško generirane. A imajo sploh prave fotke?

Hmm, Amige bodo tudi imeli? http://www.commodoreusa.net/CUSA_Amiga1...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gumby ::

BigWhale je izjavil:

gumby je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Design in 'all in one' kista sploh ni slaba ideja. Tisti, ki s(m)o ga uporabljali bomo pocas za v penzijo in je taka naprava prakticna, ker se ne rabis sekirat, da si kaj pozabil priklopit. :>

Sam se en modul s turbo loaderji morjo narest, pa bo stvar zakon.


A laptopi niso all-in-one?


Premejhn zaslon! Kako mislis da lahko en k je kratkoviden in ima hkrati se starostno daljnovidnost vidi na en miniaturen notebook zaslon?! Nemogoce! ;> Na TVju je pa vse lih prav! :P


Pač priklopiš laptop na TV (ali še raje na projektor) :P
my brain hurts

BigWhale ::

gumby je izjavil:

Pač priklopiš laptop na TV (ali še raje na projektor) :P


To je tko k da bi zbilralcu old timerjev rekel naj se pelje z novim avtom, da bo slo hitrej. ;>

WarpedGone ::

Tole je tako osnovno dobra ideja, da je dobesedno nagravžno, da do sedaj tega ni še nihče delal in tega nismo mogl kupit.

[
]

Za razliko od mozoljastih najstnikov NE potrebujem in NOČEM omare pod mizo, moji okorni prsti se pa na netbook tipkovnici ne znajdejo najbolje.
Štekavat zunanjo tipkovnico na netbook sicer deluje ampak je spet mal "Defeating the purpose"

Skratka, kje lahko tole kupim? Me ne briga a je Commodore al Asus al ... samo kje lahko naročim? Commodore, prosim vzemi moj denar!

... in da tolo omaro pod mizo končno vržem računalniški industriji in njihovim product design gurujem v glavo. Totalno nesposobni ste.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

Am, tole lahko že kupiš, rečem se mu pa Asus EEE keyboard.

WarpedGone ::

Hmnja, je v pravi smeri ampak zopet enmau preveč brezveznega palamudenja zraven. Tisti minilcd je samo strošek brez resne dodane vrednosti, max 32GB diska je tut mau premau. Cena 550 USD je pa končni smrtni udarec. Če nebi blo LCDja, pa mau večji disk klasičnega 2,5" formata bi bla to zmaga za nižjo ceno.

Zato je zmagovalc šele Commodore VIC-Slim Standard za samo 395 USD. 1,8 GHz dual core Atom, 1GB ram, 250Gb diska. All that I need. Če bi se dalo kupt vsaj 16:10 zaslon, če že 4:3 niso več dobr, bi blo pa to sploh fajn. Delat na 16:9 je obup.
Zbogom in hvala za vse ribe

Bistri007 ::

WarpedGone je izjavil:

NE potrebujem in NOČEM omare pod mizo, moji okorni prsti se pa na netbook tipkovnici ne znajdejo najbolje.
Štekavat zunanjo tipkovnico na netbook sicer deluje ampak je spet mal "Defeating the purpose"

Kaj pa Nettop @ Wikipedia ?

Nettop z AMD Brazos platformo bi moral biti fajn stvar - AMD mobile platform @ Wikipedia
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

WarpedGone ::

Nettop je izboljšana "škatla pod mizo". Je manjša in lepša, še vedno je pa zunanja škatla, ki je tam samo zato, ker je tisto drobovje treba nekam vtaknit. Če ga vtakšneš v samo tipkovnico takšne dodatne škatle sploh nimaš in ti ne dela napoto.
Zbogom in hvala za vse ribe

Bistri007 ::

WO, samo če je pod mizo, je tudi večina kablovja pod mizo, ne pa da imaš džunglo neposredno iz tvojega "C-64".

Primerjaj:
- laptop priključen na napajanje, zunanji monitor, tipkovnico, miš, zvočnike, tiskalnik, žično mrežo.
- laptop priključen preko docking station

Docking station je dražja stvar, in če se ti gre za estetiko, je že boljše, da imaš to nekje skrito pod mizo. Mene sicer sama "omara" ne moti, moti pa me hrup.

Če hočeš imeti dober performans, v tišini, pa prevrtaš zid in potegneš skozi HDMI & USB (na USB hub, lahko imaš tudi USB zvočno). Ali pa če imaš kakšen nerabljen dimnik... Ruži pa npr. v kleti, zraven toplotne črpalke in tisti strašni vati ti vsaj vodo grejejo. Z novim standardom HDBaseT @ Wikipedia bo za to zadoščal že običajen CAT6 kabel ;)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

MrStein ::

Vsi žal nimajo kleti ali druge sobe...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kuglvinkl ::

W1, zgleda v redu. Ne bi se branil palče za miš, kot jo majo Thinkpadi.

