» »

EU z novo strategijo za izgon avtomobilov iz mest do leta 2050

1
2
»

nekikr ::

Perpetuum mobile :)

DonMatejo ::

Ja, vedno obstaja dilema.
Javni prevoz omogoča relativno brezskrbno premikanje iz kraja v kraj in je načeloma nekaj 10% cenejše od avtomobila, ki na drugi strani nudi ugodje, neodvisnost in hitrejše potovanje.

Če pogledamo skozi okno, se nas 90% zjutraj vozi samih v avtomobilu, vsaj iz Tržiča v Kranj je tako, pa nas v istem oddelku dela vsaj 5 iz domala iste vasi. Ali se kdaj peljemo skupaj, NE. ker je neodvisnost pomembna.

antonija ::

Javni prevoz omogoča relativno brezskrbno premikanje iz kraja v kraj in je načeloma nekaj 10% cenejše od avtomobila, ki na drugi strani nudi ugodje, neodvisnost in hitrejše potovanje.

Cenejse je samo (v prakticno 100% primerov) ce se z avtomobilom vozi samo ena oseba. Takoj ko stroske prevoza z avtom razdelis na dva (ali pa na danes nepredstavljivih 4 kolikor je sedezev v avtu za udobno voznjo) pa javni prevoz kar na enkrat ni vec poceni. Edino brezskrben je, ker nobenemu od potnikov ni treba voziti.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zheegec ::

antonija je izjavil:

Javni prevoz omogoča relativno brezskrbno premikanje iz kraja v kraj in je načeloma nekaj 10% cenejše od avtomobila, ki na drugi strani nudi ugodje, neodvisnost in hitrejše potovanje.

Cenejse je samo (v prakticno 100% primerov) ce se z avtomobilom vozi samo ena oseba. Takoj ko stroske prevoza z avtom razdelis na dva (ali pa na danes nepredstavljivih 4 kolikor je sedezev v avtu za udobno voznjo) pa javni prevoz kar na enkrat ni vec poceni. Edino brezskrben je, ker nobenemu od potnikov ni treba voziti.

Če gledam samo sprotne stroške (gorivo in servisi) me pride avto kar precej ceneje, kot javni prevoz. Razlika v času je pa: 30min v eno smer z avtom, 2 uri v eno smer z javnim prevozom. Če delam popoldne bi moral nazaj grede iti s taxijem ali pa (lol) s svojim avtom zadnjih 10km, ker pri nas avtobus po 22h ne vozi več, razlika v ceni bi bila še nenormalno višja.
Niti blizu ni. Ko pa še gledaš, da sem doma na manjšem hribu pa avto tako ali tako mora imeti vsaj en družinski član.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

DonMatejo ::

Alien da, kupim to, če ni povezave. Če pa gledam realno ceno na svojem primeru bom pa malo predpostavil.

Relacija Tržič-Kranj, 17km Kranj-Kranj (primestni promet).
Tržič-Kranj mislim da je mesečna delavska 120Eur (menim da ne bom kupoval vsak dan sproti vozovnice, če se bom vozil cel mesec in se povrne v 20ih vožnjah), Primestni promet Kranj-Kranj je 1eur na dan, torej 20eur/20 delovnih dni.
Avtobus: 140EUR mesečno.

Avtomobil moj je star 10 let, kuri 10litrov na 100km, zato ne bom računal z njim, ker imam malo specifične karakteristike dostopa do doma. Vzemimo primer da avtomobil istega letnika porabi 8l/100km (nekaj realnega pač, bencinar 1.6).
Relacija: 17km+3km(po Kranju)*2= 40km /dan * 21 delovnih dni = 840km/mesečno ... 840km mesečno*8/100 (poraba)= 67,2 *1,28€ za bencin = 86 EUR
Govorim spet za specifičen primer, letna vinjeta (ker drugače tudi poraba ni 8, pa tudi avtobus se pelje po avtocesti): 90/12= 7,5
Letna registracija (spet dajem realen primer, avtomobil bom uporabljal še za druga opravila, ampak če letno prevozim 15000 km, jih porabim 10080 (840*12) za službo, kar znese 67,20% torej upoštevam ta odstotek za izračun cestninjenja in registracije). Najcenejša zavarovalnica za 10% premije (ker to je zgodba vsakega posameznika) je Generali 501,90 € * 0,6720 = 337,3 /12 = 28,11 €
Letni servisa avtomobila, menjava vsaj 2h pnevmatik na leto in pa tekoča popravila (na podlagi zadnjih 4 let odkar vozim avtomobil) recimo 500 eur letno (delam nek realen primer, štejem zraven tudi metlico za sneg ipd če želite pa sem rekel premalo, ker za 500 eurov šparaš na veliko, zateguješ pa tudi pri varnosti) : 42eur letno.
Avtomobil: 86+7,5+28,11+42=163,5 eur

Delta-value: 0,875
Avtomobil je 13% dražji od javnega prevoza. Ampak za javni prevoz sem upošteval polno, redno ceno, avtomobilske rezultate pa sem prikrojil bom ljudskim normam. Pri mojem primeru pride razlika cca 26%.

O tem, da se jih v avtu lahko pelje več, mi pa ne nabijat. Moj izračun in ves govor temelji na tem, da se pelje eden. Tudi na avtobus ne vzameš še sodelavca pa rečeš, če si lahko delita karto. Sicer se pa v službo vozim sam. Je pa res, da moram z avtobusom potem še peš 15 minut.

Moj dom, nekako takole: klik

Peace, M.


