» »

Recenzija poceni napajalnika kaže vse pomanjkljivosti

Recenzija poceni napajalnika kaže vse pomanjkljivosti

Borna notranjost napajalnika.

ComputerBase - Napajalnik je običajno po krivem prezrta komponenta v računalniku, ki dobesedno nudi hrano vsem ostalim komponentam, a se ponavadi kupci zadovoljijo s pogledom na navedeno moč v vatih in iz trgovine odidejo s čim cenejšim izdelkom. Zato so na ComputerBase pripravili recenzijo cenenega napajalnika, da bi odgovorili na večno vprašanje, ali se nakup dražjega splača oziroma kaj več nam sploh lahko ponudi.

Da gre za izdelek iz spodnjega razreda se pokaže ob pregledu embalaže modela LC Power LC6500GP2, saj ne vsebuje vijakov, priključnega kabla za ventilator in podobnega, le zgibanko z osnovnimi podatki in biseri, kot "Namenjen za 220/230 V enosmerne napetosti". Zanimivo je, da 12 V-linija zmore 282 W, kar je na spodnji meji sprejemljivega, medtem ko 3,3 V in 5 V skupaj ponujata večidel neizkoriščenih 216 W. Poudariti pa je treba, da proizvajalec vsaj pri zaščiti ni skoparil.

Premerili so izkoristek napajalnika, ki je bil najslabši med vsemi testiranimi (pod 80 odstotki), in tudi korekcijski faktor izravnave jalove moči (pasivni PFC), ki je bil med 0,8 in 0,7. Dobri napajalniki ga držijo nad 0,95. Testirali so še nekatere druge značilnosti, kot sta najdaljši čas izgube zunanjega napajanja pred izklopom računalnika (20 ms) in kakovost izhodne napetosti ob različnih obremenitvah.

V zaključku ugotavljajo, da so s poceni napajalnikom sami problemi. Težave je povzročala že označitev moči, saj je seštevek v zgibanki navedenih moči po vseh napetostnih linijah prinesel 520 W in ne 550 W, kot je označeno na ohišju. Težave so imeli tudi s poganjanjem testov, ki so jih morali večkrat ponavljati, da so sploh dobili kakšen rezultat. Slab pasiven PFC, nizek izkoristek in predvsem zanič regulacija izhodnih napetosti, ki razen 3,3 V pokleknejo in padejo izven normativov že pri obremenitvi manjši od maksimalno dovoljene. Svetli točki tega napajalnika sta zgolj precej dolg čas premostitve izpada napajanja (vsled velikih kondenzatorjev in pasivnega PFC-ja) in, dasi slabe, ves čas znotraj standardov vrednosti motenj in šuma na izhodnih napetostih (ripple & noise).

Poceni napajalniki so sestavljeni iz najcenejših komponent, ki svoje delo komajda opravljajo. Kupcem zato svetujejo, da vendarle sežejo v denarnico nekoliko globlje in si privoščijo boljši napajalnik, saj jim bodo računalniške komponente hvaležne.

153 komentarjev

«
1
2 3 4

frudi ::

Que 'meni dela LC že X let brez problema' apologists :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

sirotka ::

Še en zadovoljen z LCji, nikoli nobenih težav.

Brane2 ::

Ni vse zlato , kar se sveti. Dobil sem v roke napajalce za €200 z deklarirano močjo 1kW, ki so čisto s*anje.

Cena še zdaleč ni indikacija kakovosti.

Res pa ne vidim, kako je lahko napajalnik v cenovnem razredu €30-40 lahko soliden.
On the journey of life, I chose the psycho path.

energetik ::

Enako tudi jaz, uporabljam že nekaj let, nikoli nobenega problema. In če mi PC stabilno deluje v vseh stanjih, zakaj bi se ukvarjal z notranjostjo napajalca? Jalova moč? Kaj mi je to pomembno pri hišni napeljavi? Jalove moči zanekrat ditribucije še ne zaračunavajo, 2,5mm2 kabli se pa ravno ne sekirajo če teče po njih 1,7A ali 2A.
Edino izkoristek je pomembna stvar ampak mislim, da s 10% večjim izkoristkom v parih letih ne bi nadoknadil 50% večje cene boljših napajalcev.

phenom ::

Tud jz se strinjam z tem, LC je dobra znamka in nikoli nisem imel hvala bogu nobenih problemov z njimi.


tko da no bullshit please.

