» »

Rekordna ozonska luknja nad Skandinavijo

Rekordna ozonska luknja nad Skandinavijo

Ars Technica - Ozonska plast je področje v stratosferi, kjer je znatna koncentracija ozona. Tam zaradi UV-žarkov molekule kisika razpadajo v dva atoma kisika, ki potem reagirata vsak s svojo molekulo kisika v ozon. Nastala molekula absorbira UV-žarke, pri čemer zoper razpada v molekulo in atom kisika. To je pomemben mehanizem absorpcije škodljive ultravijolične svetlobe, ki varuje življenje na Zemlji.

Vsako leto se pozimi nad Antarktiko ustvari območje znižane koncentracije ozona v stratosferi (ozonska luknja), ki je posledica več dejavnikov. V glavnem gre za zbiranje škodljivih klorovih radikalov, ki so razgradni produkti klorofluoroogljikovodikov (freonov). Klorovi radikali uspešno katalizirajo razgradnjo ozona, vetrni vzorci, polarna vrtinca in tvorba statosferskih oblakov (ki delujejo kot jedra za potek reakcije) pa ustvarijo ugodne pogoje za kopičenje freonov na polih. Zaradi tega vsako zimo nad Antarktiko zazeva ogromna ozonska luknja, ki se do poletnih mesecev zakrpa. K sreči je poselitev tamkaj zadosti majhna, da hudih težav to ne povzroča.

Povsem drugače pa je na severni poluti, kjer je živahnejša cirkulacija doslej preprečevala nastanek večje ozonske luknje. Toda svetovna meteorološka organizacija je letos objavila, da se je velika ozonska luknja odprla tudi nad Arktiko, tako da se razteza vse prek Skandinavije. Koncentracije ozona so se znižale za več kot 40 odstotkov, česar nad Arktiko še niso opazili. To se dogaja kljub prepovedi uporabe freonov, ki so jo zapisali že leta 1987 v montrealskem protokolu. Halogenirani ogljikovodiki imajo namreč tako zelo dolge razpadne čase, da zmorejo z difuzijo prečkati tropopavzo (običajnega mešanja prek tropopavze ni). To pomeni, da so se razširili iz troposfere, kamor smo jih izpuščali, v stratosfero, koder katalizirajo uničevanje ozona. Trajalo bo še desetletja, da se bo njihova koncentracija dovolj znižala, da ne bodo več ogrožali ozonske plasti.

Letošnja ozonska luknja je v glavnem posledica zelo mrzle zime v stratosferi nad Arktiko, ki je pospešila nastajanje stratosferskih oblakov, kjer so klorova onesnažila katalizirala neproduktivni razpad ozona.

37 komentarjev

Pyr0Beast ::

Škrofiti Natrijev lug po atmosferi pa bo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

Folk bo spet začel v luft skakat, da grdogrdi avti v zrak spuščajo še bolj grd CO2 in da je to razlog, da neka avstralska alga izumira.

Dejanski razlog pa je v tem:
Geomagnetic reversal @ Wikipedia

Dokler se polji ne zamenjata bo prihajalo do tega. In najbolj sta na udaru ravno oba pola, kjer pa se glej no glej blizu nahaja tudi skandinavija. Najprej se bo ozon začel podirat na obeh polih, nato se bo začel podirat dlje v notranjosti Zemlje (ne pod zemljo ampak stran od obeh skrajnih pol). Do točke, ko se bo magnetno polje okoli Zemlje podrlo, magnetno polje se bo zasukalo in se na tak način resetiralo in ponovno vzpostavilo. To se je že velikokrat zgodilo in se še velikokrat bo. Ni pa točno znano koliko časa traja ta proces. Se pa že predvideva, da bo v sledečih letih porast rakotvornih obolenj zaradi povišanja radiacije in UV žarkov precej povišalo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

SkipEU ::

A zdaj pa so spet ozonsko luknjo ven spravli, ko jim več skoraj nihče ne verjame glede globalnega segrevanja.

fosil ::

Ampak a ni bilo pred časom rečeno da se ozonska luknja zmanjšuje in da je manjša kot je bila? Sedaj je pa spet rekordno velika?
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

nekikr ::

Jp. Očitno bo nekdo začel prodajat "ozonske kupone".

Mipe ::

SkipEU je izjavil:

A zdaj pa so spet ozonsko luknjo ven spravli, ko jim več skoraj nihče ne verjame glede globalnega segrevanja.

OK, potem očitno ne potrebuješ UV kreme.

Redorange ::

fosil je izjavil:

Ampak a ni bilo pred časom rečeno da se ozonska luknja zmanjšuje in da je manjša kot je bila? Sedaj je pa spet rekordno velika?


