» »

Gruzinka od sveta odrezala Armenijo

Gruzinka od sveta odrezala Armenijo

Optična vlakna povezujejo svet, a le dokler so povezana tudi sama

Slo-Tech - Poškodbe na hrbteničnem omrežju, večinoma sestavljenem iz optičnih kablov, so vedno neprijetna reč, saj pogosto v srednji vek vržejo dobršen del prebivalstva. To so za kar 12 ur 28. marca občutili v večini Armenije, za kar pa je bila, nekoliko začuda, kriva 75-letna ženica iz sosednje Gruzije. Ta je po gozdu iskala odpadne kovine in naletela na optični kabel, ki je v svet povezoval 90 % zasebnih in poslovnih uporabnikov v Armeniji. Prepričana v vrednost svoje najdbe je ženica kabel prerezala, takoj po tem dejanju pa je bila verjetno razočarana, da notranjost kabla ni bakrena in je praktično brez vrednosti za njene podvige.

Vzdrževalci Gruzinskih Železnic in Telekomunikacij so nato dolgo iskali napako, dokler je niso odkrili v bližini vasice Ksani, ki se nahaja severno od glavnega mesta Tbilsi. Ženico so policisti že aretirali, grozi pa ji do kar tri leta zapora zaradi poškodovanja tuje lastnine. Poleg velike večine Armenije je bil prizadet oz. v srednji vek pahnjen tudi delež Gruzinskih uporabnikov interneta. Podobna nezgoda se je po poročanju Yahoo! News v mnogo manjšem obsegu, omejenem zgolj na Gruzijo, v podobnem scenariju zgodila že leta 2009. Takrat je bil za poškodbe prav tako kriv nek iskalec odpadnih kovin.

17 komentarjev

mrTwelveTrees ::

ni mi jasno, sej je kabel ja zakopan vsaj 20 oz 40 cm pod zemljo ?
kaj je bila Ciganka da je iskala baker :)

Mipe ::

Še malo in začeli bodo pobirati kabel na morskem dnu.

Pyr0Beast ::

Smells like bullshit to me.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Blisk ::

Nimamo sam pri nas cigane, ki olupijo toplovod, ali kako cerkveno streho, ponavadi še kar sredi belega dne....

RobertDev ::

Prvo Aprilska šala z zamudo.

bsaksida ::

Kaj a ni kabel prozoren.

gendale ::

seveda je ciganka :)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

SkipEU ::

@Mipe: na Bližnjem vzhodu te kable na morskem dnu redno uničujejo.

st0jko ::

Malo naj v slovenijo pošljejo svoje policiste. Če so tam "takoj" ugotovili kdo je prerezal kabel sredi gozda, lahko naše kriminalce kriminalce pospravijo v notime.
keks?

kronik ::

Ni mi jasno zakaj bi dolgo rabli, da so odkrili mesto poškodbe. To se da zmerit dokaj natančno.

CaqKa ::

mrTwelveTrees je izjavil:

ni mi jasno, sej je kabel ja zakopan vsaj 20 oz 40 cm pod zemljo ?
kaj je bila Ciganka da je iskala baker :)


kronik je izjavil:

Ni mi jasno zakaj bi dolgo rabli, da so odkrili mesto poškodbe. To se da zmerit dokaj natančno.

ti dve zadevi sta tudi meni najprej leteli med mislimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

Rippy ::

kronik je izjavil:

Ni mi jasno zakaj bi dolgo rabli, da so odkrili mesto poškodbe. To se da zmerit dokaj natančno.


Če so točke na katerih lahko ugotoviš blizu ena drugi, kot naprimer v mestu. V tem primeru je lahko natančnost nekaj kilimetrov nekje bogu za hrbtom.

zavajon ::

kronik je izjavil:

Ni mi jasno zakaj bi dolgo rabli, da so odkrili mesto poškodbe. To se da zmerit dokaj natančno.

Toliko časa so rabili, da je stara priznala ;)

urban99 ::

se spomnite tele zgodbe iz 2001? :)

"LJUBLJANA, 9. - Letošnje podaljšane prvomajske praznike si bo gotovo zapomnil Leopold Štepec iz Dolnjih Prapreč na Dolenjskem, ki je "zaslovel" kot mož, ki je presekal optični kabel Telekoma Slovenije med Ljubljano in Zagrebom. Posledice te prekinitve so znane - več kot 70.000 Slovencev brez mobilne povezave z domovino v tujini in več kot 20.000 pri nas gostujočih tujcev, ki z mobilniki niso mogli klicati iz Slovenije."

dnevnik

bluefish ::

Je ta zgodba dobila epilog?

urban99 ::

Nimam pojma - če ima kdo dostop do Financ - tule bo najbrž kaj več, zapis je štiri leta mlajši
http://www.finance.si/134135/Komunikaci...

cegu ::

Rippy je izjavil:

kronik je izjavil:

Ni mi jasno zakaj bi dolgo rabli, da so odkrili mesto poškodbe. To se da zmerit dokaj natančno.


Če so točke na katerih lahko ugotoviš blizu ena drugi, kot naprimer v mestu. V tem primeru je lahko natančnost nekaj kilimetrov nekje bogu za hrbtom.


Nekaj kilometrov je malce huda.
V 3 jaške (v razdalji 50m) smo morali iti v Lescah, da smo centrirali mesto prekinjenega vlakna. (greš v jašek in vlakno malce prepogneš. Merjovc (daleč stran) zazna krivino in pove, koliko deleč je od dejanske prekinitve. Če si pred prekinitvijo ti pove na pol metra natančno. Če ne zazna, si pa najbrž šel predaleč.

Na vsakem spoju je v jašku še nekaj metrov rezervnega kabla navitega. 5 spojev ti mimogrede natančnost vrže na 100 metrov, pol pa išči prekinitev na v gozdu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uber Yandexu v Rusiji priznal poraz

Oddelek: Novice / Ostale najave
96210 (4636) aycabron
»

Gruzija hekerja napadla nazaj

Oddelek: Novice / Varnost
3210238 (7218) Jst
»

Potovanje v Gruzijo in Amrenijo

Oddelek: Loža
92768 (2395) Kasali
»

Googlov optični internet na poti v Evropo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5516462 (13604) LuiIII
»

Potopis - Dagestan

Oddelek: Novice / Nova vsebina
285879 (4220) Vlady

Več podobnih tem