» »

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

««
6 / 20
»»

xandros ::

Hvala.
Sem dobil nazaj!

xandros ::

Naslednja ubuntu 11.04 tezava.
Power managment je never, put display to sleep after 0:05
To je vse kar je nastavljeno.
Po nekem casu, dan, dva, ura,..
se probam prijavit v sistem, vendar je samo crn ekran, in kurzor od miske.

Integrirana graficna hd2000 v cpu. Sandy bridge.
Ali je problem z driverji?

Pyr0Beast ::

Uff.,

Upgrade na 11.04 = pain

Uporaba 2h ekranov je mrknila classic/unity - ne lavfa, en ekran utripa ko pritegnjen. Ne morem se niti odjaviti več
1 ekran - unity pogojno ok
1 ekran - classic no go, ne prikaže namizja
1 ekran - classic no visual effects - 'dela'

Zaenkrat je zadeva v 'limp' mode in samo čaka da se jo reinštalira.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

CHAOS ::

Še moje izkušnje z nadgradnjo:
- HP 8710w: tik pred koncem se je ustavila in potreben je bil manual shutdown s power gumbom. Po vnovičnem zagonu je sistem obvisel. Reboot in izbral sem prejšnji kernel. V sistemu me pričaka unity, poženem še enkrat upgrade, ki me veselo opozori, da je prej prišlo do napake. Stvar se odvije do konca in restart. Vse OK (skoraj).
Občasno se dogaja, da se sistem ne zbudi iz sleep mode-a. Sem trenutno power zadeve kar izklopil, si ne morem privoščit, da bi na vsakih 5 bujenje bil potreben hard reset. Mogoče bi pomagal fresh install. Enkrat v prihodnosti.

- HP mini 5101: upgrade brez težav, delovanje brez problema, mrežna deluje z odprto kodnimi gonilniki. Sicer priporočam dolpoteg zadnjega Broadcom-ovega (http://www.broadcom.com/support/802.11/... in če kaj ne deluje hiter preklop na tega.

- Dell za 1€ iz siol akcije: upgrade brez težav, vse deluje brez problema.

Splošen vtis je zadovoljiv. Ko se odločiš za prehod na Ubuntu, je potrebno porodne krče vzeti v zakup. Če si pripravljen občasno malo zamižati na eno oko, je sistem več kot odličen. Vmesnik všečen. :)
'They have computers, and they may have other weapons of mass destruction.'

Icematxyz ::

@xandros

Hvala.
Sem dobil nazaj!


Super.

Naslednja ubuntu 11.04 tezava.
Power managment je never, put display to sleep after 0:05
To je vse kar je nastavljeno.
Po nekem casu, dan, dva, ura,..
se probam prijavit v sistem, vendar je samo crn ekran, in kurzor od miske.

Integrirana graficna hd2000 v cpu. Sandy bridge.
Ali je problem z driverji?


Možno bi bilo, da je težava povezana z jedrom ali gonilnikom (Sandy Bridge). Moj nasvet na prvo žogo bi bil:

Ohranjevalnik zaslona -> izključi opcijo Vključi ohranjevalnik zaslona, ko je zaslon nedejaven. Če to ne bo pomagalo je morda čas za kakšen "bug report".

Icematxyz ::

Zanimiv "clipboard manager" imenovan Diodon Clipboard Manager dobiva "Unity Lens" podporo (Application Indicators podporo pa že ima). Kaj to pomeni v praksi?

Diodon Lens



Vibes

Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) bo med drugim omogočal namestitev GNOME Shell, kar iz programskega središča Ubuntu. GNOME Shell pa kot kaže dobiva uradno podporo za Application Indicators:

AppIndicators + GNOME Shell



WebUpd8

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

BlaY0 ::

Moje izkušnje... nikoli še nisem naredil apgrejda kake distribucije na nov major release in posledično zaradi tega nikoli nisem imel težav s prehodom. Je pa res, da zaradi tega nikoli nisem bil "on the edge" kar se mi vsaj pri Ubuntu distribuciji zdi precej racionalno.

xandros ::

Katero web cam predlagate za skype za ubuntu?

donfilipo ::

Evo še jaz, da malo ponergam, v štab komunističke partije:))

Sem šel vseeno na Ubuntu 11.04.
PC je kolobocija, ki ima v primeri z Applom eno veliko težavo. Maljon konfiguracij. Vsaka drugačna. In je zato, vse mogoče kombinacije vzeti v nek test, res zavidanja vreden podvig. Dolgo časa sem študiral odkod govorice o nehroščatosti Macov in voila. Imajo kakih 200-300 konfiguracij, max. Tule pa...... Težave so tudi z Winsi in ko nek gadget in glavonja opozarja: 'naloži nove gonilnike', ga včasih poslušamo, najdemo rahlo napačne (izmed maljon kombinacij:) in tudi winsi začnejo srat!

AMPAK! Nazaj na Ubuntu.

Na kratko. Pri inštalaciji 10.10 sem klel, ko je ugasnil monitor. Napisal celo odo o editiranju gruba in opciji nomodeset namesto quiet splash IN......nada, nič, zero, niente. Kot da govorim v zid. NIhče ni niti dojel, zakaj gre. Ne čujejo dobro>:D

In tako imamo ostareli računalničarji z ostarelo grafiko, enake probleme tudi pri 11.04. Vesela odločitev, ker si jezen na winse in inštalacijska mrzlica, pred novimi gadgeti, potem pa tema!!!! Enostavno se pri zaganjanju v Ubuntu 11.04 monitor spet ugasne!!! Ko pa editiraš grub, pa gre vse po rutini.
Iskreno ni mi jasno, ali se razvijalci delajo norca, ali pa dobesedno hočejo odgnati radovedneže, ki jim Ubuntu vendarle privabi. Tistih 20%, ki jimk mrkne slika (moja ocena nvidia userjev) in se prvič z Ubuntujem spopadajo, še nekaj časa zagotovo ne bodo prišli nazaj.