WarpedGone ::

WO, samo če je pod mizo, je tudi večina kablovja pod mizo, ne pa da imaš džunglo neposredno iz tvojega "C-64".

Ja, kablovje je še "problem". Ampak miš lahko obesiš na BlueTooth, mreža ti lahko laufa prek WiFi, tko da ti ostaneta še štrom in monitor. Štroma se še dolgo ne bomo znebil, monitor signal bi pa znal kmal postat Wireless. Sploh ker ni potrebe da vleče kej daleč, ranga nekaj metrov je vrh glave dost.

Vse preostale kable lahk že zdej pospraviš v črevo za povezavo kablov in maš red.
Zbogom in hvala za vse ribe

techfreak :) ::

Zakaj bi računalnik stlačil v tipkovnico, če ga pa lahko v zaslon? Apple ponuja dobro rešitev - iMac z brezžično tipkovnico in miš. Imaš samo kabel za napajanje.

Terman ::

Prenosljivost.

techfreak :) ::

Potem pa prenosnik + zaslon, kjer je spet minimalno kablov.

BigWhale ::

HDMI je 10Gbps, to vsaj zaenkrat se ne bomo fural cez wireless.

Bistri007 ::

WarpedGone je izjavil:

Ja, kablovje je še "problem". Ampak miš lahko obesiš na BlueTooth, mreža ti lahko laufa prek WiFi, tko da ti ostaneta še štrom in monitor.

WO, ne razumem, kako je lepša tipkovnica-računalnik s kabli, ki se greje in najbrž še šumi, kot pa ena običajna tipkovnica z enim kablom ali brezžična tipkovnica. Ostala navlaka pa je skrita. Če ne rabiš prenosljivosti (če imaš zunanji monitor, je itak ni) - potem so žične variante v vsakem primeru boljše od brezžičnih.

Če jih ne misliš nositi okoli, imam jaz raje žično tipkovnico in miš - ni problemov z baterijami, zamikom in nezanesljivostjo.

S HDbaseT boš pa lahko dejansko kjerkoli v stavbi priključil UI naprave (monitor & zvok & USB) na računalnik na drugem koncu, samo CAT6 napeljavo boš moral imeti.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

WarpedGone ::

Zakaj bi računalnik stlačil v tipkovnico, če ga pa lahko v zaslon? Apple ponuja dobro rešitev - iMac z brezžično tipkovnico in miš. Imaš samo kabel za napajanje.

Lahko tudi v zaslon. Kolk je ponudbe kej? Samo apple? Ni dost "lep".

Prenosljivost.

Ne, za prenosljivost maš netbooke. Tole je ukinitev tretjega "nenujnega" kosa desktop mašine - kište.

WO, ne razumem, kako je lepša tipkovnica-računalnik s kabli, ki se greje in najbrž še šumi, kot pa ena običajna tipkovnica z enim kablom ali brezžična tipkovnica. Ostala navlaka pa je skrita. Če ne rabiš prenosljivosti (če imaš zunanji monitor, je itak ni) - potem so žične variante v vsakem primeru boljše od brezžičnih.

17 W predstavlja minimalno gretje, šumenja praktično ni. Si že slišal kak netbook? Šumi? Meni ne. Greje se tut ne. Problem ostale skrite navlake je, da jo je treba najprej nekam skrit, kar pa v praksi ni trivijalna naloga, sploh zaradi relativno kratkih kablov. Brezžičnost sm omenjal, če te motijo kabli okrog tipkovnice. Če te ne, itak ni problema.
Zbogom in hvala za vse ribe

opeter ::

WarpedGone je izjavil:

Za razliko od mozoljastih najstnikov NE potrebujem in NOČEM omare pod mizo, moji okorni prsti se pa na netbook tipkovnici ne znajdejo najbolje.

Skratka, kje lahko tole kupim? Me ne briga a je Commodore al Asus al ... samo kje lahko naročim? Commodore, prosim vzemi moj denar!


Točno to sem tudi jaz mislil.
Kak bi bil super takšen računalnik v tipkovnici, z AMD-jevo Fusion rešitvijo!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaše računalniške komponente skozi zgodovino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
737946 (4748) floyd1
»

Druga, moderna inkarnacija Commodoreja 64 razkrita (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5614275 (11687) driver_x
»

Vaš prvi mlinček (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
867632 (4650) opeter
»

Commodore se vrača

Oddelek: Novice / Ostale najave
3111837 (9861) Matako
»

Četrti No-lan party v Kiberpipi - C64 party

Oddelek: Novice / Kiberpipa
144070 (4070) nietka

Več podobnih tem