MrStein ::

12 V-linija zmore 282 W, kar je na spodnji meji sprejemljivega

Hmm, kaj pa rabi 12V? Napajajanje procesorja?
Sem mislil, da imajo le diski 12V. (in ventilatorji)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

TESKAn ::

Če kdo misli, da v najdražje napajalnike dajejo dražje komponente, kot v ta LC, se moti. Ravno tako se poišče "najcenejše, kar bo še delalo". Ali pa kdo misli, da se pri recimo 1 milijon enot ne bodo nabavni trudili za vsak cent (1 cent * 1 milijon = 10.000 €)?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

kuglvinkl ::

phenom je izjavil:

Tud jz se strinjam z tem, LC je dobra znamka in nikoli nisem imel hvala bogu nobenih problemov z njimi.

tko da no bullshit please.


Tvoje menenje je relevatno zgolj zate, nikoli ne pozabi tega. Computerbase je delil svoje empirične ugotovitve z njihovimi uporabniki. Pri čemer se je izkazalo, da gre za crap produkt.

Torubleshooting je pri slabih napajalcih zame skoraj nemogoč. Prime laufa 5ur, furmark tut, mem test nič ne pokaže, ampak mašina se random reboota. Zamenjaš trafo in vsi problemi zginejo. Na primer.

Da bomo vedeli, pogovarjamo se od 30 evrih. Ni problem dati 250 evrov za grafo, ali 60 evrov za tri ventilatorje, za dobro trafo je pa treba iz sebe norca delat.

Good Guy ::

LC je crap... dela dokler je vse idealno...

meni je tudi več kot leto brez problema deloval, ko pa je enkrat za sekunco zmanjkalo elektrike je po ponovnem zagonu skurilo več kot pol kompoment...

tko da LC NO GO!

JohanP ::

"Namenjen za 220/230 V enosmerne napetosti"

:D
Večkrat sem pregledal zgibanko in tega t.i. "bisera" ne najdem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JohanP ()

Nerdor ::

Na živce mi gre folk, ki udarja, da cenejši napajalniki niso dobri. So dobri, pri tem je treba paziti, kaj kupuješ. nekateri (ne vsi) LC, (vsi)HKC so no go. Medtem ko je Energon go.
Problem pri teh Enermaxih in nevem kakih dragih biserih, da tudi nimajo nevem koliko boljšega izkoristka. povprečju 10% do 15% boljše preformanse. Tako da ne opravičijo 50% in več višje cene. Problem je preseravanja in navijanje cen "performans" napajalnikov. Tudi dražji napajalniki se ne obnesejo, celo cenejši napajalniki po življenski dobi in zdržljivosti znajo bit dosti boljši od performans napajalnikov. (Oba Energona mi delata že skorajda 1 leto bp, nč hrupa, brnenja ali kej podobnega)
... for lifetime!

st0jko ::

Smešno.. Eni tukaj delujete kot da pričakujete pri LC firmi premium izdelek za minimalno ceno. Logično da napajalnik za 40€ pač ne bo nikoli nobenih nagrad pobral.

Kupiš kolikor zmoreš. Če gre za budget računalnik pač vanj ne boš tišal napajalnika za 100€.

Aja.. Računajte tud na to, da če bi testirali napajalnik za 40€ kake "boljše" firme, rezultat nebi bil kaj opazno drugačen. Tako da se tisti, ki iz te novice potegne LC power je sran**, lahko kar malo zamisli.
keks?

mtosev ::

BTW Energon 750W je sranje brez primere.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gumby ::

MrStein je izjavil:

12 V-linija zmore 282 W, kar je na spodnji meji sprejemljivega

Hmm, kaj pa rabi 12V? Napajajanje procesorja?
Sem mislil, da imajo le diski 12V. (in ventilatorji)


Na matični je DC/DC, ki iz 12V naredi nekaj primernega za procesor (in RAM)...

JohanP je izjavil:

"Namenjen za 220/230 V enosmerne napetosti"

:D
Večkrat sem pregledal zgibanko in tega t.i. "bisera" ne najdem.


Računalnik bi dejansko deloval brez problemov na 230V enosmerne 8-)
my brain hurts

Pyr0Beast ::

Tudi dražji napajalniki se ne obnesejo, celo cenejši napajalniki po življenski dobi in zdržljivosti znajo bit dosti boljši od performans napajalnikov.

ja pa kaj še.