Kot vidite sem namenoma počakal 2 meseca preko izzida in nič. Star konj (ne hrošč:), je še vedno TU!

No ja. Tipka e->(pomeni gremo v tokrat priročem edit mode:) zbrišemo quiet splash in namesto tega vtipkamo nomodeset (v takem načinu ni treba paziti na narekovaje:) ->crtl-x za izhod brez shranjevanja in voila. SLIKA!:))

Nato pa lahko balinamo z driverji in ostalim. V temi pa ne moremo!

Toliko. Še 20x isto potem bo pa morda zaleglo;((
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

In še vtisi po šoku ob brci konja:)

Not bad at all.

Unity mi je všeč. Rabiš par minut, da se navadiš, potem pa...., super!

In zdaj čakam res najbolje, kar je bilo za promocijo linuxa narejeno: igro Molten Sky. Video trga gate. Dema pa od nikoder.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

@donfilipo

Tistih 20%, ki jimk mrkne slika (moja ocena nvidia userjev) in se prvič z Ubuntujem spopadajo, še nekaj časa zagotovo ne bodo prišli nazaj.


Tukaj te moram popraviti. Zagotovo nimajo vsi Nvidia uporabniki takšnih težav.

Not bad at all.


Res je.

@xandros

Katero web cam predlagate za skype za ubuntu?


Kupi UVC kompatibilno USB video vhodno napravo. Preveri tudi ta seznam. Pred nakupom preveri še konkretno kaj pravi Google za izbran model!

lmorgh ::

a je že kak fix za ATI kartice, da delajo hd filmi tako kot morajo? torej, brez zatikanja oz. trganja slike? (hd3850, q6600, 4gb ram + 11.5 ATI driverji)

Icematxyz ::

@lmorgh

1.) Kako se pri isti nalogi obnese odprto kodni gonilnik? Poskusi.
2.) Ni AMD implementiral pred kratkim "Tear Free Desktop" tehnologije v zaprto kodni gonilnik? Ne pomaga?

Tear Free



Vir slike

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

lmorgh ::

Tear Free povzroči le močno štekanje videa, tako da to ni rešitev. Daš link do namestitve teh odprtokodnih gonilnikov, ker nisem nikoli preizkusil tega?

hvala

Icematxyz ::

1.) Namesti CCSM in ga zaženi (Alt + F2 in vpišeš CCSM). General -> OpenGL (mora biti vključen) -> vključi Sync To VBlank. Če ne pomaga izključi.

2.) Odprto kodni gonilnik je že nameščen. Se pravi če boš pod Dodatni gonilnik (Alt + F2 in vpišeš jockey-gtk) odstranil zaprto kodni gonilnik in znova zagnal računalnik, boš uporabljal odprto kodni gonilnik. Vprašanje pa je, če odprto kodni gonilnik za tvoj model grafične kartice nudi zadostno 3D podporo, da je na voljo Unity (3D)? Če je temu tako (si takoj po namestitvi Ubuntu prišel do Unity) potem vsekakor poskusi to opcijo. Če temu ni tako, potem boš tako verjetno v vsakem primeru želel uporabljati zaprto kodni gonilnik.

Tudi pri odprto kodnem gonilniku (če nudi podporo za Unity 3D) poskusi obe opciji. Privzeto in "Sync To VBlank" v CCSM.

3.) Morda bi lahko poskusil še novejši zaprto kodni AMD gonilnik.

lmorgh ::

Zaprtokodnega sem preizkusil najnovejšega (11.5) in ugotovil to, kar je ugotovila velika večina ATI uporabnikov...video šteka oz. se trga..še vedno.

bom preizkusil še s to metodo.


no, s tem odprtokodnim gonilnikom je pa tako, da ventilator na grafični kar nekaj melje in je zadeva zelo glasna...to pa nočem, hm hm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lmorgh ()

Icematxyz ::

no, s tem odprtokodnim gonilnikom je pa tako, da ventilator na grafični kar nekaj melje in je zadeva zelo glasna...to pa nočem, hm hm.


Kako pa je z video predvajanjem? In kako se obnese Sync To VBlank pri obeh gonilnikih?

donfilipo ::

Icematxyz je izjavil:

@donfilipo

Tistih 20%, ki jimk mrkne slika (moja ocena nvidia userjev) in se prvič z Ubuntujem spopadajo, še nekaj časa zagotovo ne bodo prišli nazaj.


Tukaj te moram popraviti. Zagotovo nimajo vsi Nvidia uporabniki takšnih težav.



Ocena od oka:)
Bazira na web researchu. Metoda? Simple.
Pogledamo en trden hrošč v Ubuntuju, ki so ga preživeli praktično vsi userji. In število postov - pritožb na googlanje.
Pogledamo specifičen omenjen bug: 'ubuntu black screen'......in potem primerjamo število postov.
Ugotovitve:
-ne postajo vsi...še zdaleč ne....večina joka pri znancih, gurujih, ali zadevo opusti.
-tisti, ki postajo vedno znova isto, pa kažejo na to, da bug (ali v tem primeru konj!, saj quiet splash po moje ne naredi drugega, kot prepreči izpis teksta pri loadanju in je zgolj kozmetika, ki pa v tem primeru, ponekod sproži nemogočo temo)..torej, da bug ni bil niti dojet, ali rešen.
-in število postov 'ubuntu black screen' v tem primeru, v primerjavi in ob upoštevanju dejstva, kako malo userjev dejansko jamra na netu (večina raje povabi mojstra, ki za pivo, ali euro reši trik:), ni zanemarljivo! Stavim pa, da je sicer drobno kozmetično skrivanje rahlo geekerskih vrstic pri loadanju, ki so se po socio-researchu pokazale za anti komercialne in preveč geekovske:), da je to skrivanje (quiet splash) včasih žrtev kake banalne kombinacije. Lahko ugibam, določene grafike (geforce 8600,9600,9800 itd) in načina povezave z monitorjem -recimo digital in še česa:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

donfilipo ::

Pa še nekaj povem tako za skeptike, kot za zveste navdušence linuxa.

