» »

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

««
«
1 / 20
»»

BigWhale ::

Se nekaj več kot dober mesec, da izide Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, po domače Brihtni Enorog. Ste kaj probavali zadevo? Unity bo privzeto okolje in sprememb je tokrat precej. Jaz sem se zadnja dva dni ukvarjal z Alpha 3 verzijo v VirtualBoxu in stvar je kar obetavna.

Na žalost pa je šest mesečni razvojni cikel tako kratka doba, da se mi zdi, da bi bilo bolje, če bi Unity vključili kot dodatno okolje, ki bi bilo na izbiro. Nekaj bolj opaznih napak in stvari, ki so me motile sem pa bolj podrobno opisal na TWM blogu.

Če je še kdo karkoli probaval, naj se razpiše. Prav lahko sem romajo vsa vprašanja o Nattiju. :)

Aston_11 ::

Enih parkrat od decembra sem poskušal in razen v vboxu v decembru (od tedaj dalje nisem več poskušal v vboxu zaradi grafičnih efektov) mi zadeva še nikoli ni uspela priti do konca inštalacije.

V namizje sem prišel, pri poskusu namestitve, zadnjič dva dni nazaj, je zadeva krepala na samem začetku. Ponavadi pa je krepala pred koncem ali pa vmes, zlasti če sem se kaj igral z Unity. V glavnem pri meni še ni uspelo priti do inštalacije. Na 2 PC-jih, starejšem AMD 3200+ z 1Gb rama ATI x1550 ter na novejšem Intel 6500, ATi x3600, 2Gb rama. Ne gre in ne gre. Da ne govorim o tem, da mi je v obeh primerih sesulo tudi diska - itak da imam ločena, tako da škode ni bilo.

V tej fazi je v mojem primeru izjemno nestabilna zadeva. Sicer se mi dopade, je vse skupaj obetavno, vendar s tem tempom si je ne bom upal namestiti kot primaren OS še kar nekaj časa, čeprav sem nagnjen k takim neumnostim - rad testiram.

trnvpeti ::

Oops! Google Chrome could not connect to www.ubuntu.com

A ni 11.04 napovedan za prvi april?
Kje dobim to alpho 3, da sprobam?

dux ::

@trnvpeti: najboljše je, da preizkusiš kar daily build - http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/cu...

Jaz mam 11.04 dober mesec. Na začetku je bil precej ubogi, zdaj pa mi je postal kar všeč. Ima še nekaj ostrih robov, je pa občutno hitrejši (predvsem zaganjanje programov) in vsaj zame stabilnejši kot tisti v 10.10.
(v 10.10 se je ~1x dnevno sesul, ponavadi povezano z zapiranjem chromium/firefox brskalnika).

Skratka pozitiven premik naprej po mojem mnenju.
Bo pa kot vedno trajalo en release da do konca spolirajo grafični vmesnik.

Imajo pa baje uporabniki ATI-jevih grafičnih kartic z binarnimi gonilniki kar nekaj težav z njim.
Lahko pa počakaš še en teden (31. marec) bo Bete 1.
11.04 pa izide konec aprila.
Upanje je v nasih odlocitvah

trnvpeti ::

dux, Ja bom probal
z 10.10 nisem kaj prevec zadovoljen ( je pa res zmeraj bolje)

dux help , ne najdem alternate daily (delal bom raid desktop)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

trnvpeti ::

Alternate 11.04 a3 se sploh ne da instalirat(crkne sred instalacije)?!?!wtf
Grem se probat desktop daily

Aston_11 ::

Saj pravim - crknejo pa stvari tako, da pc zmrzne in ne moreš posredovati napake.

trnvpeti ::

Jajc,crkne tudi daily

Aston_11 ::

Mesec in pol pred splavitvijo ni mogoče niti sistema testirat. Verjetno bo kakšne problem s strojno opremo ali čim podobnim - kolikor sem sam razbral iz obvestil, ki jih je sistem uspel vreči ven, je problem z delilnikom diska.

trnvpeti ::

Ja verjetno rabis tocno dolocen hw.
Bo pa tako kot pri 10.10 , se kaksen mesec dva po splavitvi bo se treba pocakat, da uredijo.
Torej enkrat avgusta verjetno, ko so dopusti vmes.

kanzyani ::

jst sm to razimšljal pri prehodu 10.04 -> 10.10... pa sem še vedno na 10.04

11.04 alpha1 imam na usb kljucu, pa nisem najbolj navdušen. Preveč stvari še ne dela :) [vem da je večina napak sedaj ze popravljena ma vseeno :) ]

dux ::

@kanzyani: pri alfi 1 so šele dobro začeli unity na novo pacat. Večina najpomembnejših delov je prispela šele z alfo 3 (dash in podobno). Zato ti priporočam, da preizkusiš najnovejšo (oz. počakaš na beto 1).