Jst sem tudi to bral.

Blinder ::

preden se je luknjala se je ozonska luknja zadevala s travo
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zero0ne ::

Torej, če preveč onesnažujemo povzročamo "antropogeno globalno segrevanje", če nehamo 'onesnaževati' z toplogrednimi plini pa mrzle zime uničujejo ozonsko plast.

What now?:))
uname -o

TESKAn ::

Jah, catch 22...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Relanium ::

Torej ob odhodu v skandinavijo kremo za sončenje? Kak lepo

Volk| ::

Kaj se sekirate, itak bo drugo leto konec sveta. Spet>:D
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Mr.G. ::

Ne,ne,ne in ne!!!
Kakšni bedaki!!!
Oprostite mi vsi, ampak ste totalni bebci.

Skandinavija je bila pre nekaj časa priča recesije in s tem tudi upadom kupne moči.
Ko se ni več govorilo, da je skandinavija v kur.u, je skandinavija prlezla ven iz krize.
Zdej so vse babnce končno pršle do denarja in si nakupile spreje za lase.
In zdej so se začele špricat.

Zmerej so govoril, da so problemi laki za lase. Evo dokaz !!!

Seveda bodo zdej znanstvene raziskave, glede te luknce, ampak ne preveč verjet, ker sam dnar cuzajo !!!

RejZoR ::

Takih potisnih plinov (CFC) se že dolgo ne uporablja več.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

JohanP ::

Očitno ni pomembno dejstvo, da je v bližini Arktike bruhal vulkan, ki je zlahka presekal tropopavzo. Na vsak način je potrebno najti antropogen razlog za tanjšanje ozonske plasti. Iščejo se novi izgovori za obdavčitve ipd.

Izi ::

Jaz samo vem, da je včasih zadostovala krema z zaščitnim faktorjem 5 do 10 in sem bil lahko cel dan brez skrbi na soncu, danes rabim za morje faktor 30 in za smučanje faktor 50, pa še vedno malo pordečim.
Ne rabimo znanstvenikov, ker zdrava kmečka pamet lahko izračuna, da se je nad Slovenijo v zadnjih 30 letih ozonska plast zmanjšala za 500 % oziroma za 5-krat. Število rakastih obolenj pa se je povečalo tudi za okoli 500 %.

Nekateri se razburjajo zaradi Černobila in ostalih jedrskih elektrarn, spregledajo pa da nas bo naše sonce skurilo v naslednjih nekaj 100 letih, če bomo tako nadaljevali.
Če smo malo pesimistični lahko predvidevamo, da bo čez nekaj 100 let Zemlja enaka Marsu :P

Pyr0Beast ::

Finta je da tele sončne kreme dejansko nikoli niso imele pravega efekta - zaščite pred UV sevanjem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

nekikr ::

In da je prehrana po vsej verjetnosti vsaj za faktor 10 bolj škodljiva od sončnih žarkov.

Spock83 ::

V Avstaliji nisem videl kreme in zaščitnih sprejev pod faktor 50. Kljub uporabi te sprži v roku ene ure. Bog ne daj da greš ven brez klobuka in naočnikov.

jest10 ::

Izi je izjavil:

Jaz samo vem, da je včasih zadostovala krema z zaščitnim faktorjem 5 do 10 in sem bil lahko cel dan brez skrbi na soncu, danes rabim za morje faktor 30 in za smučanje faktor 50, pa še vedno malo pordečim.
Ne rabimo znanstvenikov, ker zdrava kmečka pamet lahko izračuna, da se je nad Slovenijo v zadnjih 30 letih ozonska plast zmanjšala za 500 % oziroma za 5-krat. Število rakastih obolenj pa se je povečalo tudi za okoli 500 %.

Daj poišči kakšno od tistih starih krem 5-8, ter se za test maži z njo, nato pa primerjaj zaščito z novimi 20+. Boš presenečen nad rezulatatom:P

energetik ::

Izi je izjavil:

Jaz samo vem, da je včasih zadostovala krema z zaščitnim faktorjem 5 do 10 in sem bil lahko cel dan brez skrbi na soncu, danes rabim za morje faktor 30 in za smučanje faktor 50, pa še vedno malo pordečim.
Ne rabimo znanstvenikov, ker zdrava kmečka pamet lahko izračuna, da se je nad Slovenijo v zadnjih 30 letih ozonska plast zmanjšala za 500 % oziroma za 5-krat. Število rakastih obolenj pa se je povečalo tudi za okoli 500 %.
Res, ti to kar preprosto "veš"?
Jaz pa vem, da me je v OŠ 20 let nazaj prav tako spržilo, če sem uporabil faktor 5 namesto 20, recimo.
Tudi za smučanje ne rabiš 50, ampak že 20 zadostuje, če se temeljito namažeš in po hudem švicanju ponovno naneseš kremo. Preverjeno.
Sicer pa je itak najbolje sedeti v senci in srkati pivo/vodo/koktejl, kot pa se namazan pržiti na soncu. :D