Visočanstvo Winsov.
Vsi geniji so delali tam:)) 35 let lomljenja hrtenic, pri razvoju in to cveta dobrega dela človeških programerjev. IN?

Hja. Winsi se usujejo, ker nanje preži maljon virusov, malwarea in drugih hroščev. Rekli bi, najenostavnejše je clean new instalation? In pri winsih, gre to brez problema? Winsi se sami povežejo z očetom in naložijo najnovejše driverje?

He. Še zdaleč ne vedno! Lahko se zatakne že, ker ne spoznajo mrežne kartice! In imamo neko OEM ploščo, ki je bila namenjena za HP Paviljone (recimo:) in za avtomatski support HP-ja, tisočim userjev tega modela. Tu pa imamo podalpsko verzijo šraubača, z povsem drugo kombinacijo, ki sta jo zagrešila podjetni kitajec in skromni slovenski uvoznik. In nikjer najnovejših gonilnikov na enostaven google search? Jeba.

Zahteva kar nekaj živcev in preklinjanja softverov, ala Driver Detective (za 25€ cca), že ko imamo mrežno razpoznano z ne sicer najbolj zanesljivim novim driverjem s priloženega Cd-ja, ki je mimogrede napačen:)). Ampak za silo dela. Deloma tudi sranje:)) Najbolje seveda je, da isto lahko zadevo reši servis, pa še to ne HP-jev:)) Ampak če govorimo o domačem mojstru in inteligenci OS-ov? Ni preveč poleta pred Ubuntujem več v tem pogledu.

Pomeni vkolikor zanemarimo nemarno napako z black screenom...in imamo deviško čist disk in software-a lačen stroj, Ubuntu doseže zavidanja vredno v primeri z Winsi. Spozna mrežno, se poveže v depositorije in predlaga update...in večina gre danes pravzaprav enako enostavno in pogojno celo bolj učinkovito easy, kot pri Winsih. Se velja zamisliti.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

BlaY0 ::

Parameter quiet in splash nista povezana. Prvi se tiče kernel debug izpisa, drugi pa (Plymouth) spalsh-a. Drugi zna biti problematičen ker funkcionira na nivoju odprtokodnega framebuffer gonilnika. Če ta do spomina grafične kartice dostopa na drugačen način kot proprietary gonilnik, potem je tu težava. Se pa uporaba/nastavitev framebuffer gonilnika zgodi že v initrd-ju, tako da samo odstranitev boot parametra splash iz grub konfiguracije v tem primeru ne pomaga kaj dosti.

Skratka moj predlog bi bil, da preden se dela apgrejd, se odstrani proprietary grafične gonilnike kar bo po vsej verjetnosti sprožilo rebuild initrd imiđa in to je dobro. Po apgrejdu se zopet namesti tokrat nove proprietary gonilnike in zopet se bo zgodil rebuild initrd imiđa.

lmorgh ::

open source driverji --> slika v filmu je temnejša, grafična je zelo glasnejša, morda dela za malenkost bolj tekoče.

11.5 ati driverji --> slika takšna kot mora biti, grafična dela brezglasno, malenkostno štekanje četudi izklopim Vsync, in v kataklistih vse našopam na "performance"...hm, trenutno je zame Ubuntu neuporaben.

donfilipo ::

BlaY0 je izjavil:

Parameter quiet in splash nista povezana. Prvi se tiče kernel debug izpisa, drugi pa (Plymouth) spalsh-a. Drugi zna biti problematičen ker funkcionira na nivoju odprtokodnega framebuffer gonilnika. Če ta do spomina grafične kartice dostopa na drugačen način kot proprietary gonilnik, potem je tu težava. Se pa uporaba/nastavitev framebuffer gonilnika zgodi že v initrd-ju, tako da samo odstranitev boot parametra splash iz grub konfiguracije v tem primeru ne pomaga kaj dosti.

Skratka moj predlog bi bil, da preden se dela apgrejd, se odstrani proprietary grafične gonilnike kar bo po vsej verjetnosti sprožilo rebuild initrd imiđa in to je dobro. Po apgrejdu se zopet namesti tokrat nove proprietary gonilnike in zopet se bo zgodil rebuild initrd imiđa.


Evo ker ste glavonje zbrani bom ponovil en tak kmečki experiment.
Tako ali tako bom prisiljen zadevo še enkrat inštalirati, saj je bil tole le en tak eksperiment, kjer sem samo preverjal ali je unitity in 11.04 sploh uporaben. Zdaj bom zadevo ponovil, a s povsem drugačnimi particijami. Ne minimalnimi:)

Zadeva bo mrknila.
Nato bom izbrisal parameter quiet in poročal rezultat.
Nato bom izbrisal parameter splash in poročal rezultat.
Nato bom izbrisal oba parametra in poročal rezultat
Nato bom izbrisal oba parametra in dodal nomodeset in poročal rezultat, ki pa ga že poznam, namreč Ubuntu se loada normalno, le da pri loadanju vidimo včasih vedno vidne vrstice, ki jim vi pravite kernel debug:) Mimogrede v davni zgodovini, so se le te videle celo pri winsih, pri linuxu pa obvezno.