Težave so AFAIK predvsem z binarnimi gonilniki (ATI, Nvidia).

Res pa je da skoraj vedno tudi ob izdaji ostane še kakšen resen hrošč (ponavadi pogojeno s strojno opremo), ki se ga pred izidom ne odkrije
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

Temo o Ubuntu 11.04 torej imamo in ta različica si jo zagotovo zasluži! Imam pa predlog, ki pa se lahko izvede ali pa tudi ne in sicer sprememba naslova teme v to:

Ubuntu 11.04 - Dress for Success

Nekaj dodane vrednosti, ki jo uporabnikom prinaša Ubuntu 11.04:

Kernel Log: Coming in 2.6.38 (Part 1) – Graphics
Kernel Log: Coming in 2.6.38 (Part 2) – File systems
Kernel Log: Coming in 2.6.38 (Part 3) – Network drivers and infrastructure
Kernel Log: Coming in 2.6.38 (Part 4) - Storage
Kernel Log: Coming in 2.6.38 (Part 5) - Architecture, infrastructure and virtualisation
Kernel Log: Coming in 2.6.38 (Part 6) - Drivers

Če se vam ne da prebijati čez vse te "podrobnosti", še kratek povzetek oziroma zakaj si sodoben uporabnik računalnika sploh želi uporabljati operacijski sistem, ki uporablja Linux jedro:

There are a number of useful changes, including some important scalability improvements, but, in my mind, the most interesting theme behind this kernel is that of making advanced features Just Work.


2.6.38: making things Just Work

Najbolj "vidne" novosti v okviru projekta Ayatana v Ubuntu 11.04:

Application Menu, Unity, Scroll Bars...

Unity uporabniku bodo verjeto prav prišle tudi bližnjice na tipkovnici, za ljubitelje miši pa bo na voljo novost imenovana Mouse Tricks!

Izboljšana je multitouch podpora. Kot zanimivost:

I encourage anyone with multitouch hardware to play with the Qt touch examples. I find fingerpainting to be rather fun! You can run the examples by installing qt4-demos and then manually running them from the terminal:

sudo apt-get install qt4-demos
/usr/lib/qt4/examples/touch/fingerpaint/fingerpaint


Chase Douglas: Multitouch in Ubuntu 11.04

To je seveda le delček novosti, ki jih prinaša Ubuntu 11.04. Še vedno je seveda aktualna in na voljo literatura, ubuntu.si, ubuntuforums.org in pa seveda slo-tech.com... Verjetnost, da odgovora na vaše vprašanje ni je torej majhna in "neznanje" kot "argument" preprosto ni več opcija!

Icematxyz ::

Yesterday an awesome feature was finally completed and landed into trunk. I speak of course of Unity grab handles! First off, kudos out to the team that made this all possible, Sam, Neil, Gord, Jay, Didier, Duncan, Chase, Steve and everyone else who contributed to unity or utouch. Without you all working tirelessly this feature would have seen the cutting room floor. So here is how it works!


 Unity Grab Handles Kandidat

Unity Grab Handles Kandidat



 Unity Grab Handles Izberi

Unity Grab Handles Izberi



 Unity Grab Handles Spremeni

Unity Grab Handles Spremeni



Vir & Nastavitve

Spremeni velikost oken (Ubuntu 11.04) s pomočjo prstov na TouchScreen napravi, TouchPad ali z običajno miško + nastavljeno tipko na tipkovnici! Touch Resize!

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

En mesec pred releasom gre taka zadeva sele v trunk... Grozn. :/

dux ::

@BW: Saj bo šlo še kaj velikega v trunk, ne se bat.

Canonical za svoje programe (Ubuntu One, Unity, itd..) tudi precej po vseh freezih še stvari notri tlači. To pogosto počnejo tudi drugi projekti (na primer Gnome ima trenutno 3/4 string freeze izjeme na dan) z izjemo Debiana.
Upanje je v nasih odlocitvah

BigWhale ::

dux je izjavil:

@BW: Saj bo šlo še kaj velikega v trunk, ne se bat.