Izi ::

jest10 je izjavil:

Daj poišči kakšno od tistih starih krem 5-8, ter se za test maži z njo, nato pa primerjaj zaščito z novimi 20+. Boš presenečen nad rezulatatom:P

Ne gre, ker imajo vse te kreme rok trajanja samo leto ali dve.

Pyr0Beast je izjavil:

Finta je da tele sončne kreme dejansko nikoli niso imele pravega efekta - zaščite pred UV sevanjem.

O pa še kako velik efekt imajo. Smo letos na smučanju testirali, tako da sem pred mazanjem na obraz nalepil en 1 cm2 veliko nalepko, se namazal in potem odlepil nalepko. 6 ur žgočega sonca na 2000 metrih in katastrofa, zvečer sem bil na tistem mestu krvavo rdeč, ponoči se mi je naredil mehurček in potem mi je še 2 dni ven tekla prozorna tekočina, preden se mi je naredila krasta ;((
Na ostalem obrazu, kjer sem uporabil 35 faktor sem bil zvečer samo malenkost rdeč, naslednje jutro pa spet nedolžno bel.

Spoznanje: Če se sredi zime, ko koža nima nič svoje pigmentne zaščite, ne bi popolnoma nič namazal in 6 ur preživel v kopalkah na soncu na 2000 metrih bi v naslednji dan umrl v strašnih mukah. Verjetno bi izkrvavel skozi velikanske rane na koži.
Če bi se cel dan v kopalkah sprehajal zraven Černobilskega reaktorja dan po nesreči, te ne bi tako hitro pobralo kot gorsko sonce.
Res pa je, da se proti soncu lahko zaščitimo s kremo s faktorjem, proti jedrski radiaciji pa zaenkrat še nimamo zaščitne kreme :D

jype ::

Pyr0Beast> Finta je da tele sončne kreme dejansko nikoli niso imele pravega efekta - zaščite pred UV sevanjem.

Laž. Jaz se vedno na debelo namažem in me še ni nikoli opeklo, čeprav cele dneve sedim v kleti brez oken in tipkam.

Mercier ::

Em, teli faktorji poznajo inflacijo. Mal menjajo številke, standarde.

thramos ::

Izi je izjavil:

Jaz samo vem, da je včasih zadostovala krema z zaščitnim faktorjem 5 do 10 in sem bil lahko cel dan brez skrbi na soncu, danes rabim za morje faktor 30 in za smučanje faktor 50, pa še vedno malo pordečim.


Jaz tudi. Ko sem že od pomladi včasih cele dneve luftal naokoli res nisem rabil faktorja 100. :))

energetik ::

Mercier je izjavil:

Em, teli faktorji poznajo inflacijo. Mal menjajo številke, standarde.
Je vseeno, stvar deluje. UV spekter povzroča pordečitev kože. Ko se temeljito namažeš s faktorjem 20+, ostaneš bolj ali manj bel. Torej stvar deluje.
Kakšne stranske učinke ima, je pa drugo vprašanje. Najbolj zdrava zadeva za na plažo je sigurno tole:



Oni že vejo... :D

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Senitel ::

Izi je izjavil:

Res pa je, da se proti soncu lahko zaščitimo s kremo s faktorjem, proti jedrski radiaciji pa zaenkrat še nimamo zaščitne kreme :D

Sure we do... Namažeš se ene pol metra na debelem s svincem in se greš "sončit" v Černobil. >:D

nekikr ::

Jaz tudi. Ko sem že od pomladi včasih cele dneve luftal naokoli res nisem rabil faktorja 100.

Točno tu je caka. Včasih so bili ljudje povečini zunaj, vsaj nek del dneva, sedaj pa večina sedi za računalnikom, pride domov in se vsede za računalnik/TV...ko gre pa po pol leta na sonce pa jamra, da jih je opeklo. Najbrž zaradi globalnega segrevanja, CO2 izpustov, Pahorja, višjih cen nafte...nekaj od tega je sigurno razlog...mora biti...ker druge logične razlage enostavno ni.