Pa da vidimo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

@donfilipo

Ocena od oka:)


Izkušnje iz prakse. Se pravi jaz ne pravim, da na določeni strojni opremi ne rabiš vpisati parametra "nomodeset", da prideš v Ubuntu sejo, kjer lahko namestiš zaprto kodni gonilnik, če je na voljo. Pravim pa, da to ni splošen Nvidia problem. Na določeni strojni opremi KMS deluje na drugi pa ne in ni to vezano izključno na AMD, Nvidia ali Intel. Privzeto pa, kot sem ti rekel že v prejšnji temi podpiram, da se uporablja KMS in da "imajo težavo" tisti, ki jim KMS ne deluje. Ne pa, da bi zaradi tistih, ki jim KMS ne deluje privzeto izključil KMS za vse. V tisti temi sem ti tudi napisal, da če vstaviš LiveCD in preizkusiš Ubuntu preden ga namestiš, da dobiš že dober občutek, kako se KMS obnese na tvoji strojni opremi. Seveda pa podpiram, da KMS privzeto deluje na čim več strojne opreme in zagotovo se dela tudi v to smer.

"Wireless Stack" na primer je prav zaradi vztrajnosti zelo napredoval. Za video pospeševanje na GPU in 3D grafiko pa tako sam vidiš, da je zadnje čase velik interes s strani uporabnikov, da se to področje še izboljša. Nenazadnje se tako večino časa samo še o tem pogovarjamo. Se pravi kdo ima z Ubuntu težave, so ponavadi povezane prav s tem področjem.

@lmorgh

11.5 ati driverji --> slika takšna kot mora biti, grafična dela brezglasno, malenkostno štekanje četudi izklopim Vsync, in v kataklistih vse našopam na "performance"...hm, trenutno je zame Ubuntu neuporaben.


Še zadnji nasvet z moje strani. Pri zaprto kodnem gonilniku izključi v CCSM Sync To VBlank in v AMD nadzorni plošči vključi Tear Free Desktop.

BlaY0 ::

Dajmo najprej nekaj razčistit! Obstajajo kernel parametri in pa ostali command-line argumenti, ki služijo kot triggerji v raznih boot skriptah... quiet je kernel parameter... splash je argument, ki nima veze s samim kernelom... nomodeset je nov parameter, ki naj bi eliminiral video mode nastavitve, ki jih po novem dogaja že kernel ob boot-u. Če se prav spomnim pri Ubuntu po novem v monolitni del kernela tlačijo vse framebuffer gonilnike kar pomeni da jih ne moreš blacklistati kot si to počel z moduli. Zakaj so se pri Ubuntuju odločili za to ne vem, se mi pa nekako dozdeva da se nagibajo k implementaciji rootless X, ki pa je spet pogojena z opensource grafičnimi gonilniki.

Parameter quiet je zdaj že nekako stalnica saj do kernel loga lahko prideš z ukazom dmesg, splash argument pa je samo za olepšavo boot procesa in nima prav nobene druge funkcije.

Torej še enkrat bom ponovil... imaš dva ali celo tri različne gonilnike, ki hočejo istočasno dostopati do istega hardvera in to vsak na svoj način zato pa dobiš black screen ali pa kakšne čudne barvaste artefakte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

WarpedGone ::

Torej še enkrat bom ponovil... imaš dva ali celo tri različne gonilnike, ki hočejo istočasno dostopati do istega hardvera in to vsak na svoj način zato pa dobiš black screen ali pa kakšne čudne barvaste artefakte.

Prosim reci, da se hecaš ...
Leta 2011, po 20 letih razvoja koncepta "consumer OS", nek "zelo kvaliteten OS" počne tole out-of-the-box?
To ni niti smešno.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

KMS v Linux jedru se pojavi nekje leta 2009. Prvič je za Intel, AMD in Nvidia grafične kartice privzeto na voljo v Ubuntu 10.04.

Glede tega, da se "gonilniki" ne bi mogli dogovoriti o tem, kateri bo se uporabljal za neko strojno opremo... lahko seveda se pojavi "hrošč", ki bi to počel na neki strojni opremi. Jaz bom pa rekel tako: ve se, kdo razvija kakšne gonilnike in kdo uradno/neuradno podpira KMS v svojem gonilniku.

-Prednjači Intel: odprto kodni gonilnik in uradna podpora za KMS. Kljub temu se uporabnik kakšne GMA 500 grafične kartice verjetno s tem se ne bo strinjal. Res pa je tudi, da prav na Ubuntu tudi uporabnik GMA 500 grafične kartice v tem trenutku lahko dobi z malo truda že soliden in predvsem uporaben rezultat.
-Na drugem mestu je AMD: odprto kodni gonilnik - uradna podpora.
-Na tretjem mestu je Nvidia: brez kakršne koli uradne podpore za KMS. Delujoči modeli z odprto kodnim gonilnikom so izključno posledica "povratnega inženiringa". Nvidia ponuja dokaj kvaliteten zaprto kodni gonilnik za Linux, ampak brez KMS podpore.

Torej ne prosim z izjavami tipa "To ni niti smešno" in ocenami čez palec. Težave z KMS so ponavadi povezane z očitnim in preprostim dejstvom. To je: ni kvalitetne podpora za KMS v odprto kodnem gonilniku za nek model grafične kartice.