Canonical za svoje programe (Ubuntu One, Unity, itd..) tudi precej po vseh freezih še stvari notri tlači. To pogosto počnejo tudi drugi projekti (na primer Gnome ima trenutno 3/4 string freeze izjeme na dan) z izjemo Debiana.


Ja vem. To je fail.

Icematxyz ::

BigWhale je izjavil:

En mesec pred releasom gre taka zadeva sele v trunk... Grozn. :/


Če imaš kakšno testno namestitev NN lahko v tem trenutku preizkusiš zadevo in se prepričaš kako deluje. Unity razvoj za NN pa je verjetno v tem trentuku bolj ali manj končan. Se pravi kaj se tiče "features", zdaj še pa sledi zaključno poliranje in bomo videli kmalu, kako jim je uspelo!

Zgodovina sprememb…

OttoParts ::

Krepko off topic...

Ko sem iskal, kako bo izgledal tale Unity v NN, sem naletel na tole (sicer stara zadeva, ampak mi že celi dan odmeva po glavi!):



:))

Icematxyz ::

Zabavna zadeva. ;)

Icematxyz ::

Ubuntu 11.04 - Unity 3.6.8



WebUpd8

Custom Unity, nekaj možnosti!

 Ubuntu Mug

Ubuntu Mug



Tehnične karakteristike:

-A handle for handling
-A white -coloured interior
-A non-porous bottom

OMG

dux ::

V 11.04 bo mogoče večino programov preizkusiti brez nameščanja.

Več info tu.
Upanje je v nasih odlocitvah

techfreak :) ::

Sem danes hotel preizkusiti verzijo alpha 3 ... noče se mi zagnati v Live okolje, poleg tega pa tudi namestitev obstane na zaslonu, kjer izbereš, da ti naj prenese posodobitve. Odlično napreduje.

Imam pa upanje, da bo 11.04 ob izidu mogoče celo podpiral Live CD ... ker pri 10.10 se mi tudi ni hotelo bootati in je edino namestitev delovala. Good job, Canonical.

dux ::

@techfreak: razvoj unitya je zelo dejaven (IMO celo preveč glede na to, da je samo še mesec do final), zato ti priporočam, da prezkusiš daily build.

Kolikor vem je bil v alfi3 neki hrošč, ki je pri bootu s CD-ja požrl 100% CPE, zato se ti zdi, da se ti obesi (ampak se verjetno ne, če bi par minut počakal, bi se premaknilo naprej :P). Ne vem pa če so ga že popravili ali ne. Poleg tega ne vem če so binarni gonilniki za ATI že zunaj (za nvidio sem videl, da so)

Jaz sem naredil install 10.10 in nato čez dist-upgrade. Trenutno se mi compiz sesuje 1x na 2 do 3 dni. Povsem sprejemljivo. Mi je pa zelo všeč uporaba Win+Števila za menjanje programov.
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

V 11.04 bo mogoče večino programov preizkusiti brez nameščanja.


Dodelano.

Icematxyz ::

 Screen Shot

Screen Shot



Unity "malenkost".

BigWhale ::

Ce je kdo slucajno spregledal novico, v Kiberpipi bo v soboto Ubuntu Global Jam: http://slo-tech.com/novice/t461870

Pridite kaj naokrog. :)

Icematxyz ::

Še zanimiv blog na to temo:

http://ubuntu-slovenija.blogspot.com/

BigWhale ::

Zadnji dve uri spilam Volley Brawl, igra, ki izide jutri. Fun! :)

Icematxyz ::

Soon ...

Ubuntu 11.04 Beta 1 in elementary OS:

 elementary OS

elementary OS



http://elementaryos.org/

Icematxyz ::

Ubuntu 11.04 Beta 1:



WebUpd8 & OMG

Hercules netbook (več modelov):

 ARM Ubuntu

ARM Ubuntu



OMG

 PPA Preveri

PPA Preveri



Priročno "orodje" s katerim na preprost način preverimo razpoložljivost programske opreme (PPA vir) med različicami Ubuntu!

Priročna informacija za uporabnika torej, pred "nadgradnjo" različice Ubuntu na novejšo različico...

WebUpd8

Icematxyz ::

Unity Quicklists


 Lokalna Pošta

Lokalna Pošta



 Spletna Pošta

Spletna Pošta



Jorge Castro

Unity Lenses (predhodno Places): Primer za Gwibber Lens.



