» »

Nihanje električne napetosti

Nihanje električne napetosti

_Enterprise_ ::

Skratka, živimo v naselju, kjer je v zadnjih 10 letih vključno z našo zraslo polno novih hiš, ne pa tudi kakršenkoli transformator. Rezultat tega je, da napetost zelo niha, sploh ker smo na koncu električne linije. Mikrovalovka dela na polovici moči, garažna vrata majo občasno probleme, da se dvignejo, luči utripajo, meni s 600W napajalnikom čez dan neprestanoma crkuje računalnik, še posebej ko je obremenjen.

Par tednov nazaj nam je crknila plazma, sam nekej je kliknilo, pa ni več delala. Dva tedna nazaj se je serviser le oglasil in povedal, da se je nekej skurilo noter prav zarad tega nihanja napetosti; potrebno je blo zamenjat celoten panel v vrednosti 300€. Dones mi je iz LCD monitorja začelo smrdet po zažgani plastiki, monitor že nekej utripa in sedaj čaka, da ga peljem na servis, če bo sreča bo to krila garancija. V luči teh dogodkov lahko z nihanjem povežem še crkot grafične kako leto nazaj pa še kaj, zdej se bojim še za mojo novo plazmo. V glavnem, nihanje napetosti mi žre živce in tud evre.

Elektriko pri nas ima čez Elektro Ljubljana, nadzorništvo Vrhnika. Kličem tja, mi pove, da so oni obveščeni o tem nihanju, torej da meritve niso potrebne ker itak že vejo, kako slabo je, da so se že drugi pritoževali in da je transformator v planu. Na telefon sem dobu nekoga, ki je zgolj dežurni in nebi imelo vpliva, če bi njega napizdil. No, kam nej jest grem, da se mal razpizdim? Ker mi je dost tega sranja, ta transformator je v planu že nekej let zdej, ne vem če je sploh točno določena parcela, nič. Baje da je problem, da Elektro Ljubljana nadzorništvu Vrhnika noče dat zadost denarnih sredstev za tak transformator, kaj loh pol jest sploh naredim?

masterpsi ::

na občini bi mogoče imeli kaj posluha. Ampak prej ko v 1letu ne bo sprememb.

Kratkoročno bi priporočal pa UPS. Vsaj za PC & TV.

Fave ::

Elektrodistributer je na podlagi tvoje pritožbe dolžan izvesti tedensko meritev kvalitete električne energije. Če zadeva ustreza standardu EN 50 160, potem nimaš kaj, če ne je distributer dolžan zadevo urediti na njegove stroške.

Električna energija je blago, kot vsako drugo. Če iz trgovine prineseš nedelujoč izdelek, ga reklamiraš. Enako je z elektriko.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Fave ::

_Enterprise_ je izjavil:

Elektriko pri nas ima čez Elektro Ljubljana, nadzorništvo Vrhnika. Kličem tja, mi pove, da so oni obveščeni o tem nihanju, torej da meritve niso potrebne ker itak že vejo, kako slabo je, da so se že drugi pritoževali in da je transformator v planu. Na telefon sem dobu nekoga, ki je zgolj dežurni in nebi imelo vpliva, če bi njega napizdil. No, kam nej jest grem, da se mal razpizdim? Ker mi je dost tega sranja, ta transformator je v planu že nekej let zdej, ne vem če je sploh točno določena parcela, nič. Baje da je problem, da Elektro Ljubljana nadzorništvu Vrhnika noče dat zadost denarnih sredstev za tak transformator, kaj loh pol jest sploh naredim?


Urad RS za varstvo potrošnikov.

Če bi se pa rad prerekal, pa na sedež Elektra Ljubljana, pa tam mal tež, da slabega štroma ne boš plačeval, itd..., mogoče se boš pa lahko kaj zmenil.

Zakon je na tvoji strani. Ti pošteno plačuješ oni ti pa dobavljajo "škart" štrom.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Nabavi ups in najga veži večino elektronike.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Večina multimedijskih naprav deluje na nizki napetosti tako da za napajanje potrebujejo napetost v rangu 100-250V. Zato sam mislim, da za opisane težave na elektroniki ni kriva prenizka napetost.
Težave prenizke napetosti bi opazil pri: pralnem ali pomivalnem stroju in električni pečici (čas pranja!).
Ker je transformator očitno preobremenjen ti bodo težave na elektronskih napravah delale bolj prenapetostni valovi in višji harmoniki. Te pa lahko odpraviš z uporabo ustreznih odvodnikov, katerih izbor pa je odvisen od meritev kvalitete napetosti.
V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja smo za takšne primere uporabljali stabilizatorje, v katerem je bila tuljava in močan kondenzator. Danes pa je verjetno najprimernejši kakšen UPS sistem.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

amigo_no1 ::

Za njegove težave najbrž ne bo dober najcenejši ups ampak nekaj z glajenjem napetosti in podobno ?