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

@WarpedOne: Kaj počne? Počne samo to kar mu naročiš. Če mu naročiš naj uporabi proprietary driver za X-e in mu ne naročiš naj preneha uporabljati ope-source framebuffer driver potem imaš problem, ki pa je enostavno rešljiv ko zveš v čem je problem. Je pa omenjen problem nepredviden splet okoliščin v procesu samega nalaganja/nameščanja gonilnikov in njihovi odvisnosti/neodvisnosti med seboj. Avtomatizacija apgrejda na novi major release ni ravno trivialna, če pogledaš pod pokrov.

donfilipo ::

BlaY0 je izjavil:

Dajmo najprej nekaj razčistit! Obstajajo kernel parametri in pa ostali command-line argumenti, ki služijo kot triggerji v raznih boot skriptah... quiet je kernel parameter... splash je argument, ki nima veze s samim kernelom... nomodeset je nov parameter, ki naj bi eliminiral video mode nastavitve, ki jih po novem dogaja že kernel ob boot-u. Če se prav spomnim pri Ubuntu po novem v monolitni del kernela tlačijo vse framebuffer gonilnike kar pomeni da jih ne moreš blacklistati kot si to počel z moduli. Zakaj so se pri Ubuntuju odločili za to ne vem, se mi pa nekako dozdeva da se nagibajo k implementaciji rootless X, ki pa je spet pogojena z opensource grafičnimi gonilniki.

Parameter quiet je zdaj že nekako stalnica saj do kernel loga lahko prideš z ukazom dmesg, splash argument pa je samo za olepšavo boot procesa in nima prav nobene druge funkcije.

Torej še enkrat bom ponovil... imaš dva ali celo tri različne gonilnike, ki hočejo istočasno dostopati do istega hardvera in to vsak na svoj način zato pa dobiš black screen ali pa kakšne čudne barvaste artefakte.



Ker ni v cirilici ne bom sploh upošteval:))

Tako Tito, kadar je zavohal mutibarjenje.

Ampak gremo lepo po vrsti.
Ko čakam na rezultate testa:) **//Bo malce trajalo, ker ni problem samo Ubuntu na mašini in je zdaj pravzaprav problem z 11.04 samo še stvar trme//

To, da pri inštalaciji OS mrkne se bomo strinjali, je blamaža brez primere. Ne pomaga nobena latinščina, z dajmo nekaj razčistit: kernel parameter, command line parameter, in omega parameter:). Ne gre tako. Če se postaviš v vlogo, da zadevo poznaš, mi pa ne, si se ob taki blamaži samo izpostavil kot sodelujoči moron:)) Sorry, tu pač moramo razčistiti nekaj osnovnih pojmov iz psihologije množic. Kolektivno nezavedno, Jung, Freud, Ojdip, Elektra in Mujo:))

Ok sem nesramen in primitiven priznam, a na drugi strani je včasih tudi tako treba. V začetku, namreč nikoli nisem trdil, da natanko poznam parametre v grubu. Trdil sem samo, da to kar se dogaja ni normalno. In da zagovori in ignoranca trpečih, natanko spominjajo na izgovore KP Jugoslavije leta 1967:D Tudi takrat 98% ljudi ni imelo pojma o socializmu v teoriji, markiszmu v filozofiji in samoupravljanju, ki naj bi prišel v prakso:)) Samo kritiko so prepovedali z argumenti: 'bodi tiho, ker niti ne poznaš', da ne govorim, tisto najbolj butasto in boleče:'kritiziraš, ker hočeš škoditi'8-)

In zdaj sem zadeve toliko podražil, da bom vsaj sam izgleda, ko rešim par drugih zadev z mašino, ne zaradi tehnike, ampak zaradi gumarabike, sociologije in masovne psihologije marketinga Ubuntuja, prisiljen detajlno spoznati, kaj se tu dejansko dogaja. Pomeni naučil se bom latinščine Ubuntuja in linuxa. Dosedaj sem bil pač samo en tak napol zadovoljen napreden user, ki recimo knjižice Matthaija niti ni več potreboval, saj ta še zdaleč niti v sanjah ne predvidi, da se lahko zgodi tudi to, kar se je meni in ne tako majhnemu številu drugih nesrečnikov.

Pomeni po uku latinščine linuxa, bom nemara spoznal, da parametra quiet in splash igrata odločilno vlogo pri boot-u računalnikov in da sta zato tam, ne glede na to, da je (ja bo kar 10% vseh Ubuntu userjev in 20%Nvidie:) dobršen del uporabnikov, na sramoten način postavljeno pred temo.
Če se pokaže, da jih tam niti ni treba in sta zgolj zaradi kozmetike, bom pa zmerjal internacionalno:))

Vem LiveCD in vse to. Vem, da te tudi nihče ne sili v Ubuntu. Ampak to ni problem. Problem je ker ga imamo radi, ker bi radi da napreduje in da nas ne je** v glavo:))

LiveCD je pa problem:). Ko ga je treba zapečt, ravno takrat zmanjka DVD-jev:D. Saj vem da sem Gorenjc, in da trmoglavim tumpasto, ampak verjemite, včasih tudi to da pravim mislecem, prave misli v glavo. Moral bi se sicer razpisati internacionalno v angleščini na Ubuntu blogih, ampak mi je mila jeseniščina tako draga, da pričakujem, da bodo mladci iz nje pobrali poleg humorja in budalaštin, tudi kaj koristnega in to prenesli v svet!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

BlaY0 ::

Icematxyz je izjavil:

KMS v Linux jedru se pojavi nekje leta 2009. Prvič je za Intel, AMD in Nvidia grafične kartice privzeto na voljo v Ubuntu 10.04.

S tem da so pri 10.04 frambuffer gonilniki še vedno modularizirani in jih je moč onemogočiti z blacklistanjem v initrdju.

Včasih se Canonicalu res preveč mudi z upeljavo nekih popolnoma novih tehnologij, ki obrnejo zadeve za 180 stopinj, samo zato da bi bil izgled bol user-friendly, v končni fazi jih pa to potem tepe. Debian recimo takšnih problemov nima.