Škart je škart.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

national ::

potem pa povejte ze enkrat kateri so res dobri napajalniki? Konkretno prosim, tudi ,da so "od znotraj" dobri..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: national ()

mtosev ::

Enermax
Seasonic
Corsair
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ABX ::

Jaz tudi imam LC Power in nimam nobenih težav, vendar zdaj ko sem videl ta članek grem kupit nekaj kvalitetnega.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

frudi ::

MrStein je izjavil:

12 V-linija zmore 282 W, kar je na spodnji meji sprejemljivega

Hmm, kaj pa rabi 12V? Napajajanje procesorja?
Sem mislil, da imajo le diski 12V. (in ventilatorji)

Kaj rabi 12V? Praktično vse, med drugim procesor, grafična in matična plošča. Čemu pa misliš, da služijo vse tiste rumene žice v 8-pinskih priključkih za matično ploščo in 6/8-pinskih pci-e priključkih za grafične?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Shadowman-x ::

Da LC Power ni več to kar je bil, se lahko pozanimate pri serviserjih oz. prodajalcih, koliko imajo reklamacij! Ogromno! Je pa res, da je to ena izmed najbolj prodajanih firm.

Pyr0Beast ::

potem pa povejte ze enkrat kateri so res dobri napajalniki? Konkretno prosim, tudi ,da so "od znotraj" dobri..

Compaq so bili. D'best napajalniki ki so se kdajkoli gradili. Tudi današnji HP-ji za workstation mašine niso slabi. Servergrade stuff.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bluefish ::

Imel poceni LC-ja, ki je zadovoljivo deloval tri leta, potem pa je postajal vse glasnejši, dokler se po 4+ letih niso pričeli oglašati kondiji.

igor0203 ::

mtosev je izjavil:

Enermax
Seasonic
Corsair


Not so true... Tudi pri teh je treba biti pozoren katero serijo vzameš, ker ne dela vseh ista tovarna. ;)

t3hn0 ::

Men je pred mesecem odletu Enermax Infinity 650w in pri tem še Asus Maximus Formula. Obe komponenti sta iz višjega razreda in stari 2 leti (ravno teden oz. 2 čez garancijo). Zato sem si zdaj kupil najcenejši LC in eno pocen Biostar plato 8-O
^.^

mtosev ::

t3hn0 je izjavil:

Men je pred mesecem odletu Enermax Infinity 650w in pri tem še Asus Maximus Formula. Obe komponenti sta iz višjega razreda in stari 2 leti (ravno teden oz. 2 čez garancijo). Zato sem si zdaj kupil najcenejši LC in eno pocen Biostar plato 8-O

Nisi mel sreče.Frendu je Antec 500Watt PSU odleto v manj kot mesecu dni.Še lep fireworks je mel iz napajalnika:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Golnar ::

meni sta v 7 letih 2 LCja crknila (oba 6550 serija), enega je skurila strela, drugi pa je enostavno umrl v spanju. s sabo nista vzela nobene druge komponente. tako da zaenkrat (potrkam - TOK TOK) sem zadovoljen. sedaj pa furam najcenejšega LC5550

roba87 ::

Vedno sem imel najcenejše napajalnike in še nisem imel težav. Dokler bo tako, sploh ne bom razmišljal o nekih dražjih/kvalitetnejših.

ABX ::

Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

CyberPunk ::

Hja, moja "osebna statistika" kaze, da so "no name" napajalniki boljsi: V vsej zgodovini mi ni se niti en crknil (ce odstejemo "eksplozijo" v napajalniku od 486dx4 iz leta 1994-1995), medtem ko sta mi dva (!) "zelena" Anteca z Active PFC crknila ali "eksplodirala" relativno hitro. :S

OldSkul ::

Jst sm LCja moral zamenat, ker je spuščal čudne glasove. Zdaj mam boljši napajalnik.

Dragi ::

Antec 490W imam sedaj že 5 let.

Trenutno poganja i7 navit na 4ghz, asus p6tse, 12GB rama, 3 7200 diske, ssd, 8800gt, 3x120ventilatorje in enega 140, dve miški, dve tipkovnici, ena mrežna.

Nikoli ne joka, nikoli problemov.