You can use the Unity Gwibber Lens to quickly access your Gwibber posts, replies, private messages and so on.


WebUpd8

Sims ::

Ok,

sem naložil beta verzijo ter zadevo testiram. Naletel sem na meni izredno motečo stvar. Če grem pod aplikacije, tam kaže: kaj je nameščeno, pa nazadnje uporabljeno ter predlagani programi za namestitev. Tisti predlagani programi, ki so spodaj, mene strašno motijo. Se da to izbrisati? Ter pogrešam celoten seznam programov, ki bi bil razdeljen po kategorijah ... Toliko zaenkrat.

xandros ::

Tudi jaz ze testiram beta1.
Pa imam par vprasanj:

1.do izida stable , ali se bo se spreminjal kernel (sedaj je .38-7)
2.prehod iz beta na stable, kako to prakticno poteka (recimo, da sem zadovoljen z beta 1, in bi si rad zacel nastavljati sistem)
3.unity top bar, kako si dodam CPU monitoring, pregled TX RX networking, pregled temperatur
4. desni toolbar, kako si spremenim na manjse ikone

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xandros ()

dux ::

@xandros: 1. morda kakšna manjša sprememba (bugfix ali pa če kernel izda nov point release).
2. Ni nobenega posebnega prehoda. Enostavno posodabljaš in konec aprila imaš stabilen sistem.
3. Mislim, da se tega ne da.
4. Kakšen desni toolbar, misliš levega? Namesti compizconfig-settings-manager. V odseku desktop imaš unity. Klikni gor. Tam lahko spremeniš velikost ikon.
Upanje je v nasih odlocitvah

dux ::

@Sims: Mislim, da se tega ne da odstraniti.
Najbližje lahko klasičnemu meniju AFAIK prideš tako, da Pritisneš Win + A in zgoraj desno izbereš katergorijo, ki te zanima (Sistem, Internet, itd.. ) in v drugi kategoriji (nameščemno) izbereš pokaži več programov.
Upanje je v nasih odlocitvah

xandros ::

OK, potem moram ven iz Unity, in dati na classic.
Kaj je sploh fora tega Unity? (A samo levi toolbar, ali je se kaj uporabnega)

Zero0ne ::

Prvi vtisi 11.04:

pro
-prvi ubuntu, ki mi na netbooku takoj vklopi in poveže wlan0 (na 10.10 je trajalo ~20 sekund)
-Global menu prišpara nekaj vertikalnih pikslov, kar pride prav na manjših ekranih

con -
-unity je (zaenkrat) nestabilen izrodek, ki se po funkcionalnost niti približno ne kosa z gnome classic
-kako dodaš karkoli v zgornjo vrstico (bivši "panel")? npr indikatorje za CPU scaling, navaden main menu itd... unity sploh podpira to?
-pri avtomatskemu CPU scalingu Atom veliko več časa porabi na 100%, če ga dam ročno na 60% pa sistem postane skoraj neodziven. Posledično se avtonomija baterije zmanjša vsaj za 20 minut.
uname -o

opeter ::

Zero0ne je izjavil:

-kako dodaš karkoli v zgornjo vrstico (bivši "panel")? npr indikatorje za CPU scaling, navaden main menu itd... unity sploh podpira to?


To tudi mene zelo zanima.
Sicer pa bom verjetno počakal na novi Linux Mint.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Icematxyz ::

Ter pogrešam celoten seznam programov, ki bi bil razdeljen po kategorijah


Desni klik na "zaganjalnik Applications" ali če klikneš na "zaganjalnik Applications" imaš v Dash zgoraj desno filter...

Če grem pod aplikacije, tam kaže: kaj je nameščeno, pa nazadnje uporabljeno ter predlagani programi za namestitev. Tisti predlagani programi, ki so spodaj, mene strašno motijo.


Prvi vtis, ki sem ga imel sam je bila podobna reakcija. Ko sem pa na tak način našel nekaj aplikacij, ki jih do sedaj še nisem uporabljal in so mi všeč, pa razumem zakaj je zadeva izpeljana tako.

Se pravi:
-Aplikacije, ki jih pogosto uporabljaš so na prvem mestu (po kakšnem tednu uporabe)
-Aplikacije, ki so nameščene so na drugem mestu (filtri v Dash ali desni klik na "zaganjalnik" razporedijo aplikacije v kategorije)
-Aplikacije, ki so na voljo, niso pa nameščene se nahajajo na koncu.