Icematxyz ::

@BlaY0

Tvoj komentar gre v smer, da je pametno odstraniti zaprto kodni gonilnik pred posodobitvijo Ubuntu na nasledno različico? Če te prav razumem.

@donfilipo kolikor vem ne govori o tem. Njegov model Nvidia grafične kartice verjetno nima dobre KMS podpore v tem trenutku v odprto kodnem gonilniku. Se pravi pritožuje se nad dejstvom, da ga "Canonical" brez vpisa parametra "nomodeset" ne spusti do zaprto kodnega gonilnika.

Drugače pa @donfilipo s svojim testom boš dokazal kaj? To je to, da odprto kodni gonilnik za tvoj model grafične kartice nima v tem trenutku dobre KMS podpore. TI VERJAMEM! Ne rabiš tega potrditi s testom in izgubljati časa. Sem ti verjel že PRVIČ! Nima je in za to moraš vpisati parameter nomodeset.

Včasih se Canonicalu res preveč mudi z upeljavo nekih popolnoma novih tehnologij, ki obrnejo zadeve za 180 stopinj, samo zato da bi bil izgled bol user-friendly, v končni fazi jih pa to potem tepe.


Dokler ne gre na račun tistih uporabnikov, ki pa imajo dobro KMS podporo mene ne moti. Se pravi tisti uporabniki, ki pa še nimajo dobre KMS podpore, pa naj bodo glasni! Canonical jih zagotovo sliši, ampak slišati jih mora tudi še kdo drug. Prihaja Wayland in preprosto "Linux ekosistem" potrebuje kvaliteten "driver stack" na področju grafike.

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

donfilipo je izjavil:

To, da pri inštalaciji OS mrkne se bomo strinjali, je blamaža brez primere. Ne pomaga nobena latinščina, z dajmo nekaj razčistit: kernel parameter, command line parameter, in omega parameter:). Ne gre tako. Če se postaviš v vlogo, da zadevo poznaš, mi pa ne, si se ob taki blamaži samo izpostavil kot sodelujoči moron:)) Sorry, tu pač moramo razčistiti nekaj osnovnih pojmov iz psihologije množic. Kolektivno nezavedno, Jung, Freud, Ojdip, Elektra in Mujo:))

Lej, problem je v končni fazi pri uporabniku. Tale open scena se je po svoje malo izrodila, ker je že "preveč" popularna. Folk začne iskat po forumih in ugibat zakaj se je nekaj zgodilo... iz tega nastane "a ton of fudge" ampak večina se še vedno sprašuje: "Mogoče je pa to to!", in potem experimentirajo po kmečko tako kot ti (brez zamere)... najprej namestijo Ubuntu pri prižgani luči, potem pri ugasnjeni, nato pri odprtem oknu in ugasnjeni luči pa spet pri odprtem oknu in prižgani luči... vmes se nabere nova tona nesmislov in ugibanj, znalci so pa že zdavnaj obupali pri pomoči neznalcem, ker nima smisla tupit ljudem kako naj si sami pomagajo, če pa tega nihče ne upošteva. Tako si večina znalcev na koncu misli: "Mah, naj proba še pri vžgani luči, zaprtih vratih in stoje na eni nogi, mogoče mu pa rata in bo to razodetje objavil na kakšnem forumu.".

Ja na internetZih je dandanes težko ločiti zrnje od plevela.

WarpedGone ::

Ja, vse lepo in prav, problem je da takšen "fudge" postane "rešitev" in se celo uradno požegna.
Men ne more bit bolj vseeno kdo je kriv da stvar ne dela. Na mašino sm hotu naštimat linux -> ne dela -> linux sux. Konec zgodbe.

Ja na internetZih je dandanes težko ločiti zrnje od plevela.

Blacklistanje gonilnikov je zrnje ali plevel?
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

Men ne more bit bolj vseeno kdo je kriv da stvar ne dela. Na mašino sm hotu naštimat linux -> ne dela -> linux sux.


Problem je morda samo v tem, da "Linux Dela". Se pravi KMS je zelo uporabniku prijazna zmogljivost Linux jedra in deluje dobro. Če pa za neko strojno opremo ni dovolj kvalitetnih gonilnikov z KMS podporo pa to ne pomeni, da KMS ne deluje dobro in za to "Linux Sux"? A ne da?

A se krivi v temah z naslovom "Display Driver Stopped Responding and Has Recovered..." za to Windows OS? Lahko dobim povezavo za kakšno temo, kjer je temu tako?

znalci so pa že zdavnaj obupali pri pomoči neznalcem, ker nima smisla tupit ljudem kako naj si sami pomagajo,


Je pa tudi res, da je v tem primeru "neznalec" dokaj hitro sam rešil težavo. V bistvu jo je rešil že v temi o Ubuntu 10.10. To kaj se tukaj sedaj razpravlja so pa bolj ali manj "popotresni valovi".

Blacklistanje gonilnikov je zrnje ali plevel?


Ne gre se v konkretnem primeru za dajanje gonilnikov na "črni seznam". Gre se za vključi/izključi KMS podporo. Privzeto je vključena in prav je tako.

BlaY0 ::

Warped: Ne vem kaj bi rad dosegel? Če imaš dva gonilnika, ki se ne zastopita med sabo boš verjetno enega od njiju onemogočil, da bo drugi delal.

Če imaš avto verjetno veš da je tudi kakšen Mercedes kdaj crknil brez dobrega razloga. Torej Mercedes sux in ga ne bi imel tudi če ti ga podarijo.

Itak pa brezveze zgublat cajt, nalož si Windouze pa si zmagal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

lmorgh ::

nekje sem prebral da je štekanje pogojeno z gnome/unity...inštaliram KDE in bomo videli.

Icematxyz ::

Itak pa brezveze zgublat cajt, nalož si Windouze pa si zmagal...