To je zame dober napajalnik še posebno če vzamemo v račun da naj bi kondenzatorji zaradi staranja vsako leto izgubili nekje 20% kapacitivnosti.

sh1t41 ::

Jst sem imel istega LC Power LC6550. Sicer mi je po 5 letih crknil vendar se razen resetiranega BIOSa matične plošče ni zgodilo nič pretresljivega. Je pa tudi res da sem računalnik fural 24/7 in nisem pretirano čistil prahu iz napajalnika, s tem da je po 5 letih še vedno bil relativno tih (slišal sem ga je skupaj z diski le ko sem šel spat).
Kot rečeno sem zadovoljen z LCjem tako da sem kupil novega iste znamke a malo močnejšega.

VidKo ::

Mene je ravno testiran model po slabem letu dni delovanja z velim pokom, malce smradu in dima med igranjem iger zapustil ter odšel v večna lovišča. Še dobro, da ni vzel zraven kaj drugega. Od takrat mi Antec dobro služi.
http://www.commit.si
spletna računalniška trgovina za overclockerje, gamerje in modderje

kuglvinkl ::

Sam furam Enermaxa Liberty 5 let. Za druge mašine sem nabavu Corsaire. Zadnji je odletu po 1 tednu, je zamenjan in dela kot mora.

Res je cenejše dat 30 evrov več za trafo in na nji enostavno pozabit.

Nekdo je zgoraj rekel oz. povedal bistvo. Kupit zadevo za 30 evrov in vpit kako premium zadevo je kupil in da je dodatnih 30 evrov brezveze, je fail. Epic.

RejZoR ::

LC Power ni bog i batina ampak od budget napajalcev so mi ti daleč najboljši. Enega ima sedaj frend, LC Power 550W, ki sem ga prej imel jaz, ki je star že 10 let in še vedno dela bp. Samo ventilator sem popravil, ker je bil ležaj že mal suh. Ko sem ga nanovo podmazal pa je bil spet povsem neslišen.

Drugače pa od novih high end najraje Corsair. CWT custom Corsair design, eni imajo celo črevca od Seasonica. Zakon zadevce. Sploh ker so se v vseh testih obnesli super od CX400 modela naprej, ki je najšibkejši pa do top end AX1200 modelov. Tud garancijo imajo precej dolgo ampak jo naši trgovci največkrat oklestijo na samo 2 leti...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

axee ::

Svoje mašine povsem zaupam Corsairjem, HD450W za kišto in CX400W za server. Zase bi kupil samo še kakšnega Antec-a, Enermaxa ali Seagate. Preveč slabih izkušenj z LC-ji, predvsem pa me jezi nazivna moč, ki bi za moje pojme morala biti moč na 12V linijah..

dela ::

LC ni enako LC, ker svojih napajalnikov ne delajo sami, ampak le svoje nalepke lepijo na napajalnike vsaj dveh (verjetno še več) različnih proizvajalcev.

Edini napajalnik, ki mi je čisto crknil (pa sem uporabljal tudi codegen napajalnike in podobne), je LC 6550 2.0 (po petih letih), imam še nekega 380 W LCja, ki povzroča manjše težave, oba je izdelal Huntkey. Sem bral ene teste in očitno Huntkey zna nardit tud dober napajalnik, zato se je dokaj nekoristno ravnat samo po imenu proizvajalca (kaj šele po brandu rebrandanih napajalnikov (LC, recimo)).

69charger ::

300w prastari LC Power še danes bolje laufa kot kakšen nov za 100€. Imam doma vse LC in laufajo,imam pa tudi enega Energona 650w ki naj bi bil crap,pa je vredu,razen piskanja ki se pa pojavi tudi pri najdražjem napajalniku.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

Spock83 ::

Supermicro napajalnik in nobenih problemov. 8-)

Jinto ::

Iz 12v vodila se napajala skoraj vse - oba velika porabnika, grafična kartica in CPU. Linija 5v ostane v modernih sistemih skoraj neuporabljena. In LC so precej slabi:

Primer:
LC6650GP3 650 W na Mimovrste 56e --- 12v 368W
Chieftec APS-550S 550W na Mimovrste 60e --- 12v 450w

Torej, čeprav je LC-jev napajalnik deklariran na 650W, je slabši od Chiefteca, ki je deklariran 550w in stane približno enako.

http://www.rwlabs.com/article.php?cat=&...