Uporabnik upravlja s vsemi temi sklopi s pomočjo ene iskalne vrstice. Se pravi v tem primeru kar s celotnim "Ubuntu ekosistemom". Zraven tega je Unity UI razširljiv z dodatki, kjer boš na podoben način upravljal še z drugačnimi tipi infromacij. Na primer ne boš rabil iti v poštni odjemalec in poiskati "stika" tam, ampak boš imel te informaciej na voljo v Dash...

recimo, da sem zadovoljen z beta 1, in bi si rad zacel nastavljati sistem

unity je (zaenkrat) nestabilen izrodek


Se pravi z drugimi besedami, Beta 1 ni za 24/7 uporabo. Pod ReleaseNotes za Beta 1 so tudi navedeni konkretni "hrošči, ki so povezani z stabilnostjo Ubuntu 11.04 Beta 1.

kako dodaš karkoli v zgornjo vrstico (bivši "panel")? npr indikatorje za CPU scaling, navaden main menu itd... unity sploh podpira to?


Unity privzeto ne podpira "gnome applets".

PaX_MaN ::

Unity privzeto ne podpira "gnome applets".

Uf, to bo, če ni avtomatskega throttlanja CPUja/mi ne bo delalo avtomatsko throttlanje, suxalo na polno.
(FSCK it, ne da se mi razdirat prenosnika, pa ga furam na 0.8Ghz.)

Icematxyz ::

PaX_MaN je izjavil:

Unity privzeto ne podpira "gnome applets".

Uf, to bo, če ni avtomatskega throttlanja CPUja/mi ne bo delalo avtomatsko throttlanje, suxalo na polno.
(FSCK it, ne da se mi razdirat prenosnika, pa ga furam na 0.8Ghz.)


"Strahovi" so bolj ali manj odveč. Unity podpira Application Panel Indicators. Nekaj primerov iz prakse:

 Battery Status

Battery Status



 CPU Freq

CPU Freq



 Touchpad Indicator

Touchpad Indicator



 Indicator SysMonitor

Indicator SysMonitor



Vir slik

Icematxyz ::

Kaj je sploh fora tega Unity? (A samo levi toolbar, ali je se kaj uporabnega)


To bo vsak pri sebi sčasoma že razčistili bolj v detajle. Za začetek kakšen primer za Unity Lenses:

 YouTube Quicklists

YouTube Quicklists



 Dash Rezultat

Dash Rezultat



OMG

Pa še morda primer naveden višje. To je že ena takšna "Unity Fora" izmed mnogih, ki so/bodo na voljo!

Ericssony ::

Zero0ne ::

Icematxyz je izjavil:

"Strahovi" so bolj ali manj odveč. Unity podpira Application Panel Indicators.

In kako jih dodaš?
uname -o

Icematxyz ::

Tako, da jih namestiš na računalnik.

BigWhale ::

Ericssony je izjavil:

Natty Narwhal with Unity: Worst Ubuntu beta ever


Pri The Registerju so mau smotani no. Unity ni lih neki najboljsga in mu se precej manjka, sam tole kar so pa napisal je pa kr mal trapast.

Phoebus ::

Po mojem je pa ocena kar na mestu- pozabljajo, da nimamo vsi samo še netbookov in da se najde še kak uporabnik računalnika z IQjem nad sobno temperaturo (unity, gnome3).
Preizkusil oba in prešaltal na KDE, kjer imaš vsaj "pravi" desktop...

poweroff ::

Nisem še testiral, ampak po prebranem se mi zdi smiselno še malo počakat, da se zadeve izpilijo. Razen seveda, če smo nagnjeni k notoričnemu testiranju. Eni smo... 8-)
sudo poweroff

KaRkY ::

Ko sem prvič videl Unity je blo WAU ko sem prvič videl Gnome Shell WAU ko sem oboje drugič videl je blo no ja sedaj se pa spogledujem z Mint KDE.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you
««
«
1 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159041 (116634) Icematxyz
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180786 (146725) Icematxyz
»

Ubuntu 12.04 Beta je nared, Unity za vse (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10629764 (25041) MrStein
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648158 (38020) Icematxyz
»

Izšel Linux 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7725632 (22865) MrStein

Več podobnih tem