V bistvu ne verjamem v to. Normalo je da Ubuntu uporabnika računalnika zanima.

trnvpeti ::

Chromium 12,kdaj v 11.04?
Kako je s tem pri ubuntu?
Ko pride ven nek nov sw, kdaj ga dodajo v update?

BlaY0 ::

Icematxyz je izjavil:

V bistvu ne verjamem v to. Normalo je da Ubuntu uporabnika računalnika zanima.

Mah brezveze se je ukvarjat z nekom ki se podela v hlače takoj ko naleti na prvo oviro...

lmorgh ::

trnvpeti če nisi fan chromiuma si lahko naložiš tudi chrome, ki se avtomatsko updejta.

evo, KDE reši vse težave z grafiko in zatikanjem.

BlaY0 ::

Kaj se ti je pa dejansko zatikalo?

lmorgh ::

sej sem malo višje napisal...HD video ne dela gladko ne na open source ne na 11.5 ati driverjih z izklopljenimi efekti, vsyncom, tearing free...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lmorgh ()

BlaY0 ::

Se opravičujem ker nisem prebral.

Icematxyz ::

trnvpeti je izjavil:

Chromium 12,kdaj v 11.04?
Kako je s tem pri ubuntu?
Ko pride ven nek nov sw, kdaj ga dodajo v update?


Vodič Ubuntu programski viri (primer Chromium):

Lahko dodaš PPA vir za Chromium "stable":

sudo apt-add-repository ppa:chromium-daily/stable
sudo apt-get update


Če imaš že nameščen Chromium različico, ki se nahaja v programskem središču Ubuntu:

sudo apt-get upgrade

Če nimaš:

sudo apt-get install chromium-browser

PPA vir odstraniš tako:

sudo ppa-purge ppa:chromium-daily/stable

Ta ukaz bo odstranil pakete iz PPA vira, oziroma jih bo "postaral" na Chromium različico iz programskega središča Ubuntu (enako velja za pripadajoče programske pakete, ki so se namestili s PPA programskega vira). Pri tem naj dodam, da tega programskega vira ni treba na novo dodajati, če bi ga spet želel uporabljati.

Programsko središče Ubuntu -> Uredi -> Programski viri -> zavihek Drugi programi -> Omogočiš PPA vir in:

Če imaš že nameščen Chromium različico iz programskega središča:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade


Če nimaš:

sudo apt-get install chromium-browser

Na tem mestu tudi po nadgradnji različice Ubuntu ročno popraviš in nazaj omogočiš PPA programske vire. Se pravi, če si nadgradil iz MM na NN, boš imel vse PPA vire izključene. Klikneš na posamezen PPA vir in pod poljem Distribucija spremeniš maverick v natty. Izbrišeš lahko tudi vsebino pod poljem Opomba.

Pri PPA virih uporabljaj "zaupanja vredne" programske vire. Se pravi če piše, da ima na primer Mozilla ali LibreOffice svoj "uradni" PPA vir... ne bi smelo biti nekih večjih težav s programsko opremo nameščeno preko takšnih programskih virov. Tudi VirtualBox na primer ima svoj programski vir, preko katerega ga lahko namestiš.

Še primer v praksi.

Če uporabljaš Lucid Lynx in imaš dodane programske vire za "stable" različice LibreOffice, Chromium, FireFox, VirtualBox... boš vedno, ko bo na programskem viru na voljo novejša različica, to imel na voljo. Se pravi "poenostavljeno rečeno", ko boš zagnal Upravljalnik posodobitev, bodo se nahajali med posodobitvami najnovejše "stable" različice omenjenih programov takoj, ko jih "lastniki" PPA programskega vira dajo na razpolago.

trnvpeti ::

Huh, kakšen odgovor.
Btw, si ti kakšen razvijalec ubunta?

Mišljeno je bilo: kdaj iz ppa stable v programsko sredisce.
Po enem tednu, dveh, odvisno od zasedenosti testerjev, da to pretestirajo.
Kdo se odloci, da da neko stable v programsko sredisce.

donfilipo ::

BlaY0 je izjavil:

Warped: Ne vem kaj bi rad dosegel? Če imaš dva gonilnika, ki se ne zastopita med sabo boš verjetno enega od njiju onemogočil, da bo drugi delal.

Če imaš avto verjetno veš da je tudi kakšen Mercedes kdaj crknil brez dobrega razloga. Torej Mercedes sux in ga ne bi imel tudi če ti ga podarijo.

Itak pa brezveze zgublat cajt, nalož si Windouze pa si zmagal...


A sem pozabil povedat?

Winsi meni delajo že nekaj časa probleme. Zamrzujejo. Pa sem čekiral od rama do diska, do vrat:)) Linux na isti mašini, na virtualnem disku, ki ga ubuntu namala kar počez NTFS, pa dela zadeva stabilno kot skala. Problem je le tisti kiks pri inštalaciji, ki sploh zame ni več kiks, saj ga rešim eins zwei. Ampak pogovor in reševanje je pa pomemben nauk. In iz kmečkih testov, se vsaj pri meni porodi zagon, za branje zanesljivega tehničnega materiala. In iz testov tudi pride praksa za diagnostiko. Pri meni je že zamrla, nemara pa se spet prebudi. To bi pomenilo šajtrgo življenskega elana. Drpajsanje po netu in nagih babah, ter novih filozofih, ki so začuda vsi mimo, ker niti enkrat v govorancah ne omenjajo več lenina, marksa in kardelja>:D, pa mi, se bojim, elan prej pije kot daje. Toliko v pojasnilo.