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

fosil ::

Sej je jasno da so dražji napajalniki boljši od poceni.
Tudi Mercedes je boljši od Dacie. Ampak kot vemo se ne vozimo vsi z mercedesi.

Tale test je precej slab. Testiral so en sam samcat primerek.
Tisto kar bi mene zanimalo, bi bil primerjalni test med temi poceni napajalniki, vedno testirajo samo ta drage.
Tako je!

mauzer ::

V zadnjih 2 letih smo prodali več kot 200 kosov napajalnikov LC6550GP2, vsi delajo 24/7 in do danes smo dobili nazaj 3 kose.

Mislim, da le niso tak "shit". Ampak to je samo moje mnenje 8-)
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today.

Blazz ::

Jinto je izjavil:

Iz 12v vodila se napajala skoraj vse - oba velika porabnika, grafična kartica in CPU. Linija 5v ostane v modernih sistemih skoraj neuporabljena. In LC so precej slabi:

Primer:
LC6650GP3 650 W na Mimovrste 56e --- 12v 368W
Chieftec APS-550S 550W na Mimovrste 60e --- 12v 450w

Torej, čeprav je LC-jev napajalnik deklariran na 650W, je slabši od Chiefteca, ki je deklariran 550w in stane približno enako.

http://www.rwlabs.com/article.php?cat=&...


jaz mam tega chiefteca 3 leta in dela super, mašina navita 24/7. Mel pred tem antec truepower 550W ki je odletu po 2 letih.

Iona ::

Bah...
Če sam kupiješ računalnik po komponentah, moraš pa le malo vedet kaj kupiš. V kolikor pa nimaš pojma... prav ti je, drugič pa koga vpraši :P

Jst mam LC Power LC8650(650W - 12v-2x264W +...) pa ne kupim unga 600W za 150€. Raje kupim še enkrat LC, če ta slučajno crkne. Ampak po 2 letih mu nič ne manjka. Sicer pa comp porabi v idle okrog 150W in max load 250W. Torej dovolj manevriranja za kakeršne koli "špice" pri porabi.

In za 150€ ziher ne kupim nekega Cooler Master bla bla... raj kupim LC Power LC1000 "LegionX 2" v2.3. In bo ziher bolš delal.
Izkoristek 80% al pa 95% pa tut ni važen. Sam da je cenovno ugoden in ima dovolj rezerve v moči.

Kvaliteta pfff, ja pa ja.... vsi proizvajalci pobirajo poceni stvari iz vzhoda in nikol ne moreš bit ziher kaj si kupu.

dvihtelic ::

Tudi sam imam LC napajalnike in tudi drugim sem jih vstavljal v compe in moram rečt, da delujejo super, brez problemov

user1618 ::

Opažam, da odkar imam UPS na vseh lokacijah, nimam problemov z napajalniki in da so sistemi opazno stabilnejši.
Tudi to, da pri cenejših napajalnikih zaradi nekvalitetnih enosmernih linij več tvegaš pri stabilnosti komponent (osebno: nekoč sem zaradi napajalnika tri diske nesel na servis).

crush ::

Jst sem tud zamenjal LC-ja za enga boljsega, ampak ne zato ker je crknil. Problem je bil, da ko je zmanjkalo elektrike se racunalnik ni hotel vec prizgat. Si moral cel voodoo izvest zdraven da se je zbudil - trajalo je tud do 30 minut.. :D Potem je delal bp, dokler ni ponovno zmanjkalo elektrike... jajce brez primere.

gruntfürmich ::

hlapci na CB očitno želijo, da folk zapravlja. in nič drugega. zdaj, če res želijo pomagat folku bi lahko izračunali koliko prihraniš če kupiš boljši napajalc in kdaj se ti povrne v obziru na tega. ampak tega niso naredili.
vsekakor pa pravim da mora biti tudi napajalnik sorazmeren komponentam. ne vedno najcenejši in ne vedno najdražji.

in pa btw, zadovoljen uporabnik LC-ja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Povrne se ti vse tisti trenutek ko gre kaj narobe.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Enermax izdal napajalnik z 1000W (1kW) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Modifikacije
648470 (7237) TribesMan
»

Kter napajalnik?

Oddelek: Kaj kupiti
352203 (1855) mojcamaja
»

napajalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
535380 (4779) TribesMan

Več podobnih tem