Malajlo ::

UPS bo čisto v redu. Samo piskač bo moral izklopiti, ker mu bo piskalo vsakih pet minut.

(ja, stabilizatorji, ja... Mater je to daleč nazaj...)

Spajky ::

Ker današnja elektronika dela ponavadi z celo od 100V do 250V~ (switcher napajalci avtomatsko), ponavadi ni potrebno nobenih UPS-ov. Potrebna pa je prednapetostna zaščita z RF filtrom (jest jih imam enih 5 za dobrih 10EUR v raznih štekerjih za razne naprave) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

_Enterprise_ ::

hja, prenapetostna zaščita bi preprečila nadaljnje crkote elektronike, sam problem je, da je največkrat napetost prenizka, zato čez dan računalnik neprestano crkuje. na računalniku mam napajalc 550W, plazma rab 170W, 26 inčni monitor pa verjetno mal čez 100W. Če kupujem UPS, mora bit njegova moč nujno enaka tej vsoti, torej mal čez 800W? so tisti s takimi močmi za 170EUR dost dobri?

Zheegec ::

Kupi Smart UPS, glej izhodno moč pa še malo rezerve najbrž rabiš. Sama kapaciteta baterije v tem primeru nima bistvene vloge.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Malajlo ::

Ma dobiš 1k VAh že za pol manj denarja. Pravzaprav skoraj trikrat manj. Pa še škatlica je približno všečna.

Zvezdica27 ::

lp,

a si iz Bevk? hehe... ja so problemi.

Kot so ti že opisali, prenizka napetost ni težava (razen da pač se ugasne), bolj so problematični "sunki", torej po moje bi bilo sicer fajn met UPS, sam še bolj pa prednapetostno zaščito. Nisem pa ekspert.

Konkretno pa skor ne verjamem, da bi je*enih 170w plazme bilo preveč... če je tako hudo, pač pokliči inšekcije in zasikaj, ker elektrika mora biti do bajte po standardu, če ni, morajo porihtati oz. se drugače dogovori.

zz

Pyr0Beast ::

Malajlo je izjavil:

Ma dobiš 1k VAh že za pol manj denarja. Pravzaprav skoraj trikrat manj. Pa še škatlica je približno všečna.


Ali pa 4x ali pa 10x manj.

Nima veze. APC ma kvalitetne zadeve za razliko od kitajske krame.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Malajlo ::

Čak, govorimo o noncritical opremi, ki nihanja poštima. Ima APC robo, ima. Pa ni edini. Ampak - ali res potrebuješ to?

Zheegec ::

smart UPS, če lahko še enkrat napišem. Torej pametni UPS... če pa kupiš UPS pa ne bo dovolj.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

_Enterprise_ ::

Kaj pa je fora teh pametnih UPS? Ker kolikor sem gledal so kar precej drage zadeve to, jest več kot 200EUR nebi dajal.

@zvezdica: blizu, Drenov Grič, verjetno tud vam serje ta Elektro LJ

Zdej sunki so, ja, enkrat je previsoka napetost, drugič prenizka in računalnik crkuje, samo napetost je večkrat na dan tud konstantno slaba. Večkrat sem moral recimo pol ure čakat, da sem lahko odprl garažna vrata, kdaj se računalnik sploh zagnat noče itd.

http://www.mimovrste.com/artikel/210002...

je kej takega primerno? se to lahko hitro prilagaja sunkom napetosti?

telexdell ::

Elektronske naprave ti uničujejo tisti sunki previsoke napetosti. Da pa se elektronske naprave ne prižgejo pa je kriva prenizka napetost. Ker TV ipd. deluje že pri 100V je tam dovolj prenapetostna zaščita. Za prenizke napetosti pri računalniku in modemu pa si, če imaš možnost sposodi nek UPS, ga temeljito preizkusi in nato naroči podobnega. Lahko pa malo špekuliraš in nabavi nek poceni UPS preko spleta. Doma ga poskusi in če ti ne bo ustrezal (v kar pa ne verjamem!), ga v originalni embalaži itak lahko v 15 dneh vrneš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zheegec ::

Za glajenje nihanja napetosti je primeren samo Smart UPS, kot že napisano. Najbolje, da se nabavi Trustovo zadevo za 40EUR in bo vse delovalo super :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kondenzator za pobiranje zagonskih tokov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
465591 (3744) mirator
»

Elektrika - nihanje napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82796 (2542) telexdell
»

UPS - je kakšna razlika pri sunkih ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61192 (1060) Mr.B
»

Nihanje napetosti v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6310143 (8082) Pyr0Beast
»

Povečana napetost v omrežju po celi Sloveniji - po novem 250V???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3611740 (10233) TribesMan

Več podobnih tem