Torej fantje, Ubuntu mi dela super, le inštalacija je malo mimo. Winsi mi pa serjejo 100 na uro. Pa me je vse skupaj tako zjezilo, da bom z nečim globoko poraziral (low level format!) disk. Inštaliral Ubuntu in mirna bosna. Ampak še prej se bom pa kak teden ali dva pozabaval z vzroki težav. Ne samo v Ubuntuju. Vsemi. Tako da bo jasno zakaj sem se spravil tapkati in mrcvariti mašino.

Nihče mi ni namreč na zadovoljiv način pojasnil, kako je mogoče, da ista mašina v Ubuntuju dela, v Winsih pa zmrzuje.
Vem malware, pregrevanje (čekiral!), ram (čekiral!) disk (čekiral!) Je res mogoč kak malware, ki ga virusdoktorji ne zaznajo, pa vseeno serje..ampak samo v Winsih????? En simptom mi je že na to pokazal. Zradiram particijo, na novo gor winse, in glej vraga, mašica se je sama priklopila na net, čeravno ni mogla vedeti iz praznega diska, kakšen fiksen IP imam in ga moram vedno določiti manualno, lahko pa ga v dogovoru z operaterjem tudi kadarkoli zamenjam (in sem ga že:) Ni mogla vedeti, razen če ni nekje ostal nek programček, ki to ve>:D

No in potem ko to misterijo razvozljam (tu ni šanse da bi živ odnehal:), bo pa nemara ostalo dovolj časa in dobre volje, še za analizo napake pri inštalaciji Ubuntuja, ki je, ko poznamo arcnijo minorna, ampak če jo ne, pa najbolj kruta od vseh! Za informacijo tistim, ki aktivno sodelujete pri razvoju in implementaciji Ubuntuja.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

Icematxyz ::

Mišljeno je bilo: kdaj iz ppa stable v programsko sredisce.


Ne preide. S tem da Ubuntu 11.04 prvič omogoča dodajanje novih aplikacij po tem, ko je izšel Ubuntu. Za novejšo različico programske opreme, kot je v programskem središču Ubuntu pa pride zaenkrat v poštev PPA programski vir, ročna namestitev paketa z avtorjeve strani in seveda tudi ročno prevajanje kode...

Pri Chromium 12 še lahko vpišeš about:flags v naslovno vrstico in poiščeš podporo za Unity Application Menu.

Problem je le tisti kiks pri inštalaciji, ki sploh zame ni več kiks, saj ga rešim eins zwei.


Točno tako.

Nihče mi ni namreč na zadovoljiv način pojasnil, kako je mogoče, da ista mašina v Ubuntuju dela, v Winsih pa zmrzuje.


Najbolj pomembno je to, da dobro dela z Ubuntu.

BlaY0 ::

A kako je mogoče da Winsi zmrznejo? Jaz sem mnenja da predobro delujejo... sistem ne ustvarja nobenega loada, procesor je brez dela in se podhladi, posledica pa je da sistem zmrzne. Očitno so pri M$ pozabili vgraditi fail-safe mehanizem, ki bi to preprečeval ;((

donfilipo ::

Evo v partizanskih četah, bi dobila čin komisarjev:))

Načeloma imata namreč čisto prav. Problem je le, kot že tisočkrat povedano, v kaki dobri igrici, ki te premami, in še kaj bi našli. Ampak vedno manj.
Evo še malo, pa bom pospešil tisti obljubljeni raport o kmečkem eksperimentu, medtem ko me z winsi čaka nekaj več dela. Za diagnozo predem jih zbrišem dokončno:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Kot obljubljeno.
Test
na kratko je pokazal, da niti če zbrišemo iz gruba začasno (crtl-x namreč ne shrani spremembe, tako da ni nevarno da bi grub pokvarili:)
-quiet ni nobene spremembe ---nastane mrak a se vendarle malo prej vidi da izpis ostaja
-splash ni nobene spremembe ---nastane mrak
-quiet in splash ni nobene spremembe
-in šele ko izbiršemo oboje: quiet in splash in to zamenjamo z nomodeset dobimo sliko in se lahko prijavimo.
Test je trajal 3 minute in ni zapletena reč. Zapletene so na moji mašini, ki je še vedno hibrid zmrzujočih winsov in ubuntuja, povsem druge reči, ki jim bom zdaj skušal priti do dna:)

Ponavljam: kdor ima težavo s tem, da mu pri instalaciji mrkne ekran naj počaka toliko da se pojavi opcija gruba, stisne e za editiranje in zbriše parametra quiet in splash in namesto tega vpiše nomodeset. Tako bo videl login, se lahko prijavil in nato tudi namestil primerne 'fabričke' gonilnike:)

Zdaj pa na druge težje skrivnosti. (Zakaj za vraga mašina zmrzuje pod winsi:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

Zdaj pa na druge težje skrivnosti. (Zakaj za vraga mašina zmrzuje pod winsi:)


Če gre za "hardware error" bo se najverjetneje slej ko prej to začelo pojavljati tudi na Ubuntu. Če je pa "software error" pa pač uporabljaj Ubuntu, dokler ne najdeš vzroka pri Windows. ;)

LiveCD je pa problem:). Ko ga je treba zapečt, ravno takrat zmanjka DVD-jev:D.


To sem še včeraj spregledal. Gorenjc gor ali dol, pri hiši je zagotovo kakšen USB ključ. V Windows (lahko tudi na Ubuntu) uporabi UNetbootin. Ubuntu pa ima že podobno zadevo prednameščeno ALT + F2 in vpišeš usb-creator-gtk.
««
6 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160190 (117783) Icematxyz
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182458 (148397) Icematxyz
»

Ubuntu 12.04 Beta je nared, Unity za vse (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10630060 (25337) MrStein
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648641 (38503) Icematxyz
»

Izšel Linux 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7725916 (23149) MrStein

Več podobnih tem