P.S.: ali se mi splača z avtomobilom. DA. :)

Pyr0Beast ::

Point je da se folk pusti pri miru, naj se vozi, kakor mu paše. Saj zna vsak računati zase :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

smash ::

DonMatejo je izjavil:

Alien da, kupim to, če ni povezave. Če pa gledam realno ceno na svojem primeru bom pa malo predpostavil.

Relacija Tržič-Kranj, 17km Kranj-Kranj (primestni promet).
Tržič-Kranj mislim da je mesečna delavska 120Eur (menim da ne bom kupoval vsak dan sproti vozovnice, če se bom vozil cel mesec in se povrne v 20ih vožnjah), Primestni promet Kranj-Kranj je 1eur na dan, torej 20eur/20 delovnih dni.
Avtobus: 140EUR mesečno.

Avtomobil moj je star 10 let, kuri 10litrov na 100km, zato ne bom računal z njim, ker imam malo specifične karakteristike dostopa do doma. Vzemimo primer da avtomobil istega letnika porabi 8l/100km (nekaj realnega pač, bencinar 1.6).
Relacija: 17km+3km(po Kranju)*2= 40km /dan * 21 delovnih dni = 840km/mesečno ... 840km mesečno*8/100 (poraba)= 67,2 *1,28€ za bencin = 86 EUR
Govorim spet za specifičen primer, letna vinjeta (ker drugače tudi poraba ni 8, pa tudi avtobus se pelje po avtocesti): 90/12= 7,5
Letna registracija (spet dajem realen primer, avtomobil bom uporabljal še za druga opravila, ampak če letno prevozim 15000 km, jih porabim 10080 (840*12) za službo, kar znese 67,20% torej upoštevam ta odstotek za izračun cestninjenja in registracije). Najcenejša zavarovalnica za 10% premije (ker to je zgodba vsakega posameznika) je Generali 501,90 € * 0,6720 = 337,3 /12 = 28,11 €
Letni servisa avtomobila, menjava vsaj 2h pnevmatik na leto in pa tekoča popravila (na podlagi zadnjih 4 let odkar vozim avtomobil) recimo 500 eur letno (delam nek realen primer, štejem zraven tudi metlico za sneg ipd če želite pa sem rekel premalo, ker za 500 eurov šparaš na veliko, zateguješ pa tudi pri varnosti) : 42eur letno.
Avtomobil: 86+7,5+28,11+42=163,5 eur

Delta-value: 0,875
Avtomobil je 13% dražji od javnega prevoza. Ampak za javni prevoz sem upošteval polno, redno ceno, avtomobilske rezultate pa sem prikrojil bom ljudskim normam. Pri mojem primeru pride razlika cca 26%.

O tem, da se jih v avtu lahko pelje več, mi pa ne nabijat. Moj izračun in ves govor temelji na tem, da se pelje eden. Tudi na avtobus ne vzameš še sodelavca pa rečeš, če si lahko delita karto. Sicer se pa v službo vozim sam. Je pa res, da moram z avtobusom potem še peš 15 minut.

Moj dom, nekako takole: klik

Peace, M.


P.S.: ali se mi splača z avtomobilom. DA. :)


po sliki sodeč je cajt da se preseliš v dolino :)

DonMatejo ::

:D
če bi bil bencin stvar za primerjavo, potem da, se moram preselit v dolino. Če ti pa več pomeni mir, tišina, ptičje petje zjutraj, nobenega okrog hiše, neoporečna voda, življenje v naravi, spuščen pes... potem je pa to to. :)

Pyr0Beast ::

Hribovci ;)

Mir je danes veliko vreden.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

neoporečna voda,
Kdaj si zadnjič dal narediti temeljito analizo te neoporečne vode?

O.

valvoline1 ::

DonMatejo je izjavil:

:D
če bi bil bencin stvar za primerjavo, potem da, se moram preselit v dolino. Če ti pa več pomeni mir, tišina, ptičje petje zjutraj, nobenega okrog hiše, neoporečna voda, življenje v naravi, spuščen pes... potem je pa to to. :)

Zame je taprvo merilo kakovosti bivanja oddaljenost do najbljižje trgovine in ambulante. Če je več k 2-3 km takšna nepremičnina sploh ne pride v poštev.
xD

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

da ni nobenega okoli tebe še ne pomeni da imaš lahko spuščenega psa...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

DonMatejo ::

analizo vode (lastni vodovod) delamo v skladu s predpisi, mislim da pred dvema letoma, letos spet, pri priznanem izvajalcu.

Menim, da predmet pogovora ni vrednost nepremicnine. Ce te pa ze zanima, 500m trgovina, 600m zdravstveni dom.

Ker smo zadnja hisa v ulici in je celotna posest oznacena s primernimi tablami o privatni posesti in o psih je pes lahko spuscen, ker nima nihce pravice hoje po moji zemlji. Tako kot jaz ne smem nepovabljen vecerjati v tvoji dnevni sobi, ne?
Ker pa ta tema presega okvire te teme, naj povem, da je pes za ograjo, je strogo dresiran, ni pa privezan.

Pyr0Beast ::


Ker smo zadnja hisa v ulici in je celotna posest oznacena s primernimi tablami o privatni posesti in o psih je pes lahko spuscen, ker nima nihce pravice hoje po moji zemlji.

V to nebi bil čisto prepričan če zadeva ni ograjena.

EDIT: Vidim da je. Potem je ok.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Irska bi čez deset let prepovedala nove bencinske in dizelske avtomobile

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3910454 (6637) AndrejO
»

Slovenija po letu 2030 brez novih avtomobilov na nafto in bencin (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27779655 (71579) AštiriL
»

Je zmanjševanje emisij res uničujoče za gospodarsko rast? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
879112 (7502) poweroff

Več podobnih tem