Oh, wait. :)

gzibret ::

energetik je izjavil:

Mercier je izjavil:

Em, teli faktorji poznajo inflacijo. Mal menjajo številke, standarde.
Je vseeno, stvar deluje. UV spekter povzroča pordečitev kože. Ko se temeljito namažeš s faktorjem 20+, ostaneš bolj ali manj bel. Torej stvar deluje.
Kakšne stranske učinke ima, je pa drugo vprašanje. Najbolj zdrava zadeva za na plažo je sigurno tole:



Oni že vejo... :D


No ja... Dobro, da nisi predlagal kaj takega:

Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

energetik ::

V prvem primeru se sigurno začnejo motati okoli tebe kakšne bejbe v bikinkah, v drugem pa vprašanje. :)

gzibret ::

Ali pa bejbice v podobnih (morda Armani?) skafandrih.
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

jype je izjavil:

Pyr0Beast> Finta je da tele sončne kreme dejansko nikoli niso imele pravega efekta - zaščite pred UV sevanjem.

Laž. Jaz se vedno na debelo namažem in me še ni nikoli opeklo, čeprav cele dneve sedim v kleti brez oken in tipkam.


Hhehe.

No, šele z zadnjimi leti filtrirajo zadeve tudi UVC, pa še to ne najbolje.

In an experiment by Hanson et al. published in 2006, the amount of harmful reactive oxygen species (ROS) was measured in untreated and in sunscreen treated skin. In the first 20 minutes, the film of sunscreen had a protective effect and the amount of ROS was smaller. After 60 minutes, however, the amount of absorbed sunscreen was so high, the amount of ROS was higher in the sunscreen treated skin than in the untreated skin.


Vsakih 20 minut mazat. :))

Smo letos na smučanju testirali, tako da sem pred mazanjem na obraz nalepil en 1 cm2 veliko nalepko, se namazal in potem odlepil nalepko. 6 ur žgočega sonca na 2000 metrih in katastrofa, zvečer sem bil na tistem mestu krvavo rdeč, ponoči se mi je naredil mehurček in potem mi je še 2 dni ven tekla prozorna tekočina, preden se mi je naredila krasta ;((

Correlation does not imply causation.

Konec koncev si lahko dobil tudi alergično reakcijo na lepilo nalepke.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matevžk ::

Izi je izjavil:

Ne rabimo znanstvenikov, ker zdrava kmečka pamet lahko izračuna, da se je nad Slovenijo v zadnjih 30 letih ozonska plast zmanjšala za 500 % oziroma za 5-krat.

Torej, če je bilo prej 10 enot ozona, ga je po tem zmanjšanju samo še -40 enot? Še dobro, da imamo znanstvenike in kmete z zdravo pametjo; noben od teh si namreč ne bi mogel izmisliti take traparije kot nekateri na tem portalu ...
lp, Matevžk

Mercier ::

energetik je izjavil:

Mercier je izjavil:

Em, teli faktorji poznajo inflacijo. Mal menjajo številke, standarde.
Je vseeno, stvar deluje. UV spekter povzroča pordečitev kože. Ko se temeljito namažeš s faktorjem 20+, ostaneš bolj ali manj bel. Torej stvar deluje.
Kakšne stranske učinke ima, je pa drugo vprašanje. Najbolj zdrava zadeva za na plažo je sigurno tole:



Oni že vejo... :D


Mislim, da se nisva razumela. Pravim, da je primerjava "faktorjev" včasih in danes, številka:številka nesmiselna.

Pyr0Beast ::


Torej, če je bilo prej 10 enot ozona, ga je po tem zmanjšanju samo še -40 enot? Še dobro, da imamo znanstvenike in kmete z zdravo pametjo; noben od teh si namreč ne bi mogel izmisliti take traparije kot nekateri na tem portalu ...

Čeprav zadeva zna biti smiselna. Notri je treba strpati še 40 enot ozona da spokaš ven CFC-je in prideš nad nulo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matevžk ::

OK, se strinjam, ampak kmet v Sloveniji pa na svoji koži ne more razločiti med situacijo "0 enot" in situacijo "-40 enot". :)
lp, Matevžk

Pyr0Beast ::

Eh ja, itak :))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iz Kitajske gre v nebo ozonu nevaren in prepovedan CFC-11

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4811298 (8215) GizmoX
»

Nekdo v Aziji goljufa in ponovno proizvaja ozonu škodljive klorofluoroogljike

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3512028 (8401) nekikr
»

Ozonski plašč se obnavlja

Oddelek: Problemi človeštva
81933 (1527) jype
»

Rekordna ozonska luknja nad Skandinavijo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3711763 (9657) Pyr0Beast
»

Znanost in tehnologija VII.

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
495736 (4753) Thomas

Več